چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات نظارت تصویری / پی.پی.اف؛ متریک مهم صنعت نظارت
Eiffel tower reflection

پی.پی.اف؛ متریک مهم صنعت نظارت

با توجه به اهمیت زیاد متریک پی.پی.اف یا همان تعداد پیکسل‌های تصویر در هر فوت، لازم است کاربران و متخصصان امر نظارت از آگاهی کافی و مناسبی در مورد این متریک برخوردار باشند. لذا در این مقاله به توصیف این متریک، امتیازات و نیز نقاط ضعف آن، و نهایتاً چند نکته و توصیه کلیدی در خصوص آن پرداخته شده است.

راهنمایی کامل در خصوص پی.پی.اف

یکی از پیشرفته‌ترین و در عین‌حال خطرناک‌ترین روش‌های بررسی نظارت تصویری، تعداد پیکسل بر فوت است ( پی.پی.اف ؛ از پیکسل بر متر نیز استفاده می‌شود) چرا که همان میزان که می‌تواند کمک کننده باشد می‌تواند مسائل را بدتر کرده و موجب اعتماد کاذب و عملکرد ضعیف گردد.

متریک ثبت شده برای پی.پی.اف

پی.پی.اف یک متریک مهم در صنعت نظارت به شمار می‌رود زیرا:
• بسیاری از فروشندگان عمده دوربین طرفدار استفاده از این متریک می‌باشند.
• مهندسان و طراحان که یک پروژه بزرگ را در دست اجرا دارند معمولاً از پی.پی.اف به عنوان مبنایی برای طرح‌ها و پروژه‌های نظارتی خود استفاده می‌کنند.
• امروزه با گزینه‌های فراوان رزولوشن، متریک‌های قدیمی برای درصد پوشش صفحه نمایش دیگر معنی نمی‌دهند. اما پی.پی.اف این خلأ را پر کرده است.
هدف از تعیین پی.پی.اف:
پی.پی.اف یک متریک مشخص است ( به عنوان مثال ۱۰، ۵۰، ۹۰ و ….) که وقتی تعیین می‌گردد باید سطح خاصی از کیفیت را ارائه دهد. به عنوان مثال در یک پارکینگ با دوربین‌های فراوان باید پی.پی.اف روی ۵۰ تنظیم شود. به جای حدس زدن و یا تنطیم رزولوشن بالاتر، این متریک می‌تواند در انتخاب رزولوشن مناسب برای صفحه نمایش به ما کمک کند. تصویر نهایی، با استفاده از متریک پی.پی.اف، یک کیفیت پیش بینی شده را ارائه می‌دهد.

مشکلات پی.پی.اف:

متأسفانه، پی.پی.اف دارای مشکلات بسیاری است که در واقع هیچ‌گاه به آن‌ها اشاره نشده است:
• وجود روشنایی را پیش‌فرض قرار داه و تأثیر نور شدید آفتاب را نادیده می‌گیرد.
• نور روز را پیش‌فرض قرار داده و تأثیر نور کم در شب را نادیده می‌گیرد.
• تفاوت‌های بین لنز‌ها و فشرده‌سازی را نادیده می‌گیرد.
• نیاز‌هایی که کیفیت تصویر موضوعی ذهنی و قابل بحث است را نادیده می‌گیرد.
• نمی‌تواند متریک‌های وابسته به پی.پی.اف و متریک‌های مهم را برای تکمیل خود در نظر بگیرد.
با وجود تمامی این مشکلات، پی.پی.اف دارای ارزش‌هایی برای تخمین‌زدن و طرح‌ریزی می‌باشد اما نباید به صورت کورکورانه و به سادگی از آن استفاده کرد. ما در این خصوص به مسائل زیر خواهیم پرداخت:
• چگونه پی.پی.اف را محاسبه کنیم.
• چگونه محدودیت‌های پی.پی.اف را بشناسیم و آن را تنظیم کنیم.
• چگونه به بهترین شکل از پی.پی.اف استفاده کنیم.

توصیه های کلیدی

به خاطر بسپارید:
• پی.پی.اف در واقع بیشتر یک هنر است تا علم، شما خودتان را گمراه کرده‌اید اگر فکر کنید تنها یک عدد می‌تواند موضوع پیچیده‌ای همچون کیفیت تصویر را با توجه به شرایط و صحنه‌های مختلف مشخص نماید.
• محدودیت‌های کلیدی پی.پی.اف را بشناسید تا از اشتباه‌های معمول جلوگیری شود.
• از پی.پی.اف به عنوان پایه‌ای برای به دست آوردن دید کلی در خصوص عملکرد و کیفیت تصویر استفاده کرده و سپس از آن در رفع مشکلات سایت‌ها استفاده نمایید.
• شما هرگز نمی‌توانید کیفیت تصویر را همواره ضمانت کنید.
• محدودیت‌ها را بررسی کرده و انتظارات متناسب با شرایط داشته باشید.
• از محاسبه‌گر پی.پی.اف استفاده کرده تا تخمین خود را دقیق‌تر کنید، اما از آن در تنظیمات استفاده نکنید و به جای آن رزولوشن و مشخصات کلیدی دوربین را تنظیم نمایید (دبلیو.دی.آر ، عملکرد در نور کم و …).

چگونه از پی.پی.اف در عمل استفاده کنیم

اگر شما امروزه از دوربین‌های مگاپیکسلی استفاده می‌کنید، که مطمئناً این گونه است ، انتخاب پی.پی.اف برای مناطق کوچکتر، ساده‌تر خواهد بود. برای مناطق تا ۲۰ فوت و یا کمتر یک دوربین ۱۰۸۰ پیکسلی، دوربین پی.پی.اف برابر با ۱۰۰ ارائه می‌دهد که این مقدار برای یک عکس در روز با کیفیت بالا کافی می‌باشد. در این موضوع تنها مشکل باقیمانده تصمیم‌گیری در خصوص استاندارد‌های کیفیتی مانند عملکرد در نور کم و دبلیو.دی.آر (دامنه دینامیک عریض) دوربین است.
در مقابل، اگر شما از یک دوربین اس.دی استفاده کنید برای داشتن همان پی.پی.اف باید پهنای میدان دید را به میزان ۶ فوت محدود کنیدیعنی حدود ۷۰ درصد کاهش دهید. از آنجا که دوربین‌های اس.دی و اچ.دی امروزه از لحاظ قیمت نزدیک به هم هستند، انتخاب دوربین‌های اچ.دی می‌تواند میزان پوشش و جزئیات ضبط شده را با اختلاف قیمتی ناچیز، بسیار افزایش دهد.
با این حال در پهنای میدان دید ۲۰ تا ۴۰ فوت، موضوع پیچیده تر می‌شود. انتخاب دوربین ۵ مگاپیکسلی به جای ۱۰۸۰ پیکسلی، تعداد پیکسل‌های افقی را تنها به اندازه ۳۵ درصد افزایش می‌دهد. و مهم است که بدانید عملکرد در نور کم و دبلیو.دی.آر دوربین ۵ مگاپیکسلی نسبت به دوربین ۱۰۸۰ پیکسلی ضعیف‌تر می‌باشد.
هنگام تعیین پی.پی.اف برای مناطق بزرگ هوشیار باشید چراکه موجب پدید آمدن مشکلاتی خواهد شد. به عنوان مثال فرض کنید شما پی.پی.اف ۴۰ را برای یک منطقه ۱۰۰ فوتی می‌خواهید، برای این منظور شما به ۴۰۰۰ پیکسل افقی نیاز دارید. یک دوربین ۱۴ مگاپیکسلی به تنهایی ( دارای ۴۵۰۰ پپیکسل افقی می‌باشد) و یا دو دوربین ۵ مگاپیکسلی می‌توانند مناسب باشند اما بهترین راهکار می‌تواند استفاده از ۲ دوربین ۱۰۸۰ پیکسلی باشد. اگرچه پی.پی.اف در نهایت کمتر خواهد بود (۳۸۴۰) دوربین در نهایت عملکرد بهتری در نور کم، دبلیو.دی.آر و نرخ فریم خواهد داشت.
راهنمای تولیدکنندگان در خصوص پی.پی.اف
با در نظر گرفتن تمامی موارد ذکر شده شما باید دانسته‌های خود را با راهنمای تولید کننده مقایسه کنید. اول این که نورپردازی را پیش فرض قرار داده و تأثیر نور شدید آفتاب و یا تاریکی را در نظر نگیرید.
• کیفیت بالا (تشخیص افراد و شماره پلاک) تولیدکنندگان پی.پی.اف بین ۴۰ تا ۱۵۰ را پیشنهاد می‌کنند. ۴۰ حتی در شرایط ایده آل نیز کافی نیست و ۱۵۰ نیز بیش از حد نیاز است، حتی در مواقعی که نورپردازی ضعیف باشد و یا نیاز به خواندن چیز بسیار ریزی مثل شماره سریال باشد.
• کیفیت معمولی (به راحتی متوجه حضور شخص و یا ماشین بشوید اما همه جزئیات را نتوانید ضبط کنید) اغلب تولید کنندگان پی.پی.اف بین ۲۰ تا ۴۰ را پیشنهاد می‌دهند که در شرایط نور پردازی ایده آل، واقعی به نظر می‌رسد.
• کیفیت پایین (جسم به سختی تشخیص داده شود) تولید کنندگان پی.پی.اف بین ۳ تا ۱۰ را پیشنهاد می‌کنند. هوشیار باشید که در این حالت و با پیش فرض نورپردازی ایده آل به سختی می‌توان وجود سوژه را تشخیص داد. در نهایت در نظر داشته باشید که در پی.پی.اف کمتر از ۱۰ مطمئناً تشخیص اشیاء را از دست خواهید داد.

با توجه به اهمیت زیاد متریک پی.پی.اف یا همان تعداد پیکسل‌های تصویر در هر فوت، لازم است کاربران و متخصصان امر نظارت از آگاهی کافی و مناسبی در مورد این متریک برخوردار باشند. لذا در این مقاله به توصیف این متریک، امتیازات و نیز نقاط ضعف آن، و نهایتاً چند نکته و توصیه کلیدی در خصوص آن پرداخته شده است. راهنمایی کامل در خصوص پی.پی.اف یکی از پیشرفته‌ترین و در عین‌حال خطرناک‌ترین روش‌های بررسی نظارت تصویری، تعداد پیکسل بر فوت است ( پی.پی.اف ؛ از پیکسل بر متر نیز استفاده می‌شود) چرا که همان میزان که می‌تواند کمک کننده باشد…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

L1

راهکارهای کاهش نویز در دوربین‌های نظارت تصویری

مترجم: سارا ایزدیار اعواج سیگنال در تصویر، که بیشتر با عنوان نویز شناخته می­شود را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *