دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات نظارت تصویری / قابلیت‌ها و مزایای فناوری ویدئو آنالیتیک
videoanalytics

قابلیت‌ها و مزایای فناوری ویدئو آنالیتیک

در عصر دیجیتال، سرعت هیچ گاه تا این اندازه اهمیت نداشته است. مشتریان نیاز دارند که به درخواست­هایشان با سرعت هر چه بیشتر پاسخ داده شود. مدیران نیاز دارند تا به کمک تبلت­ها به اطلاعات و آمار فروش در سریع­ترین زمان ممکن دسترسی داشته باشند. مدیر یک پالایشگاه نفت نیاز دارد در صورت بروز هر گونه آلودگی در کم­ترین زمان ممکن پیغام هشدار را دریافت کند. مدیر بخش آی­تی یک شرکت باید از وجود ایمیل­های مخرب در شبکه قبل از اینکه وارد صندوق پیام کارمندان شرکت شود اطلاع یابد.

نیاز به سرعت، بر بخش امنیت فیزیکی شرکت­ها نیز تاثیر می­گذارد. مشتریان انتظار دارند که سیستم­های امنیتی مورد استفاده­شان تهدیدات امنیتی را قبل از اینکه به خطری جدی تبدیل  شوند شناسایی کرده و در جهت رفع آن اقدام کنند. آنها می­خواهند بدانند که آیا­ هشدارهای ایمنی و حفاظت به درستی کار می­کنند یا نه، و به طبع آن اقدامات لازم را انجام دهند.

با توجه به افزایش روزافزون نیاز افراد به دسترسی سریع­تر به اطلاعات و همچنین نیاز به توانایی تصمیم­گیری سریع­تر، نوآوری­های موجود در عرصه حفاظت و امنیت در سال­های اخیر رشد فراوانی داشته است.

___________________________________________________________________________________

سیستم­های ویدئو آنالیتیک برای تشخیص سریع خطرات و تهدیدات امنیتی

ویدئو آنالیتیک به مدیران و تیم­های امنیتی امکان می­دهد تا تهدیدات امنیتی باالقوه در یک ساختمان را قبل از اینکه اتفاق بیفتند، شناسایی کنند. به عنوان مثال فناوری ایکس­تریلز شرکت هانی­ول[i]  قابلیت این را دارد که حضور یک شخص مشکوک در محیط را تشخیص داده و به تیم حفاظت شرکت اطلاع دهد. این فناوری همچنین می­تواند به صورت اتوماتیک یک پیام صوتی هشدار برای شخص مشکوک پخش کند.

فناوری­های مدرن موجود در بازار به قدری پیشرفته هستند که اگر به درستی نصب و استفاده شوند قادرند حیوانات اهلی که در اطراف حصارهای یک فرودگاه در حال گردش هستند و اشخاص مهاجم که پاورچین و به آرامی در صدد ورود غیرقانونی به فرودگاه هستند را از هم تشخیص دهند. آنها همچنین به گونه­ ای طراحی شده­اند که در برابر عوامل محیطی مخرب که بر کیفیت عملکرد سیستم­های امنیتی تاثیر منفی دارند مقاوم باشند و اثرات آنها را تا حدودی خنثی کنند. از جمله این عوامل می­توان به بدی آب­ و هوا و مزاحمت حیوانات اشاره کرد.

از دیگر نوآوری­های شرکت هانی­ول می­توان به امکان تحلیل نقطه­ای ویدیو اشاره کرد. این فناوری سیستم­های نظارت تصویری را قادر می­سازد تا در صورت ورود افراد به قمست­هایی خاص از تصویر آژیر خطر را به صدا در آورند. در مکان­های شلوغ مانند یک پارکینگ یا مرکز خرید این نوآوری­ها کمک می­کنند تا نقاطی خاص از فضا که نیازمند نظارت بیشتر است را تحت نظر قرار داد و بروز هشدارهای امنیتی اشتباه را به حداقل رساند.

فن آوری ویدیو آنالیتیک از میزان هشدارهای امنیتی اشتباه می­کاهد.

هشدارهای امنیتی اشتباه برای شرکت­ها هزینه­بر هستند و اگر به درستی کنترل نشوند موجب مزاحمت و وقفه در روند کار شرکت­ می­شوند. به این دلیل استفاده از فناوری ویدیو آنالیتیک که می­تواند وجود تهدید و خطر واقعی را تایید کند یکی از هیجان­انگیز­ترین دستاوردهای مدرن صنعت امنیت فیزیکی است.

تصور کنید که یک مرکز کنترل که چندین ناحیه صنعتی را تحت پوشش دارد متوجه به صدا در آمدن هشدار خطر در یکی از ساختمان­ها می­شود. تصمیم پیش­فرض در این موارد تماس گرفتن با مدیر ساختمان، بررسی حضوری ساختمان یا تماس گرفتن با پلیس محلی است که فرایندی وقت­گیر و مشکل­آفرین است. فناوری ویدیو آنالیتیک به مدیران امنیتی امکان می­دهد که وجود و نوع خطرات را به سرعت شناسایی کنند و بر اساس آن اقدامات لازم را انجام دهند.

شرکت آی­سایت که اخیرا در آریزونا از فناوری­های نوین شرکت هانی­ول استفاده کرده بود یک باند سرقت فلزات از کارگاه­های صنعتی که شامل سه مرد و یک زن بودند را شناسایی و دستگیر کردند. این شرکت از سیستم­های موشن ویویرز که وایرلس هستند و در برابر شرایط بد آب و هوایی مقاوم هستند در محیط کار خود استفاده می­کند که امکان عکس­العمل سریع و مناسب را برای تیم امنیتی فراهم می­کند.

تشخیص نشت مواد سمی و آتش­سوزی

بخش مهم دیگر که فناوری ویدیو آنالیتیک در آن اهمیت دارد و می­تواند در تسریع فرایند تصمیم­گیری موثر باشد سیستم­های تشخیص آتش­سوزی و نشت مواد سمی در مراحل اولیه است.

فناوری وسدا[ii] از شرکت هانی­ول ۱۵ برابر حساس­تر و دقیق­تر از دستگاه­های تشخیص دود معمولی است. اضافه شدن فناوری کنترل ویدیو به این تجهیزات تاثیر به سزایی در کاهش هشدارهای اشتباه دارد.

فناوری­های مدرن نظیر اسموک تریس[iii] می­تواند پس از دریافت هشدار دود، تصاویر ضبط شده توسط دوربین­ها که در نقاط حساس نصب شده­اند را بررسی می­کنند تا از وجود دود مطمئن شوند. این تصاویر سپس برای ارزیابی بیشتر به مرکز کنترل ارسال می­شوند تا اقدام مناسب اتخاذ شود.

یکپارچه‌سازی سیستم­های امنیتی و فناوری­های مدیریت ساختمان

از دیگر روش­هایی که افراد می­توانند به کمک آن فرایند تصمیم­گیری انسان و ماشین را سرعت ببخشند یکپارچه‌سازی فناوری­های سیستم­ ایمنی و فناوری­های مدیریتی و ترکیب آنها در قالب یک سیستم واحد است.

یک مثال ساده از این امر سیستم­های مدیریت ویدیو مانند سیستم مکس پرو[iv] شرکت هانی­ول است که به کاربر اجازه می­دهد ویدیوهای مختلف از چندین منبع را جمع­آوری کرده و در یک سیستم واحد به طور یکپارچه مدیریت کند. این امر به تیم­های حفاظت در محیط­های بزرگ امکان می­دهد چندین ویدیو را همزمان ببینند و میزان خطر و تهدیدات احتمالی را به درستی بررسی کرده و اقدامات لازم را انجام دهند.

یک مثال پیچیده­تر به کار گرفتن سیستم پرو واچ[v] شرکت هانی­ول در بیمارستان دانشگاه نانتس در فرانسه است که شامل امکاناتی نظیر نظارت تصویری، سیستم کنترل دسترسی و تشخیص ورود غیر مجاز است که سطح ایمنی کارکنان و بیماران را به میزان قابل توجهی افزایش می­دهد.

یک مرکز کنترل واحد به مامورین امنیتی امکان می­دهد که هشدارها و تصاویر ویدیویی را کنترل کنند و گروهی دیگر از دوربین­ها همزمان به گونه­ای نصب ­شوند که دسترسی وسایل نقلیه اضطراری به بیمارستان را کنترل و مدیریت ­کنند. این سیستم­ مدیریتی همچنین به ۱۲۰۰۰ فرد شاغل در بیمارستان و ۵۰۰۰ نفر افراد عادی حاضر در بیمارستان امکان می­دهد که به راحتی و با در اختیار داشتن تنها یک کارت شناسایی از تمامی قسمت­های بیمارستان از جمله پارکینگ، رستوران و غیره استفاده کنند.

مزایای یک رابط کاربری پیشرفته

در مورد تاثیر شرکت اپل بر صنایع دیگر سخن­های بسیار گفته شده است که همگی بر ارتقای کیفیت رابط کاربری و تجربه نهایی کاربر تاکید دارند.

با این وجود مزایای یک رابط کاربری حرفه­ای بیش از آنکه از جنبه زیبایی­شناختی مهم باشد از نظر عملکرد اهمیت دارد. یک رابط کاربری ساده و شفاف سرعت نصب، یادگیری و کار کردن با یک سیستم را به میزان قابل توجهی افزایش می­دهد و نیز از میزان خطاهای انسانی می­کاهد. شرکت هانی­ول سیستم­های خود را با این شعار طراحی می­کند که “یک بار یاد بگیرید، همه جا استفاده کنید”.

به طور خلاصه دنیای دیجیتال سرعت انجام کارها را بسیار افزایش داده است. این امر انتظار مشتریان، کارکنان و سرمایه­گذاران در صنایع مختلف را نیز بالاتر برده است. فناوری نظارت تصویری به سرعت در حال تغییر و تحول است اما شرکت­ها باید در به کار بردن این فناوری­های جدید با هوشیاری عمل کنند تا بتوانند خود را همگام با محیط جدید تجارت وفق دهند.

i] Honeywell’s Xtralis LoiterTrace]

ii] VESDA]

iii] ADPRO SmokeTrace]

[iv] MAXPRO]

v] Pro Watch]

در عصر دیجیتال، سرعت هیچ گاه تا این اندازه اهمیت نداشته است. مشتریان نیاز دارند که به درخواست­هایشان با سرعت هر چه بیشتر پاسخ داده شود. مدیران نیاز دارند تا به کمک تبلت­ها به اطلاعات و آمار فروش در سریع­ترین زمان ممکن دسترسی داشته باشند. مدیر یک پالایشگاه نفت نیاز دارد در صورت بروز هر گونه آلودگی در کم­ترین زمان ممکن پیغام هشدار را دریافت کند. مدیر بخش آی­تی یک شرکت باید از وجود ایمیل­های مخرب در شبکه قبل از اینکه وارد صندوق پیام کارمندان شرکت شود اطلاع یابد. نیاز به سرعت، بر بخش امنیت فیزیکی شرکت­ها نیز تاثیر می­گذارد.…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

1_YtZEApCkwS5A5BZz-4YagA

پوشیدنی های مقاوم در برابر سیستم های تشخیص چهره، چالشی جدید در صنعت نظارت تصویری

تازه­ ترین چالش در برابر تجهیزات و فناوری­های تشخیص چهره، لباس­ها و ابزار­های پوشیدنی هستند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *