سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / تجهیزات امنیتی حفاظتی / پهپادهای نظارتی و کاربرد آنها در صنعت حفاظت
Drone-Surveillance

پهپادهای نظارتی و کاربرد آنها در صنعت حفاظت

امروزه استفاده از پهپادها در صنایع مختلفی چون، نفت و گاز، حفاظت پیرامونی، دریایی، رویدادهای حفاظتی، مزارع خورشیدی، مدیریت ترافیک، و مدیریت و کنترل شکارچیان غیر قانونی بسیار رایج شده است و سوالاتی چون: چگونه از پهپادها در صنعت حفاظت استفاده می‌شود؟ کاربرد پهپادها در صنایع مختلف چگونه است؟ مزایایی استفاده از آنها نسبت به دیگر روش‌های سنتی چیست؟ آیا پهپادها قادر خواهند بود جایگزین مناسبی برای هلی‌کوپترها باشند؟ سوالات رایج و طرح شده در بین عموم افراد می‌باشد. مطالعه این مقاله می‌تواند به شما کمک کند تا پاسخ‌های منطقی برای این سوالات و سوالاتی از این قبیل بیابید.

—————————————————————————————————-

نظارت، به مشاهده دقیقی از فرد، گروهی از افراد، رفتارهایشان، فعالیت‌هایشان و … با هدف مدیریت، نفوذپذیری و محافظت مستقیم یا غیرمستقیم گفته می‌شود. چندین شیوه مختلف از نظارت وجود دارد که استفاده از برخی از آنها چون ردیاب‌های چی‌پی‌اس[۱]، مشاهده از طریق دوربین، داده‌کاوی و نظارت بیومتریک نسبت به دیگر شیوها رواج بیشتری دارد.

دوربین ثابت در مقابل دوربین‌های متحرک

شیوه‌های سنتی نظارتی معمولا به نظارت با دوربین‌ها ثابتی که تنظیمات آنها دستی است و یا بر روی تری‌پاد[۲] (سه پایه) یا ساختار دیگری ثابت شده‌اند محدود می‌شود. نظارت هوایی توسط هلی‌کوپتر انجام می‌شود و در حالی که نتایج مطلوبی به همراه دارد اما از نظر هزینه‌ایی بسیار گران می‌باشد.

سیستم‌های هواپیمایی بدون سرنشین راه حل‌های ایده‌آلی برای حل مشکلات و محدودیت‌ها ایجاد شده، هنگام استفاده از دیگر شیوه‌های نظارتی دارند. پهپادهای نظارتی یک روش جمع‌آوری اطلاعات راحت، ارزان، سریع و مرقون به صرفه ارائه می‌کنند و دارای مزایای کلیدی زیادی هستند. آنها می‌توانند وارد فضاهای باریک و محدود شوند، کمترین صدای ممکن را تولید کنند و توانایی تجهیز شدن به دوربین‌های دید در شب و سنسورهای حرارتی[۳]، امکان ارائه تصاویری را به آنها می‌دهد که چشم انسان قادر به تشخیص آنها نمی‌باشد.

پهپادها به سرعت می‌توانند فضاهای وسیع و مکان‌هایی که دسترسی به آنها دشوار است را تحت پوشش قرار دهند. آنها باعث کاهش تعداد کارمندان و هزینه‌ها شده و برای اپراتورهایشان نیاز به فضای زیادی ندارند.

کاربردهای پهپادها، خطوط و سایت‌های نظارتی

قسمت‌های مختلف صنعت حفاظت، نیازمندی‌های متفاوتی دارد، یکی از آنها تشخیص و یا شناسایی بین دو رویکرد، خطوط نظارتی و سایت‌های نظارتی می‌باشد.

در خطوط نظارتی، پهپادها با بال‌های ثابت جهت نظارت بر بزرگراه‌ها و نظارت‌های ساحلی و مرزی استفاده می‌شوند. آنها در نظارت بر عبور و مرور غیرقانونی از مرزها، قاچاق اجناس و انسان و یا ترافیک حیوانات وحشی بازخورد بسیار خوبی دارند.

از لحاظ سایت‌های نظارت، غالبا پهپادهایی با تعداد موتور بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا آنها قدرت مانورپذیری بیشتری دارند و به راحتی می‌توانند شناور شوند. پهپادها می‌توانند پخش زنده با اطلاعات دقیق فراهم کنند، اشیا و یا مزاحمان را از یک فاصله امن تعقیب کنند و به سرعت منطقه وسیعی را تحت پوشش قرار دهند. همچنین آنها قادر خواهد بود تصاویری را ضبط کنند که بعدا بر روی این تصاویر می‌توان تشخیص داد که قسمتی از جنگل چه تغییرات داشته است.

پهپادها در صنعت کاربردهای دیگری نیز دارند. آنها میزان سرقت دارایی‌ها را کاهش می‌دهند همچنین نظارت و تشخیص بر عملکرد کارمندان را نیز می‌توانند بر عهده بگیرند.

امنیت در صنعت نفت و گاز

حضور صنعت نفت در مناطق کمتر توسعه یافته چون خاورمیانه و آفریقا و شرایط اقتصادی جهانی حاکم بر این صنعت، چالش‌های مختلف امنیتی را با خود به همراه دارد. برخی از این چالش‌ها به شرح زیر می‌باشد:

  • جلوگیری از خرابکاری لوله‌های خطوط انتقال نفت، دزدیدن آن و قاچاق غیرقانونی نفت
  • نصب سیستم حفاظتی پیرامونی و استفاده از پهپاد جهت حفاظت پیرامونی
  • جابه‌جایی تجهیزات و تاسیسات سنگین نفتی و گازی فراساحلی
  • پاسخگویی به آلارم‌های حفاظت پیرامونی

پهپادها قادر به ایجاد پاسخگویی سریع بر روی منطقه هدف می‌باشند. آنها توسط ایستگاه‌های کنترل به روز‌رسانی زنده، قادر به مسیریابی فعال بر اساس پارامترهای هدف مانند پارامترهای حرارتی و یا… می‌باشند. مزیت کلیدی پهپادها توانایی آنها در جمع‌آوری تصاویری است که جهت تشخیص و شناسایی ایده‌آل هستند. همچنین جهت آگاهی سریع از شرایطی بحرانی بسیار مناسب‌اند. از دیگر کاربردهای پهپادها استفاده در واحدهای نیروی زمینی می‌باشد. زیرا آنها قابلیت نظارت و تشخیص تهدیدهای بالقوه از فاصله امن را دارند. پهپادها در محیط‌های امنیتی تنها نیاز به گشت‌زنی‌های گارد امنیتی را کاهش نمی‌دهند بلکه آنها به یک  نظارت دقیق در موارد که گشت‌زنی به یک عمل تکراری و روتین برای گارد نظارتی تبدیل شده است، می‌پردازند. سرعت، سایز، مانورپذیری و تکنولوژی‌های اضافه، پهپادها را به یک مکمل عالی برای تیم‌های نیروی زمینی تبدیل کرده، که به دنبال انجام یک نظارت سریع و اثرگذار هستند. پهپادها یک مزیت رقابتی نسبت به دوربین‌های ثابت دارند و آن این است که، مهاجمان امکان خروج از زاویه دید آنها را ندارند و آنها توانایی پوشش نظارت بر فضاها و مناطقی را دارند که دسترسی به آنها بسیار مشکل است.

نظارت و حفاظت دریایی

عملیات مقابله با دزدی دریایی: پهپادها در ارائه خدمات حفاظتی و نظارتی برای قایق‌ها و کشتی‌ها نیز فعال هستند. آنها با ایجاد امنیت، کاهش تاخیرها و کم کردن سرریز هزینه‌ها به کارکنان کشتی کمک می‌کنند. ارزش این خدمات زمانی مشخص می‌شود که با کاهش حق بیمه و اطمینان ذینفعان از امنیت دارایی‌های شرکت مواجه می‌شویم.

ایجاد امنیت رویدادهای بزرگ

پهپادها در مدیریت شرایط امنیتی و حفاظتی بحرانی در رویدادهای بزرگ بسیار سازنده عمل می‌کنند. بدین صورت که آنها زیرساخت‌های امنیتی رویداد را با کنترل جمعیت و تولید بهداشت عمومی و ایمنی ایجاد می‌کنند. این زیرساخت‌ها شامل تکمیل طرح ارزیابی رسیک‌های امنیتی پایه می‌باشد تا از این طریق یک راهکار برای زیرساخت امنیتی سفارش‌سازی شود. مناطقی که پهپادها تحت پوشش قرار می‌دهند بیشتر شامل امنیت عمومی است، که عبارتند از دسترسی به وسایل نقلیه، روش مناسب تخلیه هنگام آتش‌سوزی و تصویب طرح ساختمان اصلی. علاوه بر موارد ذکر شده جهت نظارت و عکس‌العمل سریع، پهپادها می‌توانند اسناد بصری دقیقی از دادها ایجاد کنند. آنها توانایی امکان تجزیه و تحلیل موثر داده‌ها و مدیدریت ریسک و برنامه‌ریزی امنیتی را دارند.

شرکت حفاظتی ابوظبی[۴]  جهت تکمیل سیستم حفاظتی خود به خصوص در اطراف بنادر از پهپادها استفاده می‌کند. همچنین از پهپادها جهت نظارت و ارزیابی مقیاس تصادفات و حوداث استفاده می‌شود. این اطلاعات مسئولین را قادر می‌سازد تا در هنگام بروز حوادث موثرتر عمل کنند.

نظارت بر ترافیک‌های شهری و جاده‌ای

نظارت بر ترافیک جهت جمع‌آوری اطلاعاتی که در نرم‌افزارهای راهیاب جاده‌ایی مورد استفاده قرار می‌گیرد ضروری می‌باشد. دو شیوه اصلی جهت جمع‌آوری اطلاعات ترافیکی وجود دارد.

  • نظارت دستی بر جاده‌ها.
  • استفاده از ابزارهای الکترونیکی جهت نظارت در یک زمان‌های مشخص.

اطلاعاتی که هنگام نظارت بر ترافیک جمع‌آوری می‌شوند، جهت پشتیبانی از ایمنی، نگهداری و حفاظت از جاده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از سازمان‌های نظارت بر ترافیک جهت دستیابی دید هوایی از هلی‌کوپترها و یا دوربین‌های ثابت نصب شده بر بالای جاده‌ها استفاده می‌کنند. هر دو این شیوه‌ها تنها بر یک هدف خاص تمرکز می‌کنند. حرکت دادن دوربین‌ها به اطراف به صورت کارآمد کاری دشوار می‌باشد. استفاده از هلی‌کوپترها جهت نظارت بر جاده‌ها به صورت مداوم بسیار هزینه‌بر است. پهپادهای نظارت هوایی، جایگزینی کارآمدتر و موثرتر برای هلی‌کوپترها و دوربین‌های استاتیک هستند. پهپادها از مزایای زیادی نسبت به شیوه‌های نظارت بر ترافیک سنتی برخوردار می‌باشند. آنها از سیستم‌های مسیریابی استفاده می‌کنند که اجازه برنامه‌ریزی جهت پرواز در طول مسیری مشخص به صورت تکراری را به آنها می‌دهد. همچنین می‌توان آنها را جهت پرواز بر روی مسیری مشخص و یا وضعیتی خاص، اعزام نمود. لازم به ذکر است که، هواپیماهای بدون سرنشین به طور قابل ملاحظه‌ایی از هلی‌کوپترها ارزان‌تر می‌باشند. این بدین معنی است که اکثر مواقع می‌توان این هواپیماها را جهت کنترل بر ترافیک اعزام نمود و بدین ترتیب عملکرد کلی عملیات نظارت بر ترافیک را افزایش داد.

اسلحه‌های ویژه و تیم‌های تاکتیکی

اسلحه‌های خاص و تیم‌های تاکتیکی، که در اصطلاح تیم‌های سوات[۵] نامیده می‌شوند، واحدهای حرفه‌ایی و نخبه تاکتیکی هستند که برای اجرا در عملیات‌های پرخطر آموزش می‌بینند. به عنوان مثال می‌توان به عملیات نجات گروگان‌گیری اشاره نمود. اعضای تیم سوات مجهز به تن‌پوش‌های زره‌ایی سنگین هستند و به طور معمول سلاح‌های گرم ویژه‌ایی را حمل می‌کنند. همچنین در صورت امکان توسط کمک‌های نیروی هوایی ساپورت می‌شوند. کمک‌های نیروی هوایی در عملیات‌های سوات بسیار ضروری می‌باشد زیرا آنها پیاده‌سازی اطلاعات چند زاویه‌ایی را تسهیل می‌کنند. این نوع کمک‌های نیروی هوایی به صورت سنتی توسط هلی‌کوپترها انجام می‌شود. اگرچه یکی از بزرگترین مشکلات آنها این است که در مناطق روستایی و حاشیه شهرها پایانه‌های نگهداری از هلی‌کوپترها وجود ندارد و این موضوع سرعت انجام عملیات را پایین می‌آورد زیرا واحدهای اجرایی جهت مستقر شدن هلی‌کوپتر در محل باید منتظر بمانند. همچنین هلی‌کوپترها بسیار پر سر و صدا هستند و استفاده از آنها هزینه‌بر است زیرا جهت هدایت آنها از اشخاص حرفه‌ایی و آموزش دیده در این زمینه باید استفاده کرد. پهپادها جایگزین‌های ایمن و مرقون به صرفه برای هلی‌کوپترها می‌باشند. این سیستم‌های هواپیمایی بدون سرنشین در زمان نیاز به سرعت می‌توانند در محل مستقر شوند. بسیار کم هزینه‌تر از هلی‌کوپترها هستند و به علت صدای کمی که تولید می‌کنند در عملیات‌های حساس مناسب می‌باشند. تمام این توضیحات نشان می‌دهد که پهپادها غالبا می‌توانند در محل تیم‌های سوات مستقر شوند و شرایط امن‌تر را برای اعضای تیم و غیرنظامیان (به عنوان مثال افرادی که به گروگان گرفته شده‌اند) فراهم نمایند.

استفاده از پهپادها جهت مقابله با شکار غیرقانونی

شکارچیان غیرقانونی افرادی هستند که به صورت غیرقانونی به شکار، ضبط و یا کشتن حیوانات وحشی می‌پردازند. این عمل در تناقض مستقیم حفظ گونه‌های در معرض انقراض[۶] می‌باشد.  همچنین شکار غیر قانونی به عدم رعایت قوانین مربوط به شکار شامل شکار بدون مجوز، شکار در مناطق غیرقانونی و شکار با شیوه‌های غیرمجاز نیز گفته می‌شود.

معمولا شکارهای غیرقانونی در پارک‌های بزرگ و زیستگاه‌های حیات وحش صورت می‌گیرد و نظارت از نزدیک در این مکان‌ها کاری دشوار می‌باشد. در این مکان‌ها، جهت جلوگیری از شکار غیرقانونی اقدامات مختلفی صورت می‌گیرد. از جمله استتار حیوانات از طریق رنگ کردن شاخ آنها، نظارت‌های هوایی با استفاده از هلی‌کوپترها که این عمل باعث بهبود اقدامات عملی می‌شود. هر چند که هلی‌کوپترها به علت هزینه بالا و تولید سر و صدای زیاد در همه شرایط بهترین انتخاب نیستند. پهپادهای نظارتی بهترین راه حل برای حل مشکلاتی هستند که دیگر روش‌های ضد شکارچی با آن مواجه‌اند. پهپادها تنها توانایی مجهز شدن به دوربین را ندارند بلکه آنها توانایی تجهیز شدن به سنسورهای حرارتی و تشخیص بو جهت شناسایی شکارچیان و گازهای خطرناک را نیز دارند. این هواپیماهای بدون سرنشین قادر هستند در کسری از زمان و با هزینه‌ایی بسیار پایین‌تر از هلی‌کوپترها منطقه وسیعی را تحت نظارت قرار دهند. آنها همچنین صدای بسیار کمی تولید می‌کنند که این امر باعث کاهش آزار و اذیت برای حیوانات شده و نشانه‌های حضورشان را برای شکارچیان به حداقل می رسانند.

[۱] GPS

[۲] Tripod

[۳] Thermal sensor

[۴] Abu Dhabi’s security company

[۵] SWAT

[۶] Endangered Species Act

امروزه استفاده از پهپادها در صنایع مختلفی چون، نفت و گاز، حفاظت پیرامونی، دریایی، رویدادهای حفاظتی، مزارع خورشیدی، مدیریت ترافیک، و مدیریت و کنترل شکارچیان غیر قانونی بسیار رایج شده است و سوالاتی چون: چگونه از پهپادها در صنعت حفاظت استفاده می‌شود؟ کاربرد پهپادها در صنایع مختلف چگونه است؟ مزایایی استفاده از آنها نسبت به دیگر روش‌های سنتی چیست؟ آیا پهپادها قادر خواهند بود جایگزین مناسبی برای هلی‌کوپترها باشند؟ سوالات رایج و طرح شده در بین عموم افراد می‌باشد. مطالعه این مقاله می‌تواند به شما کمک کند تا پاسخ‌های منطقی برای این سوالات و سوالاتی از این قبیل بیابید. ----------------------------------------------------------------------------------------------------…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

2881593-photography-landscape-lightning-storm-skyscraper-architecture-building-lights-night-kuwait-city___landscape-nature-wallpapers (1)

برق گیرها و نقش آنها در جلوگیری از آسیب‌های ناشی از صاعقه

قسمت اول صاعقه یکی از اسرار آمیزترین پدیده‌های خلقت است، که در عین زیبایی بسیار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *