دوشنبه , ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات نظارت تصویری / معرفی برترین نرم‌افزار‌های مدیریت تصویری باز
airportCheckIn

معرفی برترین نرم‌افزار‌های مدیریت تصویری باز

مترجم: سارا ایزدیار

امروزه در بازار نظارت تصویری شاهد سیستم­های مدیریت تصویر[۱] زیادی هستیم. برخی از آنها منحصر بفرد هستند به ­گونه­ ای که در بازارهای بسیار جزئی و خاص مورد استفاده قرار می­گیرند در حالیکه برخی دیگر نقش ­آفرینان اصلی یا پیشروان بازار به ­شمار می­ روند. در این بین سیستم­ های درحال پیشرفتی هم هستند که پیشروان بازار را به چالش می­ کشند. در تمام این سیستم­ها یک اصل مشترک وجود دارد: ارائه ابزاری برای کمک به متخصصین امر امنیت در استفاده کارآمدتر از تجهیزات نظارتی.

————————————————————————————

مرکز تحقیقات آی­ اِم­ اِس[۲]، وی­ اِم­ اِس باز را معرفی کرده است که به این­گونه تعریف می­شود: محصولات نرم‌افزاری مدیریت ویدئوی تحت شبکه با پلتفرم باز که از انواع سخت­ افزارهای نظیر دوربین، انکدر و دیکدر فروشندگان مختلف پشتیبانی می­کند و با استفاده از یک کیت توسعه نرم­افزار[۳] پلتفرم باز، توانایی یکپارچه­ سازی سفارشی را با دیگر سیستم­ها یا تجهیزات دارد. در یک وی­ اِم­ اِس باز هدف تهیه ابزاری است که بتواند تجهیزات نظارت تصویری را مستقل از تولیدکننده، تنظیم، کنترل و مدیریت نماید. با اینکه ممکن است ساده بنظر برسد، ولی به دلیل وجوه منحصر بفرد و اختصاصی اکثر تجهیزات ویدئویی بسیار پیچیده است. تمام فروشندگان وی­ام­اس که در این مقاله فهرست شده­ اند بخاطر دستاوردهایشان باید مورد تقدیر واقع شوند. ساخت یک ابزار واحد یا مجموعه­ ای از ابزارها که بتواند تجهیزات تولیدکنندگان مختلف را بدون نقص با هم یکپارچه کند کار بسیار دشواری است. پیچیدگی بیشتر این کار زمانی است که برای تجهیزات جدید که مدام توسعه و عرضه می­شوند باید مرتباً بروزرسانی­ های جدید ایجاد و تست شوند.

در این مقاله طبق تحقیقات آی­ام­اس، پنج فروشنده برتر وی­ام­اس باز معرفی شده­اند. رتبه­بندی این فروشندگان بر اساس تحقیقات گسترده انجام شده توسط «گروه نظارت تصویری و وی­سی­اِی»[۴] در مرکز تحقیقات آی­ام­اس انجام گرفته است. معیارهای مورد استفاده در تعیین رتبه­بندی براساس مجوزهای فروش نرم­افزار (بدون درنظر گرفتن مجوزهای فروش سخت­افزار)، مجوزهای کنترل دسترسی، مجوزهای تحلیل ویدئو و درآمدهای حاصل از نرم­افزار اُای­ اِم[۵] با نام تجاری بازآفرینی­شده صورت گرفته است. علاوه بر این به برخی دیگر از فروشندگان وی­ ام­ اس باز اشاره شده است که در بازار حضور روبه­رشدی دارند و براساس حروف الفبا فهرست شده­ اند. این فروشندگان در رتبه­ بندی تحقیقات آی­ ام­ اس وارد نشده­ اند به این دلیل که در زمان انتشار داده‌های قابل­ سنجش در دسترس نبوده‌اند تا بتوان آن­ها را بطور مستقل تائید کرد.

بازار وی­ ام­ اس

بازار فروشندگان باز وی­ ام ­اس[۶] بویژه در طول رکود اقتصادی قدرتمند بوده است. دلیل این امر ساده است: سازمان­ ها باید سرمایه خود را به حداکثر برسانند و تمایل دارند برای استفاده از تجهیزات نظارتی خود به سیستم­های فروشندگان مختلف روی آورند. این رقابت آزاد دارای اثر دوگانه­ای است. نخست می­تواند هزینه­ی خرید آنها را کاهش دهد. ثانیاً می­تواند محیط ترکیبی از فروشندگان ایجاد کند که باعث افزایش نیاز و رشد قوی بازار وی­ ام­ اس باز شود.

نظارت شهری (نظارت مکان­های عمومی) بازار رو به رشد دیگری در حوزه نظارت تحت وب است. شهرها و محله­های متعددی در سراسر ایالات متحده و آمریکای لاتین وجود دارند که برای مقابله با جرائم به استفاده از سیستم­های نظارت تصویری روی آورده­ اند. از آنجا که دوربین­ها اغلب در مکان­های دور از دسترس نصب می­شوند، فناوری بی­سیم به ­طور فزاینده­ای برای انتقال ویدئو مورد استفاده قرار می­گیرد. به این ترتیب ویدئو ضرورتاً به شبکه وارد می­شود و فرصت دیگری برای فروشندگان وی­ام­اس فراهم می­شود تا بتوانند سیستم­های خود را بفروشند. بعلاوه در شهرداری­های بزرگ تمایل به ترکیب تصاویر نظارت ویدئویی با سیستم­های مختلفی نظیر سیستم اعزام پلیس وجود دارد. اینجا هم وی­ ام­ اس باز بخوبی برای این کار مناسب است زیرا می­تواند عملیات مختلف را تحت یک رابط واحد گردهم ­آورد.

در بازار نظارت همچنین توجه و علاقه رو به رشدی به استانداردهای ویدئویی تحت شبکه وجود دارد. به احتمال زیاد قبل از اینکه این استانداردهای ویدئو در پروژه‌های بزرگ یکپارچه شوند، به دلایل متعددی اندکی زمان لازم است. مساله اول پذیرش فروشنده است. سازندگان سخت­ افزار (دوربین، انکدر/دیکدر) لازم است گستره­ ی کاملی از محصولات سازگار با استانداردها را توسعه داده و عرضه کنند. ثانیاً فروشندگان وی­ ام­ اس لازم است این استاندادرها را پیاده‌سازی کنند. و در آخر مشتریان و شرکای یکپارچه­ ساز آنها هستند که باید این استانداردها را در الزامات خرید خود لحاظ کنند.

در صنعت وقتی استانداردها تصویب، پذیرفته و استفاده از آن­ها متداول می­شوند، تا حدی پایش می­شوند؛ که این امر زمینه­ی نقش­ آفرینی فروشندگان وی­ ام­ اس را تسطیح می­کند. فروشندگان وی­ ام­ اس لزوماً قادر نیستند در گستره یکپارچه­ سازی محصولات ویدئویی که ارائه می­کنند با یکدیگر رقابت کنند. در عوض احتمالاً ویژگی‌های جدید و نوآوران ه­ای را ارائه می­کنند که محصولاتشان را هر چه بیشتر رقابتی می­کند. با ادامه رشد و بلوغ بازار نظارت تحت وب و شایع­تر شدن استانداردهای صنعت، فروشندگان وی­ ام­ اس و مشتریانشان از مزایای آن بهره ­مند خواهند شد.

مختصری درباره شرکت­های فروشنده وی­ ام ­اس

شرکت سیستم­های نظارتی آن‌نت[۷] در سال ۲۰۰۲ تاسیس شده و در پرل­ریور نیویورک قرار دارد و ارائه دهنده­ ی سیستم­های نرم ­افزاری مدیریت و کنترل نظارت تصویری تحت پروتکل اینترنت (IP) است. محصول وی­ ام­ اس OnSSI، مدیریت دوربین، ضبط و بایگانی، مدیریت ویدئو وال[۸] اتاق کنترل، عملکرد ماتریس مجازی، و هشدارهای اتوماتیک ویدئویی از طریق یکپارچه ­سازی با تحلیل محتوای ویدئو (VCA)، کنترل دسترسی و سیستم­های حفاظت فیزیکی را مستقل از فروشنده­ ی آن فراهم می­کند. مشتریان این شرکت شامل سازمان‌های دولتی فدرال، ایالتی و محلی و همچنین سازمان­های صنعتی، آموزشی و شرکت­های بزرگ هستند.

www.onssi.com

شرکت جینتک[۹] در سال ۱۹۹۷ تاسیس شده و در سن­لارن در ایالت کبک کانادا قرار دارد و نرم­افزار تحت وبی را ارائه می­دهد که قادر به مدیریت نظارت تصویری، کنترل دسترسی و شناسایی پلاک ماشین­ ها است. این شرکت یکی از اولین پیشگامان سیستم­ های مدیریت ویدئوی کاملاً تحت وب است. وی­ ام­ اس جینتک یک سیستم برای مدیریت دوربین­های آنالوگ و دیجیتال، ضبط و بایگانی، هشدار قابل تنظیم رویداد از طریق یکپارچ ه­سازی با VCA ها، کنترل دسترسی و شناسایی پلاک ماشین است. مشتریان آن­ها بخش­های خصوصی و عمومی همچنین آموزش و حمل و نقل را شامل می­شوند.

www.genetec.com

شرکت مایلستون سیستمز[۱۰] نهاد مستقلی است از شرکت مادر مایلستون سیستمز اِی/اِس که در سال ۱۹۹۸  در برونبی دانمارک تاسیس شده است. این شرکت در ایالات متحده مستقر است و یک پلتفرم نرم­افزاری نظارت تصویری تحت وب باز و مستقل از فروشنده را عرضه می­کند. مایلستون همچنین یکی از اولین توسعه دهندگانی بود که به پتانسیل­های نرم­ افزار مدیریت ویدئوی تحت وب پی ­برد. مشتریان آن شامل سازمان­های دولتی (فدرال، ایالتی و محلی)، بانک­ها و موسسات مالی، موسسات آموزشی (دولتی/خصوصی) و شرکت­های بزرگ هستند.

www.milestonesys.com

شرکت ورینت سیستمز[۱۱] در سال ۱۹۹۴ تاسیس شد و در ملویل نیویورک واقع شده است و هر دو سیستم‌های نرم­ افزاری و سخت­ افزاری را عرضه می­کند. نرم­ افزار وی­ ام ­اس این شرکت یک سیستم تحت وب است که با هدف مدیریت ویدئوی آنالوگ و دیجیتال، ذخیره ­سازی و بازیابی طراحی شده است و هشدارهای اتوماتیک از VCA، کنترل دسترسی و دیگر سیستم­های حفاظت فیزیکی را فراهم می­کند. مشتریان این شرکت شامل دولت­های فدرال، ایالتی و محلی، موسسات آموزشی دولتی/خصوصی، بخش فروش، حمل و نقل و شرکت­ها هستند.

www.verint.com

دی­وی­تل[۱۲] در سال ۲۰۰۰ تاسیس شد و مقر اصلی آن در ریجفیلدرپارک در نیوجرسی واقع است و یک مرکز عملیات حفاظتی تحت وب ارائه می­کند که تصویر، صدا، کنترل دسترسی و مدیریت آلارم را در قالب یک منبع واحد با یکدیگر متحد می­کند. لیست مشتریان آن شامل شرکت­های بزرگ، بخش حمل و نقل و سازمان‌های دولتی فدرال، ایالتی و محلی هستند.

www.dvtel.com

شرکت ایمتیس[۱۳] در سال ۲۰۰۱ تاسیس شده و در واترلو کانادا مستقر است و یک وی­ ام­ اس تحت وب تولید می­کند که از دوربین­های آنالوگ نیز همانند دوربین­های دیجیتال تولیدکنندگان مختلف پشتیبانی می­کند. این کار درون یک پلتفرم یکپارچه که طوری طراحی شده تا روی سیستم‌های آی‌تی استاندارد اجرا شود، انجام می­پذیرد. ایمتیس در بخش­های آموزش، دولت، بهداشت و سلامت و علوم زندگی، صنعت، بخش فروش، بازار حمل و نقل و مسافرت فعالیت می­کند.

www.aimetis.com

شرکت آویجیلون[۱۴] در ونکوور کانادا واقع شده و یک وی­ ام­ اس تحت وب باز تولید می­کند که از تجهیزات نظارتی فروشندگان مختلف پشتیبانی می­کند و برای ضبط، مدیریت و ذخیره­ سازی دوربین­های آنالوگ و تحت وب چند مگاپیکسلی با اعلان هشدار خودکار بر روی صفحه (کنسول­های تکی یا چندتایی) یا از طریق ایمیل مورد استفاده قرار می­گیرد. محصول این شرکت در فرودگاه­ها، کازینوها، موسسات مالی و بانکی، سازمان­های دولتی و بخش فروش مورد استفاده قرار گرفته است.

www.avigilon.com

شرکت سیسکو سیستمز[۱۵] در سال ۱۹۸۴ در شهر سن­خوزه کالیفرنیا تاسیس شد و در ابتدا اقدام به ساخت تجهیزات زیرساخت­های شبکه تحت وب نمود. از آن زمان گستره محصولات سیسکو توسعه یافته و شامل امنیت فناوری اطلاعات شبکه ­محور[۱۶]، وُیپ[۱۷]، ویدئو کنفرانس تلفنی، و نرم­افزار و سخت­افزار نظارت تحت وب می­باشد. وی­ ام­ اس آن از مدیریت، ذخیره ­سازی و بازیابی ویدئوهای بایگانی ­شده و یکپارچه­ سازی با کنترل دسترسی و دیگر سیستم­های حفاظت فیزیکی پشتیبانی می­کند. مشتریان آن شامل سازمان­ های دولتی (فدرال، ایالتی و محلی)، مکان­های عمومی، آموزشی، صنعتی و شرکت­ها می­باشد.

www.cisco.com

 

شرکت اگزک تکنولوجیز[۱۸] در سال ۲۰۰۲ در ایندیا ناپولیس تاسیس شد و کار آن ساخت سخت­ افزار و نرم ­افزار نظارت تصویری است. وی­ ام­ اس این شرکت یک سیستم باز تحت وب است که برای مدیریت دوربین‌های آنالوگ و تحت شبکه و ذخیره‌سازی مورد استفاده قرار می­گیرد. طوری طراحی شده تا روی کامپیوترهای استاندارد (ویندوز و لینوکس) اجرا شود. مشتریان آنها شامل شرکت­ها، موسسات مالی، دولت­های فدرال و ایالتی، بخش آموزش، بهداشت و سلامت، تولید، حمل و نقل و امنیت داخلی هستند.

www.exacq.com

شرکت مارچ­نتورکس[۱۹] در سال ۱۹۸۶ تاسیس و در اتاوا کانادا واقع شده است و تولید کننده هر دو نرم­ افزار و سخت­ افزار نظارت تصویری است. وی­ ام ­اس این شرکت کاملاً تحت­ شبکه است و از تجهیزات ویدئویی تعداد رو به­ رشدی تولیدکننده پشتیبانی می­کند. مشتریان این شرکت موسسات بانکداری، بخش فروش، تلفن همراه، و بازار حمل و نقل، همچنین بخش­های بازار صنعتی تجاری، مانند تاسیسات دولتی و شرکت­ها، برنامه ­های امنیت عمومی و آموزش و پرورش هستند.

www.marchnetworks.com

[۱] VMS

[۲] IMS Research

[۳] SDK (Software Development Kit)

[۴] Video Surveillance and VCA Group

[۵] OEM

[۶] Neutral VMS

[۷] On-Net Surveillance Systems, Inc.

[۸] Video wall

[۹] Genetec

[۱۰] Milestone Systems, Inc.

[۱۱] Verint Systems, Inc.

[۱۲] DVTel

[۱۳] Aimetis Corp.

[۱۴] Avigilon Corp.

[۱۵] Cisco Systems, Inc.

[۱۶] network-centric IT security

[۱۷] VoIP

[۱۸] Exacq Technologies, Inc.

[۱۹] March Networks Corporation

پیشنهاد برای مطالعه:

Coax-Cabling-175881451

ارتقاء سیستم های نظارت تصویری با کمک فناوری اچ دی روی کابل کواکسیال

مترجم: سارا ایزدیار در طول دهه­ ی گذشته فناوری دوربین‌های تحت شبکه بیشتر مباحث را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *