پنج شنبه , ۲۸ تیر ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات نظارت تصویری / سیستم های تشخیص مواد مخدر (قست دوم)

سیستم های تشخیص مواد مخدر (قست دوم)

ب- بادی اسکنرها

بادی اسکنر از جمله دستگاه‌های آشکارساز مواد غیرمجاز از جمله مواد مخدر در بدن انسان است از آنجا که یکی از مرسوم‌ترین روش‌های قاچاق مواد مخدر از طریق جاسازی‌های به صورت بار غیرهمراه، بلع توسط انسان است لازم است تا با تجهیزاتی نسبت به آشکارسازی و رویت درون اشیاء (اعم از چمدان و بار و . . . ) و بدن انسان مبادرت کرد. تکنولوژی بادی اسکنر این امکان را فراهم می‌کند تا با دقتی بالا اقدام به بازرسی کالا و تفتیش لباس و بدن مسافران در فرودگاه‌ها و سایر مبادی ورودی و خروجی نمود. اولین اسکنرهای بدن‌نما که موجب می‌شوند بازرسی‌های طولانی بدنی در مورد مسافرین خروجی حذف شود در فرودگاه شارل دوگل (‌رواسی) پاریس آزمایش شد.
به گزارش روزنامه لوفیگارو، این اسکنرها برای مسافرین خروجی به مقصد آمریکا نصب و بازرسی بدنی از مسافرین حذف خواهد شد. در این اسکنرها مسافر در کابینی قرار گرفته و با بالابردن دست‌ها تمام بدن وی توسط امواج میلیمتری عکسبرداری ۳ بعدی شده و سپس تصاویر به یک مرکز رایانه‌ای در دو طبقه پایین‌تر منتقل می‌شود.
رایانه مزبور تصاویر منعکس شده را ظرف سه ثانیه تحلیل و در صورت وجود موارد مشکوک با قرمز کردن بخش‌های مشکوک سریعاً هشدار داده و به مامورکنترل اجازه خواهد داد بررسی‌های بیشتر را انجام دهد.
این دستگاه‌ها بدلیل کارکرد چند منظوره آن‌ها در شناسایی مواد منفجره و مواد مخدر ‌جایگاه ویژه‌ای در فرودگاه‌ها و مبادی ورودی و خروجی کشورهای مختلف پیدا کرده‌اند. دستگاه‌های بادی اسکنر در انواع مختلفی‌ تولید می‌شوند.

• استفاده از بادی اسکنر در کشف مواد مخدر از ملاقات کنندگان زندانیان
کشف مواد مخدر بسیار پیچیده است زیرا ملاقات‌کنندگان تلاش می‌کنند با انواع جاسازی‌ها، مواد مخدر را به داخل زندان منتقل کنند.
رییس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی از کشف ۸۱ کیلو و ۱۵۷ گرم موادمخدر در بازرسی از ملاقات‌کنندگان زندانیان در سال گذشته خبر داد، گفت: استفاده از سگ‌های موادیاب، بادی اسکنر و دیگر ابزارهای فنی از راه‌های کنترل ورود مواد افیونی به داخل زندان به شمار می‌آید. وی‌ افزود: اخیراً تمهیدات خوبی در این رابطه اندیشیده شده است.

ج- دستگاه‌های ایکس‌ری برای بازرسی

این دستگاه کلیه اشیاء و اجناس داخل چمدان، جعبه، و هر نوع وسیله مخفی را نشان می‌دهد. جهت بار همراه مسافر، چمدان، بسته‌های بزرگ و پالت. دروازه بازرسی اشعه‌ایکس جهت بازرسی داخل بدن افراد و سیستم‌های سیار و ثابت کشف مواد منفجره و مواد مخدر.

1

د- دستگاه آشکارساز مواد مخدر

آشکارساز مواد مخدر بر اساس فناوری نوین طیف سنجی تحرک یونی (IMS)
این دستگاه قادر به شناسایی مواد مخدر هروئین، مرفین، حشیش، تریاک، کوکائین، کدئین، کراک، شیشه و قرص‌های اکستازی (X) می‌باشد و قابلیت آشکارسازی و کالیبراسیون برای مواد مخدر جدید را داراست.
نمونه‌برداری دستگاه، توسط یک جاروبرقی قابل حمل روی فیلتر صورت می‌گیرد. برای شناسایی، فیلتر داخل دستگاه قرار داده می‌شود. علاوه بر آن دستگاه دارای نرم‌افزار اختصاصی نمایش‌دهنده طیف تحرک یونی‌، همراه با شناسائی نوع ماده مخدر می‌باشد. برنامه دارای قابلیت پذیرش مواد جدید کالیبره شده برای شناسائی می‌باشد. دستگاه قادر به شناسایی مواد مخدر در مقادیر حدود نانوگرم می‌باشد. زمان پاسخ دستگاه، حدود ۸ ثانیه می‌باشد.

mavad2

طیفسنجی تحرک یونی یک فناوری جدید و بسیار موفق در آشکارسازی مقادیر جزئی مواد شیمیایی می‌باشد. اساس این روش شبیه به طیف سنجی جرمی زمان پرواز می‌باشد با این تفاوت که در فشار اتمسفر کار می‌کند.

mavad3

در این روش ابتدا مولکولهای نمونه به همراه گاز حامل وارد طیف‌سنج شده و در آنجا توسط یک منبع یونش باردار می‌شوند. یون‌ها تحت تاثیر میدان الکتریکی حرکت کرده و با اندازه‌گیری سرعتشان شناسایی می‌شوند. میزان سرعت یون‌ها در میدان، به تحرک یونی بستگی دارد که یک خاصیت ذاتی بوده و وابسته به جرم، اندازه و شکل یون است.
مولکول‌های یونیزه شده به سمت کلکتور حرکت می‌کنند. یک شبکه الکتریکی به دسته‌ای از یون‌ها اجازه می‌دهد تا به ناحیه شناوری وارد شده و در آنجا تحت تاثیر میدان به سمت کلکتور حرکت کنند. یون‌های سبک و کوچک سریعتر حرکت کرده و زودتر به کلکتور می‌رسند ولی یون‌های سنگین و حجیم دیرتر به کلکتور برخورد می‌کنند. بدین ترتیب، مانند کروماتوگرافی، یون‌های مختلف در طی حرکت از هم جدا شده و دسته‌بندی می‌شوند. برخورد هر گروه از یون‌ها به کلکتور یک سیگنال الکتریکی در آن ایجاد می‌کند. این سیگنال تقویت شده و بر حسب زمان رسم می‌شود و طیف تحرک یونی حاصل می‌شود. زمان پیک‌ها نشان دهنده نوع گونه‌ها و شدت پیک‌ها متناسب با غلظت گونه‌ها است.

54

از طیف سنج تحرک یونی ‌جهت ‌شناسایی و تشخیص بخارات و گازهای شیمیایی مواد منفجره و مواد مخدر، داروها و سموم کشاورزی، سوخت‌های جامد و مایع‌ و آلوده کننده‌های هوا و آب‌ استفاده می‌شود.

ه- دستگاه آشکارساز مواد مخدر با نام بیوسنسور

امروزه، آزمایشگاه‌های سراسر کشور برای انجام تست مواد مخدر، تنها فرد را از لحاظ اعتیاد به مرفین و مشتقات آن مورد بررسی قرار می دهند و سایر مواد مخدر شامل شیشه، کوکائین، آمفتامین، حشیش، قرص های روان گردان از جمله اکس را نادیده می گیرند. این امر، باعث شده تا افرادی که برای تست عدم اعتیاد مربوط به اشتغال، ازدواج به آزمایشگاه ها مراجعه می کنند اگر معتاد به سایر مواد غیر از مرفین باشند نتیجه منفی از آزمایش را اخذ کنند و عواقب آن نیز استخدام نیروی کار معتاد و ازدواج با یک فرد معتاد است.
این دستگاه شامل چند قطعه الکترونیکی با برنامه‌نویسی ویژه، حتی قابلیت تشخیص مواد منفجره از جملهTNT، RGX، ‌‌PETN‌ را دارد و در کمتر از یک دقیقه از طریق یک پد ساده که آغشته به عرق فرد است چندین نوع مواد مخدر را شناسایی و اعلام می‌کند.
نمونه‌گیری آسان و غیر تهاجمی بودن آزمایش، شناسایی انواع مواد مخدر با یک پد ساده در عرض یک دقیقه، نداشتن وجود مشکلات ناشی از نمونه‌گیری ادرار، بعد روانی، مکانی، زمانی، نیروی کار، ساده بودن اپراتوری و تحلیل داده‌ها از جمله مزایای ساخت این دستگاه است.
با توجه به منطقه جغرافیایی ایران و هم‌جوار بودن با کشور افغانستان (بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در آسیا) و گسترش روز افزون مخدرهای صنعتی و جدید، طراحی و ساخت دستگاه آشکارساز مواد مخدر با نامبیوسنسور یک ضرورت بشمار می‌رود. که به همت متخصصان ایرانی ‌ساخت دستگاه شناخت مواد مخدر صنعتی و سنتی توسط دانشگاه صنعتی اصفهان و به سفارش پلیس مبارزه با مواد مخدر در کشور آغاز شده است و قرار است به سفارش ستاد مبارزه با مواد‌مخدر در مرحله تولید انبوه قرار بگیرد.
این دستگاه هم اکنون در وزارت دفاع، پلیس مبارزه با مواد مخدر، فرودگاه مهرآباد، اداره کل گمرک و امانات پستی مورد استفاده قرار گرفته است. دستگاه شناخت مواد مخدر صنعتی و سنتی قادر به آزمایش نمونه‌هایی از مواد روان‌گردان، آمفیتامین‌ها، شیشه، حشیش، تریاک، مرفین، هروئین و . . . است.

و- بینی الکترونیکی / کاربرد فرآورده‌های فناوری نانو در سیستم‌های امنیتی

پیش‌بینی می‌شود فناوری “بینی الکترونی” در ۳ تا ۱۰ سال آتی زمینه کلیدی پیشرفت صنایع امنیتی باشد. این سیستم طیف کاربردی گسترده‌ایی دارد و امکانات جدیدی را در راستای افزایش اساسی (۱۰ برابر) مشخصه‌های فنی– تاکتیکی سیستم‌های امنیتی آشکار می‌کند. از آنجایی که این سیستم روانه ساخت محصولات جدید و بازار متقاضی سیستم‌های امنیتی می‌باشد، موارد کاربرد آن در نوع خود نوآورانه و مبتکرانه می‌باشد.

پیشنهاد برای مطالعه:

BizTech--IoT-wireless2

استفاده از سیستم های بی سیم فوق العاده امن برای نظارت و برقراری امنیت

مترجم: سارا ایزدیار در چشم ­انداز امنیتی امروز، تمامی سازمان­ها با این مساله دست به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *