سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات اعلام سرقت / سرقت اتومبیل در روز روشن و راه‌های جلوگیری از آن
initial-instructions-and-description-of-Npz24l-clipart

سرقت اتومبیل در روز روشن و راه‌های جلوگیری از آن

سارقان همیشه در کمین هستند تا فرصتی بیابند برای سرقت خودرو شما. شاید در زمانی و مکانی که انتظار دزدیده شدن خوردو خود را ندارید با این مشکل مواجه شوید. بهترین عکس‌العمل در آن زمان حفظ خونسردی، تشخیص نوع دزدی و گزارش‌دهی مناسب به پلیس می‌باشد. با مطالعه این مقاله شما با شیوه‌های مختلف دزدی، ابزارهای استفاده شده، راه‌های جلوگیری از سرقت خودرو و استفاده از ابزارها و سیستم‌های ضد سرقت به منظور جلوگیری از آن آشنا می‌شوید و این توانایی را به دست می‌آورید که تا حد ممکن قبل از وقوع حادثه از دزدیده شدن خودرو خود توسط سارقان جلوگیری نمایید.

سرقت خودرو یک عمل مجرمانه است که در آن دزدی یا تلاش برای دزدیدن ماشین یا هر وسیله نقلیه دیگری صورت می‌گیرد. در آمریکا در سال ۲۰۱۲ در بین کلیه ملیت‌ها ۰۵۳/۷۲۱ دزد وسایل نقلیه شناسایی شده است یا به ازای هر صد سکنه ۷/۲۲۹ وسیله نقلیه دزدیده شده است.

در سال ۲۰۱۲ مبلغ اموال دزدیده شده (وسایل نقلیه) ۳/۴ بیلیون دلار تخمین زده شده است.

شیوه‌های دزدی

برخی از روش‌ها که برای دزدیدن وسایل نقلیه توسط مجرمان استفاده می‌شود عبارتند از:

 • دزدی وسایل نقلیه پارک شده بدون استفاده از سوییچ

دزدیدن ماشین پارک شده با شکستن شیشه و وارد شدن به آن و یا روشن کردن اتومبیل با استفاده از سیم‌های متصل به سوییچ و بدون استفاده از آن.

طبق آمار پلیس لندن سالیانه پنجاه درصد از بیست هزار ماشینی که دزدیده می‌شود توسط پورت دیاگ اشکال‌یابی روی ماشین‌ها و یا استفاده از شبیه‌سازی روشن کردن ماشین بدون سوییچ صورت می‌پذیرد.

 • دزدی با در دست داشتن سوییچ:

در این شیوه دزد بدون اطلاع مالک سوییچ را برداشته است و بدون اجازه وی از وسیله نقلیه استفاده می‌کند. این شیوه معمولا توسط نوجوانان یا کارمندانی که زمانی اجازه استفاده از اتومبیل را دارند انجام می‌پذیرد.

این شیوه دزدی ممکن است توسط مجرمانی مورد استفاده قرار گیرد که هنگام ورود به ماشین کلید زاپاسی که توسط صاحب ماشین در داشبورد جامانده است را پیدا کنند و از آن برای روشن کردن و دزدیدن ماشین استفاده کنند. در اینگونه موارد بسته به قوانین حوزه قضایی ممکن است برخورد متفاوتی با سارق انجام گیرد و مالک از شکایت خود صرفنظر نماید.

 • دزد گذری:

وسایل نقلیه‌ای که توسط صاحبان آن در محلی بدون نگهبان پارک شده و سوییچ روی آن است توسط دزدی که در حال عبور از آن محل می‌باشد ربوده می‌شود. به شیوه‌ایی دیگر، برخی از ماشین‌ها که برای فروش گذاشته شدند در حین تست دزدیده می‌شوند و یا تست ماشین باعث می‌شود که مکان کلیدها توسط دزد شناسایی شده و در فرصتی مناسب برای دزدیدن ماشین اقدام شود.

 • ماشین ربایی:

این شیوه اغلب توسط دزدهایی صورت می‌گیرد که با استفاده از زور قصد ماشین دزدی دارند. در اکثر مکان‌ها، این شیوه دزدی جزء جدی‌ترین نوع سرقت است زیرا در آن تعرض نیز صورت می‌گیرد.

در برخی از ماشین‌ربایی‌ها، راننده و مسافرین مجبور به خروج از خودرو می‌شوند و دزد ماشین را با خود می‌برد. در حالیکه در دیگر حوادث، راننده و یا مسافر مجبور بخ ماندن در خودرو به عنوان گروگان می‌شوند. در نوع دیگر ماشین‌ربایی که کمتر رایج است، راننده مجبور به رانندگی خودرو مطابق با درخواست‌های متعارض می‌شود.

 • دزدی همراه با کلاهبرداری:

تصرف غیرقانونی خودرو از فروشنده از طریق انتقال کلاهبردارانه پول (منابع) که نهایتا فروشنده دریافت نخواهد کرد. به عنوان مثال به وسیله سرقت هویت یا استفاده از چک بی‌محل و یا استفاده از وام‌هایی که با ادعاهای بی‌اساس (بابت بازپرداخت وام) به دست آمده است. بسیاری از ماشین‌هایی که از طریق کلاهبرداری دزدیده می‌شود به سرعت به فرد دیگری فروخته می‌شود.

در این شیوه سارقین می‌توانند به آهستگی از ردیابی و دستگیر شدن فرار کنند و در حوزه های قضایی مختلف به سرقت خودرو ادامه دهند.

موسسات اتومبیل کرایه و نمایشگاه‌های فروش ماشین توسط سارقان خودرو مورد کلاهبرداری قرار می‌گیرند بدین صورت که ماشین‌های خود را توسط اسناد جعلی مثل چک‌های بی‌‌محل، کارت‌های شناسایی تقلبی اجاره می‌دهند، می فروشند و یا به صورت لیزینگی در اختیار سارق قرار می‌دهند. این شیوه دزدی در مناطق مرزی به علت عدم استفاده از وسایل ردیاب بسیار رایج است زیرا در کشورهای خارجی امکان اعمال قانون و در نتیجه ردگیری و پیدا کردن ماشین دزدیده شده وجود ندارد.

تغییر کاربری ابزارها (استفاده از ابزارهای مختلف جهت دزدی اتومبیل)

 • استفاده از بلبرینگ‌کش (کنس‌‌‌‌کش) جهت شکستن قفل‌های درب خودرو و قفل سیلندر.
 • استفاده از پیچ‌گوشتی یا سیم‌های یدکی جهت ارتباط منبع برق با سیم‌های استارتر یا سیم‌های دلکو.
 • استفاده از مفتول خم شده جهت وارد کردن بین پنجره خودرو و چهارچوب پنجره جهت باز کردن قفل پشت پنجره که اصطلاحا به آن دیلم گفته می‌شود.
 • بسیاری از خودروهای بدون سوییچ‌ (کی لس[i]) یا فاقد حفاظت از رمزنگاری سیگنال‌های قفل بازکن هستند یا اگر این سیستم را دارا باشند بسیار ضعیف عمل می‌کند. بسیاری از محققین معتقدند دزدی از اتومبیل‌های بسیار لوکس توسط ابزارهای تجاری موجود در بازار مانند آر‌اف‌ای‌دی میکروریدر صورت می‌پذیرد. اگر چه حمله به این نوع برای یک دزدی واقعی استفاده شده است اما به طور معمول شناخته شده نمی‌باشد.
 • استفاده از صلاح گرم و یا صلاح‌های دیگر مانند چوب بیس‌بال، ابزار چاقو و جعبه کاتر برای شکاندن پنجره خودرو و یا ترساندن مسافرینی که داخل اتومبیل هستند.
 • استفاده از کیت‌های شبیه‌سازی کلید

وسایط نقلیه‌ای که غالبا دزدیده می‌شوند

بررسی اینکه چه اتومبیل‌های غالبا دزدیده می‌شوند بستگی به فاکتورهای مختلف شامل منطقه و سهولت سرقت دارد. به طور خاص استانداردهای سیستم‌های حفاظتی در اتومبیل‌های قدیمی‌تر ممکن است مانند استانداردهای اتومبیل‌های جدید نباشد. از طرفی دزدها فرصت زیادی برای شناخت نقاط ضعف این سیستم‌ها داشته‌اند. قیمت آهن قراضه و لوازم یدکی اتومبیل‌های قدیمی ممکنه باعث شود دزدها این اتومبیل‌ها را به نوع جدیدتر آن ترجیح دهند.

در بانکوک تایلند اتومبیل‌هایی که غالبا دزدیده می‌شوند تویوتا[ii]، هیلوکس تویوتا[iii] و ایسوز دی- ماکس[iv] می‌باشند.

در مالزی انواع مدل‌های پروتون[v] جزء اتومبیل‌های هستند که غالبا دزدیده می‌شوند. پروتون وایرا[vi] بیشترین آمار دزدیده شدن را به خود اختصاص داده بعد از آن مدل واجا[vii] و پردانا[viii] می‌باشند.

استفاده از ابزارهای مختلف جهت جلوگیری از دزدی اتومبیل

شیوه‌های متداول جهت جلوگیری یا کاهش دزدی خودرو وجود دارد. این شیوه‌ها شامل موانع فیزیکی هستند که تلاش برای دزدی را مشکل می‌کنند. برخی از این شیوه‌‌ها عبارتند از:

 • استفاده از وسیله‌ای جهت قفل کردن قسمتی از ماشین که برای حرکت لازم و ضروری است مثل قفل پدال و یا قفل فرمان
 • استفاده از ایموبیلایزر[ix] که تنها در صورتی اجازه روشن شدن اتومبیل را می‌دهد که سوییچ، حاوی چیپست اصلی (صحیح) باشد. این عمل با قفل کردن فرمان و از کار انداختن استارت صورت می‌گیرد.
 • استفاده از سوییچ مخفی که از رسیدن برق به کوئل و پمپ سوخت جلوگیری می‌کند. همچنین استفاده از سیستمی که باعث وحشت دزد و کاهش عملکرد وی می‌شود.
 • استفاده از عوامل بازدارنده زیر که به سارق می‌فهماند در صورت انجام دزدی، وی دستگیر خواهد شد.
 • سیستم آلارم ماشین که در صورت شکسته شدن قفل و ورود به ماشین عمل می‌کند.
 • استفاده از تگ‌های میکرودات[x] که باعث ثبت شماره سریال ماشین در روی تمام قطعات می‌شود و در صورت دزدیده شدن قطعه‌ای از ماشین قابل تشخیص می‌باشد.
 • نشانه‌هایی بر روی شیشه اتومبیل از دیگر بازدارنده‌های سارقین می‌باشد که حتی گاهی واقعی نمی‌باشند و تنها برای ترساندن سارقین استفاده می‌شود.
 • حک کردن شماره ماشین یا شماره شاسی بر روی قطعات که باعث کاهش ارزش فروش آنها و افزایش خطر دستگیری سارق می‌شود.

باز پس‌گیری اتومبیل‌های دزدیده شده

میزان باز پس‌گیری برای اتومبیل‌های مختلف دزدیده شده، بستگی به تلاش پلیس حوزه قضایی و تجهیزاتی که بدین منظور بر روی اتومبیل نصب شده است، دارد.

پلیس شیوه‌های مختلفی را جهت بازپس‌گیری اتومبیل به کار می‌گیرد، مانند چک کردن رندوم خودروهای که روبه‌روی واحد گشت می‌آیند، بررسی تمام اتومبیل‌هایی که در خیابان پارک شده‌اند و یا اتومبیل‌های پارک شده در محوطه پارکینگ که مجهز به تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو[xi] می‌باشند.

و یا نگه داشتن یک فهرست پیگیری از خودروهایی که گزارش دزدیده شدن آن توسط صاحب خودرو داده شده است. همچنین در انگلستان پلیس امکان دریافت راهنمایی از محل خودروهای دزدیده شده را از طریق سایت stolencar.com و TWOC.co.uk دارد.

یکی از دلایل رها شدن خودرو دزدیده شده در خیابان و یا محوطه پارکینگ این است که خوردو پیش از حرکت دوباره سرد شود و این در صورتی است که اتومبیل دارای دستگاه ردیاب باشد. یکی دیگر از شیوه‌های دزدان، از بین بردن ماشین دزدیده شده قبل از پیدا شدن آن توسط پلیس و یا انتقال ماشین به خارج از مرز مثلا یک کشور و یا ایالت دیگر که با این عمل جرم دزدی مشمول زمان شود.

در انگلستان آژانس صدور مجوز راننده و وسایط نقلیه[xii] در هنگام ثبت وسایط نقلیه در شرکت های خاص، اطلاعاتی را برای حفاظت از مصرف کننده و اهداف ضد کلاهبرداری فراهم می‌کند. این اطلاعات با جزییات کامل از طریق پلیس، دارایی و شرکت‌های بیمه به شرکت‌های ثبت منتقل می‌شود. شرکت کارفاکس[xiii] در آمریکا، شرکت اتوچک[xiv] و کارچک[xv] در انگلستان و کارتل[xvi] در ایرلند از جمله این شرکت‌ها می‌باشند که سرویس‌های اطلاعاتی آن‌لاین از خودروها را برای عموم فراهم می‌کنند.

سیستم‌های ردیاب خودرو، مانند لوجک[xvii]، مکان‌یاب خودکار اتومبیل[xviii] و یا انستار[xix] ردیابی خودرو توسط پلیس محلی و یا شرکت خصوصی را میسر می‌سازد. دیگر ابزارهای حفاظتی مانند دات‌گارد[xx] امکان ردیابی و تشخیص قسمتی از خودرو را میسر می‌سازد.

آمار خودروهای دزدیده شده در کشورهای مختلف

طبق آمار ارائه شده توسط سازمان ملل متحد در حیطه مواد مخدر و جرائم، میزان دزدی در سرتاسر جهان ۶۵٫۸ به ازای هر ۱۰۰٫۰۰۰ سکنه تخمین زده شده است .

هر چند این آمار تنها بازتاب اطلاعات ارائه شده در چند سال اخیر می‌باشد و  برای کل کشورها موجود نیست. این آمار نشان می‌دهد به ازای هر۴٫۴۲۹٫۱۶۷٫۳۴۴ سکنه ۲٫۹۱۵٫۵۷۵ ماشین دزدیده شده وجود دارد. ارئوگوئه[xxi] دارای بالاترین نرخ سرقت خودرو در بین کشورهای بزرگ جهان می‌باشد. این عدد در سال ۲۰۱۲ به ۴۳۷٫۶ به ازای هر ۱۰۰٫۰۰۰ سکنه در این کشور رسیده است.

هر چند در برمودا[xxii] نرخ سرقت خودرو در آماری که در سالهای اخیر ارائه داده است به ۱۳۲۴ به ازای هر ۱۰۰٫۰۰۰ سکنه رسیده است، اما جمعیت کم این کشور (۶۵۰۰۰) کمتر از خیلی از شهرهای کشورهایی مثل آمریکا و کانادا است. برخی از شهرها نرخ بالاتری از کشور برمودا دارند مانند نیوآرک نیوجرسی[xxiii] که نرخ سرقت خودرو در آن به ۱۴۲۰٫۶ در سال ۲۰۱۲ رسید.

سازمان ملل متحد در حیطه مواد مخدر و جرائم می نویسد: “به کار گیری آمار و ارقام برای هرگونه مقایسه بین‌المللی باید با احتیاط صورت پذیرد زیرا تعریف قانونی از جرائم، همچنین شیوه‌ی شمارش و ثبت آنها در کشورهای مختلف متفاوت است.”

آخرین مطلبی که باید به آن اشاره شود این است که: جرم در مناطق مختلف هر کشور متفاوت خواهد بود و بنابراین میزان متوسط سرقت خودرو در یک کشور به معنی یکسان بودن سرقت در همه مناطق آن نیست.

i] Key less]

ii] Toyota]

iii] Toyota Hilux]

iv] Isuzu D-Max]

v] Proton]

vi] Proton Wira]

vii] Proton Waja]

viii] Proton Perdana]

ix] Immobilisers]

x] Microdot]

xi] ANPR]

(xii] Driver and Vehicle Licensing (DVLA]

xiii] Carfax]

xiv] AutoCheck]

xv] CarCheck]

xvi] Cartell]

xvii] LoJack]

xviii] Automatic vehicle location]

xix] Onstar]

xx] DotGuard]

xxi] Uruguay]

xxii] Bermuda]

xxiii] Newark, NJ]

سارقان همیشه در کمین هستند تا فرصتی بیابند برای سرقت خودرو شما. شاید در زمانی و مکانی که انتظار دزدیده شدن خوردو خود را ندارید با این مشکل مواجه شوید. بهترین عکس‌العمل در آن زمان حفظ خونسردی، تشخیص نوع دزدی و گزارش‌دهی مناسب به پلیس می‌باشد. با مطالعه این مقاله شما با شیوه‌های مختلف دزدی، ابزارهای استفاده شده، راه‌های جلوگیری از سرقت خودرو و استفاده از ابزارها و سیستم‌های ضد سرقت به منظور جلوگیری از آن آشنا می‌شوید و این توانایی را به دست می‌آورید که تا حد ممکن قبل از وقوع حادثه از دزدیده شدن خودرو خود توسط سارقان…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

BMW

حبس سارق در خوردروی BMW

مأموران پلیس شهر سیاتل مردی ۳۸ ساله را دستگیر کردند که یک خودرو بی‌ام‌و دزدیده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *