سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / آموزش / آموزش نصب / راهنمای نصب دستگاه ضبط تصویر

راهنمای نصب دستگاه ضبط تصویر

راهنمای نصب انواع استندالون

طراحی و نصب سیستم های ضبط تصویری دیجیتال پیچیده تر از نصب سیستم های VCR سنتی می باشد. علت این انعطاف پذیری بیشتر و گزینه هایی است که سیستم دیجیتال ارائه میکند. بسیاری از این مشخصه ها وجود دارند چون دستگاه های ضبط دیجیتال در هر کامپیوتر ،‌دسک تاپ و سیستم های تعبیه شده نصب میشوند. انعطاف پذیری بیشتر مستلزم شناخت احتیاجات فعلی و آتی مشتری و انتخاب تجهیزات است. شما به کمک این راهنما با طراحی و نصب بهینه DVR برای مشتری آشنا میشوید.

۱- انتخاب دوربین ها

گام نخست در طراحی سیستم ضبط دیجیتال CCTV مانند نصب سنتی VCR تعیین تعداد دوربین های مورد نیاز و نوع آنها است- رنگ ،‌مشکی و سفید، روز/شب،‌و رزولوشن/حساسیت. پس از انتخاب نوع ،‌تعداد و مکان دوربین ،‌ نوع لنز باید انتخاب گردد{ لنز دستی/اتوماتیک،‌فاصله کانونی، حساسیت به نور وروشنایی و توابع PTZ }.

پس از تعیین تعداد و نوع دوربین های مورد نیاز برای نصب ، شما باید با دقت احتیاجات بالقوه برای اینده را مد نظر قرار دهید. این مسئله در زمان استفاده از دوربین DVR با ورودی های ثابت اهمیت دارد. برای مثال،‌ اگر طراحی سیستم شامل ۱۵ دوربین است و شما یک دوربین DVR بعدی را انتخاب میکنید، افزودن بیشتر از یک دوربین مستلزم جایگزینی DVR یا نصب واحد دوم است. این بسیار پر هزینه می باشد و ممکن است موجب نارضایتی مشتری گردد. این محدودیت امل ضبط کننده های تصویری شبکه نمیشود.

۲- انتخاب نوع کابل

کابل هم مرکز سنتی برای دوربین های آنالوگ به کار میرود و دارای محدودیت فاصله است ۸۵۰ فوت برای RG-59U ، ۱۵۰۰ برای RG-6 و ۲۵۰۰ برای RG-11. UTP ،‌کابل زوج به هم پیچیده با استفاده از فرستنده ها و گیرنده های مخصوص برای بیشتر از یک مایل به کار میروند. گرچه برخی تولید کنند گان دوربین هایی با فرستنده های UTP تولید میکنند. دوربین های تحت شبکه مستلزم ادرس IP هستند و برای انتقال از LAN {شبکه محلی} استفاده میشود. اما مسائل مربوط به پهنای باند ایجاد میشود. امکان اتصال دوربین آنالوگ با استفاده از LAN و سرور ویدئو {رمز گذار و رمز گشا} وجود دارد که تصویر آنالوگ CCTV به تصویر دیجیتال تبدیل و سپس اطلاعات از طریق LAN منتقل میشود. سرورهای ویدئو در پیکر بندی یک یا چند دوربین موجود هستند.

کابل فیبر نوری از مصونیت و ایمنی بالاتری برخوردار است و سیگنال ها در مسافت بسیار طولانی از طریق این نوع کابل صورت میگیرد اما به فرستنده و گیرنده نیاز می باشد.

انتقال RF{فرکانس رادیویی}از طریق سیستم وایر لس انجام میشود اما به به علت امکان دخالت خارجی محدودیت هایی وجود دارد و اغلب در انتقال الکترومغناطیسی محدودیت وجود دارد.

۳- انتخاب DVR یا NVR

DVRS انتخاب خوبی برای نصب دوربین های سایز کوچک یا متوسط یا بروز رسانی سیستم VCR هستند در حالی که NVRS مناسب سیستم های بزرگتر با LANمی باشند. NVRS{ ضبط کننده تصویری شبکه} بدون محدودیت و هزینه کابل کشی در دوربین ها موجود هستند.

مزایای سیستم ویدئوی شبکه

سیستم کاملا دیجیتال فاقد مولفه های آنالوگ
استفاده از کابل شبکه محلی
مجهز به کابل اترنت
PTZ- تصویری و شنیداری با کابل شبکه یکسان
مقیاس \ذیری
کیفیت بالای تصویر
سیستم های واقعی ویدپوی شبکه در قیاس با دوربین های آنالوگ سنتی متصل به DVR دارای مزایای زیادی هستند چون آنها کاملا دیجیتال می باشند بدون مولفه های آنالوگ

برخی از مزایا قابلیت استفاده از کابل های شبکه محلی با POE – ویدپو- PTZ- و سیگنال های شنیداری در کابل مشابه – رزولوشن بالا در دوربین های مگا پیکسل- مقیاس پذیری و کیفیت بالای تصویر است. گرچه پهنای باند نیاز است مخصوصا در شبکه های کندتر.

۴- انتخاب دستگاه ذخیره

در مورد VCRS یا از نوار VHS یا S-VHSاستفاده میشود. در ضبط دیجیتال انواع دستگاه ها وجود دارند که میتوانند به تنهایی یا با دستگاه دیگر به منظور ذخیره زمان آن لاین یا OFFLINE به کار روند. ظرفیت ابزار ذخیره به تعداد دوربین ها، روش فشرده سازی-کیفیت تصویر، فریم ها ، ضبط مستمر و زمان مطلوب ذخیره بستگی دارد.

مسائل مربوط به ذخیره

تعداد دوربین ها
کیفیت تصویر
روش تراکم سازی
سرعت ضبط در ثانیه
فرکانس ضبط-۷/۲۴حرکت
زمان ضبط آنلاین
برای ذخیره تصاویر ویدئوی دیجیتال گزینه های متفاوتی موجود است. انواع عمده هارد درایو داخلی/خارجی،هارد درایو با حافظه فلش ، آرایه چندگانه دیسک مستقل،دستگاه های ذخیره شبکه می باشند. CD,DVDS به علت ظرفیت ذخیره محدود شان گزینه مناسبی برای ذخیره طولانی مدت نیستند . به خاطر داشته باشید که تمام DVRS , NVRS از فن آوری های ذخیره حمایت میکنند بدین رو شما باید زمان انتخاب نوع ضبط کننده دقت کافی داشته باشید. شما به منظور انتخاب سایز دستگاه ذخیره باید از محاسبه کننده ای که تولیدکنندگان معرفی میکنند کمک بگیرید چون روش فشزده سازی بر فضای مورد نیاز ذخیره تصاویر ویدئو تاثیر می گذارد.

۵- انتخاب نرم افزار

علاوه بر شبکه و بررسی قابلیت ها اینترنت، یک نرم افزار با قابلیت شناسایی تصویر شی و مکان یابی برای افزایش امنیت سسیستم نیز استفاده میشود. بواسطه شناسایی تصویر سیستم قادر است تا در زمان ورود یک فرد خاص اپراتور را مطلع سازد و تصاویر ذخیره شده برای شناسایی فرد را پیدا نماید. اپراتوراز طریق مکان یابی شی ، الگوهای مشکوک را شناسایی میکند. این ابزار قوی موجب افزایش کار امدی اپراتور در کنترل سیستم نظارتی میشود.

ملاحظه دیگر نصب نرم افزار آنتی ویروس برای کارت DVRSسنتی است. از انجا که این واحدها از طریقر شبکه محلی یا اینترنت به جهان خارج متصل هستند، انها ممکن است آلوده به ویروس هایی شوند که بر کامپیوتر های استاندارد تاثیر میگذارند. در هنگام استفاده از نرم افزار آنتی ویروس، باید از ابزاری استفاده نمایید که اتوماتیک یا به طور دستی این نرم افزار را بروز کند.

انواع ذخیره

ذخیره در دیسک داخلی
ذخیره در شبکه
RAID
دیسک گردان با حافظه فلش
دیسک گردان نوار

۶- استفاده از ورودی و خروجی

سیستم های دیجیتال مانند VCRS سنتی دارای چندین ورودی هستند که برای فعال سازی یا تغییر گزینه های ضبط به کار میرود و خروجی ها در ویدئوی آنالوگ متصل به سیستم امنیت موجود به منظور اعلام عملکرد نامناسب سیستم هستند.

سیستم دیجیتال به طور اتوماتیک حوادث را نشان میدهند. این پیغام ها میتواند به ادرس ایمیل سنتی و حتی دستگاه های بی سیم مانند PDAS ارسال شوند.

پیشنهاد برای مطالعه:

Photo0023

احمد سلیمانی (عمو)، شرکت فنی و مهندسی سازه های هوشمند البرزمهر

باید از نصابان ورزشکار، نخبگان علمی و حتی ورشکستگان حمایت شود از کی و چگونه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *