دوشنبه , ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات امنیت و زندگی / مدیریت موثر اموال و دارایی‌ها در فرودگاه (قسمت دوم)
Mideast Israel Belgium Airport Security

مدیریت موثر اموال و دارایی‌ها در فرودگاه (قسمت دوم)

طبق گزارش مقامات هواپیمایی کشوری در سال ۲۰۱۳، با ۵/۳ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۲، تعداد ۸/۷ میلیون مسافر از طریق فرودگاه­های بریتانیا سفر کرده­اند و از آنجا که پیش­بینی می­شود تا سال ۲۰۳۰ تعدا سفرهای هوایی تقریباً دوبرابر شود، با افزایش تعداد مسافر حتی بیش از این مواجه خواهیم بود. این به معنی ترافیک هوایی بیشتر و همینطور افزایش میانگین تعداد مسافرین در هر پرواز است. بدیهی است همزمان با این افزایش، لزوم تشدید مسئولیت‌های امنیتی و نیاز به حمل سریع‌تر بارها و کاهش زمان توقف هواپیماها مطرح خواهد شد. که در این مقاله به بررسی و لزوم این موضوع می‌پردازیم.

—————————————————————————————-

دستگاه­ها و وسائل نقلیه قابل ­حمل در فرودگاه‌ها به ­طور گسترده­ای مورد استفاده قرار می­گیرند. فناوری و تجهیزات مورد استفاده برای حصول بازدهی عملیاتی بهینه و همینطور پرسنلی که از آنها استفاده می­کنند متنوع و متغیر هستند. از طرف دیگر سلسله مراتب و تقدم دسترسی‌ها نیز همواره تغییر می­کند به ­گونه­ای که تنها کارکنان مشخصی به کلید یا تجهیزات خاصی دسترسی دارند. در قسمت اول مقاله به وسایل نقلیه از جمله یدک‌کش هواپیما، و خودروهای خدمات اورژانس پرداختیم. در ادامه به تجهیزات دیگر از جمله اسکنرهای چمدان پرداخته شده است.

اسکنرهای چمدان

از اسکنرهای چمدان در سراسر فرودگاه برای مدیریت محموله­ها استفاده می­شود. هیترو[i] به تنهایی سالیانه ۵۳ میلیون چمدان را مورد پردازش قرار می­دهد و دارای بیش از ۳۰ مایل نوار نقاله چمدان است و با افزایش تعداد مسافرین این عدد افزایش هم خواهد یافت. هر قطعه چمدان بجای یکبار چندین بار در طول سفر اسکن می‌شود، فرآیندی که اطمینان می­دهد چمدان­ها در زمان و مکان مورد نظر تحویل داده می‌شوند.

با توجه به چرخه تغییر شیفت­های کاری نمی­توان گفت یک اسکنر به یک کارمند مشخص اختصاص دارد بلکه در شیفت­های مختلف بین کارکنان مختلف به اشتراک گذاشته می­شود. در ابتدای شیفت کاری پرسنل مربوطه اسکنر را برداشته و به محل کار خود می‌رود. با این حال برای اطمینان از سلامت اسکنر و شارژ بودن آن فرایندهای خودکار بسیار کمی وجود دارند. همچنین برای تشخیص خرابی یا از کارافتادگی اسکنر در انتهای شیفت کاری، سیستم‌های مدیریتی محدودی وجود دارند و انتظار می­رود خود کارکنان به مدیر خود یا سرپرست گروه اطلاع دهند.

این مساله ساده می­تواند مشکلات قابل­ توجهی ایجاد کند. زیرا پرسنل در ابتدای شیفت کاری خود باید یک دستگاه سالم و دارای شارژ را پیدا کنند. در چنین محیطی که مساله زمان اهمیت زیادی دارد و تاخیرات عملیاتی کوچک می‌تواند منجر به تاخیرات بیشتر برای مسافرین شود، این مساله می­تواند مشکل ­ساز شود.

تجهیزات دیگر

اخیراً برای کمک به تشخیص مشکلات و انجام چک­های دوره­ای موتورها و هواپیماها، مهندسین و اپراتورهای واحد نگهداری شروع به استفاده از آی­پد[ii] کرده­اند. بدلیل پذیرش زود هنگام این تکنولوژی جدید، بحث در مورد مدیریت اموال در این مورد بیشتر یک بحث مالی است –برای حفاظت از سرمایه­گذاری و ایجاد حس مسئولیت­پذیری در بین کاربران تا مطمئن شویم که از دستگاه به خوبی مراقبت می‌کنند.

با این حال از آنجا که روز به روز بیشتر از تکنولوژی برای کاربردهای حساس استفاده می‌شود، اطمینان و تکیه بر آی­پد و اپلیکیشن­ها نیز به ناچار افزایش خواهد یافت. در این زمان اهمیت مدیریت دارایی­ها حتی بیشتر نیز خواهد شد؛ نه فقط در مورد حفظ سرمایه­گذاری­های مالی، بلکه همچنین اطمینان از شارژ بودن و درست کارکردن تجهیزات قبل از استفاده. در چنین اهدافی حیاتی، زمان اضافی که صرف مکان­یابی دستگاه می­شود منجر به کاهش کارایی فناوری و فشار بیشتر روی مهندسین و اپراتورها می­گردد.

استفاده از کمدهای مخصوص نگهداری آی­پد[iii] این امکان را فراهم می­سازد که پرسنل از طریق اعتبار دسترسی خود به آی­پد دسترسی پیدا کنند. همچنین امکان دسترسی افراد غیرمجاز نیز منتفی می­شود.

نتیجه

در بهره­برداری از یک فرودگاه وجود دارایی­هایی مثل انواع خودرو و دستگاه­ها نقشی حیاتی دارند. اما مدیریت این دارایی­ها در محیط­های بزرگ و چالش ­برانگیز دشوار است. از طرفی ایجاد حس مسئولیت­پذیری برای اقلام گران ­قیمت و از نظر عملیاتی حساس، مثل اسکنر چمدان، در بین تعداد زیادی پرسنل که هرکدام حقوق دسترسی متفاوتی به خودروها و تجهیزات خواهند داشت مشکل است.

وجود یک سیستم مدیریت برای کلیدها و دارایی­ها به بخش­های مختلف فرودگاه این امکان را می­دهد تا موارد هرروزه­ای را مدیریت کنند که برای بسیاری از فرایندهای جاری فرودگاه حیاتی هستند.

در حال حاضر صنعت به دلیل افزایش تعداد مسافرین و ترافیک هوایی، با فشار فزاینده­ای مواجه است. هنگامی که گسترش فضا و محوطه امکان­پذیر نیست، تنها راه اطمینان از تداوم برتری عملیاتی، بهبود راندمان کلی فرودگاه با در نظر گرفتن تمام جزئیات است. اگر چه سیستم­های فراگیر مدیریت ساختمان و دیگر فناوری­های یکپارچه بر اطمینان از جریان فرودگاه تاثیر بسزایی دارند، ولی جزئیات کم ­اهمیت­تر مثل مدیریت کلید و دارایی­ها نیز باید به ­طور موثری مدیریت و اتوماتیک شوند تا احتمال ایجاد تاخیر و وقفه در عملکرد جاری فرودگاه کاهش یابد.

i] Heathrow]

ii] iPad]

iii] iPad Lockers]

طبق گزارش مقامات هواپیمایی کشوری در سال ۲۰۱۳، با ۵/۳ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۲، تعداد ۸/۷ میلیون مسافر از طریق فرودگاه­های بریتانیا سفر کرده­اند و از آنجا که پیش­بینی می­شود تا سال ۲۰۳۰ تعدا سفرهای هوایی تقریباً دوبرابر شود، با افزایش تعداد مسافر حتی بیش از این مواجه خواهیم بود. این به معنی ترافیک هوایی بیشتر و همینطور افزایش میانگین تعداد مسافرین در هر پرواز است. بدیهی است همزمان با این افزایش، لزوم تشدید مسئولیت‌های امنیتی و نیاز به حمل سریع‌تر بارها و کاهش زمان توقف هواپیماها مطرح خواهد شد. که در این مقاله به بررسی و لزوم…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

20180127_SRP053_0

چگونه از تجهیزات و مردم در مقابل تهدیدات پهبادها محافظت کنیم؟

در سال‌های اخیر استفاده از پهبادها به میزان چشم‌گیری افزایش یافته است. در واقع، طبق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *