پنج شنبه , ۲۸ تیر ۱۳۹۷
خانه / اخبار / مساله حفاظت وامنیت ازارکان اولیه واساسی جامعه است
photo_2018-02-25_15-28-36

مساله حفاظت وامنیت ازارکان اولیه واساسی جامعه است

مصاحبه اختصاصی سیباشهر با محمد سهیل مظاهری، یکی از بزرگان و پیشکسوتان صنعت حفاظت و ایمنی در خصوص این صنعت از ابتدا تا کنون

 

کی و چگونه وارد صنعت حفاظت و ایمنی شدید؟

به دلیل علاقه‌ بسیار زیاد به رشته الکترونیک و همچنین داشتن زمان کافی تصمیم به فعالیت در این حوزه گرفتم. سال ۶۱ به طور پاره وقت بعنوان تکنسین فنی در حوزه سیستم‌های حفاظتی در شرکت FATC مشغول به فعالیت شدم. پس از دو سال بطور رسمی فعالیت خود را درشرکت افزار نیرو شروع نمودم، پس از گذشت یک سال و نیم به سمت مدیر خدمات پس از فروش این شرکت منصوب شدم. پس از گذراندن خدمت سربازی و طی تحصیلات دانشگاهی فعالیت خود را ازنو آغاز کردم.

اقدام شایان توجه شما در آن سال‌ها چه بود؟

من جزء نفرات اولی بودم که درسال‌های ۶۸ و ۶۹  دزدگیربا کنترل از راه دور اتومبیل را از شرکت انگلیسی کیستون‌ وارد کشورکردم. این اقدام درست همزمان شد با ورود خودروهای لوکس خارجی به کشور و به همین دلیل توانستم قراردادهای بسیار خوبی در این خصوص با شرکت‌ها و سازمان‌ها داشته باشم. حدود به دو سال بعد به عنوان شریک تجاری به شرکت آژیرسازان پیوستم واز طریق یکی از دوستان در ایتالیا اولین درب بازکن اتوماتیک را با برند فک ایتالیا وارد کشور کردم و این اقدام من به عنوان سابقه‌ای برای آژیرسازان تا به امروز مانده است. پس از دو سال به فعالیت خود در آژیرسازان خاتمه دادم و شرکت نوین‌افزار را تاسیس کردم و تا کنون به اتفاق همکارانم توانسته‌ایم دربسیاری ازپروژه‌های بزرگ بخش دولتی وخصوصی موفقیت‌های زیادی کسب نماییم وهمچنین تمام تلاش خود را برای ارتقاء سطح شرکت دراین صنعت و صنف در کشور به کار بسته‌ایم.

شرایط این صنف در زمان ورود شما به این حوزه با توجه به همزمانی با سال‌های جنگ به چه صورت بود؟

پیش از انقلاب شرکت‌هایی مانند سکیوریتی هاوس و گروپ فور و به طبع آن چندین شرکت  ایرانی در این زمینه مشغول به فعالیت بودند. پس از انقلاب و با خروج شرکت‌های خارجی از ایران تنها شرکت‌های ایرانی در این عرصه به فعالیت پرداختند ، هرچند که تعداد شرکت‌های حفاظتی در آن زمان به تعداد انگشتان دست نمی‌رسید. همانطور که اشاره کردید آن سال‌ها سال‌های جنگ بود و دغدغه مردم بیشتروضعیت معیشت، خاموشی‌ها، نابسامانی‌ها و … بود تا سیستم‌های حفاظتی و امنیتی.

از چه زمانی و چگونه این صنعت روند رو به رشد خود را آغاز کرد؟

تقریبا در انتهای دهه ۶۰ (سال‌های ۶۷، ۶۸) دوربین‌های مداربسته با سایزهای قابل قبول و کوچکتر و با قطعات ترانزیستوری وآی‌سی وارد ایران شدند. در نظر داشته باشید که اولین دوربین‌های وارداتی سیاه و سفید بودند و حدود سال‌های ۷۲ و ۷۳ نیز دوربین‌های رنگی با قیمت‌های نسبتا بالا وارد کشور شدند. همزمان با اتمام جنگ، ما شاهد آغاز ساخت و ساز مجتمع‌های تجاری بودیم، مناطق آزاد به وجود آمد، کارخانه‌ها رونق گرفتند و اوج شکوفایی کشور از دهه هفتاد آغاز شد. همزمان با این شکوفایی نیاز به نظارت و امنیت در کارخانه‌ها و حوزه‌های صنعتی و تجاری کاملا مشهود بود. در آن زمان همه به دنبال آن بودند که بدون گشت زدن و نظارت فیزیکی بتوانند بر محدوده مورد نظر نظارت داشته باشند. این نیازها موجب شد تا میزان درخواست برای دوربین‌های نظارتی بالا رود؛ شرکت‌ها اضافه شدند و دوربین مدار بسته در دهه هفتاد به کار اصلی سیستم‌های نظارتی مبدل شد. با توجه به اینکه در آن  زمان شرکت‌های تولیدکننده دوربین‌های نظارتی مانند سونی محدود بودند و شرکت‌های کره‌ای نیزآنگونه که باید رشد نکرده بودند، ازطرفی شرکت‌های تولید کننده دوربین چینی هم کم بودند. اما همزمان با رشد تکنولوژِی و درخواست جامعه این شرکت‌ها نیز گسترش یافتند. اول شرکت‌های تولید کننده تایوانی ‌وکره‌ای و بعد چینی‌ها وارد این عرصه دردنیا شدند و در نتیجه قیمت اینگونه تجهیزات نیز پایین تر آمد. به دلیل افت قیمت و افزایش درخواست، فروش این محصولات افزایش یافت، به گونه‌ای که در حال حاضر این تکنولوژی به یک تکنولوژی پیش پا افتاده و قابل دسترس برای همگان تبدیل شده است.

این روند را از نظر سرعت و میزان پیشرفت چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ایران همیشه با تکنولوژی روز دنیا همگام بوده است، شرکت‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند کاملا به روز هستند. مدیران شرکت‌های وارد کننده با سفر به کشورهای دیگر و بازدید از نمایشگاه‌های تخصصی، تکنولوژی روز دنیا را رصد و به کشوروارد می‌نمایند. ما به عنوان پیمانکار شرکت‌های دولتی و خصوصی با درخواست‌های متفاوتی روبه‌ رو هستیم و برخی از این درخواست‌ها که برگرفته از مشاوره صحیح وکارشناسی هستند کاملا با تکنولوژی روز دنیا منطبق هستند و اگر این انطباق هم وجود نداشته باشد با مشورت‌هایی که داده می شود سعی می‌کنیم این انطباق را به وجود آوریم. ماهم در دوره‌های آموزشی خارج از کشور شرکت وهمچنین از نمایشگاه‌های مهم این حوزه درخارج از کشور بازدید می‌کنیم.

البته در حال حاضرشرایط اقتصادی خوبی در کشور حاکم نیست ومتاسفانه بازار کمی به هم ریخته است. با ورود اجناس با کیفیت پایین و بی نام ،بازار کمی متزلزل شده و خیلی‌ها دلسرد شده‌اند. با این وجود کارفرمایان  در پروژه‌های بزرگ بخش خصوصی ودولتی همچنان خواستار محصولاتی با کیفیت بالا هستند.

 شرایط فرهنگی برای پذیرش این تکنولوژی در کشور چگونه است؟ آیا در کشور اجباری برای استفاده از محصولاتی از این دست وجود دارد؟

سازمان اماکن در خصوص استفاده از سیستم های حفاظتی ونظارتی به صورت مستقیم روی برخی از صنوف نظارت می‌کند و تقریبا در مابقی صنوف نیزبه زودی  به حالت اجبار در می‌آید. متاسفانه متولی اصلی نظارت بر این مهم در کشور بدنه دولت است و مساله فقط دیکته می‌شود. همچنین این قسمت از کار که سیستم به روز باشد، عرضه کننده قابل قبول باشد و مجری کاملا حرفه‌ای و دوره دیده باشد دچار مشکل است، اگرنظارت دقیق وکارشناسی در انتخاب اینگونه  تجهیزات صورت پذیرد واجرای صحیح توسط شرکت‌ها و افراد متخصص دراین حوزه انجام شود، کارایی وبهره وری بیشتری ایجاد می‌شود.

این مشکلات از کجا ناشی می‌شود، برای حل آن چه کاری باید کرد؟

صنعت حفاظت الکترونیک به دو بخش تقسیم  شده است، یک بخش را شرکت‌های فعال در این صنعت تشکیل می دهد و بخش دیگررا صنوف . متاسفانه تمامی فروشندگانی که در بخش صنوف فعالیت دارند دوره‌دیده و حرفه‌ای نیستند به گونه‌ای که حتی برخی از فروشگاه ها در لاله‌زار وجمهوری در کنار کار اصلی خود تجهیزات سیستمهای حفاظتی ونظارتی به فروش می‌رسانند . اجرای این تجهیزات نیز به دلیل نبود نظارت کافی و مناسب توسط افراد ذی صلاح وحرفه ای انجام نمی‌شود. برخی ازکاربران به علت دردست نداشتن اطلاعات کافی و یا در نظر گرفتن قیمت ارزان‌ترتجهیزات، از لوازم بی کیفیت استفاده می‌نمایند، که این امرخود مشکلاتی را در پی دارد. از سوی دیگرشرکت‌های متخصص دراین زمینه جهت رشد وارتقاء سطح کیفی خدمات خود، ملزم به گذراندن دوره‌های علمی وکاربردی محصولات است. همچنین به لحاظ داشتن  شخصیت حقوقی می‌بایست دقت نظر بیشتری در این خصوص داشته باشند.

راهکار مناسب برای حل این مشکل می‌تواند با اطلاع رسانی علمی وکاربردی جهت انتخاب تجهیزات به روز وکارآمد توسط شرکته‌ای ذی صلاح به همکاران محترم و با نظارت ومشاورت کامل کمسیون‌های تخصصی اتحادیه شرکت های فنی ومهندسی حفاظت الکترونیک صورت پذیرد و شرکت ما با افتخار عضو اصلی این اتحادیه می باشد.

با دیدن این مسیر راه که تا به امروز آن را طی کرده‌ایم آینده را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

برای پش‌بینی آینده باید پارامترهای مختلفی را در نظر گرفت و نمی‌توان به صورت قطعی در مورد آن نظر داد، در عین حال در نظر داشته باشید که انسان‌ها با امید زنده‌اند و با آگاهی و دانش روبه جلو حرکت می‌کنند، که اگر غیر از این باشد به مقصود نخواهند رسید. دوران سختی برای همه کشورها تاکنون بوده است، مطمین باشید که سختی پایدار نخواهد بود و امیدوارم که آینده بهتری را پیش رو داشته باشیم.

حرف آخر…

تمام مباحث به سیستم نظارت تصویری ختم شد و این در حالی است که اینگونه سیستم‌ها تنها بخشی از تجهیزات سیستم‌های حفاظتی است.

عمده فعالیت شرکت ما در ایران بیشتر در زمینه سیستم‌های کنترل تردد،‌ درب‌های اتوماتیک و سیستم‌های مبتنی بر پردازش تصویر وهوشمند سازی ساختمان متمرکز است.

مساله حفاظت وامنیت ازارکان اولیه واساسی جامعه است ومن امیدوارم همه همکاران و فعالین در این صنعت با انگیزه وتلاش مضاعف جهت ارتقاء دانش این صنعت و ارائه تجهیزات وخدمات به روز وکارآمد با اطلاع رسانی صحیح به مردم عزیزکشورمان کوشا وموفق باشند.

 

 

پیشنهاد برای مطالعه:

photo_2018-05-01_01-09-26

گذشته، حال، آینده…

علی مسعودی، دبیر کل اتحادیه سراسری شرکت‌های فنی مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه‌های ایمنی   …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *