دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات نظارت تصویری / روشهای فوق امنیتی برای برقراری امنیت و نظارت بصورت بیسیم
canstockphoto15038022-2

روشهای فوق امنیتی برای برقراری امنیت و نظارت بصورت بیسیم

در چشم­ انداز امنیتی امروز، سازمان­های مختلف برای استقرار روش­های بی­سیم و دارای پهنای باند بالا، که قابلیت ایجاد امنیت بالای داده و شبکه را با به­ کار بردن برنامه های گوناگون امنیتی و نظارتی داشته باشند، دست و پنجه نرم می­کنند. از سازمان­های مالی و بهداشتی که به دنبال محافظت از اطلاعات مشتریان خود هستند، گرفته تا دولت­هایی که در تلاش برای استقرار نظارت تصویری با پهنای باند بالا می­باشند، نیاز به دستیابی به روشی بی­سیم که در عین داشتن عملکرد خوب، امنیت هم داشته باشد، شدیداً احساس می­شود.

این مقاله به مرور محرک­ های بازار بر ایجاد برنامه­­ های امنیتی و نظارتی، مزایای استفاده از روش­های بی­سیم برای این برنامه­ ها، و حداقل­ هایی که یک روش بی­سیم برای پشتیبانی­ کردن از این برنامه ­ها لازم دارد، می­پردازد.

——————————————————————————–

در چشم ­انداز امنیتی امروز، امنیت و نظارت خط مقدم سازمان­های مختلف در سراسر جهان به شمار می­رود. دولت­ها، شرکت­ها، موسسات مالی و نهادهای بهداشتی همه بطور یکسان انتظار و اغلب نیاز­ دارند که میزان مشخصی از سنجش امنیتی را برای کمک به نظارت و حفاظت در برابر تهدیدات، در محل داشته باشند. این امر منجر به افزایش چشمگیر درخواست برای برنامه­ های امنیتی مانند نظارت تصویری برای کنترل مرزها، اسکله­ ها، زیرساخت­های حمل ­و­ نقل، ساختمان‌ها و غیره، شده است.

با توجه به افزایش چشمگیر درخواست نظارت تصویری، استقرار دوربین­ها با استفاده از زیرساخت­های دارای سیم، بسیار پرهزینه و وقت­گیر است. برای واکنش­ در شرایط اضطراری و سازمان­های امنیتی وطنی احتیاج به استقرار زیر ساخت امنیتی بحرانی در طی چند روز و نه چند هفته یا ماه، داریم. با توجه به نیاز به استقرار سریع این سیستم­ها، سازمان­ها اکنون به این باور رسیده­اند که برای استقرار کامل سیستم­های امنیتی و نظارتی، باید هزینه ­های سرمایه ­گذاری[i] و هزینه­های عملیاتی[ii] بطور همزمان مورد توجه قرار گیرند.

پیشرفت­های صورت ­گرفته در کدگزاری عددی تصاویر منجر به روندی متفاوت از سیستم­های نظارت تصویری آنالوگ[iii] شده است و بصورت سیستم­های نظارت تصویری عددی[iv] مبتنی بر پروتوکل شبکه[v] درآمده­ است. در نتیجه، سازمان­ها بطور گسترده به شبکه­ های بی­سیم و دارای پهنای باند بالا روی ­آورده ­اند تا قادر به استقرار سیستم­های امنیتی انعطاف­پذیر، مقرون به­ صرفه و سریع باشند.

توسعه­های صورت­ گرفته، منجر به تغییر چشم­انداز بازار فن­آوری اطلاعات و امنیت شده، بازارهای جدیدی را ایجادکرده، بازارهای موجود را گسترش داده و پرده از فرصت­های شگرفی در زمینه نوآوری، فروش و نصب روش­های تصویری دارای شبکه بی­سیم، برداشته است. اما به منظور حصول اطمینان از تحویل تصویر، پارامترهای مربوط به کیفیت خدماتی[vi] (کیفیت خدمات، معیار بازده کلی شبکه­ های کامپیوتری است و به استراتژی­های مختلف به منظور مدیریت پهنای باند در شبکه، اتلاق می­گردد) که مختص برنامه است، باید مورد پشتیبانی قرار گیرند. برای داشتن تصویری با کیفیت که قابل دیدن و مؤثر باشد، پارامترهای اصلی نظیر لرزش و تأخیر را باید کنترل کرد. زیر ساخت­های اصلی شبکه باید قابلیت رسیدگی به ترافیک تصویر حاصل از تمام دوربین­ها و نه تنها چند دوربین مجزا را داشته باشد.

مزایای سیستم بی­سیم

هنگام برپایی حفاظت ایمن، معمولأ هزینه و نصب تجهیزات کابوس­های عمده سازمان­ها هستند. برای روند رو به­ رشد تعداد شرکت­­های حساس امنیتی، شبکه ­های بیسیم ثابت و متحرک، تنها گزینه استقرار شبکه­ های نظارتی قابل اعتماد و مقرون به صرفه است، که می­تواند امنیت را حتی در سخت­ترین شرایط برقرار نماید. در ادامه مزایای سیستم بی­سیم به تفصیل توضیح داده­ می­شود.

  • استقرار سریع

اینکه دسترسی به سیم مسی و یا فیبرنوری بسته به مکان متفاوت است، ارتقاء زیر ساخت­های سیمی موجود را در بسیاری از مناطق غیر عملی کرده است. در حالیکه، سیستم­های بی­سیم می‌توانند عملاً در هر جا مستقر شوند، از جمله بر روی پهنه­ های آبی، زمین ناهموار و مناطق دور دست. شبکه­ های بی­سیم در طول چند ساعت و یا چند ماه (به ­جای هفته­ها و ماه­ها) نصب می­شوند و دوره­های طولانی انتظار و مسائل حقوقی مرتبط با کندن زمین برای فیبر نوری، را ندارند.

  • مقرون به صرفه

هزینه استقرار شبکه­ های مبتنی بر فیبر نوری، در مقایسه با سیستم بی­سیم یکسان، بطور قابل توجهی، معمولاً پنج تا ده برابر، بیشتر است. استقرار شبکه جدید و با پهنای باند بالای مسی نیز به اندازه شبکه فیبر نوری پر هزینه است و برای مسافت­های متوسط تا طولانی غیر عملی است. سیستم بی­سیم نه تنها بیشتر مقرون به صرفه­ است، بلکه شامل مزایای مضاعفی نظیر مقیاس ­پذیری بر اساس نیاز پهنای باند می­باشد.

  • انعطاف پذیر و مقیاس‌پذیر

در بسیاری از موارد، استقرار روش­های سیمی نیاز به حفاری دارد، که می­تواند منجر به ایجاد مشکلات متعددی بشود. این روش نه­ تنها بسیار پر هزینه­ است، بلکه در مواردی که کندن مستقیم نیاز به عبور از یک بنای تاریخی را دارد و یا باید در یک تقاطع شلوغ حفاری کرد، به سرعت غیر عملی می­شود. بر خلاف آن، روش­های بی­­سیم، انعطاف­ پذیری منحصر به­ فردی دارند.

چنانچه شبکه امنیتی، از زیرساخت­های بی­سیم برای برقراری ارتباط، استفاده­کند، نیاز به قرار دادن دوربین­ها نزدیک محل اتصال شبکه سیمی، نیست. در صورت نیاز، دوربین­ها و واحد­های پشتیبان را می­توان به مکان جدید منتقل­ کرد و در عرض چند دقیقه دوباره اتصال را برقرار کرد. روش­های بی­سیم نوع حامل[vii] را می­توان حتی در مساحت­های بسیار زیاد پیاده­ نمود، همچنین در محفظه ­های محکم برای استقرار در تمام شرایط آب و هوایی، کاربری دارد. روش­های ارزان­تر نیز برای استقرار در مقیاس کوچک­تر و شرایط حساس به بودجه، موجود است.

  • ظرفیت بالا

ویدئو دستگاهی حساس به پهنای باند است و الزامات سختگیرانه­ ای بر پهنای باند تحمیل­ می­کند. شبکه­ های سیمی معمولاً برای هماهنگ شدن با نیاز به افزایش پهنای باند، به اندازه کافی سریع نیستند. تجهیزات بی­سیم با ظرفیت­های مختلف، از چندین مگابایت تا گیگابایت، در دسترس قرار دارند و قادر به ساخت سریع شبکه ­های دارای ظرفیت بالا می­باشند.

  • قابل تحرک

ذات و طبیعت محصولات بی­سیم، باعث سهولت در استفاده از سیستم­های متحرک می­شود. و این شامل انتقال مقدار زیادی داده به وسایل نقلیه به منظور کنترل تصویری به صورت متحرک می­شود. با استقرار واحدهای پشتیبان متحرک بر روی ماشین­های مجری قانون که قابلیت دریافت تصاویر از ایستگاه­های ثابت تصویری را دارند، می­توان به این مهم دست یافت. در نتیجه ماشین­های پلیس می­توانند با دیدن تصاویر دوربین­های صحنه­ جرم، در زمان وقوع جرم در مدت زمان حرکت به سمت محل وقوع جرم، با آمادگی بیشتر در محل حاضرگردند.

  • بسیار قابل اعتماد

سیستم­های بی­سیم بسیار پیشرفته، در دسترس بودن ۹۹۹/۹۹ درصدی را پشتیبانی می­کنند و عملاً نظارت و کنترل بی­ وقفه را ممکن می­سازند. سیستم بی­سیمی که در ۹۹۹/۹۹ درصد مواقع در دسترس است، تنها به مدت ۵ دقیقه در سال استراحت می­کند.

  • طراحی در فضای باز

بخش گسترده ­ای از سیستم­های نظارت و امنیت در فضای باز مستقر می­شوند. شرایط آب ­و هوایی برای دستگاه­های امنیتی از دماهای زیر صفر تا گرمای شدید صحرا، یا از شرایط مرطوب تا خشک متفاوت است. همچنین مقاومت در برابر وزش باد از موارد مهمی است که برای استقرار در مناطق استوایی و طوفان ­خیز، در نظر گرفته میشود.

سیستم­های بی­سیم ابداع­ شده، می‌توانند از عهده چالش­های مربوط به نقاط آشکار و نهان که در استقرار امنیت و نظارت دردسرساز بوده­اند، برآید. روش­های بی­سیم که ترکیبی از جانمایی­ های[viii] نقطه به نقطه، نقطه به چند نقطه و شبکه توری را بکار می­برد، بهتر می‌تواند از عهده­ این چالش­ها برآید.

نکات کلیدی هنگام نصب

استقرار یک سیستم تصویری امنیت و نظارت بی­سیم، با ارزیابی پهنای ­باند انتقال مورد نیاز و طراحی مقدماتی شبکه، آغاز می­گردد. پهنای باند مورد نیاز می­تواند بطور قابل توجهی متفاوت باشد و بهتر است که بر پایه نیازهای خاص هر برنامه تصویری باشد. در مورد یک ویدئوی ساده که یک جریان تصویری از دوربین مداربسته، از راه دور کنترل می­گردد، حداقل میزان پهنای باند مورد نیاز است. با اضافه شدن تعداد بیشتری دوربین، پهنای باند انتقال مورد نیاز افزایش می­یابد. چنانچه از هر دوربین و یا سرور[ix] جریان­های تصویری اضافی، برای اهداف ثبت در بایگانی و یا نظارت از جایگاه نظارتی دیگر، استفاده گردد، پهنای باند مورد نیاز حتی بیشتر افزایش خواهد یافت.

تمام جریان­های تصویری آنالوگ قبل از انتقال از طریق شبکه بی­سیم، باید کدگزاری شوند. پهنای باند هر جریان تصویری بسته به فرمت تصویر، وضوح تصویر، میزان فشردگی و سرعت فریم، متفاوت است. مجموع پهنای باند به راحتی با جمع تمام جریان­های تصویری در هر زمان مشخص، بدست می­آید.

به منظور دیدن برنامه­های تصویری در زمان واقعی، تأخیر و لرزش را باید کنترل کرد. پهنای باند و تأخیر تمام برنامه­ ها باید تحت بررسی قرار گیرند. قراردادهای اصلی برای جریان­های تصویری و سرتاسر کیفیت خدمات[x] باید از پیش تأیین گردند.

در ادامه موارد مهم به تفصیل توضیح داده می­شود:

  • نوع دوربین

انتخاب دوربین مناسب در موفقیت روش نظارت و امنیت بسیار مؤثر است. فروشنده­های برجسته­ای در این عرصه هستند که طیف وسیعی از دوربین­های امنیتی و نظارتی را پیشنهاد می­دهند. اما معمولاً برنامه ­ها نوع خاص دوربینی را که شما نیاز دارید مشخص می­کنند. برای حصول اطمینان از درستی انتخابی که انجام داده­اید، از فروشنده هر دوربین سؤال کنید که آیا دوربین مورد نظر می­تواند با برنامه­ کامپیوتری که شما برای استقرار مشخص کرده­اید به خوبی کار کند. مشخصات مهم دوربین که شما باید در مورد آن­ها سؤال کنید شامل: عدسی، فیلترهای چشمی، سازگاری با سرورهای شبکه جهانی اطلاعات (وب) و مانند اینها، می­باشد.

  • آنالوگ یا دیجیتال

دوربین­های تصویری آنالوگ همچنان سهم عمده­ای از بازارهای دوربین­های مداربسته را به خود اختصاص داده­اند. برنامه­های تصویری آنالوگ موجود می­توانند به راحتی به گونه سازگار با شبکه ­های بی­سیم تبدیل شوند و این کار با استفاده از کدگزارنده­های تصویری و یا سرورهای تصویری متعلق به سازنده­ های برجسته­ دوربین­ها، انجام می­­شود.

یک سرور تصویری معمولاً دارای درگاه­های[xi] آنالوگ برای اتصال دوربین­های آنالوگ است، همانطور که درگاه شبکه محلی[xii] برای اتصال به شبکه را دارد. علاوه بر ورودی تصویری، یک سرور تصویری می­تواند عملکرد­های دیگری نیز داشته باشد، نظیر: ورودی­ها و خروجی­های صوتی، درگاه­هایی برای داده­ها پشت سر هم و ردیفی، کنترل­کننده­هایی برای چرخاندن، شیب دادن و بزرگنمایی دوربین­ها و دستگاه­ها.

دوربین­های تصویری تحت شبکه احتیاج به کدگزارنده گران­ قیمت و یا سرورهایی که جریان­های تصویری آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کند، ندارد. دوربین­های دیجیتال قابلیت­های زیادی دارند، نظیر دسترسی از راه دور، قابل ارتقاء و اداره­پذیر بودن، کاهش هزینه­های کلی برای هزینه­های عملیاتی کمتر.

دوربین­های دیجیتال درصد قابل توجه و رو به­ رشدی از سیستم­های دوربین­های مداربسته جدید را به خود اختصاص داده­اند. روند بازار به نفع دوربین­های تحت شبکه برای برنامه­های نظارتی و امنیتی است. با توجه به تحقیق صورت­ گرفته در انگلستان در رابطه با سیستم مدیریت یکپارچه[xiii]، بازار جهانی محصولات نظارت تصویری شبکه­ای، رشد چشم­گیر ۹/۴۱ درصدی را در سال ۲۰۰۶ داشته و بازارهای ترکیبی برای دوربین­های شبکه­ای، سرورهای تصویری و ضبط کننده­های تصویری، پیش­بینی کرده­اند که تا سال ۲۰۱۰ از مرز ۶/۲ بیلیون دلار می­گذرد.

  • روش­های تأمین انرژی

دوربین­های تحت شبکه که از تغذیه برق از طریق شبکه[xiv]، پشتیبانی می­کنند، هزینه کلی نصب کمتری دارند. با تغذیه برق از طریق شبکه، تنها یک کابل، کابل شبکه CAT-5 مورد نیاز است. بطور کلی هزینه­هایی که با استفاده از این روش پس­انداز می­شود، بین پانصد دلار تا هزار دلار به ازای هر درگاه است. اگر چه منبع تغذیه مورد نیاز در این روش (تغذیه برق از طریق شبکه) و سوییچ­هایی که با این تکنولوژی سازگار باشند به ازای هر درگاه حدود ۲۵ تا ۶۰ دلار به هزینه­ها اضافه می­کند.

نسل جدیدی از دوربین­ها از انرژی خورشیدی استفاده می­کنند و نیاز به انرژی الکتریکی را حذف می­کنند. انرژی خورشیدی قابل حمل است، فاقد هرگونه انتشار می­باشد و هزینه­­های تکرار شونده هم ندارد. دوربین­هایی که با انرژی خورشیدی کار می­کنند، انعطاف­پذیری بالایی دارند و عملاً در هر جا قابل استقرار هستند، مانند: زمین­­های گلف، خطوط لوله، بزرگراه­ها و …

ملاحظات کاربردی

استقرار یک سیستم­ تصویری به منظور برقراری امنیت و نظارت بصورت بی­سیم، با ارزیابی پهنای باند انتقال مورد نیاز و طراحی مقدماتی شبکه، آغاز می­شود.

پهنای باند مورد نیاز می­تواند بطور قابل توجهی متغیر باشد و باید بر اساس نیازهای خاص هر برنامه تصویری باشد. در مورد یک تصویر ساده که یک جریان تصویری مشخص از یک دوربین مداربسته، از راه دور تحت نظارت قرار دارد، حداقل پهنای باند مورد نیاز است. با اضافه کردن دوربین­های بیشتر، پهنای باند انتقال بیشتری مورد نیاز است و چنانچه از جریان­های تصویری بیشتری که از هر دوربین و یا سرور با هدف ضبط و بایگانی و یا برای نظارت و کنترل از نقطه­ای دیگر استفاده شود، پهنای باند مورد نیاز حتی بیشتر هم می­شود.

تمام جریان­های تصویری آنالوگ قبل از انتقال از طریق شبکه بی­سیم، باید کدگزاری شوند و پهنای باند هر جریان تصویری بسته به فرمت تصویر، وضوح تصویر، میزان فشردگی و سرعت فریم، متفاوت است. مجموع پهنای باند به راحتی با جمع تمام جریان­های تصویری در هر زمان مشخص، بدست می­آید.

به منظور دیدن برنامه­های تصویری در زمان واقعی، تأخیر و لرزش را باید کنترل کرد. پهنای باند و تأخیر تمام برنامه­ها باید تحت بررسی قرار گیرند. قراردادهای اصلی برای جریان­های تصویری و سر تا سر کیفیت خدمات باید از پیش تأیین گردند.

نوع شبکه

تصمیم درباره استقرار یک شبکه اختصاصی برای نظارت و امنیت یا استفاده از شبکه­های موجود و یا شبکه­ های مشترک، در مرحله­ برنامه­ریزی، مشخص می­گردد. در یک شبکه نظارت و امنیت اختصاصی، تنها داده­های تصویری و حجم کنترل­شده قابل انتقال هستند. این نوع از شبکه به شبکه­ی بی­سیم خاصی با پل­ها[xv]، سوییچ­ها و مسیریاب­­هایی[xvi] که به یک بک هال[xvii] (که بستری برای حمل و نقل داده­ها بین نواحی مختلف است) با ظرفیت بالا متصل است و برای اداره محلی ترافیک تصاویر، بهینه سازی شده است، نیاز است که ترافیک تصاویر را به یک شبکه مختص تصاویر ارسال می­کند. تنها هنگامی­که بیننده­ ای از شبکه­ ای دیگر خواستار دسترسی به تصاویر دوربین­ها و یا بایگانی باشد، ترافیک تصویر به کاربر موجود در آن شبکه ارسال می­گردد.

چنانچه ظرفیت اضافی کافی بر روی شبکه مذکور وجود داشته باشد، دوربین­ها می­توانند به این شبکه اضافه گردند. شبکه موجود ممکن است به بهینه­ سازی برای تصویر جدید و برنامه­ های موجود متناسب با طبقه بندی کیفیت خدمات، نیاز داشته باشد.

نرم ­افزار­های مدیریت تصویر

هنگام طراحی یک روش بی­سیم برای نظارت و امنیت، مهم است که از نرم­افزار مدیریت تصویر سازگار با برنامه استفاده شود. برنامه­های کنترلی ساده را می­توان به طور مستقیم بر روی مرورگر[xviii] شبکه جهانی اطلاعات نظیر اینترنت اکسپلورر[xix] یا فایرفاکس[xx] مشاهده کرد و ممکن است به ضبط و بایگانی نیاز نداشته باشد.

سیستم­های حرفه­ای نظارت و امنیت نیاز به توانایی در ذخیره سازی، بایگانی و بازیابی عکس­ها و تصاویر در زمان واقعی دارند. این قابلیت به نرم­افزارهای ضبط و نظارت حرفه­ای نیاز دارد، که بتواند سرور مدیریت تصویر را به ضبط کننده تصویر دیجیتال شبکه­ای تبدیل­کند.

تمام سازنده­های برجسته­ دوربین، سرور تصویر و نرم­افزار مدیریت کننده را همراه با دوربین عرضه می­کنند. این نرم­افزار گزینه­های مشاهده­ای متنوعی را پوشش می­دهد و مهم‌تر از آن، توانایی ذخیره­سازی و مدیریت تصاویر با یک ضبط­کننده دیجیتال تصویری، را دارد. نرم­افزار مشخص بر روی کامپیوتر شخصی و یا سرور، برای نظارت، ذخیره­سازی، مشاهده مجدد و مدیریت راحت تصاویر و عکس­ها، نصب شده است و نشان از عملکرد کامل سیستم دارد که برتر از تمام سیستم­های موجود در بازار امروز است. این نرم­افزار می­تواند یک راه­حل مستقل برای یک کامپیوتر شخصی باشد و یا یک سیستم پیشرفته کاربر/سرور که بطور همزمان از چندین کاربر پشتیبانی می­کند.

i] Capex = Capital Expenditure]

ii] Opex = Operational Expenditure]

iii] Analog]

iv] Digital]

v] IP]

vi] Qos = Quality of Service]

vii] Carrier class wireless solutions]

viii] Topologies]

ix] Server]

x] Quality of Service]

xi] Ports]

xii] Ethernet]

xiii] IMS]

xiv] PoE]

xv] Bridges]

xvi] Routers]

xvii] Backhaul]

xviii] Browser]

xix] Internet Explore]

xx] Mozilla Firefox]

در چشم­ انداز امنیتی امروز، سازمان­های مختلف برای استقرار روش­های بی­سیم و دارای پهنای باند بالا، که قابلیت ایجاد امنیت بالای داده و شبکه را با به­ کار بردن برنامه های گوناگون امنیتی و نظارتی داشته باشند، دست و پنجه نرم می­کنند. از سازمان­های مالی و بهداشتی که به دنبال محافظت از اطلاعات مشتریان خود هستند، گرفته تا دولت­هایی که در تلاش برای استقرار نظارت تصویری با پهنای باند بالا می­باشند، نیاز به دستیابی به روشی بی­سیم که در عین داشتن عملکرد خوب، امنیت هم داشته باشد، شدیداً احساس می­شود. این مقاله به مرور محرک­ های بازار بر ایجاد برنامه­­…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

1_YtZEApCkwS5A5BZz-4YagA

پوشیدنی های مقاوم در برابر سیستم های تشخیص چهره، چالشی جدید در صنعت نظارت تصویری

تازه­ ترین چالش در برابر تجهیزات و فناوری­های تشخیص چهره، لباس­ها و ابزار­های پوشیدنی هستند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *