سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / آموزش / عدم مدیریت واحد دلیل ایجاد چند دستگی است
mahmoodzade

عدم مدیریت واحد دلیل ایجاد چند دستگی است

محمود محمودزاده خامنه،‌ یکی از پیشکسوتان صنایع حفاظت و ایمنی در ایران

 

 لطفا خودتان را معرفی کنید.

اینجانب محمود محمودزاده خامنه متولد ۱۳۳۹ از سال ۱۳۵۸ وارد رشته الکترونیک شدم و با گذراندن دوره‌ها و همچنین طی ازمون‌های متعدد به عنوان مربی الکترونیک در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای وزارت کار استخدام شدم.

در سال ۱۳۶۵ در ضمن کار در رشته الکترونیک دانشگاه مشغول به تحصیل و از همان سال مامور به تشکیل کمیته استاندارد‌های الکترونیک و کامپیوتر شدم و با تشکیل یک کارگروه از اساتید دانشگاه‌های دولتی و مدیران اموزشگاه‌های آزاد و اتحادیه لوازم برقی تهران و همچنین سازمان فنی و حرفه‌ای مشغول به تدوین استاندارد‌های مهارتی و اموزشی شدیم. جلسات به صورت مستمر هفته‌ای یکبار در محل اتحادیه تشکیل و استانداردهایی در رشته الکترونیک و کامپیوتر تدوین می‌شد. این امر به مدت ۵ سال ادامه داشته و در سال ۱۳۶۷ با خرید دفتر کار عضو اتحادیه الکترونیک شدم.

از کی و چگونه وارد این صنعت شدید؟

از سال ۱۳۶۷ با راه اندازی دوربین‌های سفارت ترکیه اینجانب رسما وارد صنف دوربین‌های مداربسته و حفاظتی شدم. البته دوربین‌های آن زمان اکثرا لامپی بوده‌اند یعنی در سنسور آن‌ها به جای استفاده از ccd از یک لامپ الکترونی که از نظر کیفیت و اندازه متفاوت با دوربین‌های فعلی بوده است استفاده می‌شد.

چرا این صنف را انتخاب کردید؟

با توجه به پبشرفت‌ها و علاقه در زمینه کامپیوتر و ارتباط دوربین‌های مداربسته که از طریق کارت dvr که برروی کامپیوتر نصب و به تعداد کانال‌های موجود بر روی کارت dvr امکان ضبط تصاویر به صورت دیجیتال بر روی هارد دیسک فراهم گشت و همچنین انتقال تصویر برروی شبکه و حتی انتقال تصویر از طریق خط تلفن و مودم‌های نصب شده روی کامپیوتر فراهم می‌شد.

در ان زمان شرایط این صنعت در ایران به چه صورت بود؟

در آن زمان افراد معدودی از گرایش‌ها و تخصص‌ها وارد این صنعت شده بودند. بعضی از همکاران با استفاده از ویدیوهای تایم لپس و دوربین مدار بسته به صورت آنالوگ بر روی نوار ویدیو و مانیتورهای تلوزیونی پروژه اجرا می‌کردند و تعداد دیگری از همکاران با استفاده از کامپیوتر و کارت dvr و دوربین مدار بسته به صورت دیجیتال بر روی هارد دیسک و مانیتور کامپیوتر با کیفیت بالاتر و امکانات بیشتر پروژه را اجرا می‌کردند .

 

 

مشکلات شما در ان زمان برای ورود به این صنعت چه بود؟

عدم وجود اینترنت و نبودن اطلاعات کافی موجب می‌شد که سخت افزارها و نرم افزارها جدید بر روی کامپیوتر نصب و تست شود تا امکانات و توانایی‌های تجهیزات نظارتی را با نیاز بازار ان زمان بدست اوریم و این امر وقت بیشتری را در آزمایشگاه به صورت زنده جهت برسی توانایی‌ها از ما می‌گرفت.

روند رشد این صنعت را از ابتدا تا کنون چگونه ارزیابی می‌کنید و ایا از نظر شما راضی کننده است؟

در ابتدا روند رشد و تغییرات در این صنعت کند و اهسته بود و عدم دسترسی افراد به تکنولوژی‌های روز و عدم آشنایی افراد فعال در این حوزه  باعث می‌شد که از نظر مصرف کننده بازار فقط محدود به خیابان جمهوری شود و رقابت‌ها به جای رقابت های فنی و تخصصی فقط به مقایسه قیمت‌های ارزانتر محدود می‌شد و همین امرموجب می‌شد که تجهیزات حفاظتی بی‌کیفیت و ارزان وارد بازار شود .

 

ایا جنس مشکلات و دشواری‌ها با گذر زمان فرق کرده است؟ دلیل آن را چه می‌دانید؟

مسلما با پیشرفت این تکنولوژی جنس مشکلات تغییر پیدا کرده است. ورود بی رویه افراد و شرکت‌ها از صنوف مختلف به این صنعت باعث اشفتگی بازار در این زمینه شد. نبودن مدیریت واحد در بدنه اصلی صنعت حفاظتی و عدم همدلی و همگرایی باعث جدا شدن و ایجاد چند دستگی بین همکاران شده است .

چرا تولید در این صنف و صنعت انچنان باید و شاید پیشرفت نکرده است؟ برای ان چه راهکارهایی می‌توان پیشنهاد داد؟

پایین بودن هزینه تولید در کشور چین و شرایط سهل و اسان برای واردات تجهیزات چینی و بالا بودن هزینه تولید در ایران باعث شده که تولید در ایران رشد چشمگیری نداشته باشد؛ همچنین افراد برای تولید مقرون به صرفه سرمایه گذاری نکرده‌اند و تولید فقط به مونتاژ دوربین مداربسته که به صورت قطعات جدا از هم وارد می‌شود ختم می‌شود و ارزش افزوده دیگری جز پایین آوردن هزینه واردات ندارد. راهکار من برای این صنعت با توجه به پیشرفت‌ها در تکنولوژی سیستم‌های حفاظتی و ورود نرم افزارها و میان افزارها به بدنه اصلی سخت افزار است. ارزش افزوده‌ای که تولیدا نرم افزار نسبت به سخت افزار دارد می‌تواند مورد لحاظ قرار گیرد و در این زمان با تربیت نیروهای متخصص به تولید نرم افزار و میان افزار نیز اقدام شود.

شرایط ایران در دنیا در حال حاضر چگونه است؟

ما به واسطه نیروی انسانی کارامد و متخصص نسبت به خیلی از کشورهای دیگر در وضعیت بهتری هستیم ولی نبودن کار تیمی و میدیریت واحد موجب شده است که ما به ان جایگاهی که شایسته کشور ایران است دست پیدا نکنیم.

حرف اخر…

با توجه به نامگذاری امسال( تولید ملی وحمایت از کالای ایرانی) توسط مقام معظم رهبری که مخاطب آن همه آحاد ملت واز جلمه مسولین بود بر خود و مجموعه تعاونی تولیدکنندگان الکترونیک تکلیف می‌دانم و از تمام توان خود وهمکاران عضو تعاونی جهت مشارکت در امر واردات و کمک به طراحی و تولید تجهیزات سیستم‌های حفاظتی دراین راه استفاده خواهیم کرد.

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیشنهاد برای مطالعه:

thumbnail (2)

نظم ضامن بقا و پیشرفت صنعت حفاظت و ایمنی است

محمد زارعی، یکی از پیشکسوتان صنعت حفاظت و ایمنی   فعالیت خود چگونه و در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *