سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات اعلام سرقت / سرقت از گاوصندوق (قسمت دوم)

سرقت از گاوصندوق (قسمت دوم)

دست‌کاری گاوصندوق
معمول‌ترین روش سارقان برای دست‌کاری گاوصندوق مته کاری آن است. چندین راه برای استفاده از مته جهت باز کردن گاوصندوق وجود دارد. راحت‌ترین راه مته‌کاری قفل برای رسیدن به اهرم یا درایو چرخ‌دنده است. بعد از رسیدن به اهرم با درایو چرخ‌دنده، سارق می‌تواند از میله منگنه برای بیرون آوردن یا کج کردن آن‌ها تا زمانی‌که مانع زبانه نباشند استفاده کند.
برای اقدام متقابل در برابر این کار، بسیاری از سازندگان، صفحات سنگین کبالتی را جهت ممانعت یا کاهش سرعت مته‌کاری درب گاوصندوق به‌کار می‌برند. به‌هر حال این‌که کبالت واقعاً بتواند مانع از مته‌کاری شود یا سرعت آن را کم کند بسته به سر مته‌ای که سارق استفاده می‌کند دارد. بیش‌تر سر مته‌های مرسوم نمی‌توانند صفحه کبالتی را سوراخ کنند. گرچه، اگر سارق به سر مته‌های الماسی یا تیتانیومی مجهز باشد، در نهایت می‌تواند کبالت را سوراخ کند. اما، احتمالاً به قیمت هزینه چند مته برای سارق تمام خواهد شد (زیرا سر مته‌ها بیش‌تر از موتور آنها دوام دارند) و، مهم‌تر این‌که، زمان زیادی می‌برد. همان‌طور که می‌دانید، زمان، دشمن شماره یک سارق است – پس، دیگر روش‌ها به کار برده می‌شود.

safe-box1

البته هر سارق ماهری تقریباً همه‌چیز را در مورد گاوصندوقی که آن را مته‌کاری می‌کند می‌داند – مانند اقدامات پیشگیرانه به‌کاربرده شده در محل توسط سازنده. پس برای مقابله با این اقدامات، سارقان می‌توانند زاویه بالای صفحه کبالتی را سوراخ کنند و مستقیم به جعبه دنده برسند. هدف سارق در این‌جا خراب کردن جعبه دنده نیست، بلکه دیدن آن است. با استفاده از یک ناظر فیبر نوری موسوم به بورسکوپ ، سارق می‌تواند چرخش چرخ‌دنده‌ها را با چرخاندن شماره‌گیر ببیند. پس تنها منظم کردن شیارها و مشاهده افتادن محافظ به جای خود، می‌ماند.
حالا ممکن است تعجب کنید، “اگر راه‌هایی اطراف صفحه کبالتی وجود دارد – پس سازنده گاوصندوق چه‌کاره است؟” حفاظت اضافی با سیستم‌هایی موسوم به ریلاکرها (دوباره قفل کننده‌ها ) انجام می‌شود. بسته به طراحی‌های متفاوت سازندگان، ریلاکر، زمانی‌که سر مته سارق صفحه شیشه‌ای پلاستیکی درون قفل را سوراخ کند عمل می‌کند. یک‌بار که این ماده شکاف بردارد، مجموعه‌ای از تجهیزات کمکی قفل کننده را به‌کار می‌اندازد که کاملاً گاوصندوق را قفل می‌کند. حتی اگر رمز صحیح، گاوصندوق را برای بار اول باز نکند ریلاکر فعال می‌شود. در این حالت صاحب گاوصندوق بایستی با یک متخصص یا کلیدساز گاوصندوق تماس بگیرد تا محتویات آن را دوباره به‌دست آورد.
مته‌کاری از کنار، روشی است که برای رسیدن به زبانه به کار می‌رود. سارق با استفاده از یک سر مته ۹ یا ۱۰ اینچی بلند سوراخی در کنار گاوصندوق ایجاد می‌کند. یک بورسکوپ جهت دیدن موقعیت زبانه به کار می‌رود. سپس، سارق با استفاده از یک میله منگنه زبانه را از جای خود در می‌آورد.
سوراخ‌های مته‌کاری در عقب گاوصندوق روش دیگری برای حمله است. سارق دو سوراخ ایجاد می‌کند: یکی برای بورسکوپ و دیگری برای یک آچار پیچ گوشتی مخصوص بسیار بلند. سارق از بورسکوپ برای دیدن پیچ‌های روی صفحه جعبه دنده استفاده می‌کند. سپس صفحه را بر می‌دارد و از آچار پیچ گوشتی برای حرکت چرخ‌دنده‌ها به جایی که به زبانه اجازه رد شدن بدهد کمک می‌گیرد.
زمانی‌که یک گاوصندوق مته‌کاری می‌شود، چیزی که سارقان بایستی درنظر داشته باشند این است که حتی کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند به گاوصندوق آسیب برساند بدون این‌که امیدی به باز شدن آن باشد.

safecracking2                                                   یک بورسکوپ به سارق امکان دیدن داخل گاوصندوق را می‌دهد.

 

چند روش معمول دیگر مته‌کاری وجود دارد. اما، مته‌کاری تنها راه نیست. ما به چند راه باز کردن گاوصندوق که حتی پر سر و صداتر از مته‌کاری است نگاهی می‌اندازیم.

آتش زدن، انفجار و فناوری مدرن سرقت

در یک دمای خاص، تمام فلزها آتش می‌گیرند. هیچ سازنده گاوصندوقی نمی‌تواند کاری در این باره انجام دهد. سارقان می‌توانند از روش‌هایی برای آتش زدن جهت ایجاد یک سوراخ در بدنه گاوصندوق به اندازه‌ای که بتوان محتویات آن را بیرون بکشد استفاده کنند. سارقان برای انجام این کار از مشعل‌های گوناگونی استفاده می‌کنند. مشعل‌های اکسی استیلن می‌توانند در دماهای بالای ۴۵۰۰ درجه فارنهایت کار کنند، اما با توجه به محدودیت زمان این درجه حرارت آن‌قدر نیست که بتواند سوراخی در بدنه گاوصندوق ایجاد نماید. پس، یک سارق در مواجهه با یک گاوصندوق واقعا بزرگ چه می‌کند؟
کاترهای پلاسمایی و نیزه‌های حرارتی هردو قادر به ایجاد حرارت کافی برای آتش زدن چنین گاوصندوق بزرگی هستند. این دو ابزار به‌سرعت جایگزین مشعل اکسی استیلن به‌عنوان وسیله‌ای جهت آتش زدن گاوصندوق شدند. در هر دو مورد، سارق از ابزار حرارتی برای ایجاد سوراخ بر روی درب گاوصندوق جهت منفجر کردن مکانیزم قفل یا محتویات درون گاوصندوق استفاده می‌کند. جنبه بد آتش زدن گاوصندوق، گرما و دود زیاد ناشی از این فرایند است. هم‌چنین، هم کاترهای پلاسمایی و هم نیزه‌های حرارتی گران هستند و کار با آن‌ها مستلزم مهارت است.
دیگر روش محبوب منفجر کردن است. این روش احتمال موفقیت بالا و ایمنی پایینی دارد. اما از زمانی که سارقان متوجه شدند محتویات گاوصندوق می‌توانند در برابر انفجار سالم بمانند و نیز می‌توانند خود پس از آن‌که انفجار مسئولین را باخبر کرد فرار کنند، این روش سریع و موثر است.
سارقان از گلوله‌های جَم برای منفجر کردن درب گاوصندوق استفاده می‌کنند. گلوله‌های جم از نیتروگلیسیرین به عنوان ماده منفجره استفاده می‌کنند. نیتروگلیسیرین ترکیبی از اسیدهای سولفوریک، گلیسیرین و نیتریک است. این ترکیب انفجاری قوی، اغلب مانند “گریس” است، و به شکل یک ماده ژله مانند است.
برای استفاده از گلوله‌های جم، سارق نیاز به موارد زیر دارد:
یک نوار سلوفان
نیتروگلیسیرین
کلاهک چاشنی
باتری
صابون (یک نوع خاص از صابون لباس‌شویی)
برق +/-
یک اهرم (در صورت نیاز)
شروع کار سارق با قرار دادن تکه‌ای سلوفان در فضای بین درب و چارچوب گاوصندوق است. سپس سارق صابون را به شکل یک کلاهک قیف مانند دور سلوفان می‌کشد. دلیل استفاده از صابون این است که نرم است و دارای استحکامی است که مانع از نشت گلیسیرین از قیف می‌شود. زمانی‌که صابون در محل خود قرار گرفت، سارق با احتیاط سلوفان را برمی‌دارد، و مجرایی در کلاهک صابونی برای قرارگیری نیتروگلیسیرین به‌جا می‌گذارد. سپس، کلاهک چاشنی و سیم‌های متصل به باتری چاشنی را در کلاهک می‌گذارد. قدم آخر ریختن نیتروگلیسیرین است. معمولاً تقریبا یک اونس برای از جا کندن درب کافی‌ست. پس از دور شدن از گاوصندوق، سارق سیم‌ها را به ترمینال‌های باتری متصل می‌کند، تا کلاهک چاشنی را منفجر کند. سپس کلاهک انفجار نیتروگلیسیرین را آتش می‌زند. حال، تنها چیزی که باقی می‌ماند غارت کردن است.
علاوه بر نیتروگلیسیرین، سی-۴ ، پتن ، یا آردی‌ایکس توسط سارقان با تجربه برای انفجار درب گاوصندوق استفاده می‌شود. این قضیه مخصوصاً در مورد گاوصندوق‌های تجاری صادق است. استفاده از قفل‌های الکترونیکی موجب پیش‌رفت‌های بیش‌تر و امنیت بالاتر می‌گردد. این قفل‌ها امکان داشتن رمزهایی با گروه‌بندی‌های عددی بیش‌تر و شخصی‌سازی رمزها بر اساس کاربرهای مختلف را می‌دهد، هم‌چنین توانایی ذخیره تمام اطلاعات ورودی را دارد.

safecracking3                                             انگشت‌نگاری‌های فرابنفش ردپای سارق را برای تعقیب فراهم می‌آورند.

استفاده از فناوری، تنها سارقان مدرن را کند کرده نه این‌که آن‌ها را متوقف کند. معمول‌ترین راه گذشتن از یک قفل الکترونیکی پیدا کردن رمز از طریق ابزارهای خودکار یا رخنه به رایانه است. دیگر روش موفق برای گذشتن از قفل الکترونیکی صفحه‌کلیدی، پوشاندن اشیا در همان ساختمانی که گاوصندوق در آن واقع است با جوهرفرابنفش توسط سارق است. در طول روز، صاحب گاوصندوق اشیا جوهری مانند دستگیره‌های درب‌ها و نرده پلکان‌ها را قبل از باز کردن گاوصندوق لمس می‌کند. پس از این که صاحب گاوصندوق کد را با انگشت‌های جوهری خود وارد کرد، سارق تنها نیاز دارد که برگردد و نور سیاهی به روی صفحه کلید برای نشان دادن این‌که کدام کلیدها فشار داده شده‌اند بتاباند. یک کیت گردگیری اثرانگشت کاراگاهی نیز اغلب می‌تواند کلیدهای فشارداده شده را معلوم کند.
یک فیلم جیمز باند، دیگر روش فناوری مدرن یعنی نرم‌افزار مورد استفاده سرقت گاوصندوق که توسط جی‌دی همیلتون از گروه ماس-همیلتون توسعه داده شده است را نشان می‌دهد. این نرم‌افزار و بسیاری از کپی‌های آن می‌توانند به درگاه برنامه‌نویسی قفل با استفاده از یک اتصال بی‌سیم متصل شوند. نرم‌افزار، زمانی‌که در یک لپ‌تاپ قوی اجرا می‌شود، به آسانی ترتیبی از اعداد را تا زمانی‌که به رمز صحیح برسد امتحان می‌کند. با این حال، هزینه نرم‌افزار و سخت‌افزار اغلب بیش‌تر از محتویات اکثریت گاوصندوق‌هاست. این روش بیش‌تر در جاسوسی صنعتی یا سیاسی استفاده می‌شود. در حال حاضر آژانس‌های دولتی ایالات متحده این نرم‌افزار را جهت ایجاد اقدامات متقابل موثر مورد مطالعه قرار داده‌اند.

این کار را در خانه امتحان نکنید

حتی اگر دانش و ابزار لازم را برای انجام آن دارید، بازکردن گاوصندوق جرمی با ریسک بالا است که جریمه‌های قانونی بسیاری دارد. جریمه‌ها آن‌قدر هستند که بسیاری از سارقان را از این کار بازدارد. در واقع علت نادر بودن سرقت گاوصندوق نیز همین است. بیشتر سارقان ماهر، از توانایی‌هایشان در لباس کلیدساز یا دیگر مراجع قانونی استفاده می‌کنند. آن‌ها هم‌چنین به سازندگان گاوصندوق برای آزمایش طرح‌هایشان کمک می‌کنند. امروزه، محتویات گاوصندوق‌ها بیشتر بر اثر آتش‌سوزی از بین می‌رود تا سرقت.

پیشنهاد برای مطالعه:

burglar at a window

راهنمای خرید سیستم‌های اعلام سرقت منازل

با توجه به افزایش جرم و جنایت و نقش امنیت در سال‌های اخیر، تقاضا برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *