سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات امنیت و زندگی / راهنمای خرید گاو صندوق (قسمت دوم)
G5ebLby6RUaJHgqq6wAj_IMG_0127

راهنمای خرید گاو صندوق (قسمت دوم)

گاوصندوق یکی از مهمترین اقلام در خریدهای مربوط به شرکتها و ادارات است. نیاز به یک گاو صندوق خوب برای محافظت از مدارک و اسناد در مقابل آتش و دزدی بسیار مهم است. گاوصندوق نیاز همه ادارات و شرکت‌ها است حتی در خانه نیز گاهی اوقات یک گاوصندوق مطمئن نیاز است. اگر به دنبال یک گاوصندوق مناسب نیاز خود هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید. در شماره قبل در قسمت اول این مقاله پس از بررسی انواع و اجزای گاوصندوق به نکاتی در ارتباط با سرقت از آن پرداختیم.

دست‌کاری قفل

دست‌کاری قفل نیاز به سطحی از تیزهوشی دارد که دیگر روش‌های سرقت ندارند. ممکن است با روش انتخاب شاه‌راه یا راه فرعی آشنا باشید. در میان اغلب سارقین، دست‌کاری قفل به‌عنوان “انتخاب شاه‌راه” برداشت می‌شود. این به‌علت این است که دست‌کاری قفل ناب‌ترین شکل سرقت گاوصندوق است. از لحاظ فنی، دست‌کاری قفل، پروسه باز کردن یک گاوصندوق قفل شده بدون هیچ‌گونه مته‌کاری یا تخریب آن است. همان‌طور که نامش نشان می‌دهد، شما از قفل بر ضد خودش استفاده می‌کنید تا به رمز دست پیدا کنید.
این روش ایده‌ال است زیرا اگر نگوییم هیچ، نیاز به ابزار کمی دارد و هوشمندانه‌ترین راه نفوذ به یک گاوصندوق است. گرچه، نیاز به صبر بسیار زیادی دارد. هم‌چنین سارق بایستی فهم خوبی از حرکت‌های مکانیکی قفل در شکل‌های مختلف آن و/یا از بعضی خصوصیات صاحب گاوصندوق داشته باشد.
هنر دست‌کاری قفل بر پایه دیدگاهی علمی در سال ۱۹۴۰ توسط هری سی. میلر ابداع شد. همانند فیلم‌ها، سارق از صدا برای کشف رمز استفاده می‌کند. اما چیزی که شما در فیلم‌ها نمی‌بینید این است که سارق به چیزی بیش از چند ثانیه و یک گوش خوب برای انجام این کار نیاز دارد.
میلر یک پروسه سه مرحله‌ای برای دست‌کاری قفل جهت فاش کردن رمز خود به کار برد:

۱. تشخیص نقاط تماس
۲. کشف تعداد چرخ‌دنده‌ها
۳. ترسیم نتایج

شما ابتدا بایستی نقاط تماس قفل را تشخیص دهید. هم‌چنین درایو چرخ‌دنده، شکافی مانند شکاف چرخ‌دنده‌ها در جعبه دنده درون خود دارد. اما این شکاف شیب پیدا می‌کند تا به اهرم و حفاظ زمانی‌که تغییر مسیر می‌دهند کمک کند. وقتی برجستگی اهرم با این شیب تماس برقرار می‌کند صدای کلیک ایجاد می‌شود. این اولین چیزی‌ست که یک سارق سعی به فهمیدن آن دارد. با گوش دادن به کلیک، سارق می‌تواند تشخیص دهد کدام شماره‌ها به طرف چپ یا راست آن شیار شیب‌دار تعلق دارد. این فضا، منظقه تماس نام دارد و اولین گام برای کشف رمز است.

چرخ‌دنده‌ها

رمز می‌تواند بین یک تا هشت شماره باشد. هرکدام از این شماره‌ها یک چرخ دنده دارند. کار بعدی که سارق می‌خواهد انجام دهد تشخیص تعداد چرخ‌دنده‌ها در جعبه دنده است. با شناخت منطقه تماس، سارق شماره‌ای از قفل که جهتی مخالف با شماره‌های منطقه تماس دارد را شماره‌گیری می‌کند. سارق شماره‌گیری را در این‌جا رها می‌کند. به این کار قراردادن چرخ‌دنده‌ها می‌گویند.

 

قراردادن چرخ‌دنده‌ها

برای مثال، در یک شماره‌گیری ۱۰۰رقمی اگر منطقه تماس بین ۱۰ تا ۲۰ باشد، سارق چرخ‌دنده‌ها را روی تقریباً ۶۰ قرار می‌دهد. وقتی سارق هرزگرد را به آهستگی به راست می‌چرخاند، درایو چرخ‌دنده دوباره شروع به چرخاندن چرخ‌دنده‌ها از همان موقعیت می‌کند. حال هر زمانی که هرزگرد ۶۰ را رد کند، پین درایو یکی یکی با هر چرخ‌دنده‌ای در جعبه دنده که منظم شود کلیک می‌کند. سارق هر کلیک را تا زمانی‌که دیگر کلیکی نباشد می‌شمارد، و این نشان‌دهنده تعداد چرخ‌دنده‌ها در جعبه دنده است: سه کلیلک = سه چرخ‌دنده.

 

ترسیم نتایج

 

با دانستن منطقه تماس و تعداد چرخ‌دنده‌ها، سارق قفل را با چندین بار چرخاندن به راست بازنشانی می‌کند. سپس چرخ‌دنده‌ها را روی صفر می‌گذارد، سارق هرزگرد را به آرامی به سمت چپ می‌چرخاند. او به کلیک‌ها که نشان‌دهنده طرف‌های چپ و راست منطقه تماس است گوش می‌دهد. نتیجه را روی شکلی ترسیم می‌کند، وی این مرحله را چندین بار تکرار می‌کند، تنها در این زمان چرخ‌دنده‌ها را سه شماره در چپ صفر قرار می‌دهد. هر زمانی‌که پروسه از یک موقعیت دیگر شروع شود، منطقه تماس کمی تغییر پیدا می‌کند. سارق این پروسه را با فواصل سه‌تایی تکرار می‌کند تا تمام موقعیت‌های روی هرزگرد ترسیم شود. شما این کار را در فیلم‌ها نمی‌بینید.
شکل نهایی نشان دهنده نقاط تماس چپ و راست برای تمام حالاتی است که چندین نقطه هم‌گرا شده‌اند. این نقاط هم‌گرا باید با تعداد چرخ‌دنده‌هایی که در مرحله قرار دادن چرخ‌دنده‌ها به‌دست آمده مطابقت داشته باشد. آن‌ها هم‌چنین نشان دهنده محدوده‌ شماره‌هایی که رمز را در خود دارند هستند.

نقاط تماس چپ و راستی که در چندین نقطه با هم هم‌گرا می‌شوند، سارق را به سمت محدوده‌ای از اعداد که رمز را در خود دارند هدایت می‌کند.

باوجود آن‌که این شکل محل چرخ‌دنده‌ها را در موقعیت مناسب معلوم می‌کند، ترتیب چرخ‌دنده‌ها را معین نمی‌کند. یک رمز سه رقمی می‌تواند ۶ حالت داشته باشد. بیایید سه عددی که سارق بایستی استفاده کند را بگوییم: ۴، ۳۷ و ۶۱. پس شش حالت ممکن به‌صورت زیر خواهند بود:

۱. ۴-۳۷-۶۱
۲. ۴-۶۱-۳۷
۳. ۳۷-۴-۶۱
۴. ۳۷-۶۱-۴
۵. ۶۱-۴-۳۷
۶. ۶۱-۳۷-۴

با امتحان تمام این حالات گاوصندوق باز خواهد شد.
دست‌کاری قفل، بیش‌تر توسط کلیدسازها استفاده می‌شود تا سارقان. زیرا برای انجام آن مهارت و زمان نیاز است. بیش‌تر سارقان روش‌های کم‌تر زیرکانه‌ای استفاده می‌کنند.

نکات قابل توجه هنگام خرید گاوصندوق

با توجه به تنوع محصولات موجود در بازار ممکن است سؤالاتی در ذهن شما ایجاد شود که بدین ترتیب بهتر است با آگاهی از برخی نکات اقدام به خرید گاوصندوق نمایید تا متناسب با نیاز خود و هزینه‌ای که پرداخت می‌نمایید از امکانات مناسب بهره‌مند شوید. در ادامه به برخی از سؤالات و نکات دارای اهمیت پرداخته می‌شود:

  • گاو صندوق دیواری یا گاو صندوق مخفی مناسب استفاده در چه مواردی است؟

در جواب این پرسش باید خاطر نشان شویم که گاوصندوق دیواری برای نگهداری اشیائی که از ارزش بالایی برخوردارند زیاد مناسب نیست. در واقع این نوع گاوصندوق بیشنر نقش پنهان کردن را دارد و ممکن است سارقین به سادگی بتوانند آن را از دیوار خارج سازند. همچنین از سطح حفاظت بالایی در برابر آتش‌سوزی برخوردار نیست. از آنجاییکه سارقین معمولاً در جستجوی گاوصندوق‌های مخفی یا دیواری هستند، پیدا کردن این گاوصندوق کار دشواری نخواهد بود. اگر قصد نگهداری اشیائی را به مدت کوتاه دارید یا صرفاً مایل به نگهداری آن‌ها دور از دسترس کودکان هستید گاوصندوق دیواری انتخاب خوبی خواهد بود.اما برای نگهداری از اشیاء باارزش‌تر گاوصندوقی با کیفیت بالاتر مورد نیاز است.

  • از نظر رتبه‌بندی مقاومت در برابر آتش‌سوزی چه گاوصندوقی مناسب است؟

مقاومت گاوصندوق نسبت به آتش‌سوزی یکی از مهم‌ترین موارد قابل توجه هنگام انتخاب گاوصندوق است. بهتر است گاوصندوقی را با حداقل رتبه ۱hr (یک ساعت مقاومت در برابر آتش با دمای C°۱۷۰۰) انتخاب کنید. گاوصندوقی با رتبه کمتر برای حفاظت در مقابل آتش‌سوزی پیش‌آمده در منزل یا محل کار مناسب نیست. اگر با مشکل محدودیت بودجه مواجه بودید، گاوصندوقی را انتخاب کنید که با توجه به بودجه شما بیشترین میزان مقاومت در برابر آتش‌سوزی را داشته باشد. هنگام خرید حتماً به درزگیر روی درب گاوصندوق دقت کنید. برخی از گاوصندوق‌های ارزان ‌قیمت‌تر فاقد این درزگیر هستند در صورتی‌که این درزگیر عاملی تعیین‌کننده در مقاومت گاوصندوق نسبت به آتش‌سوزی است. همچنین این درزگیر از نفوذ رطوبت به درون گاوصندوق جلوگیری کرده و بدین ترتیب مانع از زنگ‌زدگی اشیاء ارزشمند فلزی درون آن می‌شود. در هنگام آتش‌سوزی نیز درزگیر منبسط شده و پا پوشاندن فضای بین درب گاوصندوق و چارچوب آن از ورود دود و آبی که برای خاموش کردن آتش به سمت گاوصندوق پاشیده می‌شود، به درون آن جلوگیری می‌کنند. برخی از شرکت‌ها ممکن است ادعا کنند که محصولشان ضدآتش است، در صورتی که عملاً هیچ گاوصندوقی ضدآتش نیست. همه گاوصندوق‌های موجود در بازار در برابر آتش‌سوزی مقاوم هستند یعنی در برابر حرارت و دود و تا حدی نسبت به آب در یک بازه زمانی مشخص (معمولاً بین نیم‌ساعت تا دوساعت و نیم) مقاوم هستند.

  • از نظر رتبه‌بندی مقاومت در برابر سرقت چه نوع گاو‌صندوقی مناسب است؟

گاوصندوق‌های مقاوم در برابر آتش‌سوزی برای حفاظت از اسناد و پول نقد در برابر دود و حرارت مناسب هستند، اما این گاوصندوق‌ها دارای یک لایه نازک فلزی هستند که این باعث آسیب‌پذیری گاوصندوق در برابر سارقین می‌شود زیرا این لایه به سادگی قابل سوراخ شدن و بریده شدن توسط ابزار معمولی از جمله اره است. درب برخی از گاوصندوق‌های مقاوم در برابر آتش ارزان قیمت که در بازار یافت می‌شوند با پرتاب شدن گاوصندوق روی یک سطح سخت به سادگی باز می‌شود. متخصصین به هیچ‌وجه نگهداری اشیاء گران‌قیمت از جمله مقادیر زیاد پول نقد، جواهرات و فلزات ارزشمند را درون این نوع گاوصندوق‌ها توصیه نمی‌کنند. برای بازکردن درب برخی از این گاوصندوق‌ها فقط ۳۰ ثانیه زمان کافی است! بهترین انتخاب، یک گاوصندوق کامپوزیتی مقاوم در برابر آتش‌سوزی و دارای رتبه TL ضد سرقت است. انتخاب این نوع گاوصندوق از اشیاء ارزشمند شما در برابر آتش و سرقت محافظت می‌کند.

  • برای نگهداری داده‌ها، اسناد کاغذی، عکس‌های خانوادگی و ابزار ذخیره اطلاعات کامپیوتری چه نوع گاوصندوقی مناسب است؟

باید توجه داشته باشید در صورت تمایل به نگه‌داری اشیائی نظیر مدارک مهم کاغذی، عکس‌های خانوادگی، دی‌وی‌دی، سی‌دی و کارت اس‌دی و … باید گاوصندوق مخصوص نگهداری این نوع اشیاء را تهیه کنید زیرا اینگونه اشیاء در دمای ۱۲۰ تا C°۱۸۰ یا رطوبت ۸۵% دچار آسیب جدی می‌شوند. البته اکثر این نوع گاوصندوق‌ها از حفاظت بالایی در برابر سارقین برخوردار نیستند. لازم به ذکر است که برخی جعبه‌های قفل‌دار ضدآتش درون گاوصندوق‌های بزرگ‌تر وجود دارند که از آن‌ها می‌توان برای حفظ اینگونه اشیاء استفاده کرد و بدین ترتیب نیازی به پرداخت هزینه اضافی برای تهیه گاوصندوق مخصوص جدا نخواهد بود.

  • چه نوع قفلی برای یک گاوصندوق مناسب است؟

برخی از قفل‌های الکترونیکی در برابر پالس‌های الکترومغناطیسی مقاوم و برخی غیرمقاوم هستند. برخی از قفل‌ها که در واقع ترکیبی از قفل الکترونیکی و مکانیکی در یک واحد هستند، بسیار مناسبند زیرا در صورت خراب شدن یکی از قفل‌ها از دیگری می‌توان استفاده کرد. باید توجه داشته باشید که معمولاً قفل‌های مکانیکی حداقل هر ۵ سال یکبار نیاز به سرویس شدن دارند.

 

گاوصندوق یکی از مهمترین اقلام در خریدهای مربوط به شرکتها و ادارات است. نیاز به یک گاو صندوق خوب برای محافظت از مدارک و اسناد در مقابل آتش و دزدی بسیار مهم است. گاوصندوق نیاز همه ادارات و شرکت‌ها است حتی در خانه نیز گاهی اوقات یک گاوصندوق مطمئن نیاز است. اگر به دنبال یک گاوصندوق مناسب نیاز خود هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید. در شماره قبل در قسمت اول این مقاله پس از بررسی انواع و اجزای گاوصندوق به نکاتی در ارتباط با سرقت از آن پرداختیم. دست‌کاری قفل دست‌کاری قفل نیاز به سطحی از تیزهوشی…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

20180127_SRP053_0

چگونه از تجهیزات و مردم در مقابل تهدیدات پهبادها محافظت کنیم؟

در سال‌های اخیر استفاده از پهبادها به میزان چشم‌گیری افزایش یافته است. در واقع، طبق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *