سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات کنترل دسترسی / چشم انداز صنعت کنترل دسترسی در منطقه آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۱۷ (قسمت دوم)
Biometrics011

چشم انداز صنعت کنترل دسترسی در منطقه آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۱۷ (قسمت دوم)

موسسه آی­ اف ­اس ­ای­ سی گلوبال[i] اخیرا طی یک پروژه تحقیقاتی از صدها نفر از متخصصان حوزه امنیت سوالاتی درباره پتانسیل­ و توانایی زیرساخت­های کنترل دسترسی در مناطق آسیا، اقیانوسیه و همچنین میزان تقاضا برای استفاده از آخرین تکنولوژی­های موجود پرسید. شرکت کنندگان در این تحقیق از گروه­ها و رشته ­های مختلف به سوالاتی با موضوعات گوناگون پاسخ دادند. از جمله سوالاتی که در این تحقیق مطرح شدند عبارتند از:

سیستم­های­ کنترل دسترسی فعلی

میزان حضور فناوری­های مختلف بر پایه کارت­های فیزیکی

قابلیت­های فنی سیستم­­ها و فناوری­های مورد استفاده

میزان رضایت از سیستم­های فعلی

میزان تقاضا برای ارتقای سیستم­

تصمیم به اضافه کردن امکانات جدید

چه کسی در مورد نوسازی تجهیزات تصمیم می­گیرد؟

_________________________________________________________________________

تقاضا برای امکانات جدید

از شرکت­ کنندگان سوال شد که آیا تا به حال از نوآوری­های عرصه کنترل دسترسی استفاده کرده­ اند یا مایل هستند تجهیزات و امکانات جدیدی که در چند سال اخیر به بازار آمده را در سیستم کنترل دسترسی فعلی خود وارد کنند؟

همانطور که انتظار می‌رفت ۶۲ درصد از شرکت ­کنندگان اعلام کردند از امکاناتی نظیر کنترل حضور و غیاب و زمان شروع به کار افراد که در ابتدایی ­ترین سیستم­های کنترل دسترسی نیز موجود بوده است استفاده می­کنند. سیستم­های کنترل دسترسی فیزیکی نیز توسط ۵۸ درصد از شرکت­ها استفاده می­شود. تنها ۱۴ درصد از شرکت‌کنندگان اعلام کردند که از امکانات جدید سیستم­های کنترل دسترسی استفاده نکرده­اند و ۱۵ درصد نیز اعلام کردند حتی قصد استفاده از این امکانات را نیز ندارند.

سیستم موقعیت ­یاب داخلی[i] از مواردی بود که بیشترین تقاضا را به میزان ۵۹ درصد داشت. یکی از دلایل این تقاضای بالا این است که تنها ۱۴ درصد از شرکت­ها از این فناوری در سیستم کنترل دسترسی خود استفاده می­کنند. محبوبیت روزافزون فناوری­های موقعیت­ یابی داخلی که به کمک آن می­توان با استفاده از امواج رادیویی موقعیت اجسام و افراد داخل یک ساختمان را شناسایی کرد نشان از قدرت پردازش و حضور همه جانبه تلفن­های همراه هوشمند در عصر تکنولوژی دارد. لسلی رسوتی[ii]، مدیر ارشد تولید از شرکت کوال­کام[iii] پیش­بینی می­کند سیستم موقعیت­یابی داخلی نیز مانند سیستم­های جی­ پی­ اس و مسیریاب به محبوبیت فراوانی نزد افراد دست پیدا کنند. مزایای سیستم­ موقعیت یاب داخلی به ویژه در موارد اضطراری که تخلیه هر چه سریع­تر ساختمان مورد نیاز است نمود پیدا می­کند.

از دیگر مواردی که تعداد اندکی از شرکت­ها استفاده می­کنند و تقاضای برای به کار گرفتن آن بسیار زیاد است سیستم­های ثبت پلاک و پرداخت­های درون سیستمی است که در آن افراد می­توانند حساب کاربری خود را که به کمک گوشی­ تلفن همراه یا کارت هوشمند شارژ کنند.

این نکته نیز حایز اهمیت است که بیش از نیمی از شرکت­های حاضر در این تحقیق اعلام کردند که از فناوری­های بیومتریک به اشکال مختلف در سیستم امنیتی خود استفاده می­کنند. با توجه به صحبت­های برایان پارکر[iv]، مدیر عامل شرکت پرداخت الکترونیک کاسکال[v] در سال ۲۰۱۴ این آمار قابل توجه است. وی در سال ۲۰۱۴ گفته بود که اگرچه مدت زمان زیادی از معرفی تکنولوژی شناسایی اثر انگشت می­گذرد و این فناوری در حال توسعه و پیشرفت است اما میزان خطا در این سیستم­ها هنوز نسبتا بالا است. عملکرد آنها برای ثبت اثر انگشت در گوشی تلفن همراه کارآمد و راضی کننده است اما با در نظر گرفتن این موضوع که شما در نهایت از میزان دقت شرکت­های ارایه دهنده این فناوری در ثبت و تایید اثر انگشت خود اطلاع کافی ندارید آیا می­توانید به تکنولوژی شناسایی اثر انگشت به عنوان سیستم امنیتی تشخیص هویت اعتماد کنید؟ با این حال در ماه مه ۲۰۱۶ گوگل اعلام کرد برنامه­هایی برای حذف رمز عبور و جایگزین کردن آن با سیستم­های چندگانه تایید هویت بیومتریک تا پایان سال دارد.

چشم ­انداز سیستم کنترل دسترسی از راه دور (موبایل)

ری برنارد[i]، مشاور امنیت: از زمانی که ساختار سنتی سیستم­های ii]PAC] را پشت سر گذاشته و به سمت نسل بعدی این تکنولوژی پیش رفت ه­ایم مدت زمان زیادی می­گذرد. این حرکت به سوی فناوری­های جدیدتر نه تنها از نظر فنی کارآمد است بلکه برای حفاظت از دارایی­ها و اطلاعات شخصی در دنیای امروز که با پیشرفت روزافزون تکنولوژی خطرات و تهدیدات امنیتی آن نیز بیشتر می­شود امری ضروری به نظر می­رسد.

اگرچه از نتایج تحقیقات بر­می­آید که جایگزینی کامل سیستم­های تایید هویت فعلی با فناوری­های وابسته به گوشی­های تلفن همراه هوشمند به ویژه در حوزه کنترل دسترسی که اساسا برای همگام شدن با فناوری­های مدرن آهسته عمل می­کند در آینده نزدیک اتفاق نیفتد، اما سیستم­های کنترل دسترسی موبایل مسیر ورود خود به این حوزه امنیتی را باز کرده­اند. از میان صدها نفر از متخصصان حوزه امنیت که در این تحقیقات شرکت­ کرده­اند تقریبا ۳۲ درصد اعلام کردند که سیستم کنترل دسترسی فعلی آنها نه تنها از فناوری­ موبایل پشتیبانی نمی­کند بلکه برای وارد کردن گوشی­های هوشمند به سیستم­های امنیتی خود نیز طرح  و برنامه­ای ندارند. در سوی دیگر این طیف، ۵۰ درصد از افراد اعلام کردند که یا سیستم امنیتی فعلی‌شان قابلیت پشتیبانی از تلفن­های هوشمند را دارد یا هم ­اکنون از چنین سیستم­های استفاده می­کند و یا برنامه جدی برای به کار گرفتن گوشی­های هوشمند در سیستم­های کنترل دسترسی خود دارند.

در مجموع ۵۹ درصد از شرکت­ کنندگان در تحقیق اعلام کردند که یا از گوشی­های هوشمند در سیستم­های کنترل دسترسی خود استفاده می­کنند یا قصد انجام این کار ظرف چند سال آینده را دارند. با این اوصاف اگرچه بخش عمده­ای از بازار هنوز به مزایای این فناوری خوش­بین نیستند ( یا دست کم اعتقاد دارند نیازهای آنها را برآورده نمی­کنند) پیش­بینی می­شود تا سه سال آینده اغلب شرکت­ها استفاده از گوشی­های همراه هوشمند در سیستم­ کنترل دسترسی را شروع کنند.

1

خبر خوش برای توسعه دهندگان سیستم­های کنترل دسترسی موبایل این است که ۶۷ درصد از شرکت‌کنندگان در تحقیق اعلام کردند که سیستم کنترل دسترسی فعلی آنها از گوشی­های هوشمند پشتیبانی می­کند. با توجه به آمار ۷۵ درصدی از شرکت­هایی که اعلام کردند هنوز از پلتفرم­های کنترل دسترسی موبایل استفاده نمیکنند روشن است که پتانسیل رشد و فعالیت در این عرصه بسیار بالاست.

همانطور که یکی از متخصصین شرکت­کننده در تحقیق به درستی اشاره کرد باید انگیزه برای استفاده از این فناوری در سطح جهانی فراهم شود. از جمله عواملی که می­تواند این انگیزه را ایجاد کند توجه به راحتی و تجربه نهایی کاربر از کار با سیستم­های کنترل دسترسی است. به عنوان مثال به کمک کنترل دسترسی موبایل می­توان به جای استفاده از نیروی انسانی برای  باز و بسته کردن درب­ها، این امور را از راه دور و به کمک تلفن همراه هوشمند انجام داد.

از میان کسانی که در حال حاضر از سیستم­های کنترل دسترسی موبایل استفاده می­کردند یا قصد انجام این کار را داشتند ۵۹ درصد اعلام کردند که این فناوری جایگزین سیستم قبلی آنها شده یا در آینده­ای نزدیک به طور کامل جای سیستم­های سنتی کارتی را خواهد گرفت. از این میان ۱۶ درصد اعتقاد داشتند که این انتقال به سرعت اتفاق خواهد افتاد و ۴۱ درصد معتقد بودند این تغییرات تدریجی است و استفاده از گوشی­های هوشمند در سیستم­های کنترل دسترسی به زمان بیشتری نیاز دارد.

با این حال هنوز برای حذف کارت­های شناسایی و سیستم­های کنترل دسترسی سنتی کمی زود است. این امر دلایل زیادی می­تواند داشته باشد از جمله باطری­های نه چندان قدرتمند تلفن­های همراه که توسط ۴۳ درصد از شرکت­ها به عنوان دلیل اصلی استفاده نکردن از کنترل دسترسی موبایل مطرح شد. به طور قطع نوآوری و پیشرفتی عظیم در عرصه باطری­های تلفن همراه می­تواند دیدگاه افراد را نسبت به کنترل دسترسی موبایل تغییر دهد.

سیستم­های بیومتریک هم نتوانسته ­اند کارت­های پلاستیکی سنتی را از رده خارج کنند. حتی برعکس در سال­های اخیر این دو فناوری در هم ادغام شده ­اند و با هم همکاری دارند. شرکت زویپ ای­اس[i] که در زمینه فناوری­های بیومتریک تخصص دارد و محصولاتش با تولیدات شرکت گلوبال اچ­آی­دی سیستمز همخوانی دارند یک کارت شناسایی هوشمند طراحی و تولید کرده است که مجهز به سیستم خوانش اثر انگشت است.

ادامه دارد…

i] Zwipe AS]

i] Ray Bernard]

[ii] picture archiving and communication  (سامانه بایگانی و تبادل تصویر)

(i] ‘Indoor positioning services’ (IPS]

ii] Leslie Presutti]

iii] Qualcomm]

iv] Brian Parker]

v] Cuscal]

i] IFSEC Global]

موسسه آی­ اف ­اس ­ای­ سی گلوبال[i] اخیرا طی یک پروژه تحقیقاتی از صدها نفر از متخصصان حوزه امنیت سوالاتی درباره پتانسیل­ و توانایی زیرساخت­های کنترل دسترسی در مناطق آسیا، اقیانوسیه و همچنین میزان تقاضا برای استفاده از آخرین تکنولوژی­های موجود پرسید. شرکت کنندگان در این تحقیق از گروه­ها و رشته ­های مختلف به سوالاتی با موضوعات گوناگون پاسخ دادند. از جمله سوالاتی که در این تحقیق مطرح شدند عبارتند از: سیستم­های­ کنترل دسترسی فعلی میزان حضور فناوری­های مختلف بر پایه کارت­های فیزیکی قابلیت­های فنی سیستم­­ها و فناوری­های مورد استفاده میزان رضایت از سیستم­های فعلی میزان تقاضا برای ارتقای سیستم­…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

bannerCard

سه اشتباه عمده در یکپارچه سازی ورودی های امنیتی و سیستم های کنترل دسترسی

یکپارچه ­سازی ورودی‌های امنیتی و سیستم‌های کنترل دسترسی، حوزه­ای تخصصی است و ورود به این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *