سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات اعلام سرقت / سرقت از گاوصندوق (قسمت اول)

سرقت از گاوصندوق (قسمت اول)

در فیلم‌ها، سارقان و جاسوسان چیره‌دست می‌توانند ماهرانه یک گاوصندوق را در ظرف چند ثانیه با استفاده از دست‌ها و یک جفت گوش خوب از کار بیاندازند. بازکردن گاوصندوق به این سادگی نیست، اما دزدان خبره گاوصندوق واقعاً می‌توانند از پس هر مکانیزم قفلی برآیند. این کار نیاز به داشتن ابزار مناسب، مهارت‌های لازم و صبر زیاد دارد.
در این مقاله، ما قواعد این مهارت خاص را بررسی می‌کنیم و به شما پیچ و خم‌های باز کردن گاوصندوق را نشان می‌دهیم.
گاوصندوق علی‌رغم طراحی ایمن و آزموده شده، ضعف‌هایی دارد: هر گاوصندوقی بایستی برای یک کلیدساز یا دیگر اشخاص صلاحیت‌دار در مقابل حوادثی مانند خرابی یا باز نشدن قفل قابل دسترسی باشد. این ضعف، اساس کار سرقت از گاوصندوق است.
برای اطلاع از چگونگی سرقت از گاوصندوق، ابتدا باید گاوصندوق و مکانیزم‌های اولیه‌ای که برای حفاظت از آن استفاده می‌شود را شناخت. گاوصندوق‌ها بسته به استفاده‌های خانگی یا تجاری اندازه‌ها و شکل‌های متفاوتی دارند. بیشتر گاوصندوق‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: ضدحریق و ضد سرقت. ساختار یک گاوصندوق با نوع کاربرد آن تعیین می‌شود. بسته به نیازهای خریدار، یک گاوصندوق ممکن است دیواری، زیر کف یا نوع ساده آن عمود بر زمین باشد.

گاوصندوق‌های ضد حریق با مواد بازدارنده آتش تقویت می‌شوند اما در سرقت، به اندازه کافی ایمن نیستند. گاوصندوق ضدسرقت برای مقاومت در مقابل حملات جدی سارقین ساخته می‌شود. اما به علت وجود چارچوب‌های فلزی تقویت شده و روکش فلزی آن‌ها، این نوع گاوصندوق‌ها مانند یک اجاق عمل می‌کنند؛ محتویات درون خود را زمانی‌که در معرض حرارت یا شعله قرار می‌گیرند کاملاً می‌پزند.
سرقت از گاو صندوق، در فیلم‌ها
تاکنون فیلم‌های متعددی که هنر سرقت گاوصندوق را به تصویر کشیده‌اند، ساخته شده‌اند. اینجا به تعداد کمی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:
شغل ایتالیایی (۲۰۰۳)، مردان گاوصندوق، جانور جذاب، به کالینوود خوش آمدید، یازده اقیانوسی، قدرت مطلق، نشان، جان‌سخت، هادسن هاوک، سارق،حس برتر
سرقت گاوصندوق و انتقال آن به محلی که سارقان زمان و ابزار لازم برای جدا کردن قسمتی از بدنه و خارج کردن محتویات آن را دارند محبوب‌ترین روش دزدی گاوصندوق است. گرچه، زمانی ‌که طراحی و شرایط اجازه این کار را نمی‌دهد، سارق باید با مکانیزم قفل دربیفتد. ما در بخش بعدی مفصلاً نگاهی به مکانیزم قفل می‌اندازیم.

قفل‌های رمزدار

رمز قفل، اولین قدم برای حفاظت از یک گاوصندوق است. امروزه انواع قفل‌های رمزدار وجود دارد. رمزها برای گاوصندوق‌ها به دو طبقه تقسیم می‌شود: گروه ۱ و گروه ۲.
امروزه در گاوصندوق‌های خانگی رمزهای گروه ۲ معمول‌تر است. آن‌ها یک، دو، یا سه رمز را فراهم می‌کنند.
گروه ۱ به‌علت استفاده از رمزهای تا شش‌ عدد، درجه بالاتری از امنیت را فراهم می‌آورند. همچنین این قفل‌ها محکم‌تر هستند، و چرخ‌دنده‌های بیشتری در مکانیزم قفل‌شان دارند. این کار به شدت احتمال سرقت گاوصندوق حتی توسط یک سارق حرفه‌ای را کاهش می‌دهد.
حالا، نگاهی می‌اندازیم به این‌که در داخل قفل رمزدار چه چیزی اتفاق می‌افتد.
ویژگی قفل مرکزی در یک گاوصندوق، جعبه دنده است؛ یک مجموعه منتخب از قطعاتی که با هم برای “شناخت” رمز کار می‌کنند. وقتی سازندگان گاوصندوق برای جلوگیری از سرقت از جعبه دنده‌های مختلف استفاده می‌کنند، تمام آن گاوصندوق‌ها حول همان قاعده طراحی می‌شوند.

safecracking1

یک جعبه دنده

جعبه دنده شامل یک هرزگرد متصل به یک محور است. داخل قفل، محور، درون چندین چرخ‌دنده و یک‌ درایو چرخ‌دنده است.‌ تعداد چرخ‌دند‌ه‌ها‌ در یک جعبه دنده با تعداد شماره‌ها در رمزها شناخته می‌شود – یک چرخ دنده برای هر شماره. زمانی که شما هرزگرد را می‌چرخانید، محور درایو، چرخ‌دنده را می‌چرخاند. یک پین به درایو چرخ‌دنده متصل است. وقتی چرخ‌دنده بچرخد، پین در نهایت با یک زائده کوچک روی چرخ مجاور که چرخ طیار نامیده می‌شود تماس برقرار می‌کند.
هر چرخ‌دنده‌ یک چرخ طیار در هر طرفش دارد. پین، چرخ‌دنده اولی را تا زمانی‌که با چرخ‌دنده مجاورش اتصال برقرار کند می‌چرخاند. این کار تا زمانی‌که تمام چرخ‌دنده‌ها می‌چرخند ادامه پیدا می‌کند. به این کار منظم کردن چرخ‌دنده‌ها گفته می‌شود. هر چرخ‌دنده‌ روی محور، یک شیار روی خودش دارد. وقتی رمز مناسب شماره‌گیری شود، تمام چرخ‌دنده‌ها و شیارهاشان کاملاً در یک خط قرار می‌گیرند.
یک حفاظ به صورت ثابت بالای چرخ‌دنده‌ها قرار دارد. این حفاظ یک میله آهنی کوچک متصل به یک اهرم است. حفاظ مانع از این می‌شود که درب گاوصندوق بدون شماره‌گیری رمز باز شود. این کار را با خوابیدن روی چرخ‌دنده‌ها و بستن مسیر زبانه که از درب گاوصندوق حفاظت می‌کند انجام می‌دهد.
زمانی که تمام چرخ‌دنده‌ها در یک امتداد قرار می‌گیرند، شیارهاشان یک شکاف ایجاد می‌کند. حفاظ به ‌علت نیروی وزن خود داخل این شکاف می‌افتد. در این زمان، زبانه می‌تواند آزادانه به عقب بلغزد و درب گاوصندوق باز شود.
هنگامی‌که تمام چرخ‌دنده‌ها در جعبه دنده در مکان صحیح خود قرار بگیرند، شیارهاشان یک شکاف ایجاد می‌کند. حفاظ به‌علت نیروی وزن خود داخل شکاف می‌افتد و اجازه می‌دهد تا گاوصندوق باز شود.
این طراحی نسبتاً بدون مشکل، در عین سادگی تواناست. طراحی جعبه دنده نزدیک به ۱۰۰ سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد و کماکان ثابت کرده که حتی برای ماهرترین دزدان گاوصندوق غلبه بر آن مشکل است. اما، این دلیل فریب خوردن نیست. در بخش‌های بعدی نگاهی به راه‌های گوناگونی که سارقان برای غلبه بر این طرح استفاده می‌کنند می‌اندازیم.

رمزهای آزمایشی و قفل‌های روز

ساده‌ترین راه برای باز کردن یک گاوصندوق فهمیدن رمز آن است. گرچه باتوجه به مطالب گذشته این امر سخت به نظر می‌رسد، فهمیدن رمز معمول‌ترین روش سارقان برای باز کردن گاوصندوق‌ها است. اما آیا اگر آن‌ها رمز را بدانند واقعاً می‌توانند درب گاوصندوق‌ها را باز کنند؟ در حرف، بلی. پی بردن به رمز اولین قدم یک سارق گاوصندوق برای نفوذ به درون گاوصندوق است.
تمام گاوصندوق‌ها توسط سازندگان با رمزهای آزمایشی حمل می‌شوند. به‌طور ایده‌ال یک صاحب گاوصندوق رمز آزمایشی را پس از خرید گاوصندوق بازنشانی می‌کند. اما این کار آن‌طور که فکر می‌کنید همیشه اتفاق نمی‌افتد. در حقیقت بیش‌تر صاحبان گاوصندوق، آن را می‌خرند و همان رمز آزمایشی را استفاده می‌کنند؛ و گاوصندوق خود را به شکار آسانی برای سارقان تبدیل می‌کنند. رمزهای آزمایشی برای بیش‌تر گاوصندوق‌ها بر اساس استاندارد صنعت است و در بسیاری از موارد توسط هم کلیدسازها و هم سارقان گاوصندوق‌ها شناخته شده‌اند. اگر این به معنای عدم استفاده از روش‌های پیچیده برای ورود به گاوصندوق‌ها باشد، تنها چند ثانیه برای امتحان رمزهای آزمایشی معمول طول می‌کشد و وقت با ارزش سارق را هدر نمی‌دهد.
زمان، دشمن شماره یک سارق گاوصندوق است. با در نظر داشتن این موضوع، روش دیگر مورد انتخاب برای سرقت پیدا کردن رمز است. علاوه بر رمزهای آزمایشی، سارقان ممکن است قبل از استفاده از ابزارشان، از ضربه زدن به اطراف گاوصندوق یا تجسس برای امتحان و به‌دست آوردن یا حدس شماره، استفاده کنند.
به‌طور شگفت‌آوری اغلب افراد، رمز را اگر بر روی گاوصندوق ننویسند آن را در نزدیکی گاوصندوق می‌نویسند. جستجوی ساده‌ای در اتاقی که گاوصندوق در آن واقع است احتمالاً به سارق شماره‌هایی را که لازم دارد می‌دهد. بسیاری از صاحبان گاوصندوق‌ها نیز رمز را بدخط روی دیوار و یا بر روی کاغذی نامعین می‌نویسند.
بسیاری از مشاغل گاوصندوق خود را در حالتی‌که کلیدسازها آن را قفل روز می‌نامند، نگه‌داری می‌کنند. با شماره‌گیری تمام ترکیب‌های ممکن، کاربران آن مشاغل گاوصندوق شرکت را باز می‌کنند. سپس زمانی‌که درب آن را می‌بندند، ترکیب مورد نظر را بهم نمی‌زنند. این بدین معناست که هرکسی می‌تواند درب گاوصندوق را به راحتی باز کند، و یا در اغلب موارد تنها با دادن آخرین ترکیب می‌تواند درب را باز کند. اگر یک سارق گاوصندوق آن‌قدر خوش‌شانس باشد که با گاوصندوقی با قفل روز مواجه شود، در بدترین حالت تنها بایستی آخرین شماره را حدس بزند.
سارقان حرفه‌ای هم از انواع مختلف گاوصندوق و هم افرادی که از آن استفاده می‌کنند به خوبی اطلاع دارند. اما زمانی که اوضاع خوب پیش نمی‌رود، سارق باید بماند و تلاش کند تا گاوصندوق یا قفل را از کار بیاندازد.

دست‌کاری قفل

دست‌کاری قفل نیاز به سطحی از تیزهوشی دارد که دیگر روش‌های سرقت ندارند. ممکن است با روش انتخاب شاه‌راه یا راه فرعی آشنا باشید. در میان اغلب سارقین، دست‌کاری قفل به‌عنوان “انتخاب شاه‌راه” برداشت می‌شود. این به‌علت این است که دست‌کاری قفل ناب‌ترین شکل سرقت گاوصندوق است. از لحاظ فنی، دست‌کاری قفل، پروسه باز کردن یک گاوصندوق قفل شده بدون هیچ‌گونه مته‌کاری یا تخریب آن است. همان‌طور که نامش نشان می‌دهد، شما از قفل بر ضد خودش استفاده می‌کنید تا به رمز دست پیدا کنید.
این روش ایده‌ال است زیرا اگر نگوییم هیچ، نیاز به ابزار کمی دارد و هوشمندانه‌ترین راه نفوذ به یک گاوصندوق است. گرچه، نیاز به صبر بسیار زیادی دارد. هم‌چنین سارق بایستی فهم خوبی از حرکت‌های مکانیکی قفل در شکل‌های مختلف آن و/یا از بعضی خصوصیات صاحب گاوصندوق داشته باشد.
هنر دست‌کاری قفل بر پایه دیدگاهی علمی در سال ۱۹۴۰ توسط هری سی. میلر ابداع شد. همانند فیلم‌ها، سارق از صدا برای کشف رمز استفاده می‌کند. اما چیزی که شما در فیلم‌ها نمی‌بینید این است که سارق به چیزی بیش از چند ثانیه و یک گوش خوب برای انجام این کار نیاز دارد.
میلر یک پروسه سه مرحله‌ای برای دست‌کاری قفل جهت فاش کردن رمز خود به کار برد:

۱. تشخیص نقاط تماس
۲. کشف تعداد چرخ‌دنده‌ها
۳. ترسیم نتایج

safecracking2

شما ابتدا بایستی نقاط تماس قفل را تشخیص دهید. هم‌چنین درایو چرخ‌دنده، شکافی مانند شکاف چرخ‌دنده‌ها در جعبه دنده درون خود دارد. اما این شکاف شیب پیدا می‌کند تا به اهرم و حفاظ زمانی‌که تغییر مسیر می‌دهند کمک کند. وقتی برجستگی اهرم با این شیب تماس برقرار می‌کند صدای کلیک ایجاد می‌شود. این اولین چیزی‌ست که یک سارق سعی به فهمیدن آن دارد. با گوش دادن به کلیک، سارق می‌تواند تشخیص دهد کدام شماره‌ها به طرف چپ یا راست آن شیار شیب‌دار تعلق دارد. این فضا، منظقه تماس نام دارد و اولین گام برای کشف رمز است.

چرخ‌دنده‌ها

رمز می‌تواند بین یک تا هشت شماره باشد. هرکدام از این شماره‌ها یک چرخ دنده دارند. کار بعدی که سارق می‌خواهد انجام دهد تشخیص تعداد چرخ‌دنده‌ها در جعبه دنده است. با شناخت منطقه تماس، سارق شماره‌ای از قفل که جهتی مخالف با شماره‌های منطقه تماس دارد را شماره‌گیری می‌کند. سارق شماره‌گیری را در این‌جا رها می‌کند. به این کار قراردادن چرخ‌دنده‌ها می‌گویند.

safecracking3

قراردادن چرخ‌دنده‌ها

برای مثال، در یک شماره‌گیری ۱۰۰رقمی اگر منطقه تماس بین ۱۰ تا ۲۰ باشد، سارق چرخ‌دنده‌ها را روی تقریباً ۶۰ قرار می‌دهد. وقتی سارق هرزگرد را به آهستگی به راست می‌چرخاند، درایو چرخ‌دنده دوباره شروع به چرخاندن چرخ‌دنده‌ها از همان موقعیت می‌کند. حال هر زمانی که هرزگرد ۶۰ را رد کند، پین درایو یکی یکی با هر چرخ‌دنده‌ای در جعبه دنده که منظم شود کلیک می‌کند. سارق هر کلیک را تا زمانی‌که دیگر کلیکی نباشد می‌شمارد، و این نشان‌دهنده تعداد چرخ‌دنده‌ها در جعبه دنده است: سه کلیلک = سه چرخ‌دنده.

ترسیم نتایج

با دانستن منطقه تماس و تعداد چرخ‌دنده‌ها، سارق قفل را با چندین بار چرخاندن به راست بازنشانی می‌کند. سپس چرخ‌دنده‌ها را روی صفر می‌گذارد، سارق هرزگرد را به آرامی به سمت چپ می‌چرخاند. او به کلیک‌ها که نشان‌دهنده طرف‌های چپ و راست منطقه تماس است گوش می‌دهد. نتیجه را روی شکلی ترسیم می‌کند، وی این مرحله را چندین بار تکرار می‌کند، تنها در این زمان چرخ‌دنده‌ها را سه شماره در چپ صفر قرار می‌دهد. هر زمانی‌که پروسه از یک موقعیت دیگر شروع شود، منطقه تماس کمی تغییر پیدا می‌کند. سارق این پروسه را با فواصل سه‌تایی تکرار می‌کند تا تمام موقعیت‌های روی هرزگرد ترسیم شود. شما این کار را در فیلم‌ها نمی‌بینید.
شکل نهایی نشان دهنده نقاط تماس چپ و راست برای تمام حالاتی است که چندین نقطه هم‌گرا شده‌اند. این نقاط هم‌گرا باید با تعداد چرخ‌دنده‌هایی که در مرحله قرار دادن چرخ‌دنده‌ها به‌دست آمده مطابقت داشته باشد. آن‌ها هم‌چنین نشان دهنده محدوده‌ شماره‌هایی که رمز را در خود دارند هستند.

safecracking4

نقاط تماس چپ و راستی که در چندین نقطه با هم هم‌گرا می‌شوند، سارق را به سمت محدوده‌ای از اعداد که رمز را در خود دارند هدایت می‌کند.

باوجود آن‌که این شکل محل چرخ‌دنده‌ها را در موقعیت مناسب معلوم می‌کند، ترتیب چرخ‌دنده‌ها را معین نمی‌کند. یک رمز سه رقمی می‌تواند ۶ حالت داشته باشد. بیایید سه عددی که سارق بایستی استفاده کند را بگوییم: ۴، ۳۷ و ۶۱. پس شش حالت ممکن به‌صورت زیر خواهند بود:

۱. ۴-۳۷-۶۱
۲. ۴-۶۱-۳۷
۳. ۳۷-۴-۶۱
۴. ۳۷-۶۱-۴
۵. ۶۱-۴-۳۷
۶. ۶۱-۳۷-۴

با امتحان تمام این حالات گاوصندوق باز خواهد شد.
دست‌کاری قفل، بیش‌تر توسط کلیدسازها استفاده می‌شود تا سارقان. زیرا برای انجام آن مهارت و زمان نیاز است. بیش‌تر سارقان روش‌های کم‌تر زیرکانه‌ای استفاده می‌کنند – حال بیایید نگاهی به آن‌ها بیاندازیم.

ادامه دارد…

پیشنهاد برای مطالعه:

burglar at a window

راهنمای خرید سیستم‌های اعلام سرقت منازل

با توجه به افزایش جرم و جنایت و نقش امنیت در سال‌های اخیر، تقاضا برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *