سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات امنیت و زندگی / مدیریت موثر اموال و دارایی‌ها در فرودگاه
aviation_security_FINAL

مدیریت موثر اموال و دارایی‌ها در فرودگاه

طبق گزارش مقامات هواپیمایی کشوری در سال ۲۰۱۳، با ۵/۳ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۲، تعداد ۸/۷ میلیون مسافر از طریق فرودگاه­های بریتانیا سفر کرده ­اند و از آنجا که پیش­بینی می­شود تا سال ۲۰۳۰ تعدا سفرهای هوایی تقریباً دوبرابر شود، با افزایش تعداد مسافر حتی بیش از این مواجه خواهیم بود. این به معنی ترافیک هوایی بیشتر و همینطور افزایش میانگین تعداد مسافرین در هر پرواز است. بدیهی است همزمان با این افزایش، لزوم تشدید مسئولیت‌های امنیتی و نیاز به حمل سریع‌تر بارها و کاهش زمان توقف هواپیماها مطرح خواهد شد. که در این مقاله به بررسی و لزوم این موضوع می‌پردازیم.

—————————————————————————————-

همزمان با افزایش تعداد مسافرین انتظارات آنها نیز برای داشتن یک تجربه بی­نقص افزایش می‌یابد. تاخیر نه تنها بر خوش­نامی فرودگاه و رضایت مشتری تاثیر منفی می‌گذارد، همچنین می‌تواند منجر به پرداخت جرایم سنگین برای شرکت هواپیمایی یا فرودگاه مربوطه گردد. بنابراین سوال اینجاست که فرودگاه­ها چگونه با این افزایش ترافیک و تقاضاها خود را وفق خواهند داد؟ براساس گزارشات اتحادیه اروپا، در حال حاضر نیز فرودگاه‌ها با مساله افزایش تعداد مسافرین دست به گریبان هستند و در بسیاری از موارد بزرگ‌تر کردن فرودگاه به دلیل محدودیت فضا امکان پذیر نیست.

سیستم‌های مدیریت ساختمان یکی از راه‌حل­هایی هستند که با رویکرد بهبود بازدهی تمام ابعاد یک فرودگاه عمل می­کنند و نقش ارزشمندی در ایجاد ارتباط بین امنیت، کنترل دسترسی، تهویه مطبوع و دیگر الزامات عملیاتی دارند. فناوری و مهم­تر از آن فناوری یکپارچه تاثیر قابل ­توجهی در عملکرد فرودگاه­ها دارد. به این معنی که می‌توان بدون افزودن فضای بیشتر، به مسافران بیشتر، بار بیشتر و ترافیک هوایی بیشتری رسیدگی کرد.

تکیه بر بهبود بازدهی به این معنی است که زمان، حتی بیشتر از قبل ارزشمند می‌شود و ضرب‌الاجل‌ها نیز سخت‌گیرانه­ تر می‌شوند. در حالی که سیستم­های پیچیده مدیریت ساختمان و اجرای مدل­سازی اطلاعات ساختمان از سیستم­های بزرگتر و توابع عملیاتی فراگیر مراقبت خواهند کرد، اما نقاط ضعف به­ ظاهر ناچیز می‌تواند اثرات زنجیره­وار جدی­تر و مخرب­تری بر عملکرد جاری فرودگاه داشته باشد.

اثر پروانه­ ای

سیستم­های مدیریتی پیچیده چگونه مکان یا دسترسی به یک کلید و یا سوئیچ فیزیکی را کنترل می‌کنند؟ یک سیستم مدیریت ساختمان چگونه می­تواند به شما اطمینان دهد که در ابتدای شیفت کاری دستگاه اسکنر چمدان دارای شارژ کامل و آماده برای استفاده است؟ یا چگونه می­توان فهمید سوئیچ ماشین خدمات اورژانس الان کجاست و آخرین بار دست چه کسی بوده است؟ این جزئیات به ­ظاهر کوچک در طرح کلی و سراسری از محیط می‌تواند تاثیر بسیار واقعی بر عملکرد جاری یک فرودگاه بگذارد. در این مقاله مثال‌هایی از عواقب مدیریت ناکارآمد جزئیات کوچک­تر و به­ ویژه کلیدها و دارایی­ها ارائه شده است.

در چنین فرآیندهای حساسی مثل محیط فرودگاه که دائماً درحال تغییر است، تاخیراتی که به­طور ناخواسته بوجود می­آیند عواقب شدیدتر و تاثیرگذارتری خواهند داشت.

دارایی‌ها و دستگاه­های قابل حمل

دستگاه­ها و وسائل نقلیه قابل ­حمل در فرودگاه‌ها به ­طور گسترده­ای مورد استفاده قرار می­گیرند. فناوری و تجهیزات مورد استفاده برای حصول بازدهی عملیاتی بهینه و همینطور پرسنلی که از آنها استفاده می­کنند متنوع و متغیر هستند. از طرف دیگر سلسله مراتب و تقدم دسترسی‌ها نیز همواره تغییر می­کند به ­گونه­ای که تنها کارکنان مشخصی به کلید یا تجهیزات خاصی دسترسی دارند.

وسائل نقلیه

هنگام کار در مساحت­های زیاد، مساله حمل و نقل زمینی برای کمک و تسهیل عملیات جاری یک فرودگاه اهمیت زیادی پیدا می­کند. از طرفی، مدیریت وسایل نقلیه از مرکز، کار مشکلی است. زیرا اگرچه می‌توان برای پیدا کردن موقعیت مکانی وسیله نقلیه از ردیاب تعبیه شده درون آن استفاده کرد، ولی هنوز هم برای دسترسی به آن نیاز به کلید/سوئیچ فیزیکی است. به این ترتیب وسائل نقلیه تا حد زیادی از کنترل سیستم‌های بزرگتر خارج هستند؛ سیستم‌های بزرگتری که با هدف مدیریت عملکرد جاری فرودگاه مورد استفاده قرار گرفته­اند.

وسایل نقلیه انواع متنوعی دارند، همانطور که کاربردهایشان می­تواند متنوع باشد. وقتی هیچ سیستمی برای مدیریت کلید/سوئیچ وجود نداشته باشد، اینکه چه کسی قادر است به وسیله نقلیه دسترسی داشته باشد به­ میزان اندکی قابل کنترل است. مساله امنیت و حفاظت فرودگاه بسیار مهم و دقیق است. بنابراین دسترسی پرسنل غیر مجاز به محل نگهداری کلید/سوئیچ­ها امکان­پذیر نیست. با این حال نظارت بر استفاده از کلیدها باعث می­شود تا پرسنل احساس مسئولیت پیدا کرده و نسبت به اینکه چه کسی آخرین بار از یک وسیله نقلیه استفاده کرده و یا چه زمانی کلیدها را بازگردانده است پاسخگو باشند.

یدک‌کش

خودروهایی که هواپیماها را به محل سوار شدن مسافر هدایت می­کنند معمولاً یدک‌کش نامیده می‌شوند و در بارگیری و تخلیه هواپیماها مورد استفاده قرار می­گیرند. هنگام کار در یک فرودگاه، مخصوصاً فرودگاه بزرگی به مساحت صدها هزار متر مربع ممکن است یدک‌کش‌ها گم شوند یا در جای اشتباه قرار بگیرند و در برخی موارد لازم است در مسافت‌های طولانی به محل اصلی خود بازگردانده شوند.

یک یدک­کش می­تواند بیش از پانصد هزار پوند قیمت داشته باشد و اگرچه به ندرت گم می‌شوند ولی زمان اضافی که صرف پیدا کردن آنها می‌شود ممکن است منجر به تاخیر در پروازها گردد. تاخیر در پرواز می‌تواند منجر به پرداخت جرائم سنگین برای شرکت هواپیمایی یا فرودگاه مسئول شود. بنابراین یافتن سریع وسیله نقلیه بسیار اهمیت دارد. برگه ثبت ورود و خروج خودرو را می­توان به­ راحتی دستکاری کرد یا به­ سادگی ممکن است حین پرکردن آن دقت کافی به کار نرفته باشد و به این ترتیب اپراتورها نتوانند به سرعت بفهمند چه کسی آخرین بار کلید را آورده و چه کسی دوباره آن را گرفته است.

مدیریت خودکار کلید باعث می­شود اطلاعات از طریق نرم­افزار قابل مشاهده باشند. به این ترتیب می­توان از هر نقطه از فرودگاه به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد. با استفاده از این روش نه­ تنها می­توان خودرو را سریع­تر پیدا کرد بلکه باعث می­شود پرسنل در هر شرایطی پاسخگو باشند. یعنی پرسنل می­دانند که تحت نظارت هستند و اگر خودرو را در زمان مشخص به جای اصلی بازنگردانند باید پاسخگو باشند.

این حس مسئولیت در کنار توانایی ردیابی محل خودرو و همچنین آخرین نیرویی که از خودرو استفاده کرده است باعث به حداقل رسیدن هزینه­های سرمایه­ای[i] می­گردد. یعنی به جای اینکه برای اطمینان از وجود دائمی یدک­کش اقدام به خرید تعداد بیشتری از این خودرو کنیم، با مدیریت موثرتر دارایی­ها می­توان از طریق مکان­یابی سریع به همین هدف دست ­یافت. همچنین تعداد خودروهای موجود در محوطه پایانه نیز کاهش می­یابند و فضای کمتری اشغال می­شود. زیرا مساله کمبود فضا یکی از مواردی است که فرودگاه­ها همیشه با آن مواجه هستند.

خودروهای خدمات اورژانس

همواره در محیط فرودگاه انواع مختلفی از خودروهای خدمات اورژانس وجود دارند از جمله ماشین پلیس، امدادرسان و ماشین آتش‌نشانی. نیروهای تعمیرات و نگهداری نیز برای اطمینان از رسیدگی سریع به هرگونه مشکل یا خرابی از این خودروها استفاده می­کنند.

از این خودروها همچنین برای جابجا کردن کارکنان و تجهیزات در سراسر مناطق گسترده و ناهموار استفاده می‌شود که یکی از ابعاد مهم و حیاتی زیرساخت­های پایانه به ­شمار می­رود. با این حال، به دلیل محیطی که در آن مورد استفاده قرار می­گیرند، دارای طول عمر کوتاه­تری هستند و اغلب نیاز به تعمیر یا جایگزینی پیدا می‌کنند.

علاوه بر این کارگران اغلب باید مدت­های طولانی در مناطق اختصاص یافته در فرودگاه در خودروهای خدمات اورژانس منتظر بمانند تا درصورت وقوع اتفاق به آن رسیدگی کنند. به ­همین دلیل چگونگی رفتار این کارکنان با خودروها در زمان انتظار اهمیت پیدا می­کند، اینکه تا آنجا که امکان دارد خودرو را سالم نگه دارند تا بتوان مدت زمان بیشتری از آن استفاده کرد. در یکی از فرودگاه‌ها تنها چند روز پس از خریداری خودرو جدید خدمات اضطراری، مشاهده شد که داخل خودرو مورد تخریب قرار گرفته است. به این ترتیب که لاستیک روی فرمان کنده شده که نهایتاً منجر به تعویض فرمان شد.

از آنجا که عملاً هیچ راه قطعی برای شناسایی آخرین کسی که کلیدهای خودرو را استفاده کرده وجود ندارد، دست­یابی به حس مسئولیت­پذیری مشکل است. “مدیریت موثر کلید خودروها” این امکان را فراهم می‌کند که از طریق یک سیستم مرکزی تعیین کنیم چه کسی و در چه زمانی برای آخرین بار از چه وسیله نقلیه­ای استفاده کرده است. یعنی می­توان فرد را برای هرگونه آسیب وارد شده به اموال وادار به پاسخگویی کرد و در بسیاری از موارد این خود برای بازدارندگی کافی است.

وقتی یک وسیله­ نقلیه خراب می­شود نه تنها منجر به تعمیرات هزینه­بر و هزینه­ های اضافی کرایه­ ماشین می­شود، بلکه همچنین با زمان از کارافتادگی مواجه هستیم که به معنی پاسخ کندتر به حادثه­ای حیاتی و مهم است. مکان­یابی وسائل نقلیه و اطمینان از اینکه رانندگان در مقابل تخریب­های غیرضروری پاسخگو هستند، به معنی افزایش طول عمر مفید خودروهاست.

مدیریت کلید/سوئیچ وسائل نقلیه یکی از ابعاد مختلف عملکرد جاری فرودگاه­ها است که می­تواند مورد غفلت واقع شود. اما در عصر جدید “کارایی فوق­العاده” این مساله یکی از جزئیات کوچکی است که لزوماً تاثیری بر فرآیندهای گسترده­تر ندارد. وقتی حادثه­ای اتفاق می­افتد واکنش­ها باید سریع باشند تا رفت و آمد مسافرین و محموله­ها در اسرع وقت دوباره به جریان بیفتند.

تجهیزات قابل حمل

کاملاً واضح است که وجود وسائل نقلیه در محیط پویای فرودگاه حیاتی است، به­ ویژه به این دلیل که نواحی بزرگی را پوشش می­دهند و در هردو موارد حساس و غیرحساس نیاز به پاسخ سریع دارند. با این حال تجهیزات قابل حمل نیز در اشکال و ابعاد متنوع برای مدیریت موثر فرودگاه مهم و حیاتی هستند.

وجود شرایط سخت و محیط­های ناهموار در یک فرودگاه اجتناب ناپذیر است و یعنی تجهیزات قابل حمل گران قیمت اغلب از کارافتاده و خراب می‌شوند. این مساله عواقب متعددی دارد. نخست اینکه شناسایی و مدیریت تجهیزات از کار افتاده و خراب مشکل است، یعنی ممکن است هنگام تغییر شیفت کاری، کارکنان متوجه عدم وجود دستگاه سالم شوند. دوم اینکه به دلیل چرخش بالای تجهیزات ممکن است پرسنل حس مسئولیت کمتری نسبت به آن­ها در خود حس کنند که می­تواند منجر به خرابی­ و آسیب­های غیرضروری ­گردد.

عواقب گسترده­تر این مساله اثرات زنجیره­واری است که می­تواند روی بقیه عملکرد جاری فرودگاه تاثیر منفی بگذارد. تجهیزاتی که به مدیریت فرآیندها کمک می‌کنند باید در دسترس و در زمان نیاز درست کار کنند. تاخیرات حتی جزئی هم که باشند، مهم نیست که مساله‌ای که به آن مربوط می‌شوند چقدر کم اهمیت باشد، باز هم منجر به افت بهره‌وری فرودگاه می‌شود.

ادامه دارد…

i] Capital outlay]

طبق گزارش مقامات هواپیمایی کشوری در سال ۲۰۱۳، با ۵/۳ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۲، تعداد ۸/۷ میلیون مسافر از طریق فرودگاه­های بریتانیا سفر کرده ­اند و از آنجا که پیش­بینی می­شود تا سال ۲۰۳۰ تعدا سفرهای هوایی تقریباً دوبرابر شود، با افزایش تعداد مسافر حتی بیش از این مواجه خواهیم بود. این به معنی ترافیک هوایی بیشتر و همینطور افزایش میانگین تعداد مسافرین در هر پرواز است. بدیهی است همزمان با این افزایش، لزوم تشدید مسئولیت‌های امنیتی و نیاز به حمل سریع‌تر بارها و کاهش زمان توقف هواپیماها مطرح خواهد شد. که در این مقاله به بررسی و…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

20180127_SRP053_0

چگونه از تجهیزات و مردم در مقابل تهدیدات پهبادها محافظت کنیم؟

در سال‌های اخیر استفاده از پهبادها به میزان چشم‌گیری افزایش یافته است. در واقع، طبق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *