سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات اعلام سرقت / سرقت از خودپردازها

سرقت از خودپردازها

در اولین ماه‌های سال ۱۳۷۱ اولین کارت (ATM) به‌ نام «سعید عسکری انارکی» کارمند فنی بانک سپه و اولین نصاب خودپردازها صادر شد و در مدت کوتاهی مورد توجه و اقبال قشر تحصیلکرده به ویژه متخصصان فنی قرار گرفت.
این خود‌پردازها که در ابتدا قابلیت جایگذاری اسکناس‌های ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ تومانی را داشت و جمعاً با ۲هزار برگ اسکناس، مبلغ ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان را دردل خود جای می‌داد و مشتری می‌توانست در هر روز تا سقف ۳۰هزار تومان برداشت کند.
اینجا بود که به مرور تعداد کارمندان بانک‌ها و افراد متقاضی استفاده از این امکان روز به روز بیشتر می‌شد و مناسبات مناسب با زندگی شهر‌نشینی مدرن بر سیستم بانکداری حکمفرما شد.

اما در این میان سارقانی که دل در گرو سرقت بانک داشتند، شاهد به‌ وقوع پیوستن آمال و آرزوهای خود بودند چرا که آنها می‌پنداشتند که روءسای دلسوز بانک‌ها نقدینگی را سر راه آنها قرار داده‌اند و گاو صندوق‌ها را از زیر زمین‌ها و دهلیز‌های تنگ و تاریک به بهترین جای ممکن منتقل کرده و به این ترتیب پروسه مرد افکن سرقت را محض رضای خدا، برای سارقان زحمتکش، سهل و آسان کرده‌اند. اما غافل از اینکه طراحان و تولید‌کنندگان خودپرداز‌ها برای چیرگی بر معضل سرقت، طراحی دوربین‌های مداربسته‌ای را برای اطراف و اکناف خودپردازها تدارک دیده‌اند.
اینجا بود که سارقان دندان طمع سرقت از بانک‌ها را کشیدند و سوژه‌‌های خود را از بین مشتریان خودپرداز بانک‌ها انتخاب کردند و روی راه‌های جدید سرقت از عابر بانک‌ها متمرکز شدند و با توجه به اینکه دیگر سرقت در شب و برخورداری از خواب طعمه‌های سرقت دیگر کارایی نداشت به راه‌هایی متوسل می‌شدند که این بار باید سرقت را در روز روشن و در مقابل دید ده‌ها چشم بیدار عملی می‌کردند.

روش‌های سرقت از خودپرداز‌های (ATM) عابر بانک‌ها

۱- اولین شگردی که برای سرقت از خود‌پرداز‌ها به کار گرفته شد، جیب‌بری، کیف‌زنی و خفت‌گیری از مشتریان عابر بانک بود. به این صورت که سارقان در یک تیم دو یا چند نفری مشتریانی را که برای برداشت پول به خودپرداز‌ها مراجعه می‌کردند زیر نظر گرفته و با تعقیب آنها در فرصتی مناسب نقشه خود را عملی می‌کردند. این راه در سرقت از مشتریان بانک‌ها هم مورد توجه سارقان بود. اما از طرفی ریسک زیادی را به همراه داشت.
۲- در این مقطع سارقان عزیز با بهره‌گیری از حوزه کلاهبرداری به طرح نقشه‌هایی پرداختند که در آن مشتریان بانک‌ها بعد از عمل سرقت تا چند ساعت متوجه جریان نمی‌شدند و در این چند ساعت سارقان محترم از محل عملیات سرقت دور شده و سایر اقدامات امنیتی را به جا می‌آوردند.
اولین شیوه سرقت که سارقان اقبال خوبی به آن نشان دادند و در سطح گسترده کشوری انجام شد این بود که آنها به صورت انفرادی حول و حوش خود‌پرداز‌ها پرسه می‌زدند و با شناسایی طعمه‌های خود که افراد مسن یا کسانی بودند که به هر علتی توان انجام پروسه دریافت، انتقال، واریز و… را نداشتند و برحسب نیاز خود از جوانان و در واقع سارقان کمک می‌گرفتند.
اینجا بود که سارق با دریافت رمز و کارت چنین افرادی در اولین فرصت کارت تحویل گرفته را پنهان می‌کرد و با کارت سوخته یا سرقت شده دیگری که خود همراه داشته با انجام عملیاتی صوری در‌خواست طعمه‌های خود را انجام می‌داده.
سپس با بهانه‌ای که مثلاً کارت شما سوخته یا شبکه خراب است، کارت سوخته را به آنها عودت می‌داده واز محل متواری و با به خاطر سپردن رمز کارت در اولین فرصت اقدام به برداشت ۲۰۰هزار تومان کرده و به خاطر محدودیت سقف برداشت، با کارت به دست آمده خرید می‌کردند و این حکایت همچنان ادامه داشت تا زمانی که فرد مالباخته متوجه اشتباه خود شده و برای جبران و ممانعت از سوء‌استفاده‌های دیگر به راهکار‌های قانونی متوسل می‌شد.
۳- یکی دیگر از راهکار‌های سرقت و سوءاستفاده از عابربانک‌ها که چند مدت مورد توجه سارقان و کلاهبرداران حرفه‌ای قرار گرفته بود، به این صورت عملی می‌شد که آنها مشتری خاص خود را در صف انتخاب کرده، سپس آشفته و دستپاچه به او مراجعه می‌کردند و با عنوان کردن این توضیح که بچه‌ام در بیمارستان نیاز به پول دارد و من سهم ۲۰۰هزار تومانی امروز را از خودپرداز دریافت کرده‌ام و امکان دریافت مبلغ بیشتر را ندارم. بعد از طعمه خود می‌خواستند ۲۰۰هزار تومان از حساب خود را به صورت نقدی به او (سارق) تحویل دهد. او نیز متقابلاً ۲۰۰ هزار تومان را به صورت کارت به کارت به حساب طعمه واریز می‌کند، بنابراین وقتی که سارق پول نقد را دریافت می‌کرد، با شگردی حرفه‌ای عملیاتی غیر‌واقعی انجام می‌داد و ادعا می‌کرد که مبلغ به حساب طعمه واریز شده و از او می‌خواست حسابش را چک کند و خودش به بهانه حال نامناسب فرزندش و الزام حضور خود در بیمارستان عذر‌خواهی کرده و از صحنه می‌گریخت. غافل از اینکه هیچ پولی به کارت آنها واریز نشده است.
۴- اما چهارمین شیوه سرقت از خودپرداز‌های بانکی این گونه بود که سارق با پیدا کردن خودپردازی در محله‌ای خلوت، با دستکاری دستگاه خودپرداز و چسب‌کاری در باز شونده‌ای که در پایان پروسه دریافت، پول از آنجا خارج می‌شود، نقشه خود را عملی می‌کرد، به این صورت که در این وضعیت مراحل اولیه پروسه پرداخت وجه به درستی انجام می‌شود اما درست در آخرین مرحله که مرحله پرداخت وجه می‌باشد، به نظر می‌رسد که خودپرداز به خاطر نقص فنی درست عمل نمی‌کند. در حالی که دستگاه وجه نقد را هم پرداخت می‌کند اما به خاطر چسب کاری و مسدود شدن در بازشونده پرداخت، اسکناس‌ها روی هم تلنبار می‌شود و سارق در موقعیتی مناسب به خود‌پرداز مراجعه و وجه نقد حاصل از این کلاهبرداری را سرقت می‌کند.
۵- در این نوع سرقت زمان آن نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند زیرا سارقان در میان روز‌های هفته تنها در روز‌های پنج‌شنبه نقشه سرقت خود را عملی می‌کنند. به این نمونه توجه کنید‌: درروز پنج‌شنبه خانمی تنها که با اتومبیل خود در گوشه خیابان توقف کرده بود و گویا منتظر کسی بوده، می‌بیند که خانم دیگری (سارق) شتابان و به تعجیل وارد اتومبیل او شده و با تهدید چاقو از او می‌خواهد حرکت کند. راننده خانم حرکت می‌کند. بنا به درخواست سارق مقابل یکی از خودپرداز‌ها توقف می‌کند و راننده با دریافت ۲۰۰هزار تومان که همان لحظه از خودپرداز می‌گیرد به انضمام کارت و رمز کارت به سارق، از هم جدا می‌شوند و خانم مالباخته پس از این اتفاق سریعاً پلیس را در جریان امر قرار داده بود. همانطور که گفته شد زمان در این شیوه سرقت، نقش مهمی دارد زیرا روز بعد از سرقت روز جمعه است و مالباخته نمی‌تواند برای مسدود کردن حساب خود و سوزاندن سیم کارت و سایر اقدامات امنیتی به ادارات مراجعه نماید و در این فاصله سارق یا سارقان فرصت زیادی برای خرید و در واقع خالی کردن حساب مالباخته و قربانی خود دارند. (البته بعضی از بانک ها به صورت تلفن بانک این مشکل را برطرف کرده‌اند)
همان‌طور که این خانم مالباخته توضیح داد روز شنبه که اقدامات لازم را انجام داده بود برای چک و مسدود کردن حساب خود به بانک می‌رود و متوجه می‌شود که یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان از حسابش کسر شده که با احتساب ساعت و گوشی تلفن همراه و طلاجات این خانم دچار ضرری ۵/۲ میلیون تومانی شده است.
با این وجود پلیس دو توصیه مهم را حیاتی می‌داند که برای مقابله با سرقت‌های این چنینی همیشه از قفل بودن درها و بالا بودن شیشه‌ها پشت چراغ قرمز و کلاً در حال حرکت یا پشت ترافیک مطمئن شوید و روی گوشی‌های تلفن همراه خود، رمز بگذارید تا اگر گوشی شما به هر دلیل دست سارقان و افراد سوءاستفاده‌گر افتاد، امکان سوء استفاده نداشته باشند، ضمن اینکه توصیه‌های قبلی پلیس را باید جدی گرفت تا با روابط و اقدامات متقابل با پلیس موقعیت‌های سوءاستفاده را به صفر برسانیم و در این رهگذر شاهد عدم سوء‌استفاده‌هایی شویم که متأسفانه در اکثر موارد حاشیه این سرقت‌ها با اقداماتی خشن و غیر‌اخلاقی و غیر‌انسانی به پایان می‌رسد.
۶- پیشرفته‌ترین روش سرقت از خودپردازها‌ “اسکیمینگ ” ‌است. مجرمان با سرقت اطلاعات بدست آمده از کارت‌های عابر بانک افراد و بدون اطلاع دارنده کارت، از آن سوءاستفاده می‌کنند. به صورتی که با نصب ابزارها و وسایلی پیشرفته در محل ورودی کارت دستگاه خودپرداز، قادر هستند اطلاعات کارت را بخوانند و با نصب یک دوربین کوچک، اطلاعاتی را که فرد وارد می‌کند، مانند رمزهای اول و دوم عبوری را نظاره می‌کنند و سپس از آن سوء‌استفاده و از حساب کاربر، برداشت می‌کنند. اسکیمرها، دستگاه‌های الکترونیکی کوچکی هستند که، آن قدر ظریف و باریک هستند که درون شکاف‌های ورودی کارت عابر بانک قرار می‌گیرند و اصلاً دیده نمی‌شوند و به راحتی اطلاعات کارت شما را روی نوار مغناطیسی‌اش خوانده و در حافظۀ خود ذخیره می‌کنند.

چگونگی مقابله با اسکیمینگ

۱- عوامل اجرای بانک‌ها می‌توانند عابر بانک خود را به سیستم‌های حسگر مخصوص برای استفاده از اثر انگشت به جای وارد کردن اطلاعات از طریق دکمه‌ها، مجهز کنند تا نیازی به ورود اطلاعات نباشد.
۲- در دستگاه‌های قدیمی می‌توان “ضد اسکیمر ” نصب و بهترین راه این است که نوار مغناطیسی را مغشوش کنند.
۳- در روش‌های نوین و پیشرفته، علاوه بر نصب حسگرهای لازم، برای جلوگیری از نصب اسکیمر، تجهیزات دیگری قابل نصب است که هنگام برداشت اطلاعات کارت، با ایجاد سیگنال استراسونیک، مانع جمع آوری اطلاعات به صورت صحیح و سالم، در اسکیمر می‌شود و پس از اتمام عملیات تا هنگام خروج کارت، دستگاه فعال می‌شود و اجازۀ استخراج اطلاعات را نمی‌دهد.
۴- عوامل حراست بانک ها با مشاهده شبانه‌روزی دوربین های کنترل دستگاه های خودپرداز، از نصب اسکیمر، توسط مجرمان پیشگیری کنند.
با توجه به توضیحاتی که داده شد، همۀ کاربرانی که از کارت‌های عابر بانک استفاده می‌کنند، باید به دقت عدم وجود اسکیمر را بررسی کنند و در صورتی که به مورد مشکوکی برخورد کردند، حتماً موضوع را با بانک مطرح کنند تا از کلاهبرداری احتمالی جلوگیری شود.

در پایان چند نکته مهم در مورد استفاده از خودپردازها بیان می‌کنیم:

۱- وقتی در صف خودپرداز ایستاده‌اید، از بازکردن کیف دستی یا کیف پول‌تان خودداری کنید و کارت خود را قبل از رسیدن به خودپرداز آماده کنید.
۲- دستگاه‌هایی که دستورالعمل یا پیام غیرعادی به شما می‌دهند، در واقع به شما می‌گویند که از من استفاده نکن، چون ممکن است دستکاری شده باشند و در نتیجه کارت شما را بگیرند و دیگر پس ندهند.
۳- هیچ‌گاه سعی نکنید کارت خود را به زور وارد کارت‌خوان کنید و در انجام دستورالعمل‌ها نیز عجله نکنید تا احتمال اشتباهتان به حداقل ممکن برسد.
۴- وقتی رمز را وارد می کنید، از دستگاه کمترین فاصله ممکن را داشته باشید و صفحه کلید را با دست بپوشانید.
۵- وقتی پولتان را گرفتید، حتما با دقت هم پول و هم کارت را در کیف خود یا جایی امن قرار دهید، حتی اگر چند نفر پشت سرتان باشند!
۶- اگر پول از حسابتان کسر شد و وجهی دریافت نکردید، انتقال وجه انجام نشد یا مسائلی از این دست پیش آمد، در اولین فرصت بانک مربوطه را از موضوع آگاه کنید.
۷- از خودپرداز رسید چاپی بگیرید و آن را نگه دارید تا با صورت‌حساب‌های ماهیانه خود مقایسه کنید.
۸- اگر کارتتان گم شد یا دزد آن را برد، به جای اینکه روی در و دیوار کاغذ بچسبانید که “یک عدد کارت گم شده”، موضوع را هرچه سریع‌تر به بانک مربوطه یا پلیس اطلاع دهید.
۹- رمزی را انتخاب کنید که غیر از خودتان کسی نتواند آن را حدس بزند.
۱۰- رمز خود را هرگز به هیچ‌کس نگویید، حتی پلیس، کارمند بانک، دوستان یا آشنایان.
۱۱- رمزتان را حفظ کنید یا اگر نمی‌توانید آن را از بر کنید، جایی یادداشت کنید که جز خودتان کسی به آن دسترسی نداشته باشد.
۱۲- هر چند وقت یک‌بار رمز خود را عوض کنید و هیچ‌گاه شماره شناسنامه، پلاک منزل، سال تولد یا اعداد این‌چنینی را به عنوان رمز انتخاب نکنید. این‌ها اولین چیزهایی هستند که به ذهن دزد می‌رسند.
۱۳- اگر بیشتر از یک کارت دارید، حتما فهرستی از شماره حساب کارت‌های خود و شماره‌هایی که در صورت مفقود شدن می‌توانید با آنها تماس بگیرید را تهیه کنید. البته لیست را جایی نگهداری کنید که کسی نتواند حدس بزند.
۱۴- هنگام شب، سعی کنید از خودپردازهایی استفاده کنید که روشنایی بیشتری در اطرافشان هست تا بتوانید اطرافتان را بهتر ببینید.
۱۵- شرایط و ضوابط کارت خود را با دقت بخوانید و اگر سوالی برایتان پیش آمد با خدمات مشتریان بانک تماس بگیرید.

پیشنهاد برای مطالعه:

burglar at a window

راهنمای خرید سیستم‌های اعلام سرقت منازل

با توجه به افزایش جرم و جنایت و نقش امنیت در سال‌های اخیر، تقاضا برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *