دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات کنترل دسترسی / چشم انداز صنعت کنترل دسترسی در منطقه آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۱۷ (قسمت اول)
wireless-access-control

چشم انداز صنعت کنترل دسترسی در منطقه آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۱۷ (قسمت اول)

موسسه آی ­اف ­اس­ ای ­سی گلوبال[i] اخیرا طی یک پروژه تحقیقاتی از صدها نفر از متخصصان حوزه امنیت سوالاتی درباره پتانسیل­ و توانایی زیرساخت­های کنترل دسترسی در مناطق آسیا، اقیانوسیه و همچنین میزان تقاضا برای استفاده از آخرین تکنولوژی­های موجود پرسید. شرکت کنندگان در این تحقیق از گروه­ها و رشته­های مختلف به سوالاتی با موضوعات گوناگون پاسخ دادند. از جمله سوالاتی که در این تحقیق مطرح شدند عبارتند از:

سیستم­های­ کنترل دسترسی فعلی

میزان حضور فناوری­های مختلف بر پایه کارت­های فیزیکی

قابلیت­های فنی سیستم­­ها و فناوری­های مورد استفاده

میزان رضایت از سیستم­های فعلی

میزان تقاضا برای ارتقای سیستم­

تصمیم به اضافه کردن امکانات جدید

چه کسی در مورد نوسازی تجهیزات تصمیم می­گیرد؟

________________________________________________________________

ظهور نوآوری­هایی که بر پایه اینترنت اشیا شکل گرفته ­اند به این معنی است که گزارش­های منتشر شده از تحلیل بازار­های کنترل دسترسی در سال ۲۰۱۷ که عمدتا بر موضوعات کنترل دسترسی از راه دور (موبایل) و پلتفورم­ های امنیتی داخل ساختمان تمرکز کرده ­اند ناقص هستند. از این رو ما از شرکت ­گنندکان در این تحقیق درباره موضوعات مربوط به حوزه اینترنت اشیا سوال­هایی پرسیده ­ایم:

  • ظهور سیستم­های کنترل دسترسی موبایل
  • استفاده از تلفن همراه در دیگر کاربردهای امنیتی
  • محدود­یت­های موجود بر سر راه کنترل دسترسی موبایل
  • تقاضا برای نسل بعدی اینترنت اشیا و نوآوری­ های حوزه فناوری ابری

بدون شک تلفن­های همراه یکی از نیروهای بسیار قدرتمند در عصر دیجیتال هستند. از مدل­های ابتدایی گرفته تا گوشی­ های هوشمند امروزی سرعت تغییر و تحول این تجهیزات با افزایش روزافزون وابستگی ما به تکنولوژی هر لحظه بیشتر می­ شود.

کریگ ماتیاس، تحلیلگر نه چندان آینده­نگر حوزه فناوری در سال ۲۰۰۷ پیش­بینی کرد که تا سال ۲۰۰۸ تجهیزات انحصاری شرکت­ ها عملا به استانداردی برای برقراری ارتباط میان شرکت­ها و کارکنان آنها خواهد شد. او در آن زمان در یادداشتی نوشته بود: خرید تجهیزات مربوط به فناوری­های موبایل از جانب اشخاص کمتر خواهد شد و از طرف شرکت­ های بزرگ آی­ تی افزایش خواهد داشت.

پیش­بینی ماتیاس نه تنها درست از آب درنیامد بلکه واقعیت به گونه­ ای کاملا متضاد با آن رقم خورد. گوشی­های تلفن همراه ثابت کرده­اند که می­توانند به عنوان یک پل ارتباطی بین شرکت­ها و مشتریان آنها ایفای نقش کنند. کارمندان نیز چنان به گوشی­های شخصی خود عادت کرده ­اند که شرکت­ها راهی جز پذیرش تلفن­های همراه و وارد کردن آنها به چرخه ارتباطی شرکت نداشتند.

این تغییرات بنیادین در سیاست­های کلی شرکت­ها، چالش­های خاص خود را به دنبال داشته است. دپارتمان‌های آی­ تی مجبور شدند قوانین مربوط به تجهیزات مورد استفاده را با اتفاقات و تغییرات جدید تطبیق دهند تا بتوانند میان خواسته­های کارمندان و نیازهای شرکت تعادل ایجاد کنند.

با این وجود در مقابل چالش­های پیش آمده فواید این تغییرات بسیار زیاد بود. به واسطه بازار هدف و مشتریان روزافزون این فناوری ، نوآوری­های بی شماری در حوزه موبایل و صنعت ایمنی پدید آمدند.

همزمان با این تغییرات، در طراحی ساختمان­های هوشمند نیز اقدامات ارزشمندی صورت گرفته است. از طراحی سیستم­های امنیتی گرفته تا مدیریت نور و انرژی، فناوری اینترنت اشیا در حال متصل کردن پلتفورم‌هایی به یکدیگر است که در گذشته از طریق فناوری­های انحصاری و به طور جداگانه مشغول به کار بودند.

ترکیب شدن این دو سونامی عظیم تکنولوژی دیر یا زود اتفاق می ­افتاد. مفهوم دسترسی موبایل موضوع جدیدی نیست. نزدیک به بیست سال است که فناوری ­های کنترل دسترسی موبایل به شکل­های گوناگون در حوزه امنیت حضور دارند. در سال­های اخیر با پیشرفت­ های روزافزون فناوری و همچنین استفاده بسیار زیاد از تلفن­ های همراه، فناوری کنترل دسترسی موبایل رقیب سرسختی برای روش­های سنتی کنترل دسترسی از قبیل کارت­ها و دستگاه­های ورود رمز شده­ اند.

یافته­ های برجسته

ملاک­های رضایت افراد از سیستم­های کنترل دسترسی شامل موارد زیر هستند: راحتی استفاده (۵۳ درصد)، هزینه مالکیت و نگهداری (۳۹ درصد) و هزینه کمتر سیستم­های فعلی در حال استفاده (۳۵ درصد)

۵۷ درصد از شرکت­ گنندگان یا از سیستم­های کنترل دسترسی موبایل استفاده می­کنند یا قصد دارند تا یک سال آینده این سیستم­ها را جایگزین پلتفورم­ های سنتی بر پایه کارت کنند.

۵۲ درصد از افرادی که از سیستم ­های کنترل دسترسی موبایل استفاده می­کنند یا قصد استفاده از آنها در آینده نزدیک را دارند اعتقاد دارند که این سیستم­ها نهایتا جایگزین سیستم­های کنترل دسترسی سنتی بر خواهد شد.

۵۳ درصد از شرکت­های حاضر در این تحقیق از سیستم­های کنترل دسترسی بیومتریک استفاده می­کنند.

بالا بردن سطح رضایت کاربر نهایی و همچنین تایید هویت­ چندگانه، دو عامل مهم در تصمیم ­گیری شرکت­ها برای استفاده از سیستم­های کنترل دسترسی موبایل در سال­های آینده هستند.

1

سیستم­ کنترل دسترسی فعلی

از شرکت ­کنندگان در تحقیق پرسیدیم برای تامین امنیت فیزیکی مورد نظر خود در شرکت از چه فناوری استفاده می­کنند؟ نزدیک به ۶۰ درصد از افراد پاسخ دادند که شرکت­ آنها در حال حاضر از فناوری­های کنترل دسترسی بر پایه کارت استفاده می­کند که این آمار به طور مساوی بین فناوری­هایی با فرکانس بالا (بین ۳ تا ۳۰ مگا هرتز) و تجهیزات امنیتی با فرکانس پایین (بین ۳ تا ۳۰ هرتز) تقسیم شده است.  فناوری دیگری که توسط شرکت­کنندگان در این تحقیق به عنوان تکنولوژی مورد استفاده پس از کارت مطرح شد چیپ­ست­های تماسی هستند که تقریبا ۲۵ درصد از افراد شرکت­کننده در تحقیق به آن اشاره کردند.

میزان حضور فناوری­های بر پایه کارت با نتایج تحقیق قبلی موسسه گلوبال اینداستری آنالیست[ii] درباره سیستم­های کنترل دسترسی کارتی مطابقت دارد. گزارش این موسسه تحقیقاتی نشان می­دهد که در منطقه آسیا و اقیانوسیه به دلیل ماهیت بازار که به هزینه­ محصولات و خدمات حساسیت بیشتری نشان می­دهد، سیستم­ های کنترل دسترسی کارتی، فناوری محبوب و مورد استفاده بیشتر شرکت­ها در این منطقه است.

نظرات یک شرکت­ تولید کننده و فروش محصولات امنیتی : اچ­آی­دی گلوبال

با توجه به حضور هر چه بیش­تر فناوری­ کارت­های هوشمند و کنترل دسترسی موبایل و فرصت­هایی که این دو پیش روی ما ­گذارده­اند تعریف عبارت راحتی استفاده مدام در حال تغییر است. همچنین با در نظر گرفتن روند رو به رشد استفاده از گوشی­های تلفن همراه، تصمیم­گیری­های مدیریتی نیز دستخوش تغییرات خواهند شد. همانطور که مدیران با فرصت­های جدیدی نظیر استفاده از یک کارت هوشمند با کاربردهای متعدد، امکان کاهش هزینه­ها با وارد کردن گوشی­های هوشمند کارمندان به سیستم­ کنترل دسترسی شرکت و همچنین پتانسیل­های بی­شمار فناوری اینترنت اشیا در بالا بردن امنیت شرکت­ آشنا می­شوند، در می­یابند که برای تعریف مفهوم راحتی استفاده به استاندارد­های جدیدی نیاز دارند.

میزان رضایت از سیستم ­های نصب شده فعلی

سوال دیگری که در این تحقیق مطرح شد میزان رضایت شرکت­­ها از عملکرد سیستم­ های کنترل دسترسی مورد استفاده آنها و مزایای آنها بود. مهم­ترین ملاک شرکت­ها برای استفاده از سیستم­های کنترل دسترسی فعلی خود راحتی استفاده از آنها بود، به گونه­ای که ۵۳ درصد از افراد راحتی استفاده را دلیل اصلی تغییر ندادن سیستم­های فعلی خود عنوان کردند.

نکته جالب در این گزارش وجود کمترین میزان رضایت در حوزه­هایی از امنیت بود که پلتفورم­های کنترل دسترسی موبایل می­توانند در آنها پیشتاز باشند. به عنوان مثال تنها ۲۴ درصد از شرکت­ها اعلام کردند که از قابلیت­ پشتیبانی از نرم­افزارهای جدید در سیستم امنیتی فعلی خود راضی هستند. سهولت صدور و لغو مجوز­های امنیتی کارمندان از دیگر موارد عدم رضایت شرکت­ها بود و تنها ۲۲ از افراد در این مورد از سیستم­ فعلی خود رضایت داشتند.

کاربران در حال حاضر می­توانند با استفاده از جدیدترین تکنولوژی­های اعتبارسنجی تلفن همراه که ساختاری باز دارند از کاربرد­های مختلف گوشی­های هوشمند برای تامین نیازهای امنیتی خود استفاده کنند. همچنین به لطف آنلاین بودن همیشگی تلفن­های همراه صدور و لغو مجوزهای امنیتی بسیار ساده‌تر شده است.

با نگاهی به میزان رضایت شرکت­ها از سیستم­های فعلی خود این نکته آشکار می­شود که توسعه­دهنگان سیستم­های کنترل دسترسی موبایل نه تنها باید نیاز­های مدیرانی که از سیستم­های فعلی خود راضی هستند برآورده کنند بلکه باید ملاک­هایی نظیر استفاده آسان و هزینه­ نگهداری­ را که تاثیر بسیاری در میزان رضایت مشتری دارد مد نظر قرار دهند. این موارد از مهم­ترین ملاک­های شرکت­ها در انتخاب سیستم­های امنیتی و کنترل دسترسی هستند. تنها در این شرایط است که سیستم­های کنترل دسترسی موبایل می­توانند به عنوان راه‌حلی همه جانبه و مطلوب در این عرصه فعالیت کنند.

2

ادامه دارد…

i] IFSEC Global]

(ii] Global Industry Analysts (GIA]

موسسه آی ­اف ­اس­ ای ­سی گلوبال[i] اخیرا طی یک پروژه تحقیقاتی از صدها نفر از متخصصان حوزه امنیت سوالاتی درباره پتانسیل­ و توانایی زیرساخت­های کنترل دسترسی در مناطق آسیا، اقیانوسیه و همچنین میزان تقاضا برای استفاده از آخرین تکنولوژی­های موجود پرسید. شرکت کنندگان در این تحقیق از گروه­ها و رشته­های مختلف به سوالاتی با موضوعات گوناگون پاسخ دادند. از جمله سوالاتی که در این تحقیق مطرح شدند عبارتند از: سیستم­های­ کنترل دسترسی فعلی میزان حضور فناوری­های مختلف بر پایه کارت­های فیزیکی قابلیت­های فنی سیستم­­ها و فناوری­های مورد استفاده میزان رضایت از سیستم­های فعلی میزان تقاضا برای ارتقای سیستم­ تصمیم…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

Biometrics011

چشم انداز صنعت کنترل دسترسی در منطقه آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۱۷ (قسمت دوم)

موسسه آی­ اف ­اس ­ای­ سی گلوبال[i] اخیرا طی یک پروژه تحقیقاتی از صدها نفر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *