سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات اعلام سرقت / سیستم اعلام سرقت خودرو
car-theft

سیستم اعلام سرقت خودرو

طبق آمارهای بین‌المللی هر ۲۰ ثانیه یک ماشین سرقت می‌شود یعنی چیزی بیش از یک میلیون ماشین در سال. ۲۰% کل این سرقت‌ها به دلیل باز ماندن درب‌ها یا فراموش شدن کلید در ماشین یا روی ماشین می‌باشد. همچنین آمارها نشان می‌دهد تعداد سارقان حرفه‌ای در این بخش در حال افزایش است با این حال بیشتر ماشین‌ها توسط سارقین غیرحرفه‌ای سرقت می‌شود که به سادگی این مسئله قابل توقف است.
سیستم اعلام سرقت خودرو، تجهیزاتی جهت حفاظت از خودرو هستند. این تجهیزات ضد سرقت بوده و عمل سرقت را برای سارق دچار مشکل می کنند و یا منجر به برحذر داشتن سارق از دزدی خودرو شود.

دو نوع اصلی سرقت خودرو داریم که عبارتند از :
۱- سرقت درجا ( لوازم و تجهیزات )
۲- سرقت جابه جایی ( سرقت خود خودرو )

سرقت درجا (لوازم و تجهیزات)

این نوع سرقت شامل سرقت قالپاق و لاستیک، ضبط و باند، لوازم صندوق عقب شامل زاپاس و محتویات داشبورد می باشد که در تمامی این سرقت ها باید وارد خودرو شد که یا از طریق شکستن شیشه و یا از طریق باز کردن قفل درب صورت می‌گیرد.

 سرقت جابجایی (سرقت خود خودرو)

سرقت خود خودرو هم از انواع سرقت می باشد که فرد سارق از همان راه‌هایی که در بالا اشاره شد با ورود به داخل خودرو درصدد سرقت خودرو بر می‌آید اما با این تفاوت که زمان لازم برای سرقت خود خودرو بیشتر از سرقت درجا می باشد. چون برای روشن کردن و راه‌اندازی خودرو به وقت بیشتری نیاز ‌می‌باشد.
امروزه به لطف پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و فن‌آوری‌های مدرن، سرقت جابجایی یا سرقت خود خودرو بسیار مشکل است. مگر در مواردی که سهل‌انگاری از طرف مالک خودرو صورت گیرد مثل رها کردن خودرو روشن، باز گذاشتن درب خودرو با سوئیچ روی آن و یا سرقت خودرو توسط مسافر یا فردی که به صورت ناگهانی وارد اتومبیل شود.

خودرو های دزدیده شده، غالباً دچار یکی از این چهار سرنوشت می شود:
۱- همه و یا بخشی از آن به خاطر قطعه هایش باز می شود که به اصطلاح اوراق می‌شود.
۲- هویتی جدید می یابد (دست کاری شماره شاسی و بدنه) و سپس برای مخفی کردن هویت واقعی ماشین به شهر یا استان دیگری برده و فروخته می شود.
۳- از آن برای‌ دزدی، باربری، ارتکاب جرم و خرابکاری استفاده می‌شود.

 انواع سیستم ضد سرقت خودرو

سیستم ضد سرقت خودرو انواع مختلفی دارد :
• قفل چرخ: این وسیله به جای یک مهره از هر چرخ نصب می‌شود و با آچار خاصی باز می‌شود که برای هر ماشین متفاوت است. به این ترتیب اجازه بازکردن پیچ های چرخ گرفته می شود

• قفل درب: از کیفیت مناسب قفل درب خودرو مطمئن شوید برای اینکار با یک قفل‌ساز با تجربه مشورت کنید بسیاری از قفل‌های اتومبیل های مدل پایین از نوع بازاری بوده و امنیت و طول عمر پایین دارند.

• قفل فرمان: استفاده از یک قفل فرمان که به راحتی بریده نشود جلوی چرخش فرمان را می‌گیرد.

• قفل پدال: با وصل شدن به پدال ترمز و کلاج مانع تعویض دنده و یا گرفتن ترمز می شود.
نکاتی که هنگام خرید تجهیزات فوق باید به خاطر داشته باشید عبارتند از:
• رنگ قفل: قفلی را انتخاب کنید که رنگ زرد یا قرمز داشته باشد و از خارج خودرو به راحتی دیده شود.
• ضخامت میله و جنس قفل: از خرید قفل های سبک وزن خود داری کنید این قفل ها به راحتی با انبرهایی که سارقان در اختیار دارند بریده می شود.
• مکانیسم امنیتی قفل: قفل باید در مقابل سوراخکاری و اسید مقاومت داشته باشد و ترجیحا از انواع مرسوم در بازار نباشد.

• سیستم اعلام سرقت الکترونیکی:  مجموعه تجهیزاتی است که مانند یک سیستم اعلام سرقت منزل بر روی خودرو نصب می گردد و در صورت فعال شدن سنسورها سیستم شروع به آژیر کشیدن نموده و در مدل های جدیدتر از طریق ریموت کنترل تصویری راننده را با خبر می سازد.

مشخصات سیستم های آلارم خودرو (دزدگیرها)

در رابطه با ویژگی‌های دزدگیر می‌توانیم آن را به دو بخش ویژگی‌های ضد سرقتی و امکانات جانبی دسته‌بندی نماییم. در مورد امنیت مهمترین چیز سنسورها می‌باشد.
• سنسورها  :  ساده‌ترین سنسورها که در بیشتر دزدگیرها وجود دارد عکس‌العمل نسبت به باز شدن درب‌ها، کاپوت و صندوق عقب است. بعد از آن شما به آشکار کردن ضربات وارده به اتومبیل نیاز دارید. این کار توسط شوک سنسور انجام می‌شود.
• میکرو سوییچ : از میکرو سوییچ‌ها علاوه بر روی درب‌ها بر روی کاپوت و صندوق عقب استفاده می گردد تا باز شدن درب ها توسط سیستم مرکزی قابل تشخیص باشدو

• سنسور تشخیص شکستن شیشه: دستگاهی است که صدای شکستن شیشه را تشخیص می‌دهد و می‌تواند به یک سیستم آژیر متصل شود.

• آشکارساز ولتاژ: با استفاده از این وسیله که به سیستم سیم‌بندی اتومبیل وصل می‌شود هرگونه مصرف جریان ناشی از باز شدن درب‌ها و روشن شدن چراغ‌های داخل یا صندوق عقب یا دستگاه‌های برقی اتومبیل را آشکار می‌کند.

• آشکارساز حرکت :  این دستگاه‌ بر اساس خاصیت دوپلر با استفاده از امواج مافوق صوت در صورتی که چیزی داخل اتومبیل حرکت کند آن را تشخیص داده و با اتصال به سیستم دزدگیر آن را فعال می‌کند.

• آشکارساز لرزش: شوک سنسورها به شما در مورد تصادف با اتومبیل، حمله به اتومبیل و یا سرقت‌هایی که نیاز به ضربه زدن به بدنه اتومبیل دارد و یا لرزش ماشین از بستن درب ها کمک می‌کند بهترین شوک سنسور نوع دوگانه می‌باشد که می‌تواند ضربات ضعیف را از ضربات سنگین تشخیص دهد. دزدگیرهایی که شوک سنسورهای دوگانه دارند در مقابل ضربات خفیف چند لحظه آژیر می‌زنند اما در مقابل ضربات سنگین آژیر کاملاً به کار می‌افتد. لازم به ذکر است که لرزش ماشین ناشی از عبور ماشین‌ها از کنار آن این وسیله را تحریک می‌کند.

• چراغ‌های هشدار دهنده: معمولا سیستم های اعلام سرقت از چراغ های چشمک زن کوچکی استفاده می نمایند تا به دیگران نشان دهند خودرو مسلح به یک سیستم اعلام سرقت می باشد. استفاده از این چراغ ها به تنهایی  حتی اگر سیستم اعلان سرقت در اتومبیل وجود نداشته باشد باعث دور کردن سارقین می‌شود.

• دستگاه کنترل کننده مرکزی:  یک کامیوتر کوچک که مدیریت سنسورها و خروجی ها را به عهده دارد.
• آژیر: با فعال شدن سیستم دزدگیر آژیر به صدا درامده و علاوه بر ترساندن سارق باعث جلب توجه اطرافیان می گردد. برخی از آژیر ها مجهز به باتری بکاپ هستند که در صورت قطع کردن برق باتری به تولید صدا ادامه می دهند.

• ریموت کنترل :  ریموت کنترل وسیله‌ای است که در ابتدایی‌ترین حالت به صورت بی‌سیم برای فعال و غیرفعال کردن دزدگیر از آن استفاده می‌شود. ریموت کنترل بحث طولانی‌ای دارد اما نکته‌ای که در مورد آن اکنون می‌خواهیم صحبت کنیم فاصله عملکرد آن است. بیشتر ریموت کنترل‌ها برد موثر حدود ۳۰ متر دارند اما انواعی نیز وجود دارد که تا یک کیلومتر برد دارند. شما قطعاً نمی‌خواهید از فاصله یک کیلومتری دزدگیر خود را فعال یا غیرفعال کنید. اهمیت برد بالا بیشتر برای ریموت کنترل‌هایی است که به صورت دوطرفه می‌باشند.

امکانات جانبی سیستم های دزدگیر:

• ایموبلایزر دستی‌ : منجر به خاموش شدن موتور ماشین و به صدا در آمدن آژیر میشود. این گزینه را میتوان در صورتی که ماشین را به زور از شما گرفته باشند، فعال کرد.

• غیرفعالسازی اضطراری : این سوئیچ به شما امکان میدهد در صورتی که آلارم تصادفاً به صدا در آمده باشد، آن را قطع کنید.

• ریموت کنترل تصویری: از طریق صفحه نمایشگر روی ریموت کنترل امکان می دهد از وضعیت خودرو و یا عامل فعال کننده سیستم اعلام سرقت آگاه شوید. این ویژگی در حالتی که مثلاً در جایی داخل ساختمان (پاساژ خرید یا در میهمانی) باشید و صدای آژیر ماشین را نشنوید، کاربرد دارد.

• ایموبلایزر: یک بی حرکت ساز الکترونیکی می تواند حفاظت خیلی بهتری برای جلوگیری از سرقت خودرو را داشته باشد. بی حرکت سازهای الکترونیکی موتور، بهترین محافظ برای جلوگیری از سرقت خودرو هستند؛ آنها برای صدور اجازه استارت موتور خودرو، کلید ویژه و یا ابزار الکترونیکی کوچکی را لازم دارند. بی حرکت ساز الکترونیکی با ایزوله کردن دو مدار جداگانه که خودرو برای راه اندازی نیازمند آنها است (سامانه های استارت ماشین، احتراق، سوخت مدیریت موتور)، وظیفه‌شان را انجام می دهند. در کشورهای کانادا و امریکا بی حرکت سازهای الکترونیکی موتور‌ جزو الزامات خودرو محسوب می ‌شوند. و همه خودروهای ساخته شده برای فروش در کانادا و امریکا باید مجهز به یک بی حرکت ساز تأیید شده باشند.

• بالابر شیشه هنگام فعال کردن دزدگیر :  در صورتی که شیشه‌های اتومبیل برقی باشد هنگام ترک اتومبیل دیگر نیازی به بالا بردن شیشه‌ها نیست زیرا با همان دکمه‌ای که دزدگیر فعال می‌شود شیشه‌ها نیز بالا می‌روند.

• استارت از راه دور:  در روزهای سرد زمستان بدون خروج از منزل می‌توانید اتومبیل را روشن کنید تا گرم شود و به این شکل علاوه بر صرفه‌جویی در وقت خود از سرما در امان بمانید.

• فعال‌کننده گرمکن‌های شیشه‌ها:  این ویژگی به شما در روزهای سرد زمستان که شیشه‌های اتومبیل یخ بسته است کمک می‌کند تا بتوانید با دید کافی بدون زحمت پاک کردن شیشه‌ها حرکت کنید.

• قفل مرکزی :  امکان می‌دهد بدون نیاز به کلید با صرفه‌جویی در وقت لازم برای قفل کردن تمام درب‌ها با فشار یک دکمه تمام درب‌های اتومبیل را هم‌زمان با فعال کردن دزدگیر قفل کنید. در بعضی از اتومبیل‌ها حتی شما می‌توانید هنگام ترک اتومبیل درب باک بنزین را نیز قفل نمایید به این ترتیب علاوه بر بالا بردن ایمنی باک هنگام رسیدن به پمپ بنزین نیازی به پیدا کردن کلید درب باک ندارید.

• ریموت کنترل دو طرفه: ریموت کنترل‌های دو طرفه قادر به دریافت اطلاعات از وضعیت اتومبیل نیز می‌باشند مثل ریموت کنترل‌های تصویری. به این ویژگی با ترکیب ریموت کنترل با برد بالا به شما امکان می‌دهد که حتی اگر آنقدر از اتومبیل خود دور هستند که صدای آژیر آن را نمی‌شنوید در صورت فعال شدن آژیر از طریق صدای ریموت کنترل از وضعیت اتومبیل خود مطلع شوید.

• دکمه پیدا کردن ماشین :   فرض کنید که اتومبیل خود را در یک محل خلوت پارک می‌کنید پس از مدتی که به محل مراجعه می‌کنید آنجا را مملو از ماشین‌های پارک شده می‌بینید به طوری که نمی‌توانید تشخیص دهید اتومبیل خود را کجا پارک کرده‌اید. در این مواقع تنها با فشار یک دکمه چراغ‌ها و آژیر اتومبیل برای لحظاتی فعال می‌شوند تا به شما در پیدا کردن محل اتومبیل کمک کنند.

• مسلح شدن اتوماتیک دزدگیر همزمان با بسته شدن آخرین درب   : دزدگیرها مجهز به این ویژگی پس از خاموش شدن اتومبیل و بسته شدن درب‌ها به طور خودکار مسلح می‌شوند که البته قبل از مسلح شدن دستگاه دزدگیر هشداری به صورت یک تک آژیر و یا خاموش و روشن شدن چراغ‌ها اعلام می‌شود و در برخی از دزدگیرهای پیشرفته جهت جلوگیری از به جای ماندن سوئیچ در داخل اتومبیل می‌توان فقط عملکرد مسلح شدن دزدگیر بدون قفل شدن درب‌ها را انتخاب و مورد استفاده قرار داد.

• صندوق پران:  این ویژگی امکان باز و بسته کردن درب صندوق عقب از بیرون ماشین بدون استفاده از سوییچ و با استفاده از ریموت کنترل را می دهد.

• مسلح شدن با نزدیک و دور شدن از اتومبیل: در این حالت ریموت کنترل علائمی را به طور دائم ارسال می‌کند که باعث تشخیص هویت راننده برای خودرو می‌گردد.

• ورودی مستقل کاپوت: باعث می‌شود هنگام بازکردن درب کاپوت چراغ سقفی روشن ‌شود. باز شدن آن هنگام مسلح بودن دزدگیر، آژیر ممتد را فعال می‌کند.

• قفل کودک: مکانیزمی است که درب‌های ماشین را هنگام روشن بودن اتومبیل قفل می‌کند. علاوه بر این مانع باز کردن درب ماشین از بیرون توسط قاپ‌زن‌ها می‌شود.

• تکنولوژی های جدید خودرو یاب  :  دستگاه هایی است  که به GPS مجهز هستند و به شما امکان می دهند تا از طریق یک وب سایت از محل اتومبیل خود مطلع شوید. این سیستم علاوه بر کاربرد هنگام سرقت خودرو به شما اجازه می دهد در صورتی که اتومبیل خود را به سایر اعضای خانواده می دهید. از سرعت، موقعیت جغرافیایی و جزییات دیگری  مطلع شوید.

•  برچسب های امن شناسایی (شناسایی قطعات خودرو)  :  برای تأثیرگذاری بهتر، شناسه دهی به اجزای خودرو، باید به گونه ای باشد که جعل هویت برای خودرو آنقدر دشوار و غیرمطمئن شود که دزدان حرفه ای عطایش را به لقایش ببخشند. بدین منظور، روش‌های هویت دهی باید از یکسو همه کس فهم، نسبتاً ارزان و سهل‌الوصول و دارای درج آسان باشد، و از سوی دیگر، دستکاری و کندن آن دشوار باشد. شناسه ها باید به آسانی قابل تشخیص توسط پلیس و کارکنان ثبت اسناد باشد. از جمله این روش‌ها، میکرودات (ریزنقطه) است که می توان آن‌را به عنوان بازدارنده سرقت استفاده کرد.  میکرو دات یا ریز نقطه ها از رویکردهای ‏«‏استگانوگرافی»‏‌ در حفاظت از پیام هستند. استفاده از ریزنقطه ها یکی از پیشروترین سیستم های شناسه دهی است که فعلاً برای حفاظت از خودروها در برابر سرقت، در دسترس است. ریزنقطه ها به تعبیری «‏DNA»‏ خودرو می شوند و تشخیص صاحب قانونی خودرو را برای پلیس ممکن می سازند و جاذبه سرقت خودرو را در نظر سارقان کاهش می دهند. آنچه که کد شده بر روی ریزنقطه ها کد می شود، یا VIN اعطا شده توسط تولید کننده اولیه است و یا شماره «پین» یکتایی است که از طریق بانک های داده سراسری که تنها در دسترس پلیس است، قابل اتصال به VIN است.  ریزنقطه ها اندازه ای تقریباً مشابه دانه های ماسه داشته، هر کدام با خطوطی از متن درج شده با لیزر، کُد شده اند. ریزنقطه ها با چسب مخصوصی روی دارایی ها درج می شوند؛ این چسب که حاوی یک ردیاب ماوراء بنفش است و در زیر اشعه سیاه UV نور می تاباند، مورد کاربرد پلیس و کارشناسان است. ریزنقطه ها به اغلب اسید ها، حلال ها، نمک های جاده و گرما مقاوم بوده، تنها با آسیب های شدید می توان آنها را از بین برد. نقطه ها با نقطه خوان های ساده و مخصوص درشت نمایی خوانده می شوند.
هر خودرو، با هزاران ریزنقطه منحصر به فرد کد می شود، که خیلی ساده بر روی شاسی، اتاق و قطعات پر سرقت اتومبیل، نصب می شوند. ریزنقطه ها همچنین ممکن است روی بقیه بخش‌های خودرو از جمله رینگ‌ها، رادیو پخش‌ و تجهیزات دیگر نیز نصب شوند.
از بین بردن هزاران ریزنقطه نصب شده بر خودرو، تقریباً محال است؛ بنابر این دزدهای حرفه ای می دانند که برای سرقت چنین خودروهایی باید پیه گیر افتادن با اقلام مسروقه و یا دستگیر شدن به عنوان مال خر را در نتیجه مشاهدهی حتی یک ریزنقطه به تن خود بمالند. ریزنقطه ها را پس از انتقال مالکیت خودرو نیز می‌توان نصب کرد.

پیشنهاد برای مطالعه:

burglar at a window

راهنمای خرید سیستم‌های اعلام سرقت منازل

با توجه به افزایش جرم و جنایت و نقش امنیت در سال‌های اخیر، تقاضا برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *