سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / دسته‌بندی نشده / سیستم‌های نظارت تصویری، راه‌حلی هوشمندانه برای ارتقاء سطح کیفیت خدمات فروشگاه‌ها
maxresdefault (3)

سیستم‌های نظارت تصویری، راه‌حلی هوشمندانه برای ارتقاء سطح کیفیت خدمات فروشگاه‌ها

مترجم: منا حسینی

اگر شما یک شرکت پروژه محور هستید و در نظر دارید مزایایی استفاده از سیستم‌های نظارت تصویری تحت شبکه را برای مدیران و مجریان پروژه‌ها بازگو ‌کنید، یا اگر صاحب یک فروشگاه زنجیره‌ای هستید که در نظر دارد شعب فروشگاه خود را به سیستم‌های نظارت تصویری تجهیز کند و یا حتی به فکر ارتقاء سطح کیفیت ارائه خدمات فروشگاه خود هستید، با مطالعه این مقاله می‌توانید به اطلاعات خوبی در زمینه مزایای استفاده سیستم‌های مدیریت و نظارت تصویری در فروشگاه‌ها دست یابید.

————————————————————————————-

در هر دو بخش خرده فروشی و عمده فروشی رقابت بسیار شدید است و در نتیجه حاشیه سود پایین. برای باقی ماندن در لایه‌های بالایی بازار خورده فروشان مجبور هستند هر مزیتی که می‌توانند را در اختیار بگیرند. بدین معنی که خودشان را با جدیدترین پیشرفت‌های تکنولوژی تطبیق دهند. بدین دلیل است که امروزه همه جنبه‌های فعالیت خرده فروشی از فهرست اموال تا اخراج، همگی تحت شبکه شده و به صورت کامپیوتری انجام می‌شود حال فرصت اضافه کردن نظارت تصویری به این لیست می‌باشد.

سیستم‌های نظارت تصویری تحت شبکه به خرده فروشان ابزار و توانایی جدیدی جهت بهبود و رشد مدیریت بر اجناس گم شده و یا سرقت شده، و بالا بردن راندمان انبارداری می‌دهد. با بهره‌گیری از تصاویر ثبت شده به عنوان اطلاعات دیجیتال که در هر نقطه‌ایی به وسیله یک شبکه کامپیوتری در دسترس می‌باشد نظارت تصویری تحت شبکه اجازه می‌دهد کارمندان نظارت بر انبار کالا و بخش‌های دیگر تصاویر ویدیویی را نظارت، پردازش و مدیریت کنند. هوش مصنوعی داخل دوربین‌ها، آنها را قادر می‌سازد فرصت‌های سرقت و رفتارهای مشکوک را تشخیص داده و به کارکنان اطلاع دهند.

اما مزایا به اینجا محدود نخواهد شد. این هوشمندی دریچه‌ایی به سوی روش‌های جدید جستجو در فروشگاه برای تعیین طرح موثرتر فروشگاه شامل طراحی نحوه نمایش و رفتار کارکنان می‌باشد. علاوه بر این به مدد مزایای استفاده از شبکه و تکنولوژی دوربین‌های دیجیتال فروشگاه‌ها می‌توانند هزینه‌های واقعی را کاهش دهند همچنین از این تصایر در جهت کاربردهای آموزشی و مقاصد دیگر استفاده نمایند.

چه زمان استفاده از سیستم‌های نظارت تصویری سنتی (آنالوگ) متوقف شد

هم از جهت منبع مدرک و هم از لحاظ جلوگیری از سرقت، سیستم نظارت تصویری جز جداناپذیر یک سیستم خرده فروشی محسوب می‌شود. با توجه به تحقیقات بازار که توسط شرکت جی. پی‌فری‌من[۱] صورت گرفته، تنها در آمریکا شش میلیون دوربین نظارت تصویری جهت نظارت بر مشتریان و کارمندان در فروشگاه‌ها نصب است. یک فروشگاه زنجیره‌ایی با ١۵٠٠ شعبه می‌تواند معادل پنجاه سال تصویر آنالوگ از شعب مختلف خود در طول یک روز ضبط نماید.

آیا می‌توان به صورت موثر از این تصاویر استفاده نمود؟ جواب این است: نه خیلی.

 کم شدن دارایی‌ها و یا اموال در اثر سرقت به یکی از بزرگترین مشکلات خرده فروش‌ها تبدیل شده است. طبق آمار ارائه شده توسط دانشگاه فلوریدا، در سال ٢٠٠۴ در آمریکای شمالی، رقم اجناس گم شده ٣١ بیلیون دلار تخمین زده شده است که این رقم ١/۵ درصد از فروش کلی خرده فروشان را در بر می‌گیرد. سال به سال این درصدها تغییر نمود و همان طور که بازار خرده فروشان گسترش یافت، بیشتر از بیلیون‌ها دلار به رقم اجناس گم شده اضافه شد. اگر شرکتی بتواند مبالغ از دست رفته حاصل از دزدی اجناس را کاهش دهد به طرز قابل توجهی حاشیه سود خود را بالا برده است.

بزرگترین نقطه ضعف سیستم‌های آنالوگ در جلوگیری از سرقت است زیرا این سیستم‌ها نمی‌توانند رفتارهای منجر به جرم را تشخیص و اعلام نمایند. یک نفر به طور ثابت باید نظاره‌گر مانتیورهای فروشگاه باشد و یا در صورت مشاهده موردی مشکوک ساعت‌ها تصاویر ضبط شده را بازبینی نماید تا شاید دزد را بیابد. همچنین کیفیت پایین تصاویر ویدئویی یکی دیگر از علل کاهش اثربخشی سیستم‌ها است. حداکثر رزولوشن دوربین‌های نظارتی آنالوگ حدود ۰٫۴ مگاپیکسل است. در صورتی که دوربین‌های نظارت تصویری دیجیتال رزولوشن بسیار بیشتری را فراهم می‌کنند. معمولا تصاویر آنالوگ با رزولوشن پایین توانایی فراهم آوردن مدارک قطعی جهت پیگرد قانونی دزدان را ندارند. چنین تصاویری به اندازه کافی برای خواندن شماره پلاک ماشین‌ها شفاف نیستند. همچنین برای مقاصد آموزشی و دیگر اهداف چون سیستم‌های تشخیص چهره مناسب نیستند.

برگردید و به آن پنجاه سال تصویری که توسط دوربین‌های ١۵٠٠ فروشگاه ضبط می‌شود فکر کنیم. چه اتفاقی می‌افتد اگر ‏تصاویر واضح‌تر بودند و می‌توانستند در خصوص یک سرقت به شما هشدار دهند.

راهی بود که بر اساس آن شما توسط تصاویر به اطلاعاتی دست پیدا می‌کردید که با توجه به نیاز مشتریان طراحی فروشگاه را تغییر می‌دادید.

شما می‌توانستید از آن به عنوان ابزاری برای اندازه‌گیری میزان زمانی که یک مشتری، در صف خدمات پس از فروش ایستاده، استفاده نمایید.

شما می‌توانستید در رفتارهای مجرمانه جستجو نموده و ویدوئوهای آموزشی برای کارکنانتان آماده کنید.

تصاویر آنقدر واضح بودند که می‌توانستید شماره و یا نام روی پیراهن یکی از کارکنان را بخوانید.

پاسخ در نظارت تصویری تحت شبکه است.

سیستم‌های نظارت تصویری تحت شبکه تمام مزیت‌های مربوط به دوربین‌های تحت شبکه و شبکه‌های کامپیوتری را به نظارت تصویری اضافه می‌نمایند. استفاده از دوربین‌های دیجیتال، تصاویر با وضوح رنگی بالا، پوشش بهتر و توانایی زوم بهتر را به همراه دارد. ترکیب سیستم‌های نظارت تصویری با شبکه محلی[۲] باعث می‌شود تصاویر جمع‌آوری شده از شعب مختلف فروشگاه‌ها بر روی شبکه شما موجود باشد. این بدین معنی است که شعبه‌های مختلف فروشگاه می‌توانند از تصاویر موجود، برای آموزش، تحقیقات در خصوص نحوه رفتار مشتری، نحوه طراحی فروشگاه و چیدمان قفسه‌ها و بسیاری موارد دیگر، بهره ببرند. چنانچه فراتر رویم و دوربین‌های هوشمندتری داشته باشیم، می‌توانیم بر نحوه دقیق رفتارهای مشتری و کارکنان، وقایع، عمل و عکس العمل‌ها بیشتر نظارت داشته باشیم و در نتیجه به تعداد افراد کمتر، همچنین زمان کمتری برای نظارت بر مانیتورهای اتاق کنترل نیازمندیم.

در ادامه به پنج مورد از مزایای سیستم‌های نظارت تصویری تحت شبکه اشاره می‌کنیم.

١- بهبود پیشگیری از گم شدن و یا سرقت اجناس

یک سیستم نظارت تصویری و دوربین‌های تحت شبکه که هوشمند و قابل برنامه‌ریزی باشند، قابلیت تشخیص رفتارهای مشکوک کارمندان و مشتریان را دارد. این عامل باعث کاهش نیاز نظارت دائم کارمندان بخش حراست شده، علاوه بر این دقت کنترل و نظارت اشخاص بعد از بیست دقیقه کاهش می‌یابد، در حالی که یک دوربین هوشمند همواره با دقت بالا به کار نظارت مشغول می‌باشد و این امر باعث کاهش گم شدن و یا سرقت اجناس فروشگاه می‌شود.

استفاده از دوربین‌های هوشمند جلوی بسیاری از مواردی که باعث گم شدن و سرقت اشیا می‌شود را می‌گیرد. این سیستم‌ها رفتارهای مشکوک را شناسایی و اعلام می‌کنند، به عنوان مثال زمانی که یک مشتری به جای برداشتن یک بسته بزرگ از یک جنس چندین بسته کوچک از آن جنس را بر می‌دارد و یا زمانی که صندوق‌دار عمدا یک جنس خریداری شده را اسکن نمی‌کند.

ضبط سازمان یافته رفتارهای منتهی به سرقت در فروشگاه‌ها و توانایی در ارسال سریع آنها به دیگر شعب فروشگاه از دیگر مواردی است که باعث بهبود پیشگیری از گم شدن و یا سرقت اجناس می‌شود.

همچنین می‌توان به یکپارچه‌سازی سیستم نظارت تصویری با تگ‌های نصب شده بر روی اجناس (تگ‌هایی که بر روی اجناس نصب می‌شود و در صورت سرقت و خارج کردن جنس از فروشگاه، هنگام عبور از گیت خروجی آلارم به صدا در می‌آید) جهت جلوگیری از کندن تگ‌ها توسط مشتری قبل از خروج از درب، اشاره نمود.

در انتها باید گفت، ارتباط مستقیم بین تصویر و دستگاه پوز بانکی باعث می‌شود از بسیاری از خطاهای فروش جلوگیری شود. به عنوان مثال زمانی که صندوقدار تخفیف غیرمجاز به خریداری می‌دهد.

۲-  بالا رفتن ارزش کسب و کار

امروزه دوربین‌های تحت شبکه هوشمند و توانایی ذخیره‌سازی و دسترسی تصاویر بر روی شبکه بسیاری از خرده فروشان صنعت را به سمت استفاده از سیستم‌های نظارت تصویری جهت برنامه‌ریزی و بهبود کسب و کار خود و بالا بردن حاشیه سود سوق می‌دهد. برخی از این خرده فروشان، با کمک شورای پژوهش پیشگیری از سرقت[۳] و برنامه ستورلب[۴] چیدمان‌های نوآورانه جهت جلوگیری از گم شدن و یا سرقت اجناس را برای فروشگاه‌ها انجام می‌دهند. آنها با به حداقل رساندن سرقت اجناس و دیگر جرم‌های صورت گرفته در فروشگاه دامنه سود را افزایش می‌دهند. طی تحقیقی که بر روی ده‌ها فروشگاه با زمینه فعالیت‌های مختلف صورت گرفته، سیستم‌های نظارت تصویری در جهت بررسی رفتار مشتری، اجناس سرقت شده و امور مربوط به کارمندان کمک شایانی نموده‌اند.

سیستم‌های نظارت تصویری برای کاربردهای ذکر شده در بالا مناسب هستند. زیرا می‌توانند طوری تنظیم شوند که رفتارها و اتفاقات مورد نظر شما را تشخیص دهند. علاوه بر این جستجوی هزاران ساعت تصویر ضبط شده برای پیدا کردن چند دقیقه از فیلم و یا تصویری که به جستجوی شما مربوط می‌شود، را بسیار ساده می‌کنند.

یکسری از راه‌هایی که شرکت شما می‌تواند از تصاویر ضبط شده هر روز فروشگاه در جهت بهبود کسب و کار خود استفاده کند به شرح زیر می‌باشد.

 • زیر نظر داشتن ورود و خروج تعداد مشتریان و طول صف‌های صندوق جهت پرداخت، با هدف اعلام و هشدار در صورت نیاز به تعداد کارمند بیشتر.
 • اعلام هشدار توسط سیستم در صورتی که قفسه‌ها نیاز به بازسازی دارند، شرایط ناپایداری در فروشگاه رخ داده و یا راهروهایی که اجناس در آنها چیده شده مملو از جمعیت شده و عبور و مرور به مشکل برخورده است.
 • بررسی و نظارت بر روی رفتارهای متقابل مشتری و کارمندان برای سرویس‌دهی بهتر، تشخیص مشکلات موجود در آموزش و مدیریت، تشویق رفتارهای خوب کارمندان و شناسایی کارمندانی که از سرویس‌دهی مناسب به مشتریان خوداری می‌کنند و یا از زیر بار مسئولیت‌های محوله شانه خالی می‌کنند.
 • مطالعه و بررسی نوع چیدمان فروشگاه به منظور ارتقا سطح کیفیت و تعیین نقاط پر ازدحام و اجناسی که متقاضی زیاد دارد، جهت بهبود فروش و کاهش ازدحام مشتری در یک نقطه.
 • توسعه ابزارهای آموزشی جهت آموزش کارمندان از شناسایی رفتارهایی که منتهی به سرقت اجناس می‌شود تا نحوه برخورد با مشتری جهت ترقیب و کمک به وی برای خرید بیشتر و بهتر.

۳-  کاهش کلیه هزینه‌های مالکیت از دیگر مزایایی سیستم‌های نظارت تصویری تحت شبکه

برای اکثر خرده فروشان، تقریبا تمام فرایندهای مهم و عملیاتی به یک شبکه محلی (لن) متصل می‌شود. سیستم‌هایی که از سرقت و گم شدن اجناس جلوگیری می‌کنند از این جهت مستثنی هستند. سیستم‌های دوربین‌های مداربسته معمولا برای نگهداری و پشتیبانی قراردادی جداگانه دارند. اضافه شدن دوربین‌ها به این شبکه باعث می‌شود شما بدون پرداخت هزینه‌های زیرساخت از مزیت‌های دوربین‌های تحت شبکه برای سیستم‌های جلوگیری از سرقت استفاده کنید.

شبکه‌های لن، در بسیاری از موارد باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های سیستم‌های نظارت تصویری می‌شوند. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • شرکت شما، در حال حاضر دارای تخصص‌های لازم در زمینه آی‌تی[۵] است. دوربین‌های تحت شبکه مانند دیگر تجهیزات شبکه دارای آدرس ای‌پی هستند و می‌توانند با هزینه پایین در هر جایی از شبکه نصب شوند و از طریق نرم‌افزار به طور مرکزی کنترل ‌شوند. این امر باعث می‌شود شما بتوانید از زیرساخت‌های موجود نظیر سرورها، سوییچ‌ها و کابل‌ها استفاده کنید. زیرساخت‌های سیستم نظارت تصویری شما به راحتی یکی دیگر از زیرساخت‌های آی‌تی می‌شود و به شما اجازه می‌دهد از مزایایی کاهش هزینه از طریق شبکه‌های لن استفاده کنید.
 • سیستم‌های نظارت تصویری از استانداردهای باز[۶] استفاده می‌کنند و بر روی شبکه عادی اترنت اجرا می‌شوند. برای ضبط تصاویر و ذخیره‌سازی استفاده از سخت‌افزار سرور کامپیوتر نسبت به دیگر تجهیزات مانند دی‌وی‌آرها[۷] در الویت است زیرا باعث کاهش هزینه‌های مدیریت و تجهیزات می‌شود. به خصوص برای سیستم‌های بزرگ‌تر که ذخیره‌سازی و سرورها بخش قابل توجهی از کل هزینه‌ها می‌شود.
 • در دسترس بودن ابزار قدرتمند مدیریت برای نظارت، دسترسی و ضبط تصاویر. اضافه کردن نرم‌افزار به سیستم قابلیت‌های و مزایای سودمند را ایجاد می‌کند. برخی از این قابلیت‌ها عبارتند از، ترکیب شواهد ویدیویی با اطلاعات تراکنش دستگاه پوز[۸] و یا یکپارچه‌سازی با اطلاعات تراکنش صندوق (پرداخت نقدی) برای جستجو و تجزیه و تحلیل پیشرفته.
 • نصب سیستم‌ها می‌تواند مرحله به مرحله صورت گیرد و شما می‌توانید سیستم دوربین مداربسته خود را با تصاویر شبکه یکپارچه‌سازی کنید. بدین معنی که، هر زمان دوره استفاده از دوربین‌های آنالوگ به سر آمد شما می‌توانید به راحتی دوربین‌های تحت شبکه را جایگزین کنید. این عمل به راحتی وصل کردن یک کابل به شبکه است.
 • قابلیت آرشیو و ذخیره‌سازی قابل اطمینان. تصاویر نظارتی می‌توانند مانند دیگر اطلاعات، از طریق یک شبکه بر روی یک سرور ذخیره‌سازی شوند.
 • توانایی توسعه‌پذیری و افزایش عملکرد. محصولاتی مانند ایکس پروتکت شرکت مایلستون[۹] از طریق چندین سرور، سایت و دوربین پشتیبانی می‌شوند. این امر باعث می‌شود سیستم‌های شما با رشد سازمان‌تان قابلیت توسعه‌پذیری داشته باشند.

۴- صرفه‌جویی در زمان کارمندان از طریق مدیریت متمرکز و دسترسی از راه دور

یکی از مشکلاتی که با تصاویر آنالوگ ایجاد می‌شود این است که، معمولا تصاویر فقط در یک شعبه از فروشگاه وجود دارند. هر دوربین دارای یک کابلی است که تصاویر را به یک مانتیتور منتقل می‌کند. مگر اینکه شما یک دستگاه ضبط تصاویر شبکه داشته باشید، یک دستگاه ضبط محلی. اگر یک نفر در یک شعبه دیگر و یا شعبه مرکزی نیاز به تصاویر ضبط شده در شعبه شما را داشته باشد، تصاویر باید ضبط و ایمیل شود.

با اتصال دوربین‌ها به شبکه، شما می‌توانید به مزایایی بیشتری از یک سیستم نظارت تصویری با تعداد افراد مورد نیاز کمتر دست یابید. کارمندانی که مسئول نظارت بر سرقت و یا گم شدن اجناس هستند می‌توانند چندین مکان را از یک دفتر، تحت نظارت داشته باشند. دوربین‌ها با تصاویر زنده می ‌توانند از طریق اینترنت به چندین مکان دسترسی داشته باشند. پیام‌های اخطار و یا اتفاقات رخ داده از هر کامپیوتر، لپ‌تاپ و یا هر دستگاهی از طریق اینترنت بی‌سیم و یا باسیم قابل بررسی هستند.

۵- مزایایی دوربین‌های تحت شبکه

در زمانی که دوربین‌های آنالوگ می‌توانند تنها رزولوشنی معادل ۰٫۴ مگاپیکسل فراهم کنند دوربین‌های دیجیتال می‌توانند تا ۱۶ برابر رزولوشن بیشتری به ارمغان آورند، منطقه بیشتری را تحت پوشش قرار دهند و قابلیت زوم عالی داشته باشند. این امر باعث می‌شود، دسترسی به اطلاعات پلاک ماشین‌ها و یا حتی نام و شماره درج شده بر روی لباس کارمندان میسر شود. این اسکن پیشرفته باعث ایجاد جزییات بیشتر در تصویر حتی هنگام حرکت سوژه (شخصی که در حال دویدن و یا فرار کردن است) می‌شود.

هزینه نصب دوربین‌های تحت شبکه کمتر از دوربین‌های دیجیتال است. آنها حتی یک پریز برق نیز نیاز ندارند. با استفاده از تکنولوژیPoE[10] شما می‌توانید برق مورد نیاز دوربین را از طریق کابلی که به شبکه متصل است فراهم کنید. همچنین PoE امکان استفاده آسان‌تر از یو‌پی‌اس[۱۱] برای عملکرد بهتر در ۲۴ ساعت از شبانه روز و هفت روز هفته را، فراهم می‌کند.

استفاده از دوربین‌های دیجیتال، کاری بسیار عاقلانه است. اگر شما در این لحظه برای خرید یک دوربین از منزل خارج شوید بهتر است چه دوربینی تهیه کنید؟ دیجیتال یا آنالوگ؟ به طور قطع خرید یک دوربین دیجیتال از همه نظر به نفع شما است. خرید دوربین دیجیتال برگشت سرمایه زیادی برای شما دارد و دری از دنیای دیجیتال امروز را به روی شما می‌گشاید.

[۱] j. P freeman co

[۲] local area network (LAN)

[۳] Loss Prevention Research Council

[۴] StoreLab

[۵] IT

[۶]  Open standadrاستاندارد باز نوعی استاندارد است که در دسترس عموم مردم است و بر رعایت حقوق مختلفی در استفاده از آن تأکید شده است. تعریف‌های گوناگونی از استاندارد باز وجود دارد که بر روش تهیه، دسترسی، بها یا چگونگی اعمال تغییرات بر یک استاندارد تمرکز دارند

[۷] DVRs

[۸] POS

[۹] Milestone Systems XProtect

[۱۰] Power over Ethernet

[۱۱] UPS

پیشنهاد برای مطالعه:

Coax-Cabling-175881451

ارتقاء سیستم های نظارت تصویری با کمک فناوری اچ دی روی کابل کواکسیال

مترجم: سارا ایزدیار در طول دهه­ ی گذشته فناوری دوربین‌های تحت شبکه بیشتر مباحث را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *