دوشنبه , ۱ مرداد ۱۳۹۷
خانه / آموزش / نکته های آموزشی / تصاویر شفافتر با محدوده داینامیک بالاتر
WDR

تصاویر شفافتر با محدوده داینامیک بالاتر

محدوده ی تابش نور تصویر در دوربین ها، با اصطلاح Dynamic Range یا به اختصار DR مشخص می شود که از تیره ترین تا روشن ترین نقطه  تصویر را در بر می گیرد. چشم انسان محدوده ی داینامیک (DR) بیش از ۱۰۰ dB دارد و در حالی که حتی بهترین سنسورهای دوربین CMOS موجود، تنها قادر به دریافت محدوده ای نزدیک به ۶۰ dB هستند.

به صورت معمول تصاویر گرفته شده در سیستم های نظارت تصویری به راحتی می تواند به DR 100 dB و بیش از آن برسد. در حالی که سطح تابش نور در یک دفتر کار یا راهرو، DRِ محدودی نزدیک به ۶۰ dB دارد، نور مستقیم خورشید که از درب یا پنجره عبور کرده، می تواند این DR را به سطحی بالاتر از سطح موجود در سنسورهای تصویری کنونی افزایش دهد. که این به نوبه ی خود، چالشی عمده در بازیابی تصویر همان صحنه با کیفیتی بهتر به حساب می آید.
برای غلبه بر این چالش، شرکت سونی، تکنولوژی View-DR را به بازار ارائه کرده است. این تکنولوژی با بهره گیری از سرعت بالای سنسور Exmor CMOS و شاتر الکترونیکی، با افزایش تدریجی سرعت شاتر، چندین عکس گرفته و با ترکیب آن ها در قالب یک تصویر و گرفتن بهترین قسمت از هر یک، بهترین تصویر را ارائه می دهد. سپس برای بهینه سازی روشنایی و رنگِ تصویر پایانی و رسیدن به نور طبیعی، تصویر توسط تکنولوژی Visibility Enhancer (VE) پردازش می گردد.
ترکیب سنسور CMOS، تکنولوژی VE و View-DR، ترکیبی قدرتمند است که به راحتی می تواند نیمی از سیگنال دریافتی را حذف نموده و تصویری طبیعی با WDR بالا ارائه دهد که حتی چشم انسان به سادگی قادر به پردازش آن نمی باشد.
در تکنولوژی View-DR، ابتدا تصویری با نور عادی و پس از آن یک یا سه تصویر دیگر (بر اساس مدل دوربین) با تابش نور خیلی کم گرفته می شود.
• برای رسیدن به یک تصویر با کنتراست بالا، تا چهار تصویر با هم ترکیب می شوند.
• پروسه  (VE) یا Visibility Enhancer برای تقویت رنگ و روشنایی تصویر اعمال می گردد.

دوربین های مداربسته باید در محیط عملیاتی خود، همواره تصویری واضح، شفاف و بی وقفه عرضه نمایند. این دوربین ها باید در روشنایی بسیار زیاد روز و نور بسیار کم شب کارایی داشته باشند. در چنین شرایط چالش برانگیزی، داشتن حساسیت بالا و WDR از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

View-DR با استفاده از یک الگوریتم پیشرفته، در طول روز و شب، تصویری واضح با کنتراست بالا ارائه داده و برخلاف تکنولوژی موجود در سایر دوربین ها، حتی در نور بسیار کم، مانند هوای گرگ و میش، قادر به بازیابی رنگ تصویر به بهترین صورت می باشد.
دوربین های مداربسته هم چنین باید بتوانند بدون نیاز به تنظیم دائمی کاربر، عملکرد شبانه روزی و مستمر قابل اعتمادی داشته باشند. قابلیت View-DR در تنظیمات پیش فرض دوربین های تحت شبکه، بدون تداخل با نظارت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته، امکان انجام یک عملیات مستقل را فراهم می کند. پردازش پیشرفته ی سیگنال باعث بهبود کنتراست و تناژ رنگ های لطیفی می شود که با ظرافت اصلاح شده اند و در نهایت وضوح تصویر، به ویژه در مناطق با نور زیاد، بالاتر می رود.

محدوده ی تابش نور تصویر در دوربین ها، با اصطلاح Dynamic Range یا به اختصار DR مشخص می شود که از تیره ترین تا روشن ترین نقطه  تصویر را در بر می گیرد. چشم انسان محدوده ی داینامیک (DR) بیش از ۱۰۰ dB دارد و در حالی که حتی بهترین سنسورهای دوربین CMOS موجود، تنها قادر به دریافت محدوده ای نزدیک به ۶۰ dB هستند. به صورت معمول تصاویر گرفته شده در سیستم های نظارت تصویری به راحتی می تواند به DR 100 dB و بیش از آن برسد. در حالی که سطح تابش نور در یک دفتر کار یا…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

nama_5

نما؛ اپلیکیشنی برای تشخیص ویژگیهای امنیتی اسکناس و ایران چک

چقدر با ویژگی های امنیتی اسکناس و ایران چک آشنا هستید؟ اگر کسی نمونه جعلی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *