دوشنبه , ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات نظارت تصویری / مروری بردوربین‌های امنیتی سال ۲۰۱۶
cctv

مروری بردوربین‌های امنیتی سال ۲۰۱۶

مقاله حاضر تنها درمدت ۱۰ دقیقه، وضعیت حال حاضر دوربین‌های امنیتی، نظارتی و حفاظتی درسال ۲۰۱۶ و بازتاب تغییرات فن آوری جدید وجهت گیری بازاررا شرح می‌دهد. با مطالعه این مقاله و آگاهی حاصل می‌توانید از اشتباه در انتخاب مصون باشید.

موارد بررسی شده در خصوص وضعیت دوربین‌های امنیتی در سال ۲۰۱۶ عبارتند از:

 • رزولوشن: SD,SD+,720P,1080P,4MP,4K و بالاتر.
 • مقایسه دوربین‌های آی‌پی با آنالوگ اچ‌دی.
 • کیفیت تصویر: دبلیو.‌دی.‌آر , نور کم و IR یکپارچه‌.
 • ویدئوآنالتیک.
 • کاهش دادن هزینه.

در پایان این مقاله، خواننده درک عمیقی از این موارد خواهد داشت.

رزولوشن

به هرحال اگر رزولوشن به ‌عنوان  “مهمترین” شاخص در انتخاب دوربین‌های امنیتی مدنظرباشد یا نباشد، بطور حتم معمول‌ترین مورد اشاره‌شده خواهد ‌بود. همچنین بتازگی در رزولوشن ارائه شده تغییرات قابل توجهی ایجاد شده است که درک آنها دارای اهمیت فراوانی است.

مواردی مانند: SD و SD+ (TVL700، H960 ، TVL1000،H1280  و از این قبیل) قدیمی شده‌اند:

طی چند سال اخیر، انواع متنوعی از SD “Plus” ارائه شده‌اند، H960 که به گسترده‌ترین صورت به‌عنوان گزینه‌ای پیشرفته و کم‌هزینه بر میراث پال/اِن.‌تی.اس.‌سی به‌ بازار عرضه‌ شده ‌است.

از سال ۲۰۱۶، همه این موارد منسوخ شده و توسط تولیدکنندگان به‌سرعت کنارگذاشته شده‌اند. دلیل این امر جایگزین شدن سیستم‌های آنالوگ اچ.‌دی (مواردی مانند: تی.‌وی.‌آی، سی.‌وی.‌آی،ای.‌اچ.‌دی) که مورد بررسی قرار می‌گیرند، به جای آنها است.

ازهمین لحظه از SD و SD+ اجتناب کنید. اگرنه توسط سیستم فعلی خود به آنها محدود خواهید شد.

معمول‌ترین رزولوشن‌ها عبارتند از P720 و P1080

با ورود به‌ سال ۲۰۱۶، دوربین‌های امنیتی P720 و P1080 معمول‌ترین پیشنهاد بازار هستند. درحال حاضر، P720 از نظر هزینه مورد پذیرش بازار قرار گرفته‌است، همچنین تفاوت کیفیت قابل مشاهده تصاویر بین P720 و P1080 معمولا قابل قبول است (علی رغم دوبرابر شدن تعداد پیکسل‌ها). ازطرف دیگر، حق الزحمه نصب برای P720 و P1080 عموما به حداقل رسیده‌است.

یادآوری آنکه برای کیفیت تصاویر ویدیویی، تعداد پیکسل‌ها تنها یک عنصر در کیفیت تصاویر ویدیویی است، مهم می‌باشد. بخصوص، نورکم و دبلیو.‌دی.‌آر می‌تواند وضوح تصویر برای دوربین‌های مشابه با وضوح‌تصویر یکسان را تغییر ‌دهد. این امر را در بخش کیفیت بررسی می‌نماییم.

(۴K (8.3 MP

دوربین‌های ۴K ، با تعداد پیکسل‌های ۴ برابر نوع P1080، بصورت گسترده‌‌ای در سال ۲۰۱۵ رونمایی شدند.

در حالیکه، در تست‌های ما از دوربین‌های ۴K، این دوربین‌ها کارآیی بسیار متفاوتی از خود نشان دادند: در قضاوتی منصفانه، بعضی مدل‌ها بسیار بد بودند درصورتی‌که برخی نسبت به P1080  پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند. بهنگام انتخاب دوربین‌های ۴K دقت داشته ‌باشید که این دوربین‌ها نسل اول از این دسته محسوب می‌شوند درنتیجه کامل و بی عیب و نقص نیستند. بخصوص اگر دوربین‌های ۴K بدون آی.‌آر یکپارچه برای مدل‌های فعلی بکارگرفته‌شوند، احتمال کارآیی بسیار ضعیف در نور کم  بالاست.

همچنین بسیاری از دوربین‌های ۴K از مود ۱۲MP نیز پشتیبانی می‌کنند: معمولا به نسبت ۴:۳ تصویر (در مقایسه با نسبت ۱۶:۹ برای تصویر ۴K). این پوشش اضافی می‌تواند مفید باشد و ارزش بررسی را دارد. با این حال ، مود ۱۲MP در دوربین‌های فعلی موجود تقریبا همیشه تعداد فریم‌های کمتری در هرثانیه را نسبت به ۴K ارائه می‌دهد.

اگرچه انتظار می‌رود دوربین‌های ۴K حداقل ۲۴ فریم‌ درثانیه باشند، بسیاری از تولیدکنندگان مدل‌های ۴K در بازه ۱۲-۶ فریم‌درثانیه را به بازار ارائه می‌دهند. در صورتی که تعداد فریم در ثانیه مهم باشد، این امر نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

رزولوشن بیشتر از ۱۲MP

تعداد انگشت‌شماری دوربین‌ امنیتی با رزولوشن بالاتر از ۱۲MP وجود دارند. هنگام انتخاب آنها، دقت داشته باشید معمولا تعداد فریم در ثانیه آنها پایین است، عملکرد ضعیفی در نور کم دارند در عین حال پهنای باند بسیار بیشتری اشغال می‌کنند و هزینه بالاتری دارند. توصیه می‌گردد این دوربین‌ها با مدل‌های ۴MP و ۴K بدقت تست و بررسی شوند تا مشخص گردد که آیا تفاوت آنها ارزش واقعی دارد.

مقایسه دوربین‌های آی‌پی با آنالوگ اچ‌دی

در سال گذشته، دوربین‌های آنالوگ اچ‌دی به‌ خاطر تصاویر ویدیویی با وضوح بالا بصورت مدعی جدی برای دوربین‌های آی‌پی ظاهر شده‌اند. احتمالا این امر، مهمترین و بزرگترین تصمیم جدید می‌باشد.

سه مورد از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزیت دوربین‌های آنالوگ اچ‌دی عبارتند از:

 • هزینه پایین.
 • نصب و راه‌اندازی آسان.
 • سازگاری اجزاء آنها.
 • هزینه دوربین‌های آنالوگ اچ‌دی ، با مجموعه خصوصیات و ویژگی‌های مشابه عموما حدود ۳۰% کم‌تر از دوربین‌های آی‌پی می‌باشد.
 • دوربین‌های آنالوگ اچ‌دی به مواردی مثل پیکربندی آی‌پی، بروزرسانی نرم‌افزار خود، دیده‌شدن در شبکه و ازاین قبیل ندارند. طرزکار و عملکرد آنها مشابه دوربین‌های آنالوگ اچ.دی می‌باشد.
 • درآخر، معمولا می‌توان کابل‌های کوآکسیال دوربین‌های آنالوگ اچ‌دی را مورد استفاده مجدد قرارداد. (اگرچه طول کابل‌ها و عمر آنها می‌تواند این امر را محدود سازد.)

در عین حال، مهم‌ترین عیب دوربین‌های آنالوگ اچ‌دی عبارتند از:

 • مجموعه‌ محدود امکانات.
 • محدودیت برای انتخاب فروشنده.
 • محدودیت رزولوشن.
 • عدم سازگاری، اگرچه این امر حداقل تا حدودی در یک یا دوسال آینده تغییر خواهد داشت.
 • فروش دوربین‌های آنالوگ اچ‌دی با هزینه بسیار کم و دوربین‌های ساده شروع شد. فروشندگان در حال اضافه کردن دبلیو.‌دی.‌آر، امکان کار با نور بسیار کم، آی.‌آر هوشمند، تعیین مکان خودکار و از این قبیل هستند. اما این امر اهمیت دارد که در نظر بگیریم آیا این ابزار برای فروشنده مورد نظر موجود است یا نه.
 • به همین شکل، بسیاری از برندهای بزرگ غربی و ژاپنی بسادگی دوربین‌های آنالوگ اچ‌دی را کنار گذاشته و در نظر نمی‌گیرند. برای مثال نمی‌توان دوربین‌های آنالوگ اچ‌دی مارک اکسیز، اویجیلون، بوش، پاناسونیک، پلکو، سونی و از این رده یافت و به احتمال زیاد این وضعیت در سال ۲۰۱۶ هم ادامه می‌یابد زیرا که این برندها تمرکز زیادی روی دوربین‌های آی‌پی دارند.
 • رزولوشن در حد P1080 محدود است، اما انتظار می‌رود تی.‌وی.‌آی مدل ۳MP و ۵MP را در سال ۲۰۱۶ آماده عرضه به بازار کند. همینطور سی.‌وی.‌آی و ای.‌اچ.‌دی نمونه‌های اولیه ۴K را به‌ نمایش گذارده‌اند.
 • بسیاری از دوربین‌های آنالوگ اچ‌دی با بقیه سازگار نیستند، به‌علاوه بعضی از تولیدکنندگان آنها اسامی متفاوتی برای یک فنآوری واحد بکار می‌برند. این امر احتمال عدم توانایی کار دوربین را با وسایل ضبط‌کننده تصاویر بالا می‌برد.

کیفیت تصویر

تعداد پیکسل‌های بیشتر، کیفیت تصویر بالاتر را تضمین نمی‌کند. درواقع، با افزایش رزولوشن احتمال کارکرد نامناسب  دبلیو.‌دی.‌آر و نور کم افزایش می‌یابد.

دبلیو.‌دی.‌آر

در سال گذشته با اضافه‌شدن سنسورهای ارزان قیمت که دبلیو.‌دی.‌آر واقعی را بصورت استاندارد درآوردند، دبلیو.‌دی.‌آر واقعی بسیار متداول‌تر شد، اما در بیشتر دوربین‌های ارزان‌قیمت فعلی در دسترس نیست و تولیدکنندگان اغلب سعی در فریب دادن خریداران دارند.

اگر نگران ثبت جزییات در تصاویری که نورخورشید پشت آن است باشید،  دبلیو.‌دی.‌آر واقعی کاملا می‌تواند مفید باشد.

بررسی عملکرد درنور کم

طی چندسال اخیر، پیشرفت در پردازش تصویر بهبود قابل ملاحظه‌ای در کارآیی با نور کم بدون اضافه نمودن منبع نور دیگر ( مانند آی.‌آر یا چراغهای خیابان) ایجاد نموده‌است. بعلاوه تا سال ۲۰۱۵، تعدادی از دوربین‌ها با P1080و تصویربردار ۲/۱ اینچ  بهمراه قابلیت پردازش تصویر به بازار عرضه شده ‌بودند. در آزمون ۲/۱ اینچ ها، این ترکیب افزایش قابل ملاحظه‌ای در کارآیی کلاس نورکم از خود نشان داد.

نکته منفی اصلی این دوربین‌ها که قابلیت کار با نور بسیار کم رادارند، بخصوص همراه با تصویربردار ۲/۱ اینچ قیمت بسیار بالای آنهاست، بطوریکه دسته‌ای از گران‌قیمت‌ترین دوربین‌ها در بازار هستند.

آی.‌آر یکپارچه

آی.‌آر یکپارچه معمول‌ترین راه کم هزینه برای گرفتن تصویر در نورکم بدون افزودن منبع روشنایی خارجی است. طی چند سال اخیر، آی.‌آر  یکپارچه از ابزاری کم اهمیت و حاشیه‌ای برروی دوربین‌های ارزان قیمت تبدیل به قابلیتی ضروری برای هر تولیدکننده دوربین شده‌ است.

کیفیت آی.‌آر  یکپارچه می‌تواند به‌شکل قابل ملاحظه‌ای متفاوت باشد. محدوده (فاصله‌ای که آی.‌آر  یکپارچه از دوربین روشن می‌سازد) معمولا بین ۵ متر تا ۵۰ متر یا بیشتر متغیر است. همچنین، عرض پرتوی نور (محدوده قابل تغییرعرض تحت پوشش آی.‌آر) و بعضی دوربین‌ها در صورت عدم تطابق عرض پرتوی آی.‌آر با لنز دوربین باعث ایجاد نقاط کانونی می‌شوند. در آخر، بعضی دوربین‌ها همرا‌ه ‌با آی.‌آر یکپارچه قابلیتی “هوشمند” جهت تشخیص اشیا و تنظیم خودکار توان آی.‌آر برای نوردهی به ‌مقدار لازم (و نه بیش از حد ضروری) را دارند.

ویدئوآنالتیک

ویدئوآنالتیک مورد بعدی بسیار مهم دوربین‌های امنیتی برای مدت یک دهه بوده است و به همین صورت نیز باقی‌خواهد ماند.

متاسفانه، بیشتر ویدئوآنالتیک‌ها (بخصوص برای فضای باز که معمولا بیشتر مورد نظر است) عملکرد نامناسبی دارند و تعداد قابل توجهی علایم خطر اشتباه ایجاد می‌کنند. حتی محصولات جدید، مانند تحلیل ویدیویی اکسیز که بتازگی ارائه شده، عملکرد ضعیفی دارند. تهیه محصولاتی که تحلیل‌های ویدیویی را به‌خوبی انجام دهند ممکن است، اما حتی در سال ۲۰۱۶ نیاز به رعایت احتیاط درمورد کارآیی اپلیکیشن و نیازهای شخصی می‌باشد (عواملی چون: آب‌وهوا، نور، قابلیت پاسخ و رسیدگی به علایم خطر اشتباه و غیره در این امر تاثیرگذارند) زیرا این فن‌آوری هنوز بطور کامل و بی عیب و نقص نیست.

کاهش دادن هزینه

آخرین مورد که البته کم اهمیت نیست، هزینه‌است. در سال ۲۰۱۶، هزینه دوربین‌های امنیتی در مسیری رقابتی برای کاهش هزینه در حداقل مقدار قرار گرفته است. این امر که چه چیزی باعث آن شده قابل بحث‌ و بررسی است اما بطور حتم توسط تولیدکنندگان چینی رهبری و اداره می‌شود. چه وقت این امر پایان می‌پذیرد معلوم نیست اما این مسیر احتمالا تعدادی از تولیدکنندگان را از بازار خارج می‌کند.

خبر خوب آن که دوربین‌های محبوب با قیمت‌های ارزان و باورنکردنی قابل خرید هستند (عموما ۱۰۰ دلار یا کمتر).

بکارگیری آنها همراه با سنسورها نیز که درحال افزایش است، موقعیتی بهتر از همیشه برای خرید دوربین‌های امنیتی پیش آورده است.

مقاله حاضر تنها درمدت ۱۰ دقیقه، وضعیت حال حاضر دوربین‌های امنیتی، نظارتی و حفاظتی درسال ۲۰۱۶ و بازتاب تغییرات فن آوری جدید وجهت گیری بازاررا شرح می‌دهد. با مطالعه این مقاله و آگاهی حاصل می‌توانید از اشتباه در انتخاب مصون باشید. موارد بررسی شده در خصوص وضعیت دوربین‌های امنیتی در سال ۲۰۱۶ عبارتند از: رزولوشن: SD,SD+,720P,1080P,4MP,4K و بالاتر. مقایسه دوربین‌های آی‌پی با آنالوگ اچ‌دی. کیفیت تصویر: دبلیو.‌دی.‌آر , نور کم و IR یکپارچه‌. ویدئوآنالتیک. کاهش دادن هزینه. در پایان این مقاله، خواننده درک عمیقی از این موارد خواهد داشت. رزولوشن به هرحال اگر رزولوشن به ‌عنوان  "مهمترین" شاخص در انتخاب…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

Coax-Cabling-175881451

ارتقاء سیستم های نظارت تصویری با کمک فناوری اچ دی روی کابل کواکسیال

مترجم: سارا ایزدیار در طول دهه­ ی گذشته فناوری دوربین‌های تحت شبکه بیشتر مباحث را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *