سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۳۹۷
خانه / مقالات / تجهیزات امنیتی حفاظتی / ربات‌ها و مزایای حضور آنها در عرصه امنیت
la-fi-robots

ربات‌ها و مزایای حضور آنها در عرصه امنیت

همانطور که می­دانید اخیراً ربات­ها در مرکز توجه قرار گرفته ­اند بطوریکه حتی افراد مشهوری چون الون ماسک[i] نیز خطرات اتوماسیون و هوش مصنوعی[ii] را مطرح کرده­اند، از طرفی ربات­های گردان[iii] نیز روزهای آخر عمر خود را سپری می­کنند و این وقایع پرده از موضوع جالبی برداشته است و آن اهمیت ربات­ها در ابعاد گسترده­تر خصوصاً بعنوان یک ابزار امنیتی، می‌باشد. با مطالعه این مقاله شما به چگونگی ظهور ربات‌ها و مزایای استفاده از آنها پی خواهید برد.

اگرچه ظهور ربات­ها، اتوماسیون و هوش مصنوعی امر جدیدی نیست اما بحث­های حال حاضر در رابطه با استفاده بهینه از آنها، هیزمی است که آتش بحث منتقدان و طرفداران را بطور مساوی شعله­ور می­سازد. فرودگاه بین­المللی سیاتل- تاکوما[۱] در اوایل جولای اعلام کرد که در حال اجرای آزمایشی برنامه­ای جهت استفاده از ربات­ها در مراکز ترابری شلوغ می­باشد تا مسافران را سریع­تر به بخش بازرسی هدایت کنند و نکاتی از قبیل درآوردن شال، کت و کمربند را به مسافران پیش از ورود به ایستگاه­های بازرسی، یادآوری کنند. سایر ربات­های موجود مسافران را در امر مسیریابی به سمت مقصد مورد نظر کمک می­کنند و یا به تمیز کردن زمین مشغول هستند.

  • ظهور ربات­ها

شرکت خدماتی پرایس واتر هاوس کوپر[۲] به تازگی مطالعاتی را منتشرکرد که حاکی از تمایل اکثر مشتریان به دریافت مراقبت­های بهداشتی از فن­آوری­های پیشرفته نظیر هوش مصنوعی و یا ربات­ها می­باشد، چرا که از نظر مشتریان ربات­ها می­توانند به سؤالات آنها در حوزه سلامت پاسخ دهند، آزمایشاتی انجام داده، علت را تشخیص و روشی درمانی پیشنهاد کنند. حتی شرکت بریتیش پترولیوم[۳] با استفاده آزمایشی از برنامه­ای بیست بیلیون دلاری، سعی در به­ کارگیری از هوش­های مصنوعی مورد استفاده­ی ناسا[۴] در برنامه فرود یک دستگاه ربات گردان در سطح مریخ، به منظور بهبود استخراج نفت، به این مقوله وارد شده است.

این مثال­ها تنها بخش کوچکی از کاربردهای ربات­ها در بخش­های مختلف است و ما تازه شروع به کار کرده­ایم. در بخش امنیت نیز از فن­آوری­های مشابهی به منظور حفاظت از دارایی­ها و ساده سازی در فرآیند کسب و کار استفاده می­­شود. اما لازم­ به ذکر است که ربات­های موجود در مراکز خرید بازگوی کیفیت و ارزش واقعی برقراری امنیت از طریق ربات­ها نیستند و باید افق دید خود را گسترده­تر نماییم.

  • افزایش ارزش امنیت با استفاده از ربات­ها

پوشش امنیتی ربات­ها در مراکز خرید می­تواند به راحتی در سایه این باور نادرست، که این دستگاه­ها به منظور ایجاد سرگرمی برای جمعیت تعبیه شده­اند، پنهان شود. در حالی­که از ربات­های امنیتی می­توان در انجام امور سطح بالا، نظیر برقراری امنیت در محل استقرار زیرساخت­های حساس، کنترل دانشگاه و تجهیزات آموزشی مرتبط و هرجایی که نیاز به حفاظت از فضایی وسیع و ارزشمند است، بهترین استفاده را ­کرد. چرا که استقرار امنیت در این مناطق خاص، به دلیل هزینه و کمبود منابع، از نظر منطقی مشکل است.

بهترین استفاده از ربات­های امنیتی برای وظایف سطح بالا، نظیر برقراری امنیت در محل استقرار زیرساخت­های حساس است.

اما دراین­جا بحث اصلی برای بالابردن ارزش امنیت از طریق ربات­ها نهفته است:

گسترش مراکز عملیاتی امنیتی و عملکرد آن­ها به شدت به مأمورین نگهبان احتمالی و عملکردشان وابسته­ است. حال آنکه ربات­هایی که در عرصه امنیت به­ کار گرفته می­شوند، مسلح به قابلیت آنالیز پیشرفته­ تصویری و پوشش وسیع و پانورامیک[۵] هستند. از این رو استفاده از آن­ها به پیشگامان عرصه امنیت پیشنهاد می­شود تا از روشی مقرون به­ صرفه و با ارزش، استفاده کنند و هزینه­ قابل توجهی‌ای که باید برای قراردادهای ساعتی مأمورین نگهبان پرداخت ­کنند را پس­انداز نمایند. به این ترتیب کارهای مرتبط با مکان­های دور افتاده به عهده ربات­ها گذاشته شود و توانایی­های انسانی برای استفاده در کارهای مهم­تر مورد استفاده قرار گیرد. نظیر کارهایی که در مراکز عملیات امنیتی انجام می­شود، که از آن جمله می­توان به بررسی حسگر­ها و توقف مؤثرتر تهدیدات احتمالی، اشاره­کرد.

همان­طور که پیش از این اشاره­ شد، برنامه آزمایشی ربات­ سی- تک[۶] در حال بررسی قابلیت اجرایی این ایده است: استفاده از ربات­ها در انجام کارهای عادی و تکراری، نظیر تکرار دستورالعمل­ها به دفعات تا به این ترتیب از نیروهای انسانی برای انجام کارهای مهمتر مانند حفاظت و کنترل صفحه­های نمایشگر (در ایستگاه­های بازرسی) استفاده کرد. این ارزش و جایگاه واقعی ربات­ها در عرصه امنیت است. هزینه­‌ای که با استقرار نگهبان­های رباتی پس­انداز می­شود را می­توان صرف اولویت­های امنیتی دیگر کرد و بودجه کلی بخش امنیتی سازمان را کاهش داد.

کاهش خطر و ماهیت قابل واگذاری بودن کارهای عادی، ما را به استفاده از ربات­ها در عرصه امنیت سوق می­دهد.

  • کاهش خطر برای نیروهای نگهبان

در کنار قابلیت­های ابتدایی ربات­ها برای انجام کارهای عادی، استفاده از ربات­ها برای انجام کارهای پرخطر، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. به جز تعداد مشخصی کار پر خطر که انجام آن تنها از عهده انسان­ها بر می­آید، بسیاری از نقش­های امنیتی که خطرات زیادی برای نگهبانان به همراه دارد را می­توان به ربات­های نگهبان سپرد. از نقطه نظر حقوقی بسیاری از این کارها در دسته­بندی کارهای پرخطر قرار دارند و کارفرما و کارگر با آگاهی تمام مشغول به انجام کار هستند، مانند گشت و کنترل در محوطه ذخیره­ سازی زباله­های سمی حاصل از تجهیزات نیروگاه­های اتمی. انجام این قبیل کارها حتی تحت امر و فرمان کارفرما به کارگر آسیب می­رساند.

کاهش خطر و ماهیت قابل واگذاری بودن کارهای عادی ما را به استفاده از ربات­ها در عرصه امنیت سوق می­دهد. به این ترتیب نیاز به جایگزین کردن ماموران نگهبان بخاطر حادثه­ای که رخ داده، نیست. از این رو بسیار مهم و حیاتی است که سازمان­ها هزینه و نتیجه­ای که با استقرار این فن­آوری جدید به­دست می­آورند، را در راستای نیازهای اصلی کسب و کارشان بررسی کنند.

  • انقلاب رباتی

درحالی­که ممکن است استفاده از ربات­های امنیتی در بعضی محیط­ها مطلوب نباشند، استفاده از آن­ها در جاهایی که ایمنی انسان­ها باید مورد نظر قرار گیرد و یا برای انجام کارهای عادی توسط انسان­ها باید هزینه شود بسیار طرفدار دارد. با پیشرفت تکنولوژی و احاطه بیشتر آن بر زندگی، ما دوباره به این بحث­ها نگاه می­کنیم و از اینکه به جای توجه کردن و پرداختن به این فن­آوری و فکر کردن درباره چگونگی استفاده بهینه از آن، وقت خود را صرف بحث در رابطه با استفاده­های عادی و پیش پا افتاده کرده­ایم افسوس می­خوریم.

امیدوارم روزی سکان کشتی انقلاب رباتی را در دست بگیریم و آن را در جهت درست هدایت کنیم.

[۱] Seattle – Tacoma

[۲] Price Waterhouse Cooper

[۳] British Petroleum

[۴] NASA

[۵] Panoramic

[۶] Sea-Tac

i] Elon Musk]

ii] Artificial intelligence]

iii] Roving robots]

همانطور که می­دانید اخیراً ربات­ها در مرکز توجه قرار گرفته ­اند بطوریکه حتی افراد مشهوری چون الون ماسک[i] نیز خطرات اتوماسیون و هوش مصنوعی[ii] را مطرح کرده­اند، از طرفی ربات­های گردان[iii] نیز روزهای آخر عمر خود را سپری می­کنند و این وقایع پرده از موضوع جالبی برداشته است و آن اهمیت ربات­ها در ابعاد گسترده­تر خصوصاً بعنوان یک ابزار امنیتی، می‌باشد. با مطالعه این مقاله شما به چگونگی ظهور ربات‌ها و مزایای استفاده از آنها پی خواهید برد. اگرچه ظهور ربات­ها، اتوماسیون و هوش مصنوعی امر جدیدی نیست اما بحث­های حال حاضر در رابطه با استفاده بهینه از آنها، هیزمی…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

2881593-photography-landscape-lightning-storm-skyscraper-architecture-building-lights-night-kuwait-city___landscape-nature-wallpapers (1)

برق گیرها و نقش آنها در جلوگیری از آسیب‌های ناشی از صاعقه

قسمت اول صاعقه یکی از اسرار آمیزترین پدیده‌های خلقت است، که در عین زیبایی بسیار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *