دوشنبه , ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
خانه / آموزش / نظم ضامن بقا و پیشرفت صنعت حفاظت و ایمنی است
thumbnail (2)

نظم ضامن بقا و پیشرفت صنعت حفاظت و ایمنی است

محمد زارعی، یکی از پیشکسوتان صنعت حفاظت و ایمنی

 

فعالیت خود چگونه و در چه زمانی آغاز کرده اید؟

من فعالیت خود را به همراه آقای هدایت از سال ۶۲ آغاز کردم و این همکاری تا کنون نیز ادامه دارد و این نیز یکی دیگر از اتفاقات نادری است که در ایران رخ داده است و دو شریک توانسته‌اند این همه سال با یکدیگر و در کنار هم به فعالیت مشترک خود ادامه ‌دهند. لازم به ذکر است که ما کار خود را با دزدگیر شروع کردیم و به مرور مابقی محصولات حفاظتی نیز به ما اضافه شد. شرکت ما از جمله شرکت‌هایی است که نو‌آوری را سرلوحه کار خود قرار داده است. در نظر داشته باشید که ما چشم‌های الکترونیکی را برای اولین بار ( حداقل در اصفهان) به کشور وارد کردیم و به مرور نیز وارد سیستم‌های مدار بسته،‌ درب‌های برقی و آیفون تصویری شدیم.

شما کار خود را از اصفهان شروع کردید،‌ چطور شد که به سیستم‌های حفاظتی احساس نیاز کردید؟

اصفهان یک شهر صنعتی و بزرگ است و اصفهانی‌ها بسیار آینده نگر هستند. ما در سایر شهرهای ایران نیز مانند تهران، ‌مشهد،‌ تبریز و غیره نیز کار کرده‌ایم و به نظر من اصفهان در صنعت حفاظت و ایمنی پیشگام است. برخی از منازلی که در اصفهان هستند اندوخته بسیاری دارند و ارزش نصب سیستم‌های حفاظتی و امنیتی را داشتند؛ به دلیل آینده‌نگری که اصفهانی‌ها داشتند دزدگیر نصب می‌کردند.

در آن زمان شرایط در سایر استان‌ها نسبت به اصفهان به چه صورت بود؟

به نظر من در آن زمان سایر استان‌ها در این صنعت به هیچ عنوان با اصفهان قابل مقایسه نبودند. درست در زمانی که آژیرها در تمامی مکان‌ها در اصفهان نصب شده بودند من به سایر شهرها نیز مانند مشهد مراجعه کردم و اصلا این آژیرها در آن شهرها وجود نداشت و آژیرهای اعلام سرقت بسیار دیرتر به دیگر شهرها راه یافت. حتی ما به همکارهای خود در تهران نیز سیستم می‌فروختیم و برای آنها نصب می‌کردیم. در واقع می‌توان گفت در زمینه سیستم‌های حفلاظتی و امنیتی اصفهان پیشگام و پیشتاز است.

مشکلات شما در آن زمان چه بوده است؟

در آن زمان روی شیشه‌ها از سنسورهای لرزشی استفاده می‌شد که تولید داخل بود و از روی نمونه‌های خارجی ساخته می‌شد. مقاومت این سنسورها که بالا می‌رفت آژیر خطا می‌زد و برای ما ایجاد مشکلاتی می‌کرد. یکی از دلایلی که برند هدایت اینقدر شناخته شده است این است که ما زودتر از بقیه همکاران این ضعف را فهمیده‌ایم و حتی ضعف دستگاه‌هایی که توسط همکارانم نصب شده بود را می‌توانستیم از میان ببریم. سنسورهای لرزشی مشکلات فراوانی داشت و ما به دبی رفتیم پس از تحقیقات فراوان محصولات آمریکایی و انگلیسی را با وجود تحریم‌هایی که اعمال می‌شد از طریق دبی به ایران آوردیم و خیلی از منازل،‌ ارگان‌ها،‌ نهادها و حتی شرکت‌ها مانند ایران‌خودرو به این محصولات مجهز شدند. متاسفانه یکی از همکاران اصفهانی به خاطر آنکه محصول خودش فروش برود اعلام کرد که چشم‌های الکترونیکی ما سرطان‌زا است؛ ما مشکلات زیادی متحمل شدیم که تا بتوانیم این تفکر غلط را از میان ببریم. از خارج از کشور به دلیل تحریم‌ها به ما جنس نمی‌‌فروختند و در داخل نیز به دلیل تنگ‌نظری برخی برای فروش مشکلات عدیده‌ای داشتیم.

شرایط این صنعت و صنف را در ایران نسبت به سایر کشورها در آن زمان چگونه می‌بینید؟

در نظر داشته باشید که با ورود اجناس خارجی این صنعت در ایران رشد کرد. همیشه برخی به ورود احناس خارجی معترضند، ‌اما اگر این اجناس وارد نمی شدند ما نیز نمی‌توانستیم رشد کنیم و همیشه عقب می‌ماندیم.

روند رشد این صنعت را چگونه ارزیابی می کنید؟

روند رشد سیستم‌های حفاظتی در ایران روند خوبی را طی کرده است،‌ اما متاسفانه مشکلی در صنف ما وجود دارد که این مشکل در تمامی ارگان‌ها و بخش‌های ما به چشم می‌خورد و آن مشکل این است که افراد با تخصص خود وارد نمی‌شوند و به اجبار در بخشی مشغول می‌شوند. متاسفانه هیچ‌چیز و هیچ‌کس سر جای خودش نیست، که اگر اینگونه نبود می‌توانستیم امیدوار باشیم. تا زمانی که افراد به اجبار و تنها برای ارتزاق وارد این حوزه می‌شوند باید بگویم که صنعت حفاظت و ایمنی محکوم به نابودی است.

حرف آخر…

متاسفانه همه چیز با شعار پیش می‌رود و اگر کسانیکه به هر نحوی وارد این حوزه و صنف شده‌اند،‌ اتحادیه‌ها و همچنین دولتمردان ما به این صنعت نظم دهند اتفاقات خوبی را شاهد خواهیم بود. شرکت حفاظتی امنیتی هدایت همیشه و در همه جا سر بلند است،‌ چرا که نه برای همکاران و نه برای مشتریان تاکنون مشکلی ایجاد نکرده‌ایم و نظم موجود را دلیل پایداری و پیشرفت خود می دانیم و معتقدم این نظم است که موجب پایداری این صنعت می‌شود.

 

پیشنهاد برای مطالعه:

Media

MMC مشابه یا فیک ندارد

سیدرضا شاه‌صفدری، ‌مدیرعامل شرکت مدیاموج ارتباط   مدیا موج کی و چگونه فعالیت خود را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *