سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / معرفی شرکت ها / گزارش / گفتگوی سیباشهر با انگس ورن یکی از ده مدرس و مشاور ارشد سیستم‌های حفاظتی در انگلستان
IMG_3922Crop

گفتگوی سیباشهر با انگس ورن یکی از ده مدرس و مشاور ارشد سیستم‌های حفاظتی در انگلستان

به زودی صنعت حفاظتی ایران شاهد رویدادهای بزرگ ارتقا و توانمندسازی خواهد بود

IMG_2860

امروزه در سرتاسر جهان مقوله  توسعه کسب و کار در صنعت حفاظت و امنیت فراتر از میزان سرمایه، افزایش توانمندی‌های بازاریابی و  مزایای رقابتی در  بازرگانی، فروش، و نصب سیستم‌های حفاظتی است. همچنین نیاز به حفاظت نیز فراتر از نیاز به یک سیستم است.

با کمی مطالعه و بررسی  فعالیت‌های دست اندرکاران  صنعت امنیت و حفاظت در جهان به خصوص بریتانیا که به جرات می‌توان گفت در این زمینه پیشتاز بوده و به عنوان مهد رشد و توسعه و علوم این صنعت به حساب می‌آید می‌توان این نظریه را اثبات کرد که ایجاد، رشد و توسعه و پایداری در کسب و کارهای منطبق بر سیستم‌های فن‌آور محور، بیش از موارد برشمرده در بالا به ارتقا و به روز بودن دانش و توانمندی علمی کارکنان تا مدیران ارشد، آگاهی از استانداردهای امنیتی روز دنیا جهت حفظ حداقل‌های اجرایی، مطالعه و تدوین آیین‌نامه‌های مورد نیاز بستگی دارد. کماکان که امروزه در جهان از مشاوران این صنعت گرفته تا تولیدکنندگان در حال تولید علم برای برآورده کردن دین خود به صنعت هستند. این تولید دانش و نیز دانش‌افزایی قطعا     باعث ارتقا ی فن‌آوری و نوآوری و فروش پایدار رو به جلو در بازار جهانی برای تولید کنندگان، کاهش هزینه‌های اجرایی و مدیریت بحران و ریسک و بهره‌گیری از سیستم‌های به روز و پیشرفته و هوشمند و در دست گرفتن آینده برای مجریان پروژه خواهد بود.

در این راستا، هر چند در ده سال گذشته فعالیت‌های آموزشی کوتاه مدتی در حد کارگاه، سمینار و یا کلاس‌های دوره‌ای توسط برخی از افراد فعال در صنف حفاظت و امنیت صورت گرفته است که برخی موثر و  برخی نیز  بدون وجود سرفصل‌های مشخص به روز، اساتید خبره و متخصص و صرفا با عنوان دوره‌های آموزشی نصب و راه‌اندازی صورت گرفته و بسیاری از مقوله‌های پر اهمیت به جا مانده‌اند و برخی نیز  تنها  اهداف بازارسازی و بازاریابی را دنبال کرده‌اند و البته که سخن‌ها و تایید‌های مکرر بسیاری نیز بر اهمیت آموزش عنوان گردید اما اقدام عملی درخور و در سطح قابل قبولی صورت نگرفت و این بیشتر بدان معناست که آموزش در سال‌های اخیر به عنوان یک دغدغه جدی دنبال نشده است.

اما برخی روش‌های غیر اصولی اجرایی در سال‌های اخیر که باعث دوباره کاری‌ها و خسارات مالی گردیده و نیز ایجاد ارتباط‌های بین المللی بیشتر با شرکت‌های بین‌الملی و آشکار شدن ضعف دانش داخلی، فجایعی مانند پلاسکو و اهمیت به سیستم‌های ایمنی و مدیریت بحران دربحث  امنیت ساختمانها، به تدریج نیاز اساسی به آموزش را در ایران به وجود آورده و در  این راستا قدم‌هایی در حال برداشته شدن است.

در پی سفر اخیر یک هیأت تجاری انگلیسی به ایران جهت آغاز مراودات تجاری بین دو کشور متوجه شدیم آقای Angus Darroch-Warren  با هدف همکاری در تدوین آیین‌نامه، استانداردسازی و برگزاری همایش مشترک و دوره‌های آموزشی جهت ارتقای سطح دانش افراد فعال در صنعت حفاظت الکترونیک کشور از مجریان نصب تا مدیران ارشد و نیز  برگزاری دوره‌های تخصصی اتاق کنترل، مدیریت بحران و مدیریت ریسک در این تیم حضور داشته و بر آن شدیم تا با ایشان به گفتگو بنشینیم.  او یکی از ده مشاور ارشد برتر و مدیر گروه شرکت‌های بین‌المللی لینکس و نماینده انجمن سکیوریتی اینتیتوت بریتانیا و پارتنر ایرانی ایشان جهت همکاری و مذاکرات خانم نسیم توکل مدیر عامل موسسه ارتقا مدیریت و مطالعات نوآوری و فن‌آوری حفاظت الکترونیک، عضو هیأت مدیره شرکت عرش گستر و فعال مدنی در امور کارآفرینی و زنان می‌باشند.

سیباشهر: لطفا خودتان را معرفی کرده و بیان کنید در چه حوزه‌ای فعال هستید.

Angus Darroch-Warren : من مدیر گروه بین‌المللی لینکس[i] هستم.

همچنین تا کنون برنده دو جایزه بزرگ در پروژه‌های تحقیقاتی خود در انگلستان شده و علاوه بر این، در زمینه مشاوره در سطح بین‌الملل فعالیت‌های بزرگی را مانند مدیریت طراحی شهر امن ابوظبی در بخش امنیت بر عهده داشته‌ام و تعداد زیادی همایش در خاورمیانه جهت مدیریت بحران در صنعت نفت و گاز برگزار نموده‌ام.

نسیم توکل: من ۱۵ سال پیش وارد عرش گستر شدم و در گروه الکترونیک و مخابرات عرش گستر( برد مدارچاپی ، قطعات الکترونیک ، مونتاژ، استنسیل لیزری و مهندسی معکوس) به عنوان مدیر گروه فعالیت خود را اغاز نمودم.  در طی ۱۵ سال اخیر با فعالیت‌های مستمر به عنوان یک گروه دانش محور پیشرو در ایران در مقایسه بادیگر همکاران توانستیم بعد از کارخانه جهان الکترونیک، دومین قطب بزرگ صنایع الکترونیک ایران شویم. در سال ۱۳۹۲ با گدراندن دوره‌های مدیریت کیفیت درصدد استقرار سیستم ایزو در شرکت شدم و این آغازی جهت آشنایی بیشتر با فرایندهای بازرگانی خارجی، تدارکات داخلی، انبار، فروش و خدمات پس از فروش شرکت در زمینه حفاظت الکترونیک شد و سپس پس از استقرار فرآیند اموزش داخلی کارکنان و ارزش‌گذاری به مقوله ارتقا و آموزش داخلی، درصدد مطالعه و بررسی نیازهای آموزشی کارکنان شدم. همان موقع بود که متوجه شدم نیاز به آموزش و ارتقا، مقوله‌ای صنفی است و این مسئله برای من دغدغه خاطر ایجاد کرد. در آن زمان با استخدام مدیر آموزش و دو کارمند در صدد پایه‌ریزی یک مرکز آموزش مستقل و نیز اخذ مجوزات لازم بر آمدیم. در آن زمان حدود یک سال را به بررسی بازار، بررسی سرفصل‌های آموزشی بین المللی، نیازهای آموزشی داخلی، مطالعات در زمینه فرایندها و آیین نامه‌های آموزشی، تربیت استاد و ارتباط با آموزشگاه‌های بین‌المللی پرداختیم و توانستیم دوره‌هایی در زمینه عمران در پروژه‌های امنیتی و بسترسازی تدوین و اجرا کنیم و البته کار بزرگ ما برپایی همایش بین‌المللی حفاظت و امنیت در نمایشگاه ایپاس با رویکرد استاندارد سازی پروژه‌های امنیتی بود که با آموزش استاندارد امنیت موزه‌ها توسط دکتر قلمچی‌، شهر الکترونیک توسط پروفسور جلالی و مبانی استاندارد BS-EN50132 با سخنرانی مهندس صفوی و استاندارد سازی پروژه‌های امنیتی با سخنرانی مهندس نورحسینی، معرفی سیستم‌های HD-SDI توسط دنی بنگ از کره جنوبی و جند رونمایی از تولید ملی و تفاهم نامه بین‌المللی در زمینه انتقال تکنولوژی به ایران همراه بود، که مخاطبان آن ۵۰۰ نفر از مدیران ارشد حراست در بخش‌های مختلف کشور بودند که به دلیل هدف آموزشی آن مورد استقبال گسترده قرار گرفت. بعد از آن مشکلاتی مانند سرمایه‌گذاری داشتیم به این دلیل که آموزش در مقایسه با فعالیت‌های اقتصادی درآمدزا نیست و در کشور ما به دلیل نبود ضمانت اجرایی در قانون برای آموزش و عدم امنیت شغلی، و ضعف‌های موجود در قانون در حمایت از فعالیت‌های آموزشی و عدم اجبار به آموزش قبل از ورود به فضای کسب و کار در مقایسه با فعالیت بازرگانی درآمد زایی بسیار کمتری داشته و از طرفی با مسئله تحریم‌ها و افزایش تورم، پرداخت هزینه‌های آموزشی از سبد خانوارها و شرکت‌ها حذف شد و سختی کار را بیشتر کرد همچنان که مطالعه بازار نشان می‌داد بدون سرمایه گذاری عظیم، پشتوانه صنفی، اعتبار علمی کافی، همکاری با نهادها و آموزشگاه‌های بین‌المللی جهت به روز کردن سرفصل‌های آموزشی و تربیت مدرس با  استانداردهای آموزشی مدنظر نخواهیم رسید. لذا، تَوکام یکی از کمپانی‌هایی بود که با او در تماس بودیم و ارتباطاتی جهت هم‌اندیشی داشتیم منتها به دلیل تحریم‌ها این ارتباط حالت رسمی و عملی به خود نگرفت. البته در این سال‌ها دست از فعالیت نکشیده و سعی کردیم با توانمندسازی  خود در زمینه مدیریت آموزش، جذب و تربیت مدرس، فضا و امکانات آموزشی خود را به سطح استاندارد مورد تایید جهت اخذ نمایندگی برسانیم.

سیباشهر: آقای انگس دلایل سفر خود به ایران را بیان کرده و از برنامه‌های خود برای برگزاری همایش‌ها و نیز دوره‌های آموزشی تخصصی در حوزه نفت و گاز و مدیریت بحران بگویید.

Angus Darroch-Warren: من در راس یک هیئت تجاری انگلیسی و به نمایندگی جهت مطالعه و بررسی بازار ایران در حوزه فعالیت‌های خود به ایران آمدم که دستاوردهای بی‌نظیری را برای من در پی داشت. از طرفی هم جهت برگزاری چند همایش با همکاری با موسسهMIT به ایران آمدم.

 بعلاوه، جلساتی را با چند کمپانی بزرگ دولتی و خصوصی فعال در زمینه نفت و گاز جهت مشاوره در طراحی و نظارت بر پروژه‌های آنها داشتم.

سیباشهر: شما به عنوان عضو افتخاری در هیئت مدیره انجمن سکیوریتی اینستیتوت[iv] انگلستان نیز بوده که انجمن‌های دیگر مانند [BSI [v هم عضو آن هستند. بنابراین سوالی که پیش می‌آید این است که افراد مختلف از جمله نصابان و مدیران برای اخذ پروانه کسب به منظور فعالیت در بازار حفاظت در انگلستان باید چه مراحلی را پشت سر بگذارند؟

Angus Darroch-Warren: در بریتانیا افراد باید در انواع دوره‌های فنی مرتبط با ایمنی و امنیت و نیز غیر‌فنی از جمله مهارت‌های ارتباطی، و آشنایی با وظایف و نقش‌های یک نیروی امنیتی شرکت کنند. اپراتورهای سیستم‌های مداربسته نیز باید در دوره‌های آموزشی برای آشنایی با انواع قوانین، آیین‌نامه‌ها و استانداردهای مربوطه، همچنین نحوه کار با دوربین‌های مداربسته، ضبط تصاویر و … جهت مقابله با موقعیت‌های تهدید آمیز از جمله سرقت شرکت کنند. این افراد پس از گذراندن دوره‌های آموزشی از جهات مختلف مورد آزمون قرار می‌گیرند و در صورت واجد شرایط بودن پروانه کسب خود را از نهادهای دولتی همپون اتحادیه‌های صنفی   دریافت می‌کنند. البته امر آموزش جهت دریافت سرتیفیکیت‌های لازم و نیز مهارت جهت شرکت در آزمون اخذ  پروانه کسب از طریق آموزشگاه‌های خصوصی مورد تایید اتحادیه‌ها انجام می‌گردد.

نسیم توکل: پس از سفر آقای انگس به ایران به زودی و به  دلیل آماده بودن زیر ساخت‌های لازم، شاهد برگزاری دوره‌های بسیار تخصصی برای اولین بار در ایران خواهیم بود که از طریق کانال‌های خبری ‌مانند نشریه سیباشهر اطلاع رسانی خواهد شد.

i] Linx International Group]

ii] Paul Tennent]

iii] Security Man]

iv] Security Institute]

v] British Standards Institution]

به زودی صنعت حفاظتی ایران شاهد رویدادهای بزرگ ارتقا و توانمندسازی خواهد بود امروزه در سرتاسر جهان مقوله  توسعه کسب و کار در صنعت حفاظت و امنیت فراتر از میزان سرمایه، افزایش توانمندی‌های بازاریابی و  مزایای رقابتی در  بازرگانی، فروش، و نصب سیستم‌های حفاظتی است. همچنین نیاز به حفاظت نیز فراتر از نیاز به یک سیستم است. با کمی مطالعه و بررسی  فعالیت‌های دست اندرکاران  صنعت امنیت و حفاظت در جهان به خصوص بریتانیا که به جرات می‌توان گفت در این زمینه پیشتاز بوده و به عنوان مهد رشد و توسعه و علوم این صنعت به حساب می‌آید می‌توان این…

User Rating: 4.7 ( 1 votes)

پیشنهاد برای مطالعه:

alizade

مهیار علیزاده، همراه سیباشهر در پویش مدیران فروش

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید. اینجانب مهیار علیزاده متولد تیر ماه ۱۳۶۹ تحصیل کرده در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *