سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / اخبار / از همه جا / این صنعت بیش از همه نیاز به علم روز دارد
photo_2018-04-30_00-17-21

این صنعت بیش از همه نیاز به علم روز دارد

عزیزالله پورسپاسی، یکی از بزرگان و پیشکسوتان صنعت حفاظت و ایمنی

 

کی و چگونه وارد صنعت حفاظت و ایمنی شدید؟

حدود ۳۸ سال قبل به دلیل سرقت از منزل برادرم به تهران آمدم. با شرکت افزار نیرو به مدیریت آقای مهندس شهبازی که قبل از ما شروع به این کار کرده بود آشنا شدم. ۴ دستگاه دزدگیر از ایشان خریدم و برای نصب به اصفهان آوردم و در منزل خودم، برادرم و اقوامم نصب کردم. بعد از مدتی به دلیل شروع جنگ و تحریم ایران، قطعات خارجی وارد ایران نمی‌شد. شرکت افزار نیرو بابت این قضیه ابراز ناراحتی کردند و من به ایشان پیشنهاد دادم که اگر بخواهند می‌توانم قطعات دزدگیر را در ایران بسازم، آقای شهبازی به شرط ارسال قطعات به انگلیس و تایید شرکت چاپ  پذیرفتند. با وجود آنکه  در آن زمان قطعات به سختی پیدا می شد، به کمک دوستان و علم و تکنولوژی سنسور و کنتاکت آن را ساختم. محصول به شرکت چاپ در انگلیس فرستاده شد و خوشبختانه مورد تایید قرار گرفت. از آن به بعد ما شروع به تولید سنسور، کنتاکت و دستگاه دزدگیرکردیم. بعدها تلفن‌کننده، ریموت و متعلقات مربوط را نیز ساختیم و در حال حاضر با گذشت ۳۸ سال در این حرفه مدام در حال به روز کردن قطعات و محصولات هستیم و مطابق تکنولوژی پیش می‌رویم و با برند آسا (asa) محصولات ایرانی که محصول فکر و اندیشه و طراحی متخصصین کشورمان است را عرضه می‌کنیم.

اقدام شایان توجه شما در آن سال‌ها چه بود؟

در آن زمان در اصفهان مردم هیچ اطلاعی از حفاظت و دزدگیر نداشتند و ما مجبور بودیم با تماس حضوری و نشان دادن کالا آن را معرفی کنیم و در نهایت در اثر کارآمدی و کیفیت توانستیم این کالا را به مردم معرفی کنیم و آن‌ها را نسبت به این حرفه آشنا کنیم. مشتریان که از محصول راضی بودند آن را به نزدیکانشان معرفی می‌کردند و این کار ادامه پیدا کرد. دلیل توجه ما به این کالا بی‌عیب بودن و کیفیت آن و همچنین رضایت مشتریان است.

شرایط این صنف در زمان ورود شما به این حوزه به چه صورت بود؟

ما از اولین کسانی بودیم که در این شغل شروع به کار کردیم و اسم و رسم خوبی هم در صنف داریم. اما متاسفانه افرادی سودجو وارد این حرفه شدند و به علت نامناسب بودن قطعات و عدم تخصص کافی موجب خرابی دستگاه‌ها شدند. در ابتدا امکانات بسیار محدود و اطلاع مردم نیز بسیار کم بود تا اینکه کم کم توانستیم از طریق همکاران نصاب متخصص کار را در مسیری روبه رشد قرار دهیم.

از چه زمانی و چگونه این صنعت روند روبه رشد خود رو آغاز کرد؟

همانطور که گفتم در طول این ۳۸ سال این شغل فراز و نشیب های بسیاری داشت و نتوانست آنگونه که شایسته بود نام بزرگی پیدا کند. با وجود آن ما در کار خود همیشه روبه رشد بوده‌ایم و هرسال دستگاه‌های خود را بهتر و با کیفیت بیشتری ساختیم. آنچکه این صنعت بیش از همه به آن نیاز دارد علم روز است و هرچه این علم بیشتر باشد حضور کالای با کیفیت در بازار را بیشتر شاهد خواهیم بود. همچنین کیفیت کار در انجام پروژه‌ها نیز بالاتر می رود.

به نظر شما این روند از ابتدا تاکنون به چه صورت بوده است، آیا سرعت پیشرفت این صنعت را قابل قبول می‌دانید؟

من راضی هستم، چرا که در موقعیت خوبی قرار دارم و رضایت مشتری برای من از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در تمام جهان سیستم‌های حفاظتی از جمله دزدگیر از جمله لوازم مورد نیاز مردم است و در خیلی از کشورها اجباری است. در کشور ما دولت از ما حمایتی نکرد. از سوی دیگر حضور افراد غیر متعهد کار را مشکل کرد، اما ما به کار خود ادامه دادیم. در ضمن من در دانشگاه فنی اتریش تحصیل کردم و تجارب دانشگاهی هم دارم. در ایران می توان شاهد پیشرفت‌های شایان توجهی بود، به شرط اینکه اطلاعات مردم در مورد کار عجیب و جدید بالا رود، درست آن زمان است که موقعیت‌های بسیار خوبی ظهور می‌کند. ما به حمایت کامل احتیاج داریم، از جمله اینکه افراد ابتدا آموزش مناسب را ببینند سپس شروع به کار کنند.

شرایط فرهنگی برای پذیرش این تکنولوژی در کشور چگونه است؟ آیا نهادها، ارگان‌ها، مراکز خصوصی و از همه مهمتر مردم ضرورت صنعت حفاظت و ایمنی را درک کرده‌اند؟

قابلیت و کارایی بالای این صنعت هنوز برای مردم روشن نیست. اگر به صورت تخصصی به این تولید پرداخته شود، قطعا مورد حمایت مشتری قرار می‌گیرد. حفاظت پیرامونی از جمله مواردی است که ممکن است مردم اطلاعات کمتری نسبت به آن داشته باشند. اگر زمین بزرگی داشته باشیم که امکان ورود سارق از دیوارها به زمین باشد می‌توان با استفاده از تکنولوژِی بیم‌بریرها زمین را حفاظت نمود. متراژ این تکنولوژی به صدها متر می‌رسد و ورود سارق حتی از دیوار را از طریق آژیر اطلاع می‌دهد. خوب اگر مردم از این تکنولوژی روز با خبر باشند بعید می‌دانم از آن استفاده نکنند، چرا که امنیت محل را به طور کامل و دقیق محیا می‌سازد. در این مهم اطلاع رسانی دقیق برای مردم از اهمیت بالایی برخوردار است تا فرهنگ استفاده از آن نیز به وجود آید. شغل ما شغل مقدسی است و با توجه به اینکه سال ۱۳۹۷ سال حمایت از تولید ملی است اگر اکثر ارگان‌ها، دوایر دولتی و حتی مردم بدانند کالای ایرانی حتی در صنعت حفاظت دارای کیفیت بالایی است و نظر آن‌ها را جلب می‌کند آن را خواهند خرید. امروزه با توجه به آپارتمان‌سازی فراوان در سطح کشور و امکان سرقت از آنها مردم به سمت استفاده از سیستم‌های حفاظتی در آپارتمان روی آورده‌اند و این خود لزوم استفاده از کالای با کیفیت و فرهنگ‌سازی در این زمینه را نشان می‌دهد.

نقش رسانه را در این میان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در سال‌های اخیر مجلات خوبی در زمینه سیستم‌های حفاظتی شروع به کار کردند، منجمله مجله سیباشهر که از اولین مجلات تخصصی در حرفه ماست که جای تشکر فراوان از آقای کاظم‌بیگی و همه همکاران دارد. هرچه بار علمی مجلات بالاتر باشد، اطلاعات علمی همکاران نیز بالاتر خواهد رفت. خوشبختانه ما هم مورد حمایت رسانه ملی قرار گرفتیم و محصولات (Asa) مدتی در تلویزیون در سه شبکه (۱،۲ و ۳) مورد تبلیغ قرار گرفت تا بتوانیم برند ایرانی را به هموطنانمان معرفی کنیم و از این بابت سپاسگذاریم.

با دیدن این مسیر راه که تا به امروز طی کرده‌ایم آینده را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

فکر می کنم که در آینده به این صنعت احتیاج بیشتری داشته باشیم، آنچه که مد نظر است اطلاع از علم روز و به روز کردن این صنعت است. هرچه اطلاع مردم بالاتر رود نیاز بیشتری به این صنعت حس می‌شود. در پایان از کلیه دست‌اندرکاران این مصاحبه در مجله سیباشهر تشکر و قدردانی می‌کنم و از زحمات و حمایت  جنابعالی و همه همکاران در این مجله سپاسگذارم. ایمان دارم تلاش شما در جهت اطلاع رسانی به مردم و به خصوص همکاران مفید است. به این مهم با تمام قوا ادامه دهید و با حمایت از کسانیکه به تولید با مجوز و استاندارد با کیفیت بالا می پردازند ضمانتی برای ایجاد استقلال جوانان کشورمان و شکوفایی صنعت حفاظت باشیم.

پیشنهاد برای مطالعه:

thumbnail

نمی‌خواهم با بدقولی و کم‌کاری رضایت مشتری را از دست بدهم

مجتبی سالاری، یکی از نصابان قدیمی صنعت حفاظت و ایمنی و مدیر مرکز تعمیرات آتی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *