سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / یکپارچه سازی سیستم ها / ویژگی‌های یک سیستم مدیریت امنیت فیزیکی کارآمد
Integrated-Security-Management-Systems-ISMS-shutterstock_146057678

ویژگی‌های یک سیستم مدیریت امنیت فیزیکی کارآمد

سیستم­های مدیریت امنیت فیزیکی[i] در بین متخصصان فعال در صنعت ایمنی و حفاظت آوازه خوبی ندارند. این امر دلایل زیادی دارد، از جمله: وعده­ هایی که تامین کنندگان این محصولات درباره قابلیت­های یکپارچه­ سازی این تجهیزات می­دهند در مواردی عملی نیست. دلیل دیگر نصب و استفاده به نسبت مشکل این تجهیزات است. با این حال امید به بهبود وضعیت این محصولات در حوزه تجهیزات ایمنی در آینده وجود دارد.

مدل­های پیشرفته سیستم­های مدیریت امنیت فیزیکی با قابلیت یکپارچه‌سازی سیستم­های کنترل دسترسی، مدیریت ویدیو، مدیریت هشدارها، امور مربوط به ساختمان و موارد دیگر امروزه در بسیاری از امور تجاری با موفقیت نصب می­شوند که کنترل این امور را از طریق یک پلتفورم واحد میسر می­کنند. موضوع مهم دیگر نصب و استفاده از این تجهیزات پیشرفته است که نسبت به مدل­های قدیمی­ بسیار ساده­تر و در عین حال کارآمدتر شده­ است. در این مقاله به بررسی شش ویژگی مهم این تجهیزات می­پردازیم که شما را در انتخاب یک سیستم مدیریت امنیت فیزیکی مناسب راهنمایی می­کند.

_________________________________________________________________________________________

تجربه کاربری راحت­تر

هنگام بروز حادثه­ عکس­العمل سریع و کارآمد بسیار مهم و ضروری است و راهنمای عملیاتی محصولات امنیتی بر این نکته بسیار تاکید دارند. با این حال حتی کامل­ترین دستورالعمل­ها نیز در بسیاری از موارد یا نادیده گرفته می­شوند یا اگر خیلی پیچیده باشند فراموش می­شوند. احتمالا در بسیاری از مراکز فرمان کتاب­های راهنما را دیده­اید که بدون استفاده مانده­اند. در بسیاری از موارد اجرای کامل این دستورالعمل­ها کار آسانی نیست. بنابراین سادگی کلید اصلی در رسیدن به یک تجربه کاربری آسان و کاربردی است.

سیستم­های مدیریت امنیت فیزیکی علاوه بر برخورداری از ساز و کاری ساده و کارآمد، باید مدیریت امور را به ساده ­ترین شکل و در قالب یک راهنمای جامع به کاربر ارایه دهند. به عنوان مثال به جای اینکه کاربر مجبور باشد چندین صفحه راهنما را به دقت بخواند، سیستم­های مدیریت امنیت باید به گونه­ای طراحی شوند که اپراتور بتواند با پاسخ دادن به چند سوال بله یا خیر ساده دستور­العمل مورد نیاز خود را دریافت کند. این روش به ویژه در موقعیت­های بحرانی و استرس­زا بسیار موثر است.

تشخیص و واکنش به وقایع غیر حساس

در یک مرکز کنترل ایمنی ممکن است اپراتور­ها از هشدار­های امنیتی متعدد سیستم­های امنیتی که روز به روز به تعدادشان افزوده می­شود خسته شوند. در چنین موقعیت­هایی ممکن است اپراتورها به این هشدارهای امنیتی بی‌توجهی کنند یا به طور گزینشی نسبت به آنها واکنش نشان دهند که این موضوع ریسک نادیده­ گرفتن یک حادثه را افزایش می­دهد یا در مواردی اقدامات لازم برای مدیریت حادثه دیر انجام می­شود.

سیستم­­های مدیریت امنیت فیزیکی امروزی این مشکل رایج را با تشخیص حوادث غیر حساس و اتخاذ یک واکنش اتوماتیک حل کرده­اند. این راهکار وقت و فضای کافی در اختیار اپراتورها قرار می­دهد تا بر حوادث مهم­تر که نیازمند مداخله انسانی و تصمیم­گیری در لحظه هستند تمرکز کنند. در هر دو حالت چه عکس­العمل­ به حوادث خودکار باشد یا توسط اپراتور انجام شود گزارشی از تمام اقدامات ثبت می­شود و می­توان در آینده آنها را مرور کرد. مسئله بسیار مهم­ این است که در این حالت حوادث مهم از دست نمی­روند و با توجه و دقت کافی به آنها رسیدگی می­شود.

ساختار باز سیستم­ مدیریت امنیت فیزیکی

بدون شک مهم­ترین مزیت سیستم­های مدیریتی جدید توانایی آنها در یکپارچه‌سازی چندین سیستم امنیتی جداگانه در یک پلتفورم واحد و مرکزی است. ساختار این سیستم­ها به آنها اجازه می­دهد با چندین سیستم امنیتی مستقر در فضاهای جداگانه ارتباط برقرار کنند و با حذف فاصله بین آنها همه را در یک مکان مشترک گردآوری کنند.

برای افزایش کارایی فرایند یکپارچه‌سازی سیستم­ها، پلتفورم ­­های مدیریت امنیت باید بر اساس یک ساختار باز ساخته شوند که به عنوان یک ابزار استاندارد برای یکپارچه‌ کردن سیستم­های امنیتی متعدد در یک شرکت به راحتی قابل استفاده باشند و در عین حال از نظر اقتصادی نیز مرقون به صرفه باشند. این قابلیت که تقریبا هر سیستم امنیتی از تولیدکنندگان مختلف را می­توان به راحتی با یکدیگر یکپارچه‌ و مدیریت کرد می­تواند در هزینه­ها، نحوه واکنش به حوادث و اطلاعات به دست آمده از هر حادثه تاثیر مثبتی داشته باشد. بدون وجود یک سیستم مدیریت امنیت که سیستم­های امنیتی را با هم متحد و یکپارچه کند ارتباط میان آنها می­تواند چالش برانگیز و حتی غیر ممکن باشد. این مشکل همچنین باعث افزایش هزینه­ها، اتلاف وقت بیشتر و بالا رفتن میزان خطا در مدیریت جداگانه هر سیستم شود.

کارکرد استاندارد

برای آنکه سیستم مدیریت امنیت فیزیکی به درستی عمل کند و تاثیر مثبت خود را نشان دهد باید کارکرد ساده­ای داشته باشد و از یک رابط کاربری ساده در سیستم­های مختلف بهره ببرد تا با صرفه جویی در وقت و هزینه تجربه کاربری خوشایندی برای اپراتور فراهم کند. به عنوان مثال هر سیستم کنترل دسترسی یا سیستم نظارت تصویری فارغ از شرکت تولیدکننده آن باید همگام با سیستم مدیریت امنیت فیزیکی کار کند. این موضوع به پرسنل امنیتی اطمینان می­دهد که به هر سیستم امنیتی که متصل می­شوند بدون دردسر و با دنبال کردن دستورالعمل­های روشن و ساده می­توانند با آن کار کنند. برای درک بهتر موضوع حالتی را در نظر بگیرید که یک اپراتور در جریان یک موقعیت پر استرس با یک رابط کاربری جدید یا یک سیستم امنیتی غیر آشنا رو به رو می­شود.

سیستم های مدیریت امنیت فیزیکی باید یک دستورالعمل ساده و قابل فهم در اختیار اپراتور قرار دهند، حتی اگر عملیات مورد نظر برای اپراتور کاملا جدید و غیر آشنا باشد.

فراهم کردن یک رابط کاربری مناسب فواید بسیاری دارد. این موضوع باعث می­شود اپراتور در هر شرایطی خونسردی خود را حفظ کند و با یک عکس­العمل استاندارد و مناسب حوادث امنیتی را مدیریت کند. سیستم­های مدیریت امنیت فیزیکی با چنین استانداردهایی نتایج پایدار و مثبتی در پی دارند و همچنین این امکان را فراهم می­کنند که بتوان روش­های استاندارد مقابله با حوادث را در تمام مدت دنبال کرد.

تحلیل هوشمند

سیستم­های مدیریت امنیت فیزیکی علاوه بر بالا بردن میزان آگاهی از محیط امکان تحلیل اطلاعات ثبت شده برای درک بهتر محیط و اتخاذ تصمیم­های امنیتی هوشمندانه­تر را فراهم می­کند. این موضوع به مدیریت بهتر شرکت هم در مواقع بحران و حادثه و هم در دراز مدت کمک فراوانی می­کند. سازمان­ها با استفاده از این اطلاعات می­توانند با آمادگی بیشتری در مقابل حوادث عکس ­العمل نشان دهند. این پلتفورم­های مدیریتی می­توانند دیدی عمیق­تر نسبت به حوداث خاص در اختیار ما قرار دهند و تحلیل اطلاعات پس از حادثه نیز می­تواند میزان امنیت و نحوه عملکرد اپراتورها را ارتقا بخشد.

علاوه بر این­ها سیستم­های مدیرت امنیت فیزیکی باید قابلیت تدوین و بررسی گزارش­ها را در قالب یک سیستم مدیریت حوادث داشته باشد. این موضوع موجب صرفه‌جویی در وقت پرنسل امنیتی شده و این اطمینان را می­دهد که گزارشات اولیه نه تنها از استانداردهای تعریف شده شرکت پیروی می­کنند بلکه تضمین می­کند که تمام وقایع به درستی و با صحت کامل گزارش شده­اند.

فواید سیستم­های مدیریت امنیت فیزیکی پیشرفته

استفاده از یک سیستم مدیریت امنیت فیزیکی که با استانداردهای موجود در صنعت ایمنی همخوانی داشته باشد امری ضروری است. به عنوان یک پایگاه و مرکز کنترل که واکنش­های امنیتی را مدیریت می­کند این نکته ضروری است که سیستم از پایداری بالایی برخوردار باشد تا نحوه ارایه خدمات تحت تاثیر خرابی­های ناگهانی سخت­افزار یا نرم­افزار قرار نگیرد.

برای اطمینان از حصول این سطح از پایداری چندین روش وجود دارد. تهیه­ نسخه­های پشتیبان از سرور از جمله این روش­هاست. در صنعت ایمنی و نظارت[۱] استانداردهای مناسبی برای نظارت دایمی تحت عنوان استاندارد یو‌ال ۱۹۸۱[۲] تدوین کرده است. اگر به دنبال سیستمی هستید که پایداری خوبی در برابر خطا داشته باشد و کنترل­ مسایل امنیتی را به شکلی صحیح انجام دهد پلتفور­م­های امنیتی تهیه کنید که دارای این استاندارد باشند.

شرکت­هایی که در هنگام خرید سیستم مدیریت امنیت فیزیکی به این مسائل توجه می­کنند می­توانند اطمینان داشته باشند که بهترین محصول موجود در بازار را تهیه می­کنند و نیازهای امنیتی­شان به طور کامل برآورده می­شود. سیستم­های مدیریت امنیت فیزیکی مدرن با یکپارچه‌سازی سیستم­های قدیمی مجزا و گردآوری آنها در یک پلتفورم، کنترل و مدیریت واحد و با بهره­گیری از امکاناتی نظیر عکس­ العمل­های خودکار و رابط کاربری استاندارد مسائل امنیتی و حفاظتی شرکت­ها را آسان­تر و سریع­تر از همیشه و به شکلی مطلوب­تر مدیریت می­کنند.

[۱] (Underwriters Laboratories (UL

[۲] UL1981

(i] Physical Security Information Management (PSIM]

سیستم­های مدیریت امنیت فیزیکی[i] در بین متخصصان فعال در صنعت ایمنی و حفاظت آوازه خوبی ندارند. این امر دلایل زیادی دارد، از جمله: وعده­ هایی که تامین کنندگان این محصولات درباره قابلیت­های یکپارچه­ سازی این تجهیزات می­دهند در مواردی عملی نیست. دلیل دیگر نصب و استفاده به نسبت مشکل این تجهیزات است. با این حال امید به بهبود وضعیت این محصولات در حوزه تجهیزات ایمنی در آینده وجود دارد. مدل­های پیشرفته سیستم­های مدیریت امنیت فیزیکی با قابلیت یکپارچه‌سازی سیستم­های کنترل دسترسی، مدیریت ویدیو، مدیریت هشدارها، امور مربوط به ساختمان و موارد دیگر امروزه در بسیاری از امور تجاری با موفقیت…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

Sound

ایجاد محیطی امن با استفاده از یکپارچه‌سازی صوت و دیگر محصولات امنیتی

مترجم: مونا حسینی مزایای یکپارچه‌سازی صدا با تصویر برای نظارت و ایجاد امنیت در محیط‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *