پنج شنبه , ۲۸ تیر ۱۳۹۷
خانه / دسته‌بندی نشده / فاکتورهای انتخاب سیستم ذخیره تصویری
File storage in cloud. 3D computer icon isolated on white

فاکتورهای انتخاب سیستم ذخیره تصویری

چنانچه از متخصصان حوزه امنیت بپرسیم “درخواست اصلی کاربران سیستم­های نظارتی چیست؟” پاسخ­ها به این قرار خواهند بود: تصاویر واضح و با کیفیت، دوربین­هایی با قدرت پوشش بالا، قدرت تحلیل در زمان واقعی، قدرت جستجوی سریع تصاویر مورد نیاز با حداقل نیاز به دریافت کمک از متخصصان بخش فن­آوری اطلاعات.

به بیان دیگر، همه به دنبال ابزار و وسایلی هستند که کار خود را بخوبی انجام دهند. برای استفاده از این ابزار و وسایل به زیرساخت­های فن­آوری نیاز است که از جمله می­توان به سیستم ذخیره­سازی ترجیحاً طراحی شده برای برنامه­های تصویری، اشاره کرد.

چگونه می­توان از میان راه­حل­های موجود بهترین سیستم ذخیره­سازی را انتخاب کرد؟ خصوصیات یک سیستم ایده ­آل برای برنامه­های تصویری کدام است؟ برای پاسخ به این سؤالات نکات بسیاری را باید مورد نظر قرار داد که در ادامه به آن­ها اشاره می­شود.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

بهینه ­سازی عملیات­های نوشتاری

انتظارات شما از عملکرد سیستم ذخیره ­سازی چیست؟ پاسخ به این سؤال نقش مهمی در انتخاب سیستم مناسب ایفا می­کند چرا که بعضی سیستم­ها برای انجام کارهایی خاص طراحی شده­اند و در نتیجه آن کار را بهتر انجام می­دهند.

سابق بر این بخش عمده کارهایی که بر عهده بخش فن­آوری اطلاعات قرار داشت منحصر به حجم بالای تراکنش­­ها بود. فایل­ها بر روی دیسک‌ها نوشته (ذخیره) می­­شد، سپس از فرآیندهای زیادی برای خواندن آن فایل­ها استفاده می­شد. سیستم­های بایگانی که برای عملیات خواندن طراحی و بهینه ­سازی شده­اند، در این موارد بهترین عملکرد را دارند اما باید در نظر داشت که آن­ها برای سیستم­های نظارت تصویری مناسب نیستند.

حجم کاری در بخش نظارت تصویری با حجم کاری مربوط با تراکنش­های معمولی متفاوت است. تصاویر ویدیویی و داده­های حسگرها، که از شبکه‌ای شامل صدها یا هزارها دوربین چندکاره حاصل می­شود، بطور پیوسته جریان دارد. نرم­افزارهای مدیریت تصویر برای مدیریت فرآیندهایی نظیر تحلیل، ذخیره ­سازی، استفاده می­شوند و بطور همزمان تحلیل­های زمان واقعی و تولید ابرداده­ها را نیز انجام می­دهند.

از منظر ذخیره ­سازی، سیستم بایگانی برای عملیات نوشتاری و نه خواندن بهینه ­سازی شده­اند. برای بهبود این عملیات، سیستم بایگانی باید قابلیت پردازش تصاویر ویدیویی حاصل از تعداد زیادی دوربین­ را داشته ­باشند و بطور همزمان عملیات نوشتن را انجام دهد و این فرآیند را بدون ایجاد تنگنا که منجر به ترافیک در مسیر داده­ ها شود، در مسیر ورودی و خروجی داده­ها، به انجام برساند.

ردیف­های چندتایی حافظه برای ذخیره ­سازی تصاویر

ظرفیت ذخیره­سازی مورد نیاز برای پشتیبانی مناسب از سیستم­های نظارت تصویری چقدر است؟ این مقدار در ارتباط مستقیم با تعداد دوربین­های نصب ­شده، نوع آن دوربین­ها و مدت زمان ذخیره­سازی تصاویر، قرار دارد. دوربین­های کیفیت بالا در مقایسه با دوربین­های آنالوگ به ظرفیت بیشتری نیاز ­دارند. به دلیل کاهش قیمت دوربین بیشتر سازمان­ها به تعویض دوربین­های قدیمی با دوربین­های دیجیتال اقدام کرده و پوشش نظارتی خود را وسعت بخشیده­اند. بنابر برخی گزارشات، استفاده از دوربین­های تحت شبکه با اقبال روز افزون مواجه شده و خرید دوربین­های کیفیت بالا رشد قابل توجهی داشته ­است. پیش­بینی می­­شود که در سال ۲۰۱۹ روزانه بیش از ۵/۲ اگزابایت داده نظارت تصویری ایجاد گردد.

با توجه به اینکه هزینه ذخیره­ سازی ۶۰ درصد بودجه سیستم­های نظارت تصویری را به خود اختصاص می­دهد، انتخاب نحوه ذخیره­سازی باید براساس ظرفیت، عملکرد و هزینه صورت پذیرد. و این مهم با کمک ردیف­های حافظه که امکان ذخیره تصاویر قدیمی بر تجهیزات ارزان­تر نظیر نوارها را می­دهد، حاصل می­گردد. نحوه مدیریت فایل­ها میان ردیف­های حافظه هنگام ذخیره تصاویر ویدیویی تفاوت قابل توجهی دارد.

مدیریت ذخیره­ سازی داده­ های ویدیویی

روش سیستم بایگانی برای مدیریت داده و ذخیره­ سازی چگونه است؟ یکی از فواید استفاده از روش ذخیره ­سازی در ردیف­های چندگانه این است که با انتقال داده ­های قدیمی بر روی نوارها، امکان استفاده بهتر از دیسک­های با کارایی بالا وجود دارد و به این ترتیب هزینه ذخیره­سازی حتی با وجود قابلیت بازآوری اطلاعات، کاهش می­یابد.

در بسیاری از راه ­حل­های ارائه ­شده بر محور فن­آوری اطلاعات، از فرآیند مدیریت دوره عمر اطلاعات[i] برای مدیریت داده و ذخیره­ سازی استفاده می­­شود. در این فرآیند سیاست­گزاری مشخصی برای استفاده هر فایل از فضای حافظه وجود دارد و هنگامی­که شرایط تعیین شده تأمین گردد فایل به ردیف دیگری در حافظه به کمک برنامه­ های انتقال داده و یا آرشیو، منتقل می­گردد.

اما این فرآیند هنگام کار با داده­های تصویری عملکرد ایده­آلی ندارد. دوربین­های با کیفیت بالا، فایل­های حجیم . بزرگی را تولید می­کنند و هنگام احراز شرایط سیاست­گزاری شده با کپی شدن این فایل بر روی یک ردیف دیگر از حافظه، عملکرد سیستم مختل می­گردد. برای بهبود این وضعیت و کاهش این اثر قبل از انتقال داده­ها، کیفیت فایل تصویری را پایین آورده و آن را ذخیره می­کند.

با استفاده از روش مدیریت دوره عمر اطلاعات، چنانچه فایلی در بایگانی ذخیره شده ­باشد، پیش از شروع عملیات جستجو به حافظه جانبی منتقل می­شود و این به پیچیدگی فرآیند و زمان مورد نیاز برای جستجو می­افزاید، از طرف دیگر چنانچه کیفیت فایل مورد نظر پایین آورده­ شده­ باشد، کیفیت تصاویر مناسب نخواهد بود.

سیستم­های بایگانی برای تصاویر دوربین­های نظارت تصویری

هنگامی­که متخصصان امنیتی خواستار بازبینی تصاویر ویدیویی ضبط ­شده هستند، بدون توجه به مکانی که داده­ها در آن نگهداری شده ­اند، بدنبال ساده ­ترین روش بازیابی اطلاعات هستند تا آن­ها را به تصاویری با کیفیت عالی هدایت کند. برای آن­ها پایبندی به جدول زمانی اهمت بالایی دارد. آن­ها تمایل دارند کار خود را درون برنامه ­های حافظه جانبی انجام دهند نه اینکه مدام در حال جابجایی بین برنامه­ ها و فضاهای مختلف ذخیره­سازی سرگردان باشند.

سیستم­های بایگانی طراحی شده برای برنامه­ های تصویری، آنچه متخصصان صنعت امنیت از سیستم­ ذخیره ساز اطلاعات انتظار دارند را تأمین می­کنند. مشابه سیستم مدیریت دوره عمر اطلاعات، ردیف­های حافظه متعددی با هم همکاری ­می­کنند و سیاست­گزاری­های استفاده از فضای ذخیره­ سازی زمان جابجایی فایل­ها میان ردیف­های مختلف حافظه را مشخص می­کند. این روش برای مدیریت داده و ذخیره­سازی استفاده می­شود حال­ آن­که برای فایل­های تصویری مناسب­تر است.

در این سیستم­های بایگانی، امکان تهیه چندین نسخه از یک پرونده وجود دارد. بطور مثال، هنگامی­که پرونده بر روی یک دیسک ذخیره­ می­شود و بطور همزمان بر روی یک نوار که بر روی شبکه­ای دیگر قرار دارد، ثبت می­گردد. بنابراین، هنگامی که شرایط سیاست ­گزاری­های انجام شده بر روند ذخیره­سازی فراهم گردد، احتیاجی به کاهش کیفیت و ذخیره­سازی یک نسخه دیگر از داده­ها وجود ندارد، چرا که آن نسخه قبلاً ذخیره ­سازی شده است و در نتیجه نرم ­افزارهای مدیریت ذخیره ­سازی کار زیادی برای انجام دادن نخواهند داشت.

انتخاب سیستم­های بایگانی برای تصاویر ویدیویی

سیستم­های بایگانی طراحی شده برای برنامه تصویری با نرم ­افزارهای حافظه جانبی هماهنگ بوده و احتیاج به برنامه سومی برای انتقال پرونده­ ها از یک ردیف حافظه به ردیف دیگر، وجود ندارد. کاربرها تنها با یک عنوان برای ذخیره­سازی مواجه می­شوند و این سبب سهولت در امر ذخیره­ سازی می­گردد. عملیات جستجو نیز براحتی صورت می­پذیرد و کاربر بدون نگرانی درباره مکان ذخیره ­سازی اطلاعات، کار خود را انجام می­دهد و نرم­افزارهای مدیریت ذخیره­سازی سایر کارهای لازم نظیر جابجایی اطلاعات را انجام می­دهد.

بنابراین می­توان گفت برای ارزیابی سیستم­ها به منظور تعیین سیستم­های مناسب برای برنامه ­های تصویری باید جزئیات به دقت مورد مطالعه قرارگیرد همچنین معماری سیستم و نحوه عملکرد آن باید به دقت بررسی شود تا در نهایت نتایج خوبی حاصل گردد.

i] Information lifecycle management]

چنانچه از متخصصان حوزه امنیت بپرسیم "درخواست اصلی کاربران سیستم­های نظارتی چیست؟" پاسخ­ها به این قرار خواهند بود: تصاویر واضح و با کیفیت، دوربین­هایی با قدرت پوشش بالا، قدرت تحلیل در زمان واقعی، قدرت جستجوی سریع تصاویر مورد نیاز با حداقل نیاز به دریافت کمک از متخصصان بخش فن­آوری اطلاعات. به بیان دیگر، همه به دنبال ابزار و وسایلی هستند که کار خود را بخوبی انجام دهند. برای استفاده از این ابزار و وسایل به زیرساخت­های فن­آوری نیاز است که از جمله می­توان به سیستم ذخیره­سازی ترجیحاً طراحی شده برای برنامه­های تصویری، اشاره کرد. چگونه می­توان از میان راه­حل­های موجود…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

L1

راهکارهای کاهش نویز در دوربین‌های نظارت تصویری

مترجم: سارا ایزدیار اعواج سیگنال در تصویر، که بیشتر با عنوان نویز شناخته می­شود را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *