پنج شنبه , ۲۸ تیر ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات نظارت تصویری / هفت موردی که باید در مورد سیستمهای شناسایی عنبیه بدانید
biometric-eyes

هفت موردی که باید در مورد سیستمهای شناسایی عنبیه بدانید

در سیستم شناسایی عنبیه الگوهای منحصر به فرد موجود در بخش رنگی چشم (عنبیه) اندازه ­گیری شده و مانند یک امضا با موارد دیگر موجود در پایگاه داده مقایسه می­شود تا هویت فرد شناسایی و تائید گردد. در مقایسه با دیگر تکنولوژی­های بیومتریک الگوهای عنبیه دارای بیشترین ویژگی­های مطلوب برای تائید هویت هستند. زیرا این الگوها منحصر به فرد بوده، در طول زمان تغییر نمی­کنند و دسترسی به آن نسبتاً آسان است. همچنین شناسایی عنبیه در بین تمام تکنولوژی­های بیومتریک دارای بالاترین دقت است. دلایل متعددی برای افزایش محبوبیت این تکنولوژی وجود دارد، که در این مقاله به بررسی هفت مورد از آن می‌پردازیم.

——————————————————————

از اواخر دهه­ ۱۹۹۰ از تکنولوژی شناسایی عنبیه در بانک­ها و فرودگاه­ها به ­عنوان ابزاری برای تائید هویت افراد استفاده شده است. امروزه از این سیستم­ها به­طور گسترده­ ای در تاسیسات دولتی، مراکز تحقیقاتی، مدارس، مراکز اصلاحی و یا قضایی، بهداشتی و غیره استفاده می­شود.

  1. استفاده راحت

امروزه سیستم­های شناسایی عنبیه با هدف راحتی استفاده و به ­منظور کاهش هر گونه نگرانی تکنولوژیکی طراحی شده­اند. در واقع این­ کار به­ راحتی گرفتن، یک سلفی است. در فرآیند ثبت الگوی عنبیه، یک دوربین، تصویر دقیقی از عنبیه می­گیرد و نرم­افزار بیومتریک سیستم، نقشه­ی مربوط به الگوی عنبیه فرد را ایجاد و در سیستم ذخیره می­کند. بعد از آن برای تائید هویت، کافی است فرد تنها از فاصله­ای مناسب به دستگاه خواننده­ی عنبیه نگاه کند و سیستم الگوی موجود در عنبیه فرد را با الگوهای ذخیره شده در پایگاه داده مقایسه می­کند. اگر تطبیقی پیدا شد هویت فرد تائید می­شود.

  1. هزینه

مشاهدات نشان می­دهند هم در کاربردهای امنیتی و هم تجاری استفاده از دستگاه­های خواننده عنبیه مقرون به­ صرفه است. به ­ویژه از نظر دوره­ی عمر. هیچ کارتی وجود ندارد که درصورت خراب شدن یا گم­ شدن نیاز به تعویض داشته باشد؛ نیاز به هیچ آستین محافظ مسدودکننده­ آرفید[۱] برای جلوگیری از سوء استفاده نیست و از طریق کاهش زمان و کاهش نیروی کار می­توان عملیات را ساده­تر و سریع­تر کرد. برخی سیستم­ها قادرند در هر دقیقه تا ۳۰ نفر را از فاصله چند فوتی اسکن کنند.

از آنجا که در این سیستم­ها نیاز به هیچ تماسی با دوربین نیست، نه برای ثبت الگوی عنبیه و نه برای تائید هویت، مسایل مربوط به خرابی و مستهلک شدن دوربین و همینطور آلودگی به شدت کاهش می یابد.

در سیستم‌های مبتنی بر کارت، به معنای واقعی کلمه، از کارت برای تائید هویت فرد استفاده می­شود.

  1. آسیب­ پذیری

گفته می­شود استفاده از سیستم­های کنترل دسترسی با دقت کم، نظیر دستگاه‌های کارتخوان، برای دسترسی به تجهیزات و وسایلی با دقت پایین مانند قفل کردن معمولی درب ماشین مناسب است زیرا به ­راحتی به مخاطره می­افتد. کارت­های مسروقه را می­توان کپی کرد یا می­توان از اطلاعات آن برای دسترسی و ورود به دیگر مناطق تاسیسات بهره برد. این آسیب­پذیری می­تواند محیطی با امنیت کمتر را ایجاد کند و امنیت کارکنان، مراجعین و دارایی­ها را به مخاطره بیندازد.

دستگاه‌های خواننده عنبیه می­توانند بر بسیاری از این نگرانی‌ها غلبه کنند و در دستیابی به امنیت سطح بالاتر کمک کننده باشند. کارتی وجود ندارد که گم شود، قرض داده شود یا کپی شود و به علاوه اطلاعات عنبیه را نمی­توان جعل کرد. عنبیه را نمی­توان قرض داد یا به سرقت برد. همچنین دستگاه خواننده عنبیه را نمی‌توان با آرایش، تغییر در آرایش مو یا لباس فریب داد.

  1. تائید هویت

در سیستم­های معمولی کنترل دسترسی، فرد یا از طریق دستگاه خواننده/کنترل­کننده یا دستگاه خواننده/سِروِر و بر اساس ارائه یک کارت از قبل برنامه­ریزی شده موفق به دسترسی به محل مورد نظر می­شود. هیچ تصمیمی وابسته به هیچ تشخیص هویتی نیست. بدون تائید هویت فیزیکی، دستگاه خواننده قادر نیست تائید کند که کاربر واقعاً فرد مربوط به آن کارت است یا نه.

در سیستم‌های مبتنی بر کارت، به معنای واقعی کلمه، از کارت برای تائید هویت فرد حمل­کننده کارت استفاده می­شود. با این حال از آنجا که ممکن است کارت به سرقت رود، قرض داده شود، گم شود یا کپی شود، هم ضعیف و هم آسیب­پذیر است. حتی درمورد تائید هویت دو فاکتوری نیز (مثل دسترسی با کارت به همراه پین یا رمز عبور) به ­راحتی امکان سوء استفاده توسط افراد متقلب و اسکیمرها وجود دارد.

از طرف دیگر در سیستم­های کنترل دسترسی شناسایی عنبیه قبل از امکان هر گونه دسترسی نیاز به تائید شناسایی دارند. افراد دائماً و به طور انحصاری به اطلاعات مربوط به عنبیه خود ارتباط داده می­شود. برخی دستگاه­های خواننده حتی در محیط­های بیرونی همچنین از پشت عینک، عینک آفتابی و لنزهای تماسی کار می­کنند.

  1. کاربردهای متعدد

استفاده از دستگاه­های خواننده عنبیه در مکان­های امنیتی اصلی، بعنوان راه حلی برای مدیریت تعیین هویت افراد است؛ همینطور محیط­های متنوعی چون دستگاه­های اجرایی فدرال، ایالتی و محلی، مراکز اصلاح و تربیت، حفاظت از مرزها و سفر، خدمات درمانی و خدمات مالی و همچنین مراکز ورزشی و تفریحی. به ­غیر از کاربردهای امنیتی، سازمان­هایی هم که به­ دنبال راه­هایی برای ارتقاء و بهبود روش­های تجاری خود هستند، کارآمدی و سودمندی حاصل از استفاده از سیستم­های بیومتریک را مد نظر دارند.

به ­عنوان مثال می­توان به جلوگیری از تقلب در بیمه، ثبت زمان حضور و غیاب، و حتی اطمینان از اینکه بیمار در بیمارستان داروهای درست را دریافت می­کند یا نه، اشاره کرد. بعلاوه به دلیل عدم نیاز به رابط تماسی (کاربر بدون تماس با دستگاه به خواننده عنبیه نگاه می­کند) این تکنولوژی اغلب برای کاربردهایی انتخاب می­شود که افراد دارای دستکش هستند، مثل کارخانجات دارویی، سایت‌های ساختمانی، بنادر و یا در محیط‌هایی که کاربران لباس­های محافظ می­پوشند.

  1. یکپارچگی

مزیت دیگر سیستم­های تشخیص عنبیه، توانایی آنها در یکپارچه­ شدن با دیگر سیستم­های حفاظتی با هدف بهبود امنیت کنترل دسترسی و دستیابی به بهره ­وری عملیاتی بیشتر است. به عنوان مثال امروزه تبلت­ های آی­اواِم اندروید[۲] را داریم که ترکیبی از دستگاه­های خواننده کنترل دسترسی، بیومتریک، صفحه کلید، اینترکام، دوربین و غیره هستند. این تبلت­ها که در آنها بیومتریک عنبیه تعبیه شده است، با هدف افزایش سطح امنیت، ویژگی دقت و راحتی شناسایی عنبیه را، با کارایی و سفارشی­سازی یک پلتفرم محاسباتی تلفن همراه ترکیب کرده­اند.

همچنین می­توان تبلت­هایی با عملکرد بالا را با توابع مدیریت ساختمان و سیستم­های حضور و غیاب یکپارچه کرد تا به بهره­ وری بیشتری نیز دست یافت.

کارایی استفاده از چنین سیستم­هایی برای توان عملیاتی با حجم بالا در کاربردهایی نظیر فرودگاه­ها و مرزها بسیار اهمیت دارد. همچنین در دسترسی به تاسیسات یا مکان­های بزرگ عمومی که تاخیرهای طولانی می­تواند منجر به نارضایتی افراد و درنتیجه سبب افزایش آسیب­پذیری امنیتی گردد، استفاده از چنین سیستم‌هایی برای حفظ توان عملیاتی کارآمد اهمیت پیدا می­کند. برای غلبه بر این موانع، سیستم­های جدید موجود در بازار سرعت بالایی دارند و به این ترتیب، کاربران کافی است تنها از داخل یک ایست بازرسی بدون نیاز به توقف و نگاه کردن به درون دستگاه خواننده عبور کنند.

میزان دقت سیستم شناسایی عنبیه، به تسهیل در توان عملیاتی نیز کمک می­کند. نسبت به سایر روش­های بیومتریک، میزان پذیرش اشتباه[۳] و میزان رد اشتباه[۴] بسیار کم­تر است و به ­همین دلیل آن را برای استفاده گسترده ­تر در موقعیت­های بهتر مناسب می­گرداند.

شناسایی عنبیه نشان داده که می­تواند در هر دو حوزه امنیت منطقی و فیزیکی تغییر اساسی ایجاد کند. همچنین با وجود توانایی تائید هویت قوی، پتانسیل خوبی برای بازار حفاظت خانگی در ادواتی مثل قفل­های خانگی، ادوات بلوتوث و حتی حفاظت مبتنی بر رایانش ابری، وجود دارد. با نزول قیمت­ها نوآوری­ها نیز افزایش خواهند یافت و این هفت موردی که الان می­دانیم به ما کمک خواهند کرد تا آینده حفاظت بیومتریک را پیش ببریم.

[۱] RFID blocking sleeves

[۲] IOM Android

[۳] False Acceptance Rate

[۴] False Rejection Rate

پیشنهاد برای مطالعه:

L1

راهکارهای کاهش نویز در دوربین‌های نظارت تصویری

مترجم: سارا ایزدیار اعواج سیگنال در تصویر، که بیشتر با عنوان نویز شناخته می­شود را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *