سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات نظارت تصویری / قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته
cam

قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته

قابلیت تشخیص دستکاری یکی از قابلیت‌های مهم دوربین مداربسته تحت شبکه (آی.‌پی) می‌باشد که پس از فعال‌سازی این قابلیت در تنظیمات، هنگامی که فردی قصد دستکاری دوربین را داشته باشد به شما هشدار می‌دهد. هنگامی که دستکاری تشخیص داده شود، مانند وقتی که کسی سعی در دست زدن به دوربین مداربسته دارد یا می‌خواهد دید آن را کور نماید، هشداری برای شما ارسال می‌شود و شما می‌توانید با ورود به سیستم مدیریت دوربین خود، رویداد مورد نظر را بررسی نمایید. در این مقاله به نحوه عملکرد و کاربردهای این قابلیت پرداخته‌ایم.

قابلیت تشخیص دستکاری چگونه عمل می نماید؟

قابلیت تشخیص دستکاری به دوربین مداربسته این امکان را می‌دهد که هنگامی که ضبط تصاویر تحت تاثیر عوامل خارجی مانند ضربه، مسدود کردن یا تماس با مشکل مواجه شد به شما هشدار دهد. این قابلیت به ویژه برای مکان‌هایی که دوربین مداربسته می‌تواند مورد حمله فیزیکی قرار گیرد یا دید آن مسدود شود بسیار مفید می‌باشد. سیستم به صورت خودکار پیغام هشداری را برای شما ارسال می‌کند و سعی در تماس با شما دارد حتی اگر شما در مکان مورد نظر برای نظارت بر رویداد حاضر نباشید.

قابلیت تشخیص دستکاری می‌تواند در موارد زیر به شما اطلاع‌رسانی نماید:

  • هنگامی که ضربه‌ای به صورت فیزکی به دوربین وارد شود یا از جای خود تکان داده شود.
  • کسی سعی در قطع کردن برق دوربین داشته باشد.
  • برای جلوگیری از ضبط تصاویر با اسپری، رنگ به سمت لنز پاشیده شود.
  • اگز چیزی برای پوشش دید دوربین و جلوگیری از نمایش تصویر جلوی آن قرار داده شود.
  • فوکوس دوربین به هر دلیلی با مشکل مواجه شود و تصاویر تار شوند.

هشدارهای قابلیت تشخیص دستکاری

همچنین می‌توان مدت زمانی را برای ارسال هشدار از زمان بروز رویداد توسط این قابلیت مشخص نمود که از هشدارهای اشتباه جلوگیری شود. به عنوان مثال هنگامی که یک برگ برای چند ثانیه دید دوربین را با اشکال مواجه کرد و بعد از چند ثانیه مشکل برطرف شد هشداری برای کاربر ارسال نمی‌شود، اما اگر با اسپری رنگ دید دوربین برای بیشتر از زمان تعیین شده پوشش داده شده ، سیستم پیام هشدار را برای کاربر ارسال می‌کند. به خاطر داشته باشید که هشدارهایی که توسط قابلیت تشخیص دستکاری دوربین برای شما ارسال می‌شود همیشه مربوط به خرابکاری‌های عمدی یا مجرمانه نمی‌باشد. ممکن است یک شاخه درخت در هنگام وزش باد بر روی دوربین افتاده باشد یا در اثر وزش باد چیزی بر روی دوربین افتاده باشد و دید آن را مختل کرده باشد یا تابش نور شدید به صورت ناگهانی به سمت لنز، تصویر را تاریک نماید. اما در این موارد هم ارسال هشدار می‌تواند شما را از موضوع آگاه سازد تا اقدامات لازم را برای تعمیرات انجام دهید.

چگونه قابلیت تشخیص دستکاری می تواند به شما کمک کند؟

اگر شما قادر به نظارت ۲۴ ساعته بر روی سیستم نظارت تصویری نباشید ، قابلیت تشخیص دستکاری می‌تواند هنگامی که رویدادی رخ دهد برای شما هشدار ارسال نماید. شما می‌توانید با مشاهده تصاویر دوربین مداربسته از راه دور، موقعیت به وجود آمده را بررسی نمایید. برای اینکار می‌توانید از تلفن همراه هوشمند، تبلت یا کامپیوتر خود استفاده نمایید.

استفاده از این قابلیت در صنایع و مکانهای مختلف

استفاده از این قابلیت در صنایع و مکان‌های مختلف بسیار مفید است، این قابلیت به عنوان مثال برای موارد زیر می‌تواند استفاده شود:

  • در مناطق با نرخ جرم و جنایت بالا؛ در این مکان ها احتمال مسدود کردن دید دوربین به صورت عمدی بسیار بالا می باشد که با استفاده از این قابلیت ماموران امنیتی به سرعت به دوربین مداربسته آسیب دیده در مناطق با نرخ جرم و جنایت بالا فرستاده ‌می‌شوند.
  • در مدارس؛ آگاه کردن ماموران امنیتی مدرسه هنگامی که توپ بسکتبال، فوتبال یا موارد دیگر به دوربین مداربسته در فضای باز مشرف، در زنگ تفریح برخورد می‌کند.
  • اگر شاخه درختان یا موارد دیگر دید دوربین را در طوفان از بین برده باشند، میت وانید از این موضوع آگاه شوید و اقدامات لازم را انجام دهید.

تنظیمات قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته

هنگامی که در حال تنظیم قابلیت تشخیص خرابکاری دوربین مداربسته آی.‌پی خود می‌باشید باید در نظر داشته باشید که چگونه تنظیمات هشدار سیستم خود را انجام دهید که پاسخگوی نیازهای نظارتی شما باشد:

آیا شما می‌خواهید هشدارها را برای قابلیت تشخیص حرکت  و تشخیص خرابکاری دریافت کنید؟ این دو قابلیت تجزیه و تحلیل ویدئویی ، تصاویر را برای عملیات‌های مختلف جستجو می‌نمایند و با هم تفاوت دارند.

آیا می‌خواهید هشدار برای چند نفر ارسال شود تا مطمئن شوید که کسی از رویداد مورد نظر آگاه می‌شود و به بررسی رویداد مورد نظر می‌پردازد؟

حتی اگر شما یک نگهبان امنیتی برای نظارت بر تصاویر دوربین مداربسته داشته باشید، آیا باز می‌خواهید که پیغام هشدار هم در مواقع بروز رویدادها ارسال شود؟ برای زمان‌هایی که ممکن است نگهبان اتاق مانیتورینگ را برای مدتی ترک نماید. ( برای مثال : سر زدن به قسمت‌های مختلف ساختمان، باز کردن درب ورودی یا برای بررسی یک مشکل امنیتی در نقطه‌ای دیگر از ساختمان)

این قابلیت در بسیاری از محصولات نظارتی تولید کنندگان معتبر دوربین مداربسته موجود می‌باشد و شما باید بعد از نصب سیستم نظارت تصویری خود آن را با توجه به نیاز و کاربری خود تنظیم نمایید.

منبع: nezarati.ir

قابلیت تشخیص دستکاری یکی از قابلیت‌های مهم دوربین مداربسته تحت شبکه (آی.‌پی) می‌باشد که پس از فعال‌سازی این قابلیت در تنظیمات، هنگامی که فردی قصد دستکاری دوربین را داشته باشد به شما هشدار می‌دهد. هنگامی که دستکاری تشخیص داده شود، مانند وقتی که کسی سعی در دست زدن به دوربین مداربسته دارد یا می‌خواهد دید آن را کور نماید، هشداری برای شما ارسال می‌شود و شما می‌توانید با ورود به سیستم مدیریت دوربین خود، رویداد مورد نظر را بررسی نمایید. در این مقاله به نحوه عملکرد و کاربردهای این قابلیت پرداخته‌ایم. قابلیت تشخیص دستکاری چگونه عمل می نماید؟ قابلیت تشخیص…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

Coax-Cabling-175881451

ارتقاء سیستم های نظارت تصویری با کمک فناوری اچ دی روی کابل کواکسیال

مترجم: سارا ایزدیار در طول دهه­ ی گذشته فناوری دوربین‌های تحت شبکه بیشتر مباحث را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *