سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات اعلام سرقت / کوچکترین پی آی آرهای جهان

کوچکترین پی آی آرهای جهان

سنسورهای تشخیص حرکت مادون قرمز (پی آی آر) در بسیاری از سیستم های امنیتی نقشی حیاتی ایفا می کنند، اما با این وجود هنوز هم به آنها به چشم وسایلی زشت و زننده نگاه می کنند.

The-Worlds-Smallest-PIRs1-sibashahr

علیرغم ضرورت و حتی الزام قانونی برای استفاده از این سنسورها در برخی کاربردهای خاص، آنها را به سختی می توان پنهان نمود. این سنسورها معمولاً شبیه آجرهای پلاستیکی به نظر می رسند. اما شرکت ویسونیک در محصولات سری اسپای خود، سنسورهای پی آی آر را با ظاهری متفاوت عرضه نموده است. در این مقاله، این سنسورها را آزمایش می کنیم و در رابطه با کاربردهای مختلف و قیمت آنها به بحث خواهیم پرداخت.

نواقص پی آی آرهای سنتی

سنسورهای تشخیص حرکت مادون قرمز در طیف وسیعی از سیستم های امنیتی، از آلارم های ورود غیرمجاز گرفته تا سیستم های کنترل دسترسی الکترونیک و حتی سیستم های نظارت تصویری ، کاربرد دارند. با توجه به کاربردهای متنوع سنسورهای سنتی، این سنسورها بسیار بزرگ، زشت و برای استفاده همه منظوره طراحی گردیده اند. حتی در سنسورهای با کاربردهای خاص همانند پی آی آرهای آر تی ایی که برای نصب روی چارچوب درب طراحی شده اند، احتمال آسیب دیدن و دستکاری آنها در نظر گرفته نشده است. سنسورهای سنتی خود یک منبع رایج برای آلارم اشتباه و بی مورد می باشند و حتی با سوء استفاده از این سنسورها می توان از آنها برای باز کردن درها نیز استفاده کرد. با در نظر گرفتن نکات ذکر شده، میزان اهمیت انتخاب یک پی آی آر مناسب بسته به کاربرد آن قابل درک است.

The-Worlds-Smallest-PIRs2-sibashahr

سری های اسپای ویسونیک

برجسته ترین تفاوت های سنسورهای مادون قرمز سری اسپای، در مقایسه با انواع دیگر را باید در اندازه و نحوه نصب آن جستجو کرد. اکثر سنسورهای مادون قرمز بزرگ هستند و برای نصب در سطح دیوار یا چارچوب درب طراحی شده اند، اما سنسورهای ویسونیک داخل سوراخی روی سطح مورد نظر نصب می شوند. جهت نصب اکثر سنسورهای سری اسپای، سوراخی به طول ۲٫۷۵ اینچ و قطر ۰٫۷۵ اینچ روی سطح مورد نظر لازم است.
این قابلیت علاوه بر آنکه امنیت سیستم در مقابل دستکاری را بهبود می بخشد، برخلاف اکثر سنسورها ظاهری زیبا و شیک را به ارمغان می آورد. بر خلاف سنسورهای سنتی که به صورت جعبه های سفید یا بژ بر روی دیوار نصب می شوند، سری اسپای کاملاً متفاوت بوده و مزاحمت کمتری ایجاد می کنند.

The-Worlds-Smallest-PIRs3-sibashahr

جزئیات سنسور

این سنسورها بر اساس طیف ساطع شده از آنها به ۴ دسته کلی تقسیم می شوند که هر یک برای تشخیص حرکت در فاصله ها و پس زمینه های متفاوت طراحی گردیده اند.

The-Worlds-Smallest-PIRs4-sibashahr

بر اساس فاصله، محدوده کاری و همچنین سایر شرایط و الزامات جهت تشخیص حرکت در شرایط مختلف، برای هر سنسور سازنده کاربردهای مختلفی را پیشنهاد می کند:
• اسپای ۱: راهرو- طیف ساطع شده از این سنسور به صورت باریک و بلند است، لذا این نوع برای استفاده در راهروهایی که دارای درب یا پنجره شیشه ای هستند و سایر سنسورها ممکن است به دلیل تغییرات نور در مناطق مجاور آن آلارم اشتباه دهند، ایده آل است.
• اسپای ۲: اتاق بزرگ- این سنسور با طیف نسبتاً گسترده و عمیقی که دارد برای پوشش دادن اتاق ها از یک مکان روی دیوار مناسب است.
• اسپای ۳: اتاق عریض- این سنسور می تواند تا ۱۰۰ درجه عرض خود را پوشش دهد که این خاصیت آن را برای استفاده در اتاق های عریض مناسب کرده است.
• اسپای ۴: آر تی ای درب یا تریپ وایر : این سنسور به صورت اختصاصی برای کاربردهای آر تی ای ساخته شده است، اما از آن می توان در راهروها به عنوان تریپ لاین مجازی نیز استفاده کرد.
مناطقی تحت پوشش این سنسورها قابل تنظیم نیست
اگر چه سنسورهای سری اسپای در شرایط مختلفی می توانند پاسخگوی نیازهای ما باشند، اما مناطق تحت پوشش این سنسورها قابل تنظیم یا ویرایش نیست، قابلیتی که در تعدادی از سنسورهای گران قیمت قابل مشاهده است.
نداشتن قابلیت حذف حرکات حیوانات خانگی – فقط برای کاربردهای تجاری و صنعتی
یکی دیگر از معایب سری اسپای عدم قابلیت آن در حذف حرکات حیوانات خانگی است. یعنی این سنسورها نمی توانند حرکات در ابعاد کوچک را نادیده بگیرند. این قابلیت برای کاربردهای خانگی بسیار مفید واقع می گردد، زیرا حیوانات خانگی ممکن است در طول شب که سیستم امنیتی روشن است در داخل اتاق ها یا راهرو ها مشغول پرسه زنی باشند. نداشتن این ویژگی باعث گردیده تا موارد استفاده سری اسپای تنها به کاربردهای تجاری و صنعتی محدود گردد.

مقایسه قیمت

سری اسپای ویسونیک بسته به تعداد مورد نیاز با قیمت بین ۴۰ تا ۵۰ دلار در بازار عرضه می گردد. این سنسورها از بسیاری از سنسورهای مادون قرمز با قابلیت حذف حرکات حیوانات خانگی (مثلاً ۲۰ دلار) گران تر هستند، اما در مقایسه با سنسورهای با کاربرد خاص همانند سنسورهای آر تی ای یا پرده ای با قیمتی کمتر و گاهاً برابر عرضه شده اند.
زمانی که آلارم های اشتباه مشکل ساز می شوند، بسیاری از افراد ممکن است استفاده از سنسورهای گران قیمت با تکنولوژی دوگانه را پیشنهاد کنند. این سنسورها برای تشخیص حرکت و به صدا درآمدن آلارم به بیش از دو سنسور متصل به هم نیاز دارند. سنسورهای با تکنولوژی دوگانه، ممکن است بین ۷۰ تا ۲۵۰ دلار قیمت داشته باشند. با بهره-گیری از قابلیت های مختلف سنسورهای سری اسپای همانند انعطاف پذیری آنها در نصب و محدوده تحت پوشش آنها، می توان یک سیستم با دقت تکنولوژی دوگانه اما بسیار ارزانتر از آن داشت.

مزایای کاربردی

بهره گیری از یک سنسور کوچک که درون دیوار نصب می گردد، در موقعیت های گوناگون مزایای خود را آشکار می سازد. مثال زیر را در نظر بگیرید، اگر بخواهیم حرکت رو به بالا را در راه پله تشخیص دهیم اما نیازی به تشخیص حرکت هایی که در پایین راه پله صورت می پذیرد نداریم:
انتخاب اول: پی آی آر سنتی
در فاصله ای دور از مکان مورد نظر نصب می شود.
محدوده نظارتی وسیعی باید کنترل شود.
احتمال آلارم اشتباه افزایش می یابد.
انتخاب دوم: پی آی آر سری اسپای ویسونیک
در فاصله ای نزدیک از مکان مورد نظر نصب می شود.
محدوده نظارتی کوچکی بایدکنترل شود.
احتمال آلارم اشتباه کاهش می یابد.

The-Worlds-Smallest-PIRs5-sibashahr
برای کنترل راه پله، سنسورهای مادون قرمز سنتی باید روی یک دیوار مناسب در آن مکان سنسور نصب گردند، که در هر حالت این سنسور از پای راه پله مورد نظر فاصله قابل ملاحظه ای خواهد داشت. اما بهتر است برای این کار از سنسورهای سری اسپای ویسونیک استفاده کنیم، زیرا می توانیم آن را دقیقاً در مجاورت نرده پله کان قرار داده و تنها یک پرده به اندازه عرض پله کان برای کنترل آن ایجاد کنیم. با این کار به جای کنترل و بررسی چندین متر مربع از فضای اطراف پله-کان، تنها کافی است فضایی به اندازه عرض پله کان را تحت نظر داشته باشیم.

بهترین نقطه قوت

به دلیل کوچک بودن و درون دیوار قرار گرفتن سنسورهای سری اسپای ویسونیک، این سنسورها را می توان به راحتی درون دیوارها و چارچوب های درها و در هر ارتفاعی نصب کرد. اما نصب سنسورهای سنتی در این مکان ها به دلیل بزرگ بودن و نصب شدن روی سطح دیوار یا چارچوب درب با ریسک قابل ملاحظه ای همراه خواهند بود. نکته کلیدی برای تعیین میزان دقت عملکرد سنسورها، موقعیت و جهت قرارگیری فیزیکی سنسورها است. همانگونه که قبلاً نیز ذکر شد نحوه و حالت های نصب سنسورهای سنتی در مقایسه با سری اسپای محدودیت زیادی دارند. با توجه به این نکات واضح است که سنسورهای سری اسپای ویسونیک گزینه های کارآمدتری نسبت به نمونه های سنتی خود می باشند.
همانگونه که برای دوربین های نظارتی موقعیت قرارگیری دوربین نقشی اساسی در تعیین میزان کارایی آن دارد، برای سنسورهای مادون قرمز نیز این امر برای تشخیص اولیه بسیار مهم می باشد. میزان آلارم های اشتباه را تنها با نصب سنسورهای مناسب در مکان های ایده آل می توان به میزان قابل ملاحظه ای کاهش داد، لذا با استفاده از سنسورهای مادون قرمز ویسونیک می توانیم سطح کارائی و عملکرد دوربین های مداربسته و سیستم های ایی ای سی را نیز بهبود بخشیم.

پیشنهاد برای مطالعه:

burglar at a window

راهنمای خرید سیستم‌های اعلام سرقت منازل

با توجه به افزایش جرم و جنایت و نقش امنیت در سال‌های اخیر، تقاضا برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *