پنج شنبه , ۲۸ تیر ۱۳۹۷
خانه / مقالات / توسعه کسب و کار / چگونگی محاسبه بازگشت سرمایه یک سیستم نظارت تصویری
Businessman Notepad Roi Word Concepts

چگونگی محاسبه بازگشت سرمایه یک سیستم نظارت تصویری

محاسبات بازگشت سرمایه[i]، محاسبات قوی‌ای است ولی در عین حال می‌تواند خطای زیادی داشته باشد. بسیاری از افراد زمانیکه متعهد می‌شوند که ارزش واقعی را مشخص کنند، غالبا می‌توانند واقعیت را نیز پنهان کنند.

هدف از این بررسی کمک به مدیر امنیتی برای درک بهتر محاسبات بازگشت سرمایه کسانی است که هزینه نصب سیستم حفاظتی یک سازمان را تامین می‌نمایند و به مدیران کمک می‌کنند تا برای دستیابی به اهداف خود این سرمایه گذاری‌ها را تغییر دهند و یا تنظیم نمایند. علاوه بر مدیران امنیتی و مدیران سازمان‌ها، شرکت‌های مجری و تولید کنندگان سیستم‌های حفاظتی نیز می‌توانند از بکارگیری  این اصول نفع ببرند.

_______________________________________________________________________________________

یک محاسبه بازگشت سرمایه خوب بیشتر به درک جزئیات عملیاتی  نیاز دارد تا  محاسبات  مالی و ریاضی. زمانی که جزئیات عملیاتی را درک کردید، محاسبات ریاضی و مالی آسان می‌شوند.

در ذیل به چهار اصل تهیه محاسبه بازگشت سرمایه اشاره می‌شود:

  • آگاهی از جایگزین‌ها برای سرمایه‌گذاری پیشنهادی
  • آگاهی از هزینه کل
  • آگاهی از کاستی‌های تکنولوژیکی این سرمایه‌گذاری
  • بررسی اینکه آیا فرضیات عملیاتی درست هستند.

اصل ۱: آگاهی از جایگزین‌ها

اصلی‌ترین فن تجزیه و تحلیل بازگشت سرمایه، انتخاب یک جایگزین بد ولی نامرتبط با مورد شماست. بیشتر فروشندگان برای محاسبه بازگشت سرمایه،  اینکار را انجام می‌دهند. یک نمونه ذخیره‌سازهای ویدئویی تحت شبکه[ii] (اِن‌وی‌آر) هستند. غالبا، دستگاه‌های ضبط تصاویر تحت شبکه  ادعا می‌کنند که با فعال کردن مانیتورینگ مرکزی یا اتصال به دستگاه‌هایی ماننددستگاه پوز  یا کنترل دسترسی، بازگشت سرمایه را تسریع می‌کنند. در حالی‌که این موضوع  کاملا درست است ولی از دید بازگشت سرمایه، بی‌ربط است زیرا ذخیره‌سازهای ویدئویی دیجیتال[iii] (دی‌وی‌آر) یا دستگاه‌های ضبط تصویر معمولی نیز همین کار را انجام می‌دهند. برای یک دستگاه  ضبط تصاویر تحت شبکه (اِن‌وی‌آر)  تجاری، لازم است که دستگاه‌های ضبط تصاویر تحت شبکه  با دی‌وی‌آر  مقایسه شود.

برای مثال، اگر یک دستگاه  ضبط تصاویر تحت شبکه  ۱۰۰۰۰ دلار و یک دی‌وی‌آر  قیمتی معادل ۸۰۰۰ دلار داشته باشد، سرمایه‌‌گذاری برای محاسبه بازگشت سرمایه  ، ۲۰۰۰ دلار خواهد بود (ارزش افزوده دستگاه‌های ضبط تصاویر تحت شبکه  نسبت به دی‌وی‌آر). در عین حال، دستگاه‌های ضبط تصاویر تحت شبکه  فقط می‌تواند مدعی قابلیت‌هایی باشد که فراتر از قابلیت‌های دی‌وی‌آر  است  نه قابلیت هایی مثل مانیتورینگ مرکزی و یکپارچگی با سیستم‌های دیگر که در دی‌وی‌آر‌ نیز وجود دارد.

اگر شما این روش کار را در پیش نگرفته و به سادگی، بازگشت سرمایه دستگاه‌های ضبط تصاویر تحت شبکه را با توجه به قابلیت‌های ساده‌تر آن محاسبه کنید، پول خود را برای اضافه پرداخت بابت دستگاه‌های ضبط تصاویر تحت شبکه هدر داده‌اید زیرا دی‌وی‌آر  می‌تواند همان کارکرد را به شما بدهد.

دستگاه‌های ضبط تصاویر تحت شبکه غالبا ارزش بیشتری نسبت به دی‌وی‌آر  ها تولید می‌کنند بنابراین طرح این موضوع، انتقاد از دستگاه‌های ضبط تصاویر تحت شبکه نیست بلکه تجدید نظر درباره روالی است که غالبا برای توجیه تصمیمات خرید دستگاه‌های ضبط تصاویر تحت شبکه  از آن استفاده می‌شود.

تامین‌کنندگان دوربین مگاپیکسل از حذف دوربین دفاع می‌کنند ولی این موضوع می‌تواند بعضی اوقات محاسبات بازگشت سرمایه را منحرف کند. برای مثال، در یک بررسی سناریویی آزمایش شد که در آن ۲ عدد دوربین ۳ مگاپیکسل جایگزین ۱۳ دوربین آنالوگ می‌شود تا محیط سرباز ۱۰۰ فوتی را پوشش دهد. نتیجه حاصل از بررسی این بود که راه حل دوربین مگاپیکسل حقیقتا ارزان‌تر است. این فرضیه گمراه کننده است زیرا اینجا جایگزین‌ها واقعا ۲ یا ۳ دوربین آنالوگ است. این چیزی است که امروزه بیشتر مدیران امنیتی از آن استفاده می‌کنند و البته هزینه سناریوی دوربین مگاپیکسل آشکارا بیشتر از دوربین‌های آنالوگ است.

توجه : در این سناریو دوربین‌های مگاپیکسل به دلیل  کیفیت بالاتر خود توانایی حل موارد غیر قابل حل قبلی را داشته از اینرو بازگشت سرمایه بیشتری دارند.

مدیر امنیتی و فروشندگان  مگاپیکسل باید روی شرح و توصیف افزایش بازگشت سرمایه، علی الاخصوص  به وسیله کیفیت ارتقا یافته تصویر متمرکز شوند. به ویژه، مواردی که توسط دوربین آنالوگ جایگزین قابل حل نبوده ولی به وسیله دوریبن مگاپیکسل حل می‌شوند باید در بازگشت سرمایه دوربین‌های مگاپیکسل لحاظ شوند. اگر تشخیص پلاک یک ماشین در حل یک مورد حیاتی بود، دوربین مگاپیکسل باید برای اینکار مجوز بگیرد. ولی اگر مورد با مشخص شدن اینکه رنگ ماشین چه بوده حل شود، اینکار با دوربین آنالوگ هم انجام می‌شود و نیازی به دوربین مگاپیکسل نیست.

این تمایز معمولا خیلی مشخص و واضح نیست ولی اگر شما بخواهید صادقانه یک بازگشت سرمایه دقیق را تعیین کنید، فاکتور بسیار مهمی محسوب می‌شود.

اصل ۲ : آگاهی از هزینه کل

اغلب فروشندگان بازگشت سرمایه‌ها را بدون هزینه‌های غیر مستقیم محاسبه می‌کنند. این موضوع تبدیل به هزینه‌های پنهانی می‌شود که آشکارا  بازگشت سرمایه واقعی شما را پائین می‌آورد.

یکی از هزینه‌های پنهان تجزیه تحلیل ویدئویی، لزوم مانیتورینگ است. بسته به سطح آلارم خطا، شما ممکن است نیاز داشته باشید که منابعی را به ارزیابی و بازرسی آلارم‌ها اختصاص دهید. این هزینه می‌تواند کاملا بزرگ باشد. شما ممکن است این تکنولوژی را به عنوان تبلیغات خود  به کار ببرید ولی برای اینکه واقعا به این نقطه برسید نیاز دارید که منابع عملیاتی بیشتری را اختصاص دهید. مطمئن شوید که چه هزینه‌های غیر مستقیم و فاکتورهایی مورد نیاز است.

دوربین‌های مگاپیکسل مثال دیگری از هزینه‌های غیر مستقیم است. با دوربین‌های مگا پیکسل، تنها هزینه دوربین‌ها افزایش نمی یابد بلکه افزایش هزینه ذخیره‌سازی و پهنای باند نیز باید در نظر گرفته شود. تقریبا تمام دوربین‌های مگاپیکسل هنگام تولید تصویر، پهنای باند بیشتری نسبت به دوربین‌های آنالوگ نیاز دارند. همچنین، اگر شما واقعا رزولوشن بهتری در دوربین‌های مگاپیکسل می‌خواهید، این موضوع هزینه‌های ذخیره‌سازی (و بعضی اوقات هزینه‌های شبکه) را افزایش می‌دهد.

دوباره، هر دوی اینها قابل تطبیق هستند ولی یک تجزیه تحلیل منصفانه باید شامل همه هزینه‌های اضافه و مخفی باشد.

اصل ۳ : آگاهی از کاستی‌های  تکنولوژیکی

زمانی که یک فروشنده، بازگشت سرمایه‌ای را برای شما محاسبه می‌کند، معمولا از تکنولوژی جدید به عنوان یک تبلیغ استفاده می‌کند. تکنولوژی‌هایی که گاها خروجی آن‌ها در سیستم ارزشمند نیست یا کارایی در مورد خاص شما ندارد. همچنین، بعضی اوقات تکنولوژی کار می‌کند ولی نه در شرایطی که شما می‌خواهید. مانند کارکرد ضعیف دوربین‌های مگاپیکسلی در شرایط نوری ضعیف.

این یکی از موضوعات کلیدی در نرم‌افزارهای آنالیتیک است. آسان است که بگوئیم حفاظت پیرامونی قابلیت این را دارد که هزینه سرقت را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد. با این حال، این نتیجه‌گیری از تکنولوژی بستگی به این دارد که چقدر خوب کار می‌کند. اگر برف زیادی باریده باشد، سیستم در آن زمان ها ممکن است به درستی  کار نکند. این موضوع ممکن است کاهش سرقت بالقوه ای که برنامه ریزی شده را کم نکند. به طور مشابه، شاید شما بخواهید از یک دوربین مگاپیکسل برای عکس گرفتن از پلاک‌ها و زیر نظر گرفتن آنها در یک محیط خیلی تاریک در شب استفاده کنید. خیلی از دوربین‌های مگاپیکسل عملکرد ضعیفی در محیط‌های کم نور داشته و مناسب این کاربردها نیستند .

به همین نحو، ممکن است استفاده از سیستم خیلی سخت باشد به طوریکه اپراتورهای شما در بسیاری از موارد موفق به کار با آن نشوند.

به طور دقیق بررسی کنید که برنامه‌ریزی فروشندگان چیست و اطمینان حاصل کنید که هر کاستی تکنولوژیکی در محاسبات بازگشت سرمایه  منعکس می‌شود.

اصل ۴ : فرضیات عملیاتی

فروشندگان تنها می‌توانند بهترین حدسیات را بر اساس  واقعیت‌های عملیاتی  مدیر امنیتی بزنند. اغلب آن حدسیات، یا خیلی خوشبینانه است یا با وضعیت سازمان شما مطابقت ندارد. برای مثال فرضیات موارد ذیل: سرقت در هر رویداد ، تعداد رویدادها در هر ماه ، تعداد رویدادها که این سیستم حل کرده است   .

در مرحله اول، شما لازم است که بپرسید و بدانید که فرضیات عملیاتی در بازگشت سرمایه  تهیه شده توسط یک فروشنده چیست؟ آنها را با مقیاس‌های واقعی خود مقایسه کرده و برای تعیین کردن سطح مناسب دوباره تنظیم کنید. سیستم واقعا چه بازه زمانی را برای شما ذخیره می کند؟ شما چه تعداد رویداد در طول سال را با سیستم جدید حل کرده‌اید که با سیستم قبلی نتوانستید؟

این موضوع احتمالا از دیدگاه  فرضیات فروشندگان متفاوت خواهد شد بنابراین برای ویرایش مجدد محاسبات بازگشت سرمایه آماده باشید.

چالش موجود در تمام مدل‌های اقتصادی، فرضیات در نظر گرفته شده می‌باشد. با استفاده از این ۴ اصل، شما می‌توانید فرضیات درست را بهتر ارزیابی و تعیین کنید. هزینه‌های پنهان و مشکلاتی که یک بازگشت سرمایه  تئوری ممکن است نادیده بگیرد را شناسایی  کرده و کاری بکنید که تامین کنندگان‌تان صادق بمانند.

اختلالات و تحریفات معمول بازگشت سرمایه را حل کرده و اینگونه، پاداش شما یک بازگشت سرمایه صحیح و روشن خواهد بود.

(i] Return On Investment (ROI]

(ii] . Network Video Recorder (NVR]

(iii] Digital Video Recorder (DVR]

پیشنهاد برای مطالعه:

1250-x-550_1

گرایشات بازار امنیت در سال ۲۰۱۸

مترجم: سارا ایزدیار حرکت اقتصادی ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ شرایط مطلوبی را برای رشد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *