دوشنبه , ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات کنترل دسترسی / سه اشتباه عمده در یکپارچه سازی ورودی های امنیتی و سیستم های کنترل دسترسی
bannerCard

سه اشتباه عمده در یکپارچه سازی ورودی های امنیتی و سیستم های کنترل دسترسی

یکپارچه ­سازی ورودی‌های امنیتی و سیستم‌های کنترل دسترسی، حوزه­ای تخصصی است و ورود به این حوزه از عهده هرکسی برنمی ­آید. حقیقت ماجرا این است که ورودی­های امنیتی تنها به یک اتصال خشک[i] (در این ارتباط نیازی به اتصال الکتریکی نمی‌باشد) نیاز دارند و بصورت مجازی با سیستم­های کنترل دسترسی یکپارچه می­شوند، اما در انتخاب سیستم کنترل دسترسی متناسب با اهداف امنیتی سازمان­ها نکات مهمی وجود دارد که عدم توجه به آن­ها تبعات ناخوشایندی را به همراه خواهد داشت. در ادامه سه اشتباه متداول دراین حوزه بررسی می­­گردد.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  • اشتباه اول: قرار دادن دستگاه

جایگذاری دستگاه کنترل دسترسی تنها توان بازدهی ورودی را تحت تأثیر قرار نمی­دهد بلکه سطح امنیتی آن و اثربخشی آن در کاهش امکان تعقیب افراد را متأثر می­کند. اگر ورودی امنیتی سازمانی با صرف هزینه قابل توجه تهیه شده­ باشد، آگاهی از تأثیر جایگذاری دستگاه کنترل دسترسی بر قابلیت­های آن و ایجاد سطح امنیتی مطلوب، لازم و ضروری است.

یکی از اشتباهات رایج در جایگذاری که تأثیر نامطلوبی بر بازده و امنیت دارد، قرار دادن سیستم کنترل دسترسی در راهروها است و در بدترین حالت این دستگاه در سمت چپ راهرو قرار داده می­شود. در بیشتر نقاط دنیا رانندگان در سمت راست خیابان رانندگی می­کنند و بیشتر افراد به این امر واقف هستند و بطور ناخودآگاه از سمت راست عبور می­کنند. بنابراین کاربرانی که حق عبور از درب­های امنیتی چرخان را دارند از سمت راست وارد این ورودی­ها می­شوند، با این حال شرکت­هایی وجود دارند که دستگاه کنترل ورودی را در سمت چپ راهرو درست در نقطه مخالف درب ورودی قرار می­دهند.

ورود افراد غیر مجاز به ساختمان

برای درک بهتر این اشتباه به این مثال توجه نمایید: تصور کنید که زمان نهار است و افراد زیادی درحال استفاده از درب­های گردان امنیتی هستند، وارد می­شوند و یا قصد خروج دارند، در این هنگام فردی که قصد ورود به سازمان را دارد با خیل عظیمی از افرادی که در حال خروج هستند مواجه می­شود، آن شخص باید از میان این افراد عبور کرده به دستگاه کارت­خوان واقع در سمت چپ راهرو رسیده، ورود خود را ثبت نماید و سپس با عبور مجدد از میان آن گروه از کارمندان به سمت راست راهرو حرکت نماید. این کار باعث کم­ شدن کارایی می­گردد از طرف دیگر امکان ورود افراد غیرمجاز در این وضعیت بسیار زیاد است.

اشتباه دیگر فاصله زیاد دستگاه و ورودی می­باشد. با یادآوری مثال قبل، درب گردان در راهرو، فرض بر این است که دستگاه کنترل دسترسی در سمت راست راهرو با فاصله ۱۰ فوت قرار داشته باشد. بنابراین درب ورودی و دستگاه کنترل دستری ده­ها ثانیه از هم فاصله دارند، در ساعات شلوغ روز مانند زمان نهار، امکان عبور افراد غیر مجاز از کنار افراد مجازی که ورود خود را در همان لحظه ثبت کرده­اند وجود داشته و به این ­ترتیب این افراد، که ممکن است خرابکار باشند، به درب ورودی دسترسی پیدا می­کنند.

  • اشتباه دوم: سرعت بسیار زیاد فعال­سازی

هر چه زمان پاسخ­گویی دستگاه کنترل امنیت بیشتر باشد، احتمال خطا و تأیید ورود افرادی که عملاً اجازه ورود ندارند، بیشتر می­شود. آنجا که سرعت اهمیت بالایی می­یابد وقوع این اتفاق بسیار محتمل است چرا که بشر در راستای دستیابی به سرعت بیشتر عموماً دقت را قربانی می­کند. فن­آوری بیومتریک[ii] موجود در بازار، این امکان را فراهم آورده است که تنها با حرکت دست افراد درون آن و نه قراردادن دست بر­ روی آن، ورود افراد مجاز را تأیید می­کند. مسلماً این دستگاه سرعت ورود افراد را بالا می­برد اما امکان تشخیص اشتباه با این فن­آوری بسیار محتمل است و کسی خواستار سرعت بالا در قبال ریسک بالای ورود افراد غیر مجاز نیست.

تعیین هویت افراد در حین حرکت[iii]

در راستای افزایش سرعت ورود افراد، اخیراً حرف از فن­­آوری “تعیین هویت درحال حرکت” به میان آمده ­است که اساس آن تعیین هویت بر اساس کنترل صورت افرادی است که درحال حرکت به­ سمت آن هستند. بنابر گفته شرکت­های سازنده این دستگاه­ها، با استفاده از این فن­آوری صورت اشخاص از فاصله ۱۵ فوتی قابل تشخیص است. اگر چه این تکنولوژی بسیار پیشرفته محسوب می­شود اما درصد خطای بالای آن بر تبلیغات آن مبنی بر سرعت بالای دستگاه غلبه کرده و پذیرش آن ­را تحت تأثیر قرار داده ­است. چنانچه سه نفر بطور همزمان به ­سمت دستگاه حرکت کنند و تنها یک نفر اجازه ورود داشته ­باشد و توسط دستگاه تشخیص داده ­شود، با باز شدن در ورودی تضمینی برای ورود فرد غیرمجاز وجود ندارد.

از این­ رو بهترین راه برای حصول اطمینان از ورود فرد مجاز استفاده از سیستم تعیین هویت دو مرحله­ای است. دستگاه تشخیص چهره در ابتدا افراد مجاز را تشخیص دهد و سپس توسط ابزاری دیگر از عبور فرد تأیید ­شده اطمینان حاصل­ گردد.

  • اشتباه سوم: مشهود نبودن دستگاه برای کاربران

برای ایجاد ایمنی بیشتر از چه نوع دستگاه‌های کنترل دسترسی استفاده کنیم؟ در جواب این سؤال می­توان گفت دو حالت وجود دارد: دستگاه­های بسیار پیچیده و یا جایگذاری مخفی. دستگاه­های کنترل ورودی از دو حالت جدا نیستند، یا ساده بوده و کاربران براحتی و بدون نیاز به آموزشی خاص قادر به استفاده از آن هستند و امکان ورود افراد غیرمجاز براحتی ممکن است و یا پیچیده بوده و کاربران پس از گذراندن دوره­های آموزشی خاص قادر به استفاده از آن هستند و درصد خطای پایینی دارد، از این ­رو برای دستیابی به سطح امنیتی خوب یافتن روشی متعادل که سادگی را در کنار دقت تأمین نماید، لازم است. استفاده از دستگاه­های بسیار جدید که اطلاعاتی از نحوه عملکردشان وجود ندارد نیز توصیه نمی­گردد.

از سوی دیگر، مکان قرارگرفتن دستگاه بسیار مهم است و دستگاه باید در جایی قرار گرفته باشد که براحتی مشهود باشد.

در نتیجه، با توجه به لزوم همکاری مؤثر سیستم­های کنترل دسترسی و ورودی­های امنیتی جهت جلوگیری از ورود افراد غیرمجاز و یا تعقیب کارکنان، انجام تحقیقات گسترده در راستای انتخاب بهترین دستگاه کنترل دسترسی اجتناب ناپذیر است. پس از انتخاب بهترین دستگاه، انتخاب جایگاه مناسب برای آن بطوری که در راستای اهداف امنیتی سازمان بخوبی عمل کند، بسیار مهم است.

i] Dry contact]

ii] Biometric]

iii] Verification on the fly]

یکپارچه ­سازی ورودی‌های امنیتی و سیستم‌های کنترل دسترسی، حوزه­ای تخصصی است و ورود به این حوزه از عهده هرکسی برنمی ­آید. حقیقت ماجرا این است که ورودی­های امنیتی تنها به یک اتصال خشک[i] (در این ارتباط نیازی به اتصال الکتریکی نمی‌باشد) نیاز دارند و بصورت مجازی با سیستم­های کنترل دسترسی یکپارچه می­شوند، اما در انتخاب سیستم کنترل دسترسی متناسب با اهداف امنیتی سازمان­ها نکات مهمی وجود دارد که عدم توجه به آن­ها تبعات ناخوشایندی را به همراه خواهد داشت. در ادامه سه اشتباه متداول دراین حوزه بررسی می­­گردد. ............................................................................................................................................................................................................ اشتباه اول: قرار دادن دستگاه جایگذاری دستگاه کنترل دسترسی تنها توان…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

Biometrics011

چشم انداز صنعت کنترل دسترسی در منطقه آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۱۷ (قسمت دوم)

موسسه آی­ اف ­اس ­ای­ سی گلوبال[i] اخیرا طی یک پروژه تحقیقاتی از صدها نفر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *