دوشنبه , ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
خانه / اخبار / گذشته، حال، آینده…
photo_2018-05-01_01-09-26

گذشته، حال، آینده…

علی مسعودی، دبیر کل اتحادیه سراسری شرکت‌های فنی مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه‌های ایمنی

 

سال گذشته سال اول از دور سوم هیئت مدیره جدید بود و ما مسایل و چالش‌های متفاوتی را پیش رو داشتیم. همچنین در ابتدای سال گذشته برنامه‌ریزی‌هایی برای آموزش، سمینار و برگزاری یک دوره‌همی داشتیم.

برگزاری دوره‌همی

مردادماه سال گذشته در دو روز پیاپی میزبان اعضای اتحادیه در هتل بلوط ولنجک بودیم. با برگزاری یک نمایشگاه جانبی ده غرفه برای عرضه محصولات و خدمات در اختیار دوستان قرار گرفت و یکی از این ده غرفه به شرکت بیمه طرف قرارداد با ما واگذار شد. بخشی را نیز برای رسانه‌ در نظر گرفتیم و رسانه‌های فعال در حوزه و همچنین خبرگزاری ایسنا در آنجا حضور داشتند و مابقی غرفه‌ها نیز به شرکت‌ها اختصاص یافت. خدا را شاکریم که این دوره‌همی تاثیر خوبی بر اعضا داشته است تا به امروز نیز از آن به نیکی یاد می شود. فردای آن روز نیز این دروهمی با اعضای کمیسیون درب‌های اتومانیک و کنترل تردد برای عضو گیری و نشان دادن پتانسیل‌های اتحادیه برگزار شد. در این دوره‌همی‌ها ارتباطات بسیار خوبی شکل گرفت و دوستان از اتاق هم در این دورهمی حضور داشتند.

حضور در نمایشگاه ایپاس

ما با نمایشگاه ایپاس تعاملات مختلفی داریم و برای اینکه در برگزاری نمایشگاه مشارکتی صورت گیرد و تشکل‌های تخصصی نیز در برگزاری این نمایشگاه حضور داشته باشند و نمایشگاه تنها با یک دید نظامی و دولتی برگزار نشود و پس از برگزاری جلسات متعدد با مدیریت جدید نمایشگاه توانستیم در نمایشگاه ایپاس غرفه‌ای داشته باشیم. غرفه سازی صورت گرفت و ما در این نمایشگاه پذیرای اعضای خود بودیم. در خصوص مشکلات اعضا بحث . بررسی صورت گرفت و از دیدار با مدیران دولتی برای برقرای ارتباط بیشتر با اتحادیه بهره بردیم. سردار نوری‌نژاد، مدیر عامل بنیاد تعاون ناجا نیز از غرفه ما بازدید کردند.

برگزاری سمینار بین‌المللی

حدود دو سال برای برگزاری این سمینار برنامه‌ریزی شد و ما از آبان ماه سال گذشته وارد فاز اجرایی آن شدیم. هماهنگی‌های لازم با نهادهای مربوطه انجام شد و تحت حمایت اتاق بازرگانی ایران و بالاخص اتاق تهران توانستیم سمینار را در تاریخ ۱۰-۱۱ بهمن ماه با وجود مسایل و مشکلات فراوان برگزار کنیم. انگس وارن، استاد بین‌المللی ما به ایران آمد و نزدیک به چهارصد نفر در این سمینار شرکت کردند. برگزاری نمایشگاه جانبی در کنار این سمینار بین‌المللی نیز از دیگر اقدامات ما بود.

تشکیل شورای دبیران تشکل‌های وارداتی

ما در اتاق بازرگانی ایران فدراسیونی در تشکل بالا دستی به نام فدراسیون واردات ایران داریم که من یکی از بازرسین این فدراسیون هستم. برای اولین بار شورای دبیران تشکل‌های وارداتی در فدراسیون واردات ایران به همراه مهندس حاجی پور، دبیرکل فدراسیون در تاریخ ۳۰ اسفند ماه در محل فدراسیون تشکیل جلسه داد. فدراسیون به این نتیجه رسیده بود که باید مشارکت تشکل‌ها را بیشتر کنند و به همین خاطر شورای دبیران تشکیل شد. از طرف تشکل ما، بنده در این شورا حضور دارم و امیدوارم ازین طریق بتوانیم برای مشکلات صنف راه‌کارهای مناسبی بیابیم. در نظر داشته باشید مشکلات ارزی یکی از مشکلاتی است که ما در ابتدای سال با آن روبه‌رو شدیم و این مسایل چالش‌های فراوانی را برای شرکت‌ها بوجود آورد. ما تمام همت خود را بکار بستیم تا از طریق شورای گفتگو، فدراسیون واردات و اتاق بتوانیم برای مشکلات پیش امده راه حل مناسبی بیابیم.

امضا تفاهم نامه با دانشگاه آزاد برای آموزش

همچنین سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای برای آموزش با دانشگاه آزاد به امضا رسید و امیدواریم در سال پیش رو کمیسیون آموزش پرتلاش تر از همیشه ظاهر شود و ما شاهد نتایج این تلاش باشیم.

تاسیس کمیسیون زنان کارآفرین حفاظت الکترونیک

برخی از بانوان فعال در این صنعت درخواست تشکیل کمیسیون زنان کارآفرین حفاظت الکترونیک را به هیئت مدیره دادند و پس از بررسی‌های صورت گرفته با اکثریت مطلق آرا تشکیل کمیسیون زنان کارآفرین حفاظت الکترونیک تصویب شد و جلسات این کمیسیون به صورت منظم برگزار می شود.

تاسیس کمیسیون تولید

کمیسیون تولید نیز در سال گذشته تاسیس شد و جلسات آن به صورت منظم برگزار می‌شود و امیدواریم که کارهای مثمر ثمری در این کمیسیون انجام گیرد.

موارد فوق تنها بخش ظاهری فعالیت‌های اتحادیه در سال گذشته است و بررسی مسایل مربوط به گمرک، واردات، برگزاری نشست‌های مطبوعاتی و … نیز از کارهای اداری معمول ما است که طبق روال صورت گرفت. همچنین کمیسیون‌های ما نیز به صورت منظم برگزار می شد.

سال ۱۳۹۷ چه خواهد شد؟

برنامه ریزی‌های مختلفی در جلسات پایان سال اتحادیه برای سال ۱۳۹۷ صورت گرفت. حدود دو ماه آینده مجمع برگزار می شود و تمامی این گزارشات به صورت رسمی به اعضا ارایه و مصوب خواهد شد.

باتوجه با بازخورد بسیار خوب سمینار بین‌المللی در نظر داریم که امسال نیز مجدد این سمینار را برگزار کنیم. همچنین امیدواریم که دوره‌همی‌هایی مشابه دور همی سال گذشته برگزار کنیم.

در خصوص بحث‌های آموزشی نیز فعالیت‌هایی را آغاز کرده‌ایم و تصمیم داریم در این حوزه نیز با قدرت بیشتری ظاهر شویم. فعالیت‌های آموزشی در سال ۹۷ بسیار ویژه خواهد بود و هم از کارفرمایان (دولتی و خصوصی) و هم از شرکت‌ها و علاقه‌مندان به این حوزه برای آموزش آکادمیک دعوت به عمل خواهیم آورد. در واقع اتحادیه برای آموزش در سطوح مختلف برنامه‌های ویژه و بسیار خوبی دارد.

همچنین به دلیل نام‌گذاری امسال به عنوان سال حمایت از کالای داخلی از اعضا درخواست کرده‌ایم که محصولاتشان را به ما معرفی کنند؛ از این طریق هم با تولیدات داخلی صنعت آشنا خواهیم شد و هم می‌توانیم در صورت لزوم آن محصولات تولیدی را معرفی کنیم.

ما از نظر کاری به وزارت ICT  مرتبط می‌شویم. در این حوزه در اتاق بازگانی کمیسیون ICT داریم که اعضای هیئت نمایندگان در آن عضو هستند. دبیران چندین تشکل در حوزه IT و من نیز به عنوان دبیر اتحادیه وارد این حوزه شدیم و در کمیسیون ICT تشکیل جلسه می دهیم و مسایل و مشکلات حوزه آی‌تی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. یکی از موارد مطح شده بسته‌های حمایتی از صادرات آی تی است. از طرف اتاق بازرگانی و وزارت ICT کمیته‌ای برای پیگیری کارهای فی‌مابین تشکیل شده است. در نظر داشته باشید که برای صادرات در ابتدا شما باید تولید خوب و مناسبی داشته باشید. ما به جد در تلاشیم که اتفاقات خوبی را در حوزه تولید و پس از آن در حوزه صادرات رقم بزنیم و برنامه‌های بسیار جامع و خوبی برای این حوزه داریم.

در انتها از همه اعضای صنعت حفاظت و الکترونیک به خاطر حمایتشان از اتحادیه تشکر می‌کنم؛ حمایت دوستان موجب می‌شود که ما انرژی و پتانسیل بیشتری برای انجام کارهای پیش رو داشته باشیم. امیدوارم از تمامی فعالیت‌ها و اقداماتمان نتایج بسیار خوبی بگیریم، چرا که نتایج این اقدامات به صورت مستقیم به اعضا، صنف و در نهایت عموم مردم باز می‌گردد.

 

پیشنهاد برای مطالعه:

thumbnail

تجلیل از اتحادیه حفاظتی و الکترونیکی تهران

  در دومین جشنواره آموزش شاغلین سازمان فنی حرفه‌ای که در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *