دوشنبه , ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات نظارت تصویری / فنآوری ۴k از دیدگاه متخصصین
4k screen sizes

فنآوری ۴k از دیدگاه متخصصین

با توجه به اینکه یکی از مراکز توجه در بازارهای جهانی سیستم‌های نظارتی، دوربین‌های ۴K هستند، بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران در این حوزه به بررسی و کنکاش پرداخته و نظرات خود را در مورد پیشرفت و آینده این فنآوری اظهار کرده‌اند. در این مقاله به طور مفصل به نظرات برخی از متخصصین در مورد ۴K پرداخته شده است که راهنمای مناسبی برای کاربرانی است که قصد استفاده از این فنآوری نوین را دارند.

نگرش ولادو دامیانوفسکی نسبت به دوربین‌های ۴K

damianofsky

جای شگفتی ندارد که “ولادو دامیانوفسکی” ، کارشناس دوربین¬های مداربسته و مدیر شرکت “وی.دی لَبز” ، در پاسخ به این سؤال که آیا در بازار تقاضا برای دوربینهای مداربسته آینده، دوربین اولترا اچ.دی، مرکز توجه در بازار خواهد بود یا نه، با دو موضع متفاوت موافق و مخالف، پاسخ داد.
دامیانوفسکی گفت: “جواب من هم مثبت است و هم منفی. چون ۴K مسلما پیشرفت بزرگی در پخش برنامه های تلویزیونی است، اما دوربینهای مداربسته تنها به عنوان سهمی کوچک در تکنولوژی خدمات پخش محسوب میشوند و البته در این زمینه در حال پیشرفت هستند. اما اگر روند این تکنولوژی با کمک یک صنعت بزرگتر در پخش تصاویر گسترش پیدا نکند، احتمال ایجاد یک استاندارد کلی و جدید در مسیر صنعت دوربینهای مداربسته بسیار بعید و دور از ذهن خواهد بود. بنابراین، در این مورد که دوربین اولترا اچ.دی مرکز توجه شود، جواب من مثبت است، اما نه به اندازه تصور برخی از افراد.”
وقتی در مورد مزایا و معایب دوربینهای اولترا اچ.دی از او سؤال شد، با قاطعیت جواب داد که: “مزایای آن که کاملاً آشکار و روشن است، یعنی همان رزولوشن ارتقاء یافته و نمایش جزئیات بیشتر تصویر، اما این تنها زمانی قابل استناد است که از نظر سیستم اپتیکی هم، در کیفیت مشابه قرار گیرد. اما نقاط ضعف آن عبارت است از اینکه اگر سایز یک سنسور، هم‌اندازه سنسور یک دوربین اچ.دی باشد و چهار برابر پیکسل بیشتر هم داشته باشد، در نتیجه عملکرد دوربین در نور کم، چهار برابر کمتر خواهد شد و پهنای باند نزدیک به چهار برابر بزرگتر می-گردد مگر آنکه از فشرده سازی بیشتری استفاده شود.

بر اساس گفته های دامیانوفسکی، مادامی که در برنامه های کاربردی دوربین های مداربسته این مسئله مهم باشد که مانیتور دوربین های اولترا اچ.دی بایستی تصاویر را در لحظه واقعی و با کیفیت بسیار بالا نمایش دهند، موارد مهم دیگری هم جهت بررسی به وجود می آیند.
وی در این باره می گوید: “شما برای دیدن چنین تصاویر پیشرفته ای به یک مانیتور ۴K و برای کدیابی این جریان به کامپیوترهای سریع تر با قدرت پردازش بالاتر نیاز دارید.”
با توجه به اینکه در حال حاضر، دوربین های ۵مگاپیکسلی و ۹مگاپیکسلی گوناگونی از تولیدکنندگان مختلف در بازار وجود دارند، که زیاد هم مورد استفاده قرار نمیگیرند، ممکن است همه مصرف کنندگان بپرسند که چه چیزی دوربین اولترا اچ.دی را از سایر دوربین ها متمایز می کند؟ آیا کاربرد تکنولوژی در بازار تلویزیون های مصرفی موجب شده تا سطح توقع کاربران از مفهوم “تصویر با رزولوشن بالا”، تغییر کند؟ اگر چنین نیست پس چرا از دوربین هایی که دارای رزولوشن با مگاپیکسل بالا هستند، استفاده نمی شود؟

دامیانوفسکی توضیح میدهد: “اولین و مهمترین تفاوت این دوربینها با دوربینهای ۵مگاپیکسلی و یا ۹مگاپیکسلی در این است که وقتی دوربینهای ۵ و ۹مگاپیکسلی به بازار معرفی شدند هیچ نرم افزاری برای رمزگشایی تصاویر در زمان واقعی در دسترس نبود و فقط قابلیت “فشرده سازی تصویر” یا همان فرمت “ام.جی.پگ” امکانپذیر بود. با تبدیل ۴K به فرمت اصلی در پخش تصاویر، تراشه های کدیابی که قادر به فشرده سازی ویدیو در لحظه واقعی بودند، در دسترس قرار گرفتند. اما، دوباره میگویم، فراموش نکنید که در زمان پخش، این قابلیت به قدرت پردازش بیشتری نیاز دارد که به طور معمول کدیابی نرم افزار و همچنین زوم دیجیتال را انجام میدهد.”
چیزی که اغلب در مدل “سِن” در نظر گرفته می‌شود، سیستمهایی است که دوربین های با وضوح ۱۰۸۰پی را با وضوح ۷۲۰پی و سرعت ۱۵-۶ فریم در ثانیه راه اندازی می کنند، احتمالاً به این دلیل که کاربران نمیخواهند فضای بیش از حد بزرگی صرف ذخیره سازی شبکه کنند. چنانچه کاملاً از قابلیت وضوح ۱۰۸۰پی استفاده نشود، اینطور به ذهن میرسد که دوربین اولترا اچ.دی احتمالاً در بسیاری از برنامه های کاربردی، زیاد سودآور نخواهد بود.
دامیانوفسکی در این زمینه میگوید: “چنانچه از تراشه فشرده ساز اچ.۲۶۴ برای تصاویر ۱۰۸۰اچ.دی و یا ۷۲۰اچ.دی استفاده شود، و سرعت فریم ها ۶، ۱۵ یا ۲۵ فریم در ثانیه باشند، اختلاف زیادی در شبکه به وجود نمی آورد. تفاوت اصلی ممکن است در کیفیت تصاویر اشیاء متحرک باشد که در این صورت اگر کسی بخواهد کیفیت را حفظ کند، موجب افزایش پهنای باند خواهد شد. بنابراین، همین دلایل هم شامل فرمت K4 می شود، یعنی اینکه قطعاً به پهنای باند بیشتری نیاز دارد. اما ما به زودی شاهد به کارگیری تراشه اچ.۲۶۵، که بسیار جدید است، نیز خواهیم بود، که با حفظ کیفیت تصویر، مدعی صرفه جویی در پهنای باند تا حدود حداقل ۵۰درصد است.”
پس، دامیانوفسکی در این مورد که ما تا چه اندازه از راهی که بتوانیم از رزولوشن اولترا اچ.دی مانند رزولوشن دوربین های ۱۰۸۰پی، به عنوان یک درجه وضوح معمولی در دوربین های مداربسته امروزی استفاده کنیم، فاصله داریم، چگونه فکر میکند؟
وی در جواب به این سؤال میگوید: “در حال حاضر، دست اندرکاران پخش تصاویر از فرمت ۴K در محصولاتشان استفاده می کنند. حتی یک شرکت استرالیایی به نام “بلک مجیک دیزاین” برای تولید فیلم، دوربین های باکیفیت عالی اما بسیار مقرون به صرفه می سازد. این افراد از محصولاتشان کسب درآمد می کنند و از پول خرج کردن هم برای بدست آوردن بهترین نتایج نمیترسند.
“در مورد این که تا چه حد دوربینهای مداربسته از ۴K دور هستند؟ باید بگوییم که این مسئله نه تنها به هزینه دوربین‌ها بلکه به کل مخارج بستگی دارد. راهکارها، به سیستمهای اپتیکی مناسب، دستگاههای کدگذار و انتقال دهنده های مناسب، دستگاه های ضبط خوب و کامپیوترهای پرسرعت و از همه مهم‌تر، به صفحه نمایشهای ۴K برای لذت بردن از عظمت و شکوه پیکسلهای بیشتر، نیاز دارند.
دامیانوفسکی در ادامه می گوید: “طبق تجاربی که داشتم، مصرف کنندگان در زمینه دوربینهای مداربسته برای رسیدن به کیفیت بهتر، نمیخواهند پول بابت خودِ کیفیت، خرج کنند. آنها فقط زمانی مایل به صرف پول هستند که دوربین بتواند با کاهش سرقت از محل درآمدشان، آنها را از ضرر و زیان ناشی از آن در امان نگه دارد و یا اینکه مجبور شوند که بعضی از الزامات امنیتی قانونی را برآورده کنند.
“شاید ۵ سال پیگیری باعث شود که ۴K هم مانند اچ.دی امروزی به یک استاندارد تبدیل شود و کاربران راهی جز استفاده از ۴K نداشته باشند. گرچه دوربینهای مداربسته عامل محرک برای استفاده از ۴K نیستند اما با کمک تلویزیون و بازار مصرف‌کنندگان، پیشرفت در زمینه رشد ۴K متوقف نخواهد شد.”

نظر استیو چارلز در مورد ۴K

steveCharls

“استیو چارلز” ، مدیر بازاریابی شرکت سونی، معتقد است که ۴K قطعاً موضوع بزرگ بعدی در میان بازار مصرف-کنندگان و دوربین های مداربسته خواهد بود. او می گوید که در دوربین های مداربسته، یک مانیتور ۴K میتواند تصویری در سایز دی۱ و با مقیاس ۴×۴ نمایش دهد که در مشاهده تصویر با دوربینهای متعدد، بسیار مؤثر است. چارلز نیز مانند دامیانوفسکی معتقد است که در کنار هم قرار دادن ۴K با تراشه اچ.۲۶۵ موجب میشود که تکنولوژی از برخی از چالش‌هایی که در برنامه های کاربردی با آن روبرو است، عبور کند.

چارلز میگوید: “بله، قطعاً ۴K مرکز توجه بزرگی خواهد شد. واضح است که این تکنولوژی مزایا و معایبی هم دارد. افزایش رزولوشن در تصویر و قابلیت کاهش تعداد دوربینهایی که به طور معمول در فضای باز استفاده میشوند، از مزیت های اصلی آن است.
عیب مهم آن پهنای باندی است که برای رزولوشن بالا مورد نیاز است، اگرچه تراشه اچ.۲۶۵ این مسئله را تا حدودی برطرف خواهد کرد. همچنین، به واسطه اندازه پیکسلها و مقدار نوری که بر روی یک تصویرساز می افتد، قابلیتهای تصویربرداری در نور کم نیز محدود می شوند. دبلیو.دی.آر دوربین نیز یک مسئله دیگر است.”
حال، چه چیز باعث میشود که ۴K از دوربینهای دارای مگاپیکسل بزرگتر متمایز باشد و به احتمال زیاد رضایت گسترده مردم را هم جلب کند؟ چارلز توضیح میدهد که ۴K با مگاپیکسل فرمت تصاویر معمولی تفاوت دارد.
او میگوید: “۴K یک فرمت استاندارد ویدیویی (برای پخش تصاویر با درجه وضوح بالا) با نسبت تصویر ۱۶ به ۹ (۱۶:۹) است، در حالیکه مگاپیکسل یک فرمت برای تصویر معمولی (برای پخش تصاویر معمولی) با نسبت تصویر ۴ به ۳ (۴:۳) است. مسئله دیگری که باید به آن توجه کرد، این است که در مورد هزینه های یک سیستم کاربردی و یا کل سیستم، چه چیزی برای مشتری مقرون به صرفه است؟ زمانی که دوربینهای ۵مگاپیکسل و ۹مگاپیکسل روانه بازار شدند، حساسیت تصویر، دامنه دینامیکی بالای آن، فشرده سازی و مخارج هارد اچ.دی.دی با احتیاجات مشتریان هماهنگ نبودند. اما امروزه این وضعیت در حال تغییر است.”
مطابق گفته های چارلز، سیستمهای ۴K بایستی به دقت برنامه ریزی شوند به طوری که بتوان از رزولوشن بالاتر آنها، بیشترین بهره را برد. او میگوید که طراحی سیستم بایستی به طور جدی مورد توجه قرار گرفته و متناسب با اهداف آن باشد.
اکنون ما چقدر فاصله داریم، تا اینکه اولترا اچ.دی مانند رزولوشن ۱۰۸۰پی امروزی، به عنوان یک درجه وضوح عادی و معمولی شناخته شود؟
چارلز در جواب به این سؤال گفت: “فول اچ.دی به تازگی و اخیراً به فرمت حاکم در برنامه های کاربردی امنیتی تبدیل شده است، در حالیکه تا دو سال پیش چنین شرایطی نبود. در حال حاضر، ۴K مورد توجه مردم است و از تغییرات وارد شده در تکنولوژی هم خیلی فاصله ندارد. با اینحال، به اصلاحات و پیشرفت در دستگاههای ۴K و به فنآوری های کلیدی، بیشتر بستگی خواهد داشت.”

۴K از دیدگاه استیو مالسِویک

malsevik

“استیو مالسِویک”، از بخش سیستمهای امنیتی شرکت بوش، عقیده دارد که ۴K موضوع بزرگ بعدی در بازار مصرف‌کنندگان خواهد شد و این مسئله به صنعت دوربینهای مداربسته نیز راه پیدا خواهد کرد.

او میگوید: “مردم همیشه زیادتر میخواهند؛ رزولوشن بالاتر، ذخیره سازی بیشتر. اگر چیزی خوب است پس بیشتر داشتن آن هم بهتر است، این طبیعت انسان است. بنابراین، این مسئله که ۴K به یک موضوع بسیار قابل توجه در میان بازار مصرف کنندگان و صنعت دوربینهای مداربسته تبدیل خواهد شد، منطقی به نظر میرسد.”
از نظر مالسِویک، نقاط قوت و ضعف ۴K را میتوان در جزئیات بیشتر و تعداد کمتر دوربین (و در نتیجه هزینه نصب کمتر)، به عنوان نقطه قوت آن، و هزینه های بالای ذخیره سازی و افزایش پهنای باند را به عنوان نقطه ضعف آن، دانست. به نظر او، ۴K در عرض ۱۲ تا ۱۸ ماه نسبتاً رایج خواهد شد. و سپس اشاره میکند که بازاریابی و یا تقاضا ممکن است به عنوان نیروی محرکه ای برای رویکرد به سمت ۴K باشد.

او معتقد است: “۴K حتی ممکن است تا حد یک موضوع غیرفنی مانند بازاریابی تنزل کند. مصرف کنندگان معمولی کلماتی شبیه “فوق العاده”، “عالی” و “کیفیت” را درک میکنند. آنها میدانند که این کلمات با ویژگیهای مثبت همراه هستند. اما، ممکن است که معنی کلماتی مانند مگاپیکسل را لزوماً درک نکنند. شاید این مسئله به یک بازاریابی سودمند ختم شود به طوری که راه را برای برنامه های کاربردی در جهت استفاده از ۴K باز کند.
“علاوه بر این تولیدکنندگانی که قادر باشند فنآوریهایی را معرفی کنند که بتواند پهنای باند را در دوربین ها، به طور قابل توجهی کاهش دهند (حتی در رزولوشن های اولترا اچ.دی)، با روشهای سازنده و مثبت خود، انتظارات مردم را تغییر خواهند داد.”
در حالی که مالسِویک با این موضوع موافق است که در بعضی از برنامه های کابردی ۱۰۸۰پی از حداکثر ظرفیت و توان آنها استفاده نمیشود، اما میگوید که تعدادی از فاکتورها ممکن است در ۴K متفاوت باشند.
او میگوید: “اولاً، افرادی که به محض ورود یک محصول از آن استفاده میکنند، این تکنولوژی جدید را با اشتیاق می‌پذیرند و موجب میشوند که مخارج لازم برای ذخیره سازی و در نتیجه افزایش سرعت داده ها از دوربین ها فراهم گردد.
ثانیاً، اگر مردم اکنون نخواهند که پول بیشتری بابت ذخیره سازی در دوربین ها خرج کنند، بعدها برای تأمین کمبود ظرفیت حافظه دوربین اولترا اچ.دی به ناچار مجبور به کاهش آی.پی.اس دوربین های خود در سیستم برق اضطراری خواهند شد. برای بهبود کیفیت تصاویر، تنها بعد از اینکه حافظه دوربین ها مقرون به صرفه و ارزان قیمت تر شوند، آی‌.پی‌.اس دوربین ها را افزایش خواهند داد.”

دیدگاه وای کینگ وونگ در مورد ۴K

kingvung

“وای کینگ وونگ” از شرکت اکسیس نیز معتقد است که ۴K آینده درخشانی خواهد داشت.
او میگوید: “دوربینهای فرمان پذیر K4 وقتی در سیر تکاملی دوربین های نظارتی آی.پی قرار بگیرند، یقیناً به یکی از نقاط عطف و مهم این صنعت تبدیل خواهند شد. حالا تا چه حد از ۴K استفاده مؤثر میشود، به میزان زیادی به عواملی که یک سیستم نظارتی آی.پی را به وجود می آورند، بستگی دارد، فاکتورهایی مانند: الگوریتم های فشرده سازی، ظرفیت حافظه، پهنای باند شبکه و توانایی برآمدن از پس شرایط نوری چالش برانگیز و متفاوت.”
از نظر وونگ، مزیت بزرگ دوربین های یو.اچ.دی قطعاً رزولوشن آنها است.
وی در ادامه میگوید: “اما مشابه آنچه که در مقایسه میان تلویزیون اچ.دی ۱۰۸۰پی و ۲مگاپیکسلی پبش می آید، وقتی سخن از سرعت فریم و نمایش رنگ به میان می آید، ۴K نه تنها تعداد بسیار بیشتری پیکسل را در تصویر به شدت درگیر میکند، بلکه قادر است تا سطح معینی از معیارها را نیز برآورده نماید.
“باید به یاد داشته باشید که وقتی از دوربین های ۴K صحبت میشود، فاکتورهایی که رزولوشن را افزایش میدهند، بر شرایط پهنای باند و ذخیره سازی نیز فشار وارد خواهند آورند. چون دوربین طوری طراحی شده که از پیکسل های کوچکتری بر روی سنسور استفاده می کند، ممکن است به نور اضافه نیز نیاز داشته باشید، که در این حالت، نویز بیشتری به وجود خواهد آمد و همین امر، میزان حساسیت به نور را محدود خواهد کرد و بر این اساس، ممکن است دامنه دینامیکی تصویر نیز کاهش یابد.”
نکته دیگری که وونگ در مورد ۴K به آن علاقمند است، این است که ۴K، یک استاندارد باکیفیت است.
او میگوید: “درست مانند تلویزیون های اچ.دی ۷۲۰پی، ۱۰۸۰آی، و ۱۰۸۰پی، تفاوت عمده در این است که تلویزیون های اچ.دی و ۴K، استانداردهای بین المللی تکنولوژی در کیفیت تصویر هستند، در حالیکه اصطلاح مگاپیکسل فقط به رزولوشن پیکسل دوربین اشاره میکند. یک دوربین تحت شبکه ۴K و یا اچ.دی.تی.وی که مطابق با استانداردهای داده شده ۴K و یا اچ.دی.تی.وی کار میکند، کیفیت تصویر را تضمین میکند. آن طور که در استانداردهای ۴K و اچ.دی.تی.وی سرعت یک مجموعه از فریمها معین شده است، در مگاپیکسل چنین نیست.”

موضوع دیگری که وونگ در مورد ۴K به آن علاقه دارد، این است که ۴K قابلیت پشتیبانی از نماهای زنده با کیفیت بالا را دارد، حتی اگر کاربران گزینه “عدم ذخیره تصویر با سرعت فول فریم ” را انتخاب کنند.
وی میگوید: در حالیکه این حقیقت وجود دارد که در اکثر برنامه های کاربردی که بر پایه امنیت و حفاظت هستند، بواسطه نگرانی در مورد حجم حافظه، نیازی به ضبط تصاویر با سرعت فول فریم نیست، اما اکثر کاربران برنامه زنده را با سرعت فول فریم اجرا میکنند، زیرا موجب روانی بیشتری در حرکات تصویر میشود که بسیار هم چشم‌نواز هستند. یک دوربین ۴K قادر است که چنین جریان زنده ای را با درجه وضوح بالا جهت نظارت، پخش کند، اما به هیچ عنوان قادر به افزایش میزان حافظه مورد نیاز نیست.”
حال تا چند وقت دیگر ما میتوانیم از اولترا اچ.دی به عنوان یک رزولوشن معمولی استفاده کنیم؟
بر اساس گفته وونگ: “اگر ما نگاهی به سال ۲۰۰۹، بیندازیم، خواهیم دید در آن مقطع زمانی، رویدادهای بی شماری اتفاق افتاد. ابتدا دوربین های استاندارد اچ.دی.تی.وی از شرکت اکسیس معرفی شدند، سپس استفاده از تراشه های کدگذار اچ.۲۶۴ در فایلهای تصویری با فرمتهای “ام.پگ۴” بیشتر رایج شد و همچنین زیرساختهای شبکه ای ارتقاء یافتند. آن سال، سرآغاز استاندارد شدن شبکه های ۱گیگابیتی نیز بود.
“اما از جهات گوناگون، برای اینکه دوربین های ۴K یا اولترا اچ.دی آی.پی رایج شوند، سایر جوانب سازگار با محیط زیست و اکوسیستمی دوربین های نظارتی آی.پی بایستی، همزمان با دوربینها، باید به تکامل و دگرگونی برسند. شاید تراشه اچ.۲۶۵ جزء بعدی در این تحول در حال پیشرفت باشد.”

با توجه به اینکه یکی از مراکز توجه در بازارهای جهانی سیستم‌های نظارتی، دوربین‌های ۴K هستند، بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران در این حوزه به بررسی و کنکاش پرداخته و نظرات خود را در مورد پیشرفت و آینده این فنآوری اظهار کرده‌اند. در این مقاله به طور مفصل به نظرات برخی از متخصصین در مورد ۴K پرداخته شده است که راهنمای مناسبی برای کاربرانی است که قصد استفاده از این فنآوری نوین را دارند. نگرش ولادو دامیانوفسکی نسبت به دوربین‌های ۴K جای شگفتی ندارد که "ولادو دامیانوفسکی" ، کارشناس دوربین¬های مداربسته و مدیر شرکت "وی.دی لَبز" ، در پاسخ به…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

Coax-Cabling-175881451

ارتقاء سیستم های نظارت تصویری با کمک فناوری اچ دی روی کابل کواکسیال

مترجم: سارا ایزدیار در طول دهه­ ی گذشته فناوری دوربین‌های تحت شبکه بیشتر مباحث را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *