دوشنبه , ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
خانه / دسته‌بندی نشده / کدام روش برای ارسال جریان تصاویر مناسب تر است: CBR ، VBR یا MBR؟
maxresdefault

کدام روش برای ارسال جریان تصاویر مناسب تر است: CBR ، VBR یا MBR؟

مترجم: تینا پورشاهید

انتخاب روش جهت ارسال جریان تصاویر یا به عبارت دیگر همان، ویدئواستریم هم روی کیفیت و هم بر روی پهنای باند تاثیر زیادی دارد. وقتی درباره روش­های کدگذاری اطلاعات یا ویدئواستریم صحبت می‌کنیم، معمولا اولین تصویری که در ذهن متبادر می­شود، روش‌های کدگذاری H.264  و  H.265هستند. ولی در این مقاله نمی­ خواهیم این روش­های کدگذاری را با یکدیگر مقایسه کنیم. بلکه قصد داریم به مقایسه انواع روش­های انتخابی برای ارسال جریان تصاویر بپردازیم. همان طور که گفته شد انتخاب هر کدام از روش­ها تاثیر بسزایی در کیفیت تصویر و میزان اشغال فضای پهنای باند خواهد داشت.

————————————————————————————–

در بین روش­ های ویدئواستریم، سه روش کلیدی و اصلی وجود دارد :

 • بیت­ ریت­ ثابت ([۱]CBR): وقتی انتقال اطلاعات با سرعت ثابت انجام شود، به آن بیت­ ریت ثابت گفته شده و در نتیجه پهنای باند، ثابت و بدون تغییر باقی می­ماند. در بیت­ریت­ ثابت، کیفیت ویدئو مجاز به تغییر است.
 • بیت­ ریت ­متغیر(VBR): وقتی انتقال اطلاعات با سرعت متغیر انجام می­شود به آن بیت­ ریت­ متغیر گفته می‌شود. در این روش، کیفیت تصویر ثابت باقی می­ماند. با توجه به شرایط، میزان پهنای باند مشخص می­شود.
 • بیت ریت ماکزیمم(MBR ): وقتی انتقال اطلاعات در ماکزیمم ­بیت­ریت صورت گیرد، به آن بیت­ ریت ماکزیمم گفته می­شود. در این روش بیت­ریت­ متغیر بوده ولی در ماکزیمم محدوده خود خواهد بود. در واقع بیت­ ریت ­ماکزیمم همان بیت­ریت ­متغیر است با این تفاوت که در نقطه حداکثری قرار دارد.

با توجه به این سه نوع بیت ­ریت، شما باید تعیین کنید که بیت­ریت ­ثابت باشد یا متغیر؟ و هم چنین مشخص کنید که نرخ ­بیت­ ریت در چه محدوده­ای تنظیم شود.

تفاوت­های مربوط به پیچیدگی صحنه

صحنه­ هایی که شما از آن‌ها ویدئو تهیه می­کنید، ممکن است از نظر پیچیدگی با یکدیگر متفاوت باشند و شما باید این پیچیدگی را در نظر گرفته و روش ویدئو استریم را انتخاب کنید.

 • یک صحنه بسیار ساده را در نظر بگیرید، مثلا تصور کنید که دوربین شما روی یک دیوار سفید رنگ کادر بندی شده باشد. مشخص است که چنین صحنه­ای یک صحنه ساده در نظر گرفته می‌شود. برای چنین صحنه­ای کیفیت خوب، استریم ۷۲۰ پیکسل اچ­ دی، ۳۰ فریم بر ثانیه است که شما ۲۰۰کیلوبیت بر ثانیه برای چنین صحنه­ای نیاز دارید.
 • حالا یک صحنه پیچیده را در نظر بگیرید. تصور کنید کادر دوربین شما روی یک تقاطع پرتردد تنظیم شده باشد. به چنین صحنه­ای، صحنه بسیار پیچیده می­گویند. اگر همان تنظیمات صحنه اول را در نظر بگیریم، شما ممکن است نیاز به پهنای باندی ۲۰ برابر صحنه اول و یا ۴۰۰۰ کیلوبیت بر ثانیه برای داشتن یک سطح کیفیت خوب نیاز داشته باشید.

هر چقدر صحنه شما پیچیده­ تر باشد، اگر بخواهید کیفیت تصویر خوبی داشته باشید، به بیت­ ریت بالاتری نیاز دارید که متناسب با همان نیاز به پهنای باند بیشتری نیز نیاز خواهید داشت. در اینجا صحبتی از کدک­ های تصویر نمی­کنیم. فرقی نمی­کند که کدک شما خوب یا پیشرفته باشد، در اینجا صحبت از بیت­ ریت می­شود که مهم است.

کدام بیت­ ریت برای شما مناسب‌تر است ؟

بررسی چالش­های نظارتی

یکی از چالش­های اصلی در حوزه سیستم‌های نظارت تصویری این است که گاهی پیچیدگی صحنه، به شکل قابل توجهی در ساعات مختلف، تغییر می­کند. مثلا در عرض چند ساعت ممکن است شرایط پیچیدگی صحنه بسیار متفاوت شود. لذا اگر دوربین نظارتی را برای استفاده در پهنای باند کمتری تنظیم کرده باشید، وقتی شرایط پیچیدگی صحنه تغییر کند، بالطبع کیفیت تصویر شما نیز خدشه‌دار خواهد شد و این موضوع بسیار مهمی است که باید بدان توجه کرد. برعکس، زمان­هایی پیش می­آید که ممکن است شما تنظیمات دوربین را برای استفاده از پهنای باند زیاد تنظیم کرده باشید ولی صحنه پیچیده نیست و در این صورت باز هم مساله دیگری رخ می­دهد و آن اینست که حجم زیادی برای ذخیره­سازی داده­های صرف می­کنید، در حالی که اصلا نیازی به این کیفیت تصویر و این پهنای باند نداشتید، چون صحنه پیچیده نبوده و نیاز شما با تصویری با کیفیت پایین‌تر هم برآورده می­شد.

مسائل مربوط به پیاده‌سازی دوربین­های تحت‌شبکه (آی­ پی)

اگر بخواهیم در مورد چالش­های این حوزه صحبت کنیم. دو انتخاب چالش برانگیز وجود دارد که باید بدان توجه نمود:

 • تنظیمات پیش فرض در دوربین­های مختلف، متفاوت است: تولید کنندگان دوربین­های نظارتی به صورت پیش فرض، تنظیمات مختلفی را روی دوربین­های خود قرار می­دهند. مثلا تنظیمات پیش فرض کدگذاری و بیت­ریت می­تواند در دوربین­های مختلف متفاوت باشد. به همین دلیل، اگر دو دوربین مختلف، فریم­ریت و رزولوشن مشابهی داشته باشند، میزان بازده و کارایی آنها در پهنای باند مصرفی‌شان می­تواند بسیار متفاوت باشد.
 • اصطلاحات مورد استفاده در دوربین‌های مختلف، متفاوت است: تولید کنندگان دوربین­های مداربسته، در اغلب موارد از اصطلاحات بیت­ریت ­ثابت، بیت­ریت ­متغیر، بیت­ریت­ ماکزیمم استفاده نمی‌کنند، بلکه اغلب آنها، برای دوربین­های خود اصطلاحات جدیدی را در نظر می­گیرند که خیلی ساده می­تواند کاربران را به اشتباه بیندازد و سردرگم کند و متوجه نشود که با چه سیستم کنترل کننده­ای در حال کار کردن است.

در این قسمت قصد داریم اطلاعات خوبی انتخاب مدهای مختلف و تنظیمات دوربین­های نظارتی ۱۲ تولید کننده را در اختیار شما قرار دهیم. در بین این تولید کننده ها نام آرکونت، آویجیلیون، اکسیس، بوش، داهوآ، هایک ویژن، پاناسونیک، سامسونگ، سونی به چشم می­خورد.

توصیه‌های لازم

بر اساس تجربه، به شما پیشنهاد می­کنیم از بیت­ریت­ ماکزیمم استفاده کنید. در ویدئو استریم، از بین گزینه­های موجود، بیت­ریت­م اکزیمم می­تواند گزینه مناسب­تری نسبت به بیت­ ریت ­ثابت و بیت­ ریت ­متغیر برای شما باشد.

 • در مقایسه با تنظیمات معمولی بیت­ ریت ­ثابت، می­توانیم بگوییم که بیت­ریت­ ماکزیمم اغلب مصرف پهنای باند بین ۳۰ تا ۷۰ درصد کاهش می­دهد. این کار بدین صورت انجام می­شود که در صحنه­ های ساده، پهنای باند کاهش پیدا می­کند. (در بیت­ریت ­ثابت، به دلیل ثابت بودن بیت­ریت، پهنای باند تغییری نمی­کرد)
 • در مقایسه با یک تنظیمات معمولی بیت­ ریت ­متغیر می­توان گفت که بیت­ریت ­ماکزیمم، می­تواند مصرف پهنای باند را بین ۲۰ تا ۵۰ درصد کاهش دهد. وقتی در هنگام شب، بیت­ ریت را ماکزیمم در نظر می‌گیریم دیگر حد بالاتری وجود ندارد تا در شب بیت­ریت تغییر کند و بخواهد بیشتر شود، لذا مصرف پهنای باند بدون تغییر باقی می­ماند. البته باید بگوییم با انجام این کار ممکن است شب، کیفیت تصویر کمی افت کند ولی به هر حال چاره‌ای نیست، به صورت کلی، کیفیت تصویر در هنگام شب و در تاریکی افت دارد و از جزئیات تصویر کاسته خواهد شد.

علاوه بر این، بیت­ ریت­ ماکزیمم، به شما اجازه می­دهد تا بهتر از قبل بتوانید از کدک­ های هوشمند استفاده کنید که در حالت استفاده از بیت­ ریت­ ثابت چنین امکانی را نداشتید. با توجه به آزمایش­های انجام شده، با استفاده از کدک­های هوشمند، در مصرف پهنای باند صرفه تا بیش از ۵۰ درصد صرفه جویی خواهد شد که دلیل آن هم مواردی است که در قسمت قبلی توضیح داده شد. لذا بهتر است از بیت­ ریت ­ماکزیمم استفاده کنید.

کدک­ هوشمند و صرفه جویی بیشتر

در چند سال گذشته، استفاده از کدک­های هوشمند بسیار متداول شده ­است. بسیاری از تولید کنندگان دوربین‌های نظارتی، از کدک­های هوشمند در طراحی خود استفاده می­کنند. نحوه فشرده­ سازی داده ­ها در کدک‌های هوشمند، بر اساس آنچه که در صحنه مشاهده می­کنند، متغیر است. لذا محدوده ­های مربوط به پس زمینه استاتیک، ممکن است بسیار فشرده ­تر و با کیفیت پایین­تر فشرده­سازی شوند، در حالی که سوژه ­های متحرک به صورت دیگری فشرده ­سازی خواهند شد. علاوه بر این، وقتی صحنه ساده است و سوژه­ای در آن حرکت نمی­ کند، به حالت فاصله زمانی پایین تغییر وضعیت می­دهند و در اصل فاصله زمانی آی‌فریم آنها  متغیر است، همین مساله باعث کاهش مصرف پهنای باند می­شود.

از آنجایی که کدک­ های هوشمند فشرده­سازی متفاوتی دارند، لذا برای تنظیمات فاصله زمانی آی‌فریم و سایر تنظیمات کدک، طبیعتا نیاز به بیت­ریت ­متغیر یا بیت­ریت ­ماکزیمم دارند و نمی­توانند در بیت­ ریت ­ثابت مورد استفاده قرار گیرند. در حقیقت، اغلب دوربین­های نظارتی، هنگامی که به حالت کدک هوشمند تغییر وضعیت می­دهند، به طور خودکار ویدئو استریم در آنها به حالت بیت ­ریت ­متغیر، تغییر می­کند. در مثال زیر رابط کاربری دوربین داهوآ را مشاهده می­کنید.

توجه داشته باشید که برخی از دوربین­های نظارتی به شما اجازه می­دهند تا بعد از تغییر به حالت کدک­های هوشمند، بتوانید ویدئو استریم را روی بیت­ریت­ ثابت تنظیم کنید. اما بر اساس آزمایش­های صورت گرفته، انجام این کار درست نیست و بهتر است در کدک­های هوشمند از بیت­ریت­ متغیر استفاد کنیم.

انتخاب تنظیمات تولیدکننده

همان طور که گفته شد هر تولید کننده دوربین نظارتی ممکن است برای تجهیزات خود، تنظیمات متفاوتی را تعریف کرده باشد که نیازمند استفاده از یکی از انواع ویدئو­استریم را ایجاب کند.

آرکونت ویژن

دوربین­های آرکونت ویژن  از هر سه حالت ویدئو استریم پشتیبانی می­کنند. به صورت پیش­فرض روی بیت­ ریت ماکزیمم  ۱۰،۰۰۰ کیلوبیت ­بر­ثانیه تنظیم شده­اند. محدودیت مشخص شده از سوی آرکونت ویژن در شکل زیر نشان داده شده است.

توجه داشته باشید که برخی از نسخه­ های قدیمی دوربین ­های آرکونت­ ویژن فقط  از بیت ­ریت­ متغیر پشتیبانی می­کردند و هیچ راهی برای استفاده از ماکزیمم ­بیت ­ریت نبود و اصلا حالت بیت­ ریت ­ثابت نداشتند.

آویجیلون

دوربین­های آویجیلون کنونی به طور پیش فرض روی بیت­ ریت ­ماکزیمم تنظیم شده­اند و اصلا حالت بیت­ریت ثابت و بیت­ریت ­متغیر ندارند. دوربین­های نظارتی آویجیلون می­توانند بالاترین نرخ بیت­ ریت را داشته باشند.

اکسیس

اکسیس، در حال حاضر از دو رابط کاربری وب استفاده می­کند، زیرا بسیاری از دوربین­های این شرکت، هنوز به رابط کاربری مبتنی بر HTML5 جدید مجهز نشده­اند.  هر دو رابط کاربری جدید و قدیمی به طور پیش فرض با بیت­ریت ­متغیر بدون محدودیت حد بالایی مشخص شده از سوی شرکت تنظیم شده­اند. در تصویر رابط کاربری جدید اکسیس را می­توانید مشاهده کنید. شما می­توانید ماکزیمم بیت­ریت را خودتان با وارد کردن اعداد مشخص و تنظیم نمایید.

توجه داشته باشید که اکسیس از بیت­ریت ثابت واقعی پشتیبانی نمی­کند. بر اساس سابقه­ای که از این شرکت داریم، تنظیمات بیت­ریت­ ثابت، در اصل بیت­ریت­ ماکزیمم است که به صورت بیت­ریت ­ثابت برچسب­گذاری شده ­است.

بوش

بوش یکی از شرکت­هایی است که دارای پیچیده­ترین حالت­های تنظیم کدگذاری برای دوربین­هایش است. روی دوربین­های نظارتی این برند می­توانید هر سه حالت ویدئواستریم را تنظیم کنید. تنها نکته­ای که باید بدان دقت کنید، این است که اعداد مربوط به «بیت ریت هدف» و «بیت­ریت­ ماکزیمم» را اشتباه نکنید.

برای تنظیم دوربین در حالت بیت­ریت ماکزیمم، به سادگی می­توانید حداکثر نرخ بیت­ریت مورد نظرتان را وارد کنید. در نظر داشته ­باشید که گزینه «بیت ریت هدف» منظور حداقل بیت­ریت است.

اگر می­خواهید دوربین را در حالت بیت­ریت ­متغیر بدون محدودیت ماکزیمم ­بیت­ریت تنظیم کنید، باید نرخ بیت هدف را عددی در محدوده پایین و بیت­ریت ­ماکزیمم را عددی در محدوده بالا قرار دهید. حداکثر بیت­ریت را می‌توانید روی  ۴۰۰۰۰ کیلوبیت بر ثانیه تنظیم کنید. در نظر داشته ­باشید میزان بیت­ریت هرگز  به ۴۰ مگابیت بر ثانیه نمی­رسد، لذا در تنظیمات به این نکته توجه کنید.

در نهایت، اگر می­خواهید دوربین را روی بیت­ریت ­ثابت تنظیم کنید، بیت­ریت هدف و بیت­ریت ماکزیمم باید اعدادی نزدیک به یکدیگر داشته ­باشند. این کار باعث می­شود تا پهنای باند در محدوده بسیار محدود شده­ای تغییر کند. بوش اجازه می­دهد تا این دو عدد به اندازه حدود ۱۰٪ با یکدیگر تفاوت داشته باشند مثلا می­توانید آن اعداد را روی ۵۰۰۰ و ۵۵۰۰ به ترتیب برای بیت­ریت هدف و بیت­ریت­ ماکزیمم تنظیم کنید.

داهوآ

دوربین­های آی­پی داهوا، از بیت­ریت­ ثابت و بیت­ریت ­ماکزیمم پشتیبانی می­کنند. گزینه پیش­فرض این دوربین‌ها بیت­ریت ­ثابت است. کاربران می­توانند نرخ بیت از پیش تعریف شده­ای را انتخاب کنند یا خودشان آن را به صورت دستی وارد کنند. هیچ راهی برای از محدود کردن بیت­ریت در حالت بیت­ریت ­ماکزیمم وجود ندارد.

هانویا

دوربین جدید مدل هانویا، از بیت­ریت ­ثابت و حالت دیگری موسوم به بیت­ریت­ متغیر پشتیبانی می­کند که البته با بیت­ریت­ متغیر واقعی تفاوت­هایی دارد و هیچ راهی برای فشرده­سازی داده­های دوربین در نظر گرفته نشده است.

البته مدل­های قدیمی­تر هانوا/سامسونگ از بیت­ریت ­ثابت و بیت­ریت ­ماکزیمم پشتیبانی می­کنند، که ماکزیمم محدوده آن ۳۰ مگابیت بر ثانیه است.

هایک­ویژن

دوربین­های آی­پی هایک­ویژن از بیت­ریت ­ماکزیمم (به صورت پیش­فرض) و بیت­ریت ­ثابت پشتیبانی می­کنند. این دوربین­ها از بیت­ریت ­متغیر با محدودیت گذاری برای نرخ بالای بیت­ریت پشتیبانی نمی­کنند.

پاناسونیک

دوربین‌های پاناسونیک آی­پی از بیت­ریت ­ثابت و بیت­ریت­ ماکزیمم (به طور پیش فرض) پشتیبانی می­کنند. توجه داشته باشید که هیچ راهی برای استفاده از بیت­ریت ­متغیر با محدود کردن نرخ ریت بالایی وجود ندارد. ولی این دوربین­های نظارتی می­توانند در محدوده­های بالایی مثلا ۲۴ مگابیت بر ثانیه یا بالاتر از آن بر اساس مدل­شان تنظیم شوند. این دوربین­ها دارای حالت­های دیگری مثل سرعت فریم و بهترین خروجی هستند.  اما ما توصیه می­کنیم خیلی ساده مانند دوربین­های دیگر از بیت­­ریت­ ماکزیمم استفاده کنید.

توجه داشته باشید که مدل­های جدید پاناسونیک موسوم به اکستریم یکی از چند مدل دوربینی هستند که به طور پیش فرض از H.265 برای ویدئواستریم اصلی خود استفاده می­کنند. کاربران باید نسبت به این نکته آگاهی داشته باشند. زیرا ان­وی­آرو وی­ام­اس از این استریم پشتیبانی نمی­کند.

پلکو

پلکو از هر سه حالت ویدئواستریم پشتیبانی می­کند، اما از گزینه CVBR یا «بیت­ریت­ متغیر محدود شده» می‌توانید استفاده کنید. اساسا، این حالت، یک کدک بیت­ریت ­ثابت است که اجازه می­دهد نرخ بیت به اندازه کافی متغیر باشد ولی در محدوده مشخص شده­ای که حدود به علاوه و یا منهای ۱۰ درصد است چنین اجازه­ای را می­دهد. تقریبا چیزی مشابه بیت­ریت ­ثابت را ارائه می­دهد. در شکل ذیل می­توانید بیت­ریت­ هدف را ببینید.

حداکثر بیت­ریت نیز در شکل نشان داده شده­ است که با عبارت ماکزیمم مشخص شده ­است.

سونی

سونی در حال حاضر تمامی ۳ حالت ویدئواستریم پشتیبانی می­کند، هرچند سونی از سال ۲۰۱۳- ۲۰۱۴ از این حالت­ها پشتیبانی می­کند، ولی هنوز دوربین­های سونی موجود که از نظر سیستم عامل ارتقا پیدا نکردند، از بیت­ریت ­متغیر و بیت­ریت ­ماکزیمم پشتیبانی نمی­کنند.

برای فعال کردن بیت­ریت ­ماکزیمم روی سونی، گزینه بیت­ریت ­متغیر( VBR) را انتخاب کنید و سپس حداکثر حد مجاز بیت­ریت را با عددی مناسب مشخص نمایید.

در دوربین­های سونی تمامی سه حالت ویدئواستریم وجود دارد که در شکل نشان داده­ شده ­است.

با این حال، توجه داشته­ باشید که در دوربین­های نسل هفتم سونی، مثلا مدل­های  (SNC-VM772R و SNC-VB770) سونی هیچ راهی برای فشرده­سازی در هنگامی که دوربین روی بیت­ریت ­متغیر تنظیم نمی­شود، ندارند بلکه تنها می­توانید بیت­ریت هدف را روی آنها تنظیم­ کنید.

با این حال، گاهی این تنظیمات گیج­ کننده می­شوند. ولی ما متوجه ­شدیم که پهنای باند کمتری نسبت به بیت­ریت ­هدف استفاده می­کنند و حتی وقتی صحنه پیچیده باشد، هیچ وقت ماکزیمم ­بیت­ریت آنها به حد بالایی و نهایی نمی­رسد.

یونی­ویو

دوربین­های یونی­ویو از بیت­ریت­ ماکزیمم و بیت­ریت ­ثابت پشتیبانی می­کنند. هرچند در این دوربین­ها، بیت‌ریت ­ماکزیمم به عنوان بیت­ریت ­متغیر نامگذاری شده و حداکثر نرخ بیت در محدوده بالایی ۱۶ مگابایت بر ثانیه است.

ویووتک

ویووتک از بیت­ریت ­متغیر پشتیبانی می­کند ولی با نام کیفیت ثابت[۱] در رابط کاربری نام گذاری شده ­است. البته ویووتک دارای یک مدل با بیت­ریت ­ماکزیمم هم هست که میزان بیت­ریت ­محدود شده دارد و به نام Constrained bit rate  معرفی شده و مشابه بیت­ریت ­متغیر است و با فشرده‌سازی داده در یک سطح مشخص با تغییرات بیت­ریت در محدوده تا ۴۰ مگابیت در ثانیه انجام می­شود. وقتی به این بیت­ریت نزدیک می‌شویم ممکن است فشرده‌سازی تغییر کند.

کار با دوربین‌های با بیت­ریت­ ثابت

اگر چه دوربین­های با بیت­ریت­ ثابت، در حال حاضر نادر هستند، کاربران هنوز هم ممکن است در برخی مدل‌های جدید بخواهند با بیت­ریت ­ثابت کار کنند. به همین دلیل لازم است، در این خصوص نکاتی را با شما در میان بگذاریم.

تولیدکنندگان دوربین­های بیت­ریت ­ثابت، به طور معمول بیت­ریت پیش فرض را از حالت معمولی بالاتر تنظیم می­کنند. این بدین معنی است که می­خواهند کیفیت تصویر بالاتر رود و البته چون پهنای باند بیشتری مصرف می­شود می­تواند برای شما همیشه هم این حالت، نکته مثبتی نباشد. در حالت بیت­ریت­ ثابت یکی از حالت­های ذیل ممکن است برای شما پیش بیاید:

 • اگر بیت­ریت را بالا ببرید، مشکلی در کیفیت تصویر نخواهید داشت ولی حدود ۳۰ تا ۷ درصد پهنای باند شما به هدر می­رود.
 • ابتدا صحنه مورد نظر را بررسی کنید و در بیت­ریت­های مختلف به ضبط تصویر بپردازید و پهنای باندهای مختلف را امتحان کنید هر کدام برای شما مناسب بود، بیت­ریت را روی آن تنظیم کنید.

در هر صورت، بیت­ریت ­ثابت باعث می­شود کاربران به نقطه­ای برسند که باید با تنظیمات کنار بیایند. ممکن است تنها ۷ ساعت از ۲۴ ساعت شبانه روز این تنظیمات برای شما موثر باشد و در ساعات دیگر روز پهنای باند شما به هدر برود و یا بیت­ریت را کاهش دهید و کیفیت تصویر شما افت کند. به همین دلیل است که توصیه می­کنیم تا جای ممکن از بیت­ریت ­ماکزیمم استفاده کنید.

تاثیر بیت­ریت­ ثابت(CBR) و بیت­ریت ­متغیر(VBR) در کیفیت

هر دو ویدئواستریم VBR و CBR در فشرده­سازی داده تاثیر می­گذارند که یکی از جنبه­های مهم و با اهمیت در ویدئواستریم است. صرف نظر از وضوح تصویر انتخاب شده (به عنوان مثال، ۷۲۰ پیکسل، ۱۰۸۰ پیکسل و … )  میزان فشرده‌سازی ویدئو می­تواند متفاوت باشد و وقتی فشرده­سازی بیشتر از یک حدی باشد، ویدئو بدتر از آن چیزی که تصورش را می­کنیم به نظر می­رسد.

در بیت­ریت ­متغیر یا VBR، فشرده­سازی ثابت بوده و پهنای باند متغیر است تا اطمینان حاصل شود هر صحنه به خوبی فشرده­سازی می­شود.

در بیت­ریت­ ثابت یا CBR، پهنای باند ثابت است، بنابراین فشرده­سازی باید زمانی تنظیم شود که صحنه تغییر می­کند.

[۱] constant bit rate

[۱] Fixed quality

پیشنهاد برای مطالعه:

Coax-Cabling-175881451

ارتقاء سیستم های نظارت تصویری با کمک فناوری اچ دی روی کابل کواکسیال

مترجم: سارا ایزدیار در طول دهه­ ی گذشته فناوری دوربین‌های تحت شبکه بیشتر مباحث را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *