پنج شنبه , ۲۸ تیر ۱۳۹۷
خانه / آموزش / نکته های آموزشی / نما؛ اپلیکیشنی برای تشخیص ویژگیهای امنیتی اسکناس و ایران چک
nama_5

نما؛ اپلیکیشنی برای تشخیص ویژگیهای امنیتی اسکناس و ایران چک

چقدر با ویژگی های امنیتی اسکناس و ایران چک آشنا هستید؟ اگر کسی نمونه جعلی آن ها را تحویل تان دهد، می توانید به سرعت این موضوع را تشخیص دهید؟ برای دانستن تفاوت های اسکناس های اصل با نمونه های جعلی شاید اپلیکیشن «نما» بتواند راهنمای خوبی برایتان باشد.

نما یک اپلیکیشن واقعیت مجازیست که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آن را طراحی کرده است. به کمک این نرم افزار قادرید با تمام ویژگی های امنیتی پشت و روی اسکناس های رایج و ایران چک ها آشنا بشوید تا هیچ وقت فریب پول های جعلی را نخورید.

برای کار با نما به یک اسکناس یا ایران چک و حداقل یک دوربین ۵ مگاپیکسلی در موبایلتان احتیاج دارید. اسکناس های ۵۰۰۰ ریالی، ۱۰۰۰۰ ریالی، ۲۰۰۰۰ ریالی، ۵۰۰۰۰ ریالی و ۱۰۰۰۰۰ریالی و ایران‌ چک‌‌ های ۵۰۰۰۰۰ ریالی جدید و قدیم و همچنین ایران‌ چک ۱۰۰۰۰۰۰ ریالی در اپلیکیشن پشتیبانی می شوند که هر کدام ویژگی های امنیتی مختص به خود را دارند.

کافیست پشت یا روی اسکناس را روی سطح صافی گذاشته و با دوربین موبایل آن را اسکن کنید. نما بلافاصله ویژگی های امنیتی اسکناس را برایتان نمایان می کند. به عنوان مثال در یک اسکناس ده هزار تومانی، ساده ترین ویژگی امنیتی چاپ برجسته است اما طرح مخفی و الیاف فلورسنتی مواردی هستند که شاید تا به حال به آن ها توجه نکرده بودید.

نما این خصوصیات امنیتی را در حباب های جداگانه به شما توضیح داده که با اشاره روی هر یک می توانید آن ها را به شکل صوتی هم بشنوید. تمام اسکناس ها و ایران چک ها خصوصیات امنیتی منحصر به فردی دارند که در صورت آگاهی از آن ها محال است که نتوانید نمونه های تقلبی را تشخیص دهید.

توجه داشته باشید که نما برای تشخیص اسکناس های جعلی طراحی نشده، بلکه هدف از ارائه آن اطلاع رسانی و افزایش آگاهی مردم از ویژگی های امنیتی اسکناس ها و ایران چک ها بوده تا قربانی کلاهبرداران و افراد سودجو نشوند.

فکر نمی کنیم اپلیکیشن های موبایل هنوز آنقدر پیشرفته شده باشند که بتوانند اسکناس های تقلبی را از اصل تشخیص دهند. اما با پیشرفت سرسام آور تکنولوژی هیچ بعید نیست که طی چند سال آینده موبایل ها و تبلت ها از پس این کار هم بر بیایند.

مراحل استفاده از نرم افزار:

۱٫پس از نصب و ورود به اپلیکیشن نما ، دوربین گوشی و یا تبلت شما بصورت خودکار روشن می شود و یک پیام هشدار برای شما نمایش داده می شود که باید کلمه ی تایید را لمس نمایید.

nama_1

۲٫اسکناس و یا ایران چک را مقابل دوربین گوشی خود قرار دهید. فرایند تشخیص ویژگی‌های امنیتی چند ثانیه طول می کشد.

nama_2

۳٫علائمی دایره ای شکل ( آرم بانک مرکزی) در نقاط مختلف اسکناس یا ایران چک شما ظاهر می گردند که همان محل درج فاکتورهای امنیتی می باشند.

nama_3

۴٫با لمس هر کدام از این علائم می توانید اطلاعات امنیتی مربوطه را مشاهده نمایید.

nama_4

توجه: حداقل دوربین برای استفاده از این اپلیکیشن ۵ مگاپیکسل میباشد.

اپلیکیشن نما را می توانید از این لینک به رایگان و برای پلتفرم های iOS و اندروید دانلود کنید.

چقدر با ویژگی های امنیتی اسکناس و ایران چک آشنا هستید؟ اگر کسی نمونه جعلی آن ها را تحویل تان دهد، می توانید به سرعت این موضوع را تشخیص دهید؟ برای دانستن تفاوت های اسکناس های اصل با نمونه های جعلی شاید اپلیکیشن «نما» بتواند راهنمای خوبی برایتان باشد. نما یک اپلیکیشن واقعیت مجازیست که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آن را طراحی کرده است. به کمک این نرم افزار قادرید با تمام ویژگی های امنیتی پشت و روی اسکناس های رایج و ایران چک ها آشنا بشوید تا هیچ وقت فریب پول های جعلی را نخورید. برای کار با…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

WDR

تصاویر شفافتر با محدوده داینامیک بالاتر

محدوده ی تابش نور تصویر در دوربین ها، با اصطلاح Dynamic Range یا به اختصار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *