سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات اعلام سرقت / راهنمای خرید سیستم‌های اعلام سرقت منازل
burglar at a window

راهنمای خرید سیستم‌های اعلام سرقت منازل

با توجه به افزایش جرم و جنایت و نقش امنیت در سال‌های اخیر، تقاضا برای سیستم‌های حفاظتی منازل رو به افزایش است. آمارها نشان می‌دهد تعداد بسیار کمی از منازل که با سیستم‌های حفاظتی مجهز هستند، مورد توجه دزدان قرار می‌گیرند و چنانچه سرقتی در آنها صورت گیرد خسارت وارده به آنها بسیار ناچیز می‌باشد. با مطالعه این مقاله با نکات مهم و کاربردی جهت انتخاب یک سیستم اعلام سرقت مناسب برای منزل شخصی خود، محل کار و یا یک مکان بزرگ و حساس از لحاظ امنیتی آشنا خواهید شد.

سیستم‌های حفاظتی الکترونیکی که به خطوط تلفن متصل می‌شوند، توسط سرویس‌های نظارت تلفن به تماس‌ها پاسخ می‌دهند، و توسط همان سیستم‌ها به مشتریان پیشنهاد داده می‌شوند. توسط این سرویس‌ها امکان پیگیری امور امکان‌پذیر می‌باشد. البته این موضوع بیشتر در مورد امور پزشکی و آتش‌سوزی صدق می‌کند.

سیستم‌های اعلام سرقت معمولی[۱] و یا تحت نظارت [۲]

سیستم‌های اعلام سرقت منازل یا نظارت شده هستند یا غیر نظارت شده، بدین معنی که، یا به ایستگاه‌های کنترل مرکزی متصل هستند و یا تنها بر روی آلارم‌های خانگی نصب شده‌اند.

شرکت‌های نظارتی علاوه بر دستمزد نصب سیستم‌های اعلام سرقت ماهیانه مبلغی را به عنوان شارژ دریافت می‌کنند که این مبلغ بستگی به خدماتی که مشتری دریافت می‌کند و یا نوع قرارداد آنها دارد.

شرکت‌های نظارتی زمانی که سیستم متوقف می‌شود، سیگنال اعلام خطر دریافت می‌کنند و کنترل پنل اطلاعات مرتبط را به ایستگاه نظارت مرکزی از طریق خطوط تلفن ارسال می‌کند. در این شرایط شما در زمانی کمتر از ده ثانیه به مرکز متصل می‌شوید. این اتصال یا از طریق خط تلفن است و یا از طریق سیستم مخابره داخل ساختمان. ایستگاه از شما نام و رمز عبور را می‌پرسد تا تشخیص دهد که شما عامل از کار انداختن دستگاه بوده‌اید یا خیر، چنانچه نتوانید رمز عبور را ارائه کنید ایستگاه تیم پلیس را به محل اعزام خواهد کرد.

زمانی که شما با ایستگاه کنترل مرکزی قراردادی را امضا می‌کنید، به آنها اطلاع می‌دهید که در صورت عدم حضور شما در منزل با اولین، دومین و یا سومین آلارم اعلام خطر با شما تماس گرفته شود. قرارداد شرکت‌های حفاظتی کوچک عموما بر پایه سومین آلارم اعلام خطر می‌باشد. معمولا این نوع قرارداد برای شما هزینه کمتری دارد اما درصد ریسک آن بیشتر است زیرا این شرکت‌ها به میزان شرکت‌های بزرگ به استاندارد پایبند نیستند.

شرکت‌های بزرگ نظارتی و حفاظتی بر امنیت خانه، معمولا ایستگاه‌های مرکزی نزدیک محل دارند و به صورت همزمان مراقب هزاران منزل شخصی و کمپانی‌های تجاری هستند. استفاده از این سرویس هزینه بیشتری دارد زیرا توسط موسسه  UL[3] تایید شده است. این موسسه محصولات و سرویس‌های خود را با بیشترین میزان امنیت و اطمینان می‌سنجد. ایستگاه مدیریت داخلی باید در زمان کمتر از چهل و پنج ثانیه با مسئولین مربوطه ارتباط بگیرد همچنین در صورت قطعی برق دارای سیستم پشتبان قابل اطمینان ده تا پانزده روز است.

سیستم اعلام سرقت بدون نظارت

سیستم اعلام سرقت بدون نظارت، سیستمی است به ایستگاه کنترل مرکزی متصل نمی‌باشد و از نظر هزینه‌ایی بسیار مرقون به صرفه می‌باشد.

زمانی که سیستم تشخیص حضور یک مزاحم را بدهد، آژیر به صدا در بیاید و یا روشنایی‌های خارج منزل شروع به چشمک زدن کند، سیستم مستقیما با پلیس محلی تماس می‌گیرد.

با سیستم‌های حفاظتی بدون نظارت، شما از پرداخت شارژ ماهیانه معاف هستید اما هر زمان این ریسک وجود دارد که اخطارها (آژیرهای خطر) اشتباه پلیس محلی را گمراه کند. همچنین، سرعت زمان پاسخگویی توسط پلیس تضمین شده نمی‌باشد.

سیستم‌های باسیم یا بی‌سیم

دو نوع اصلی از سیستم‌ها در منازل نصب می‌شوند: سیستم‌های باسیم یا بی‌سیم. هر دو نوع شامل سنسورهایی هستند که در مکان‌های استراتژیک در خانه نصب می‌شوند و با واحد کنترل مرکزی در ارتباط هستند. واحد کنترل، به نوبه خود، به زنگ اخطار وصل است و برخی از دستگاه‌ها به مرکز خودکار تلفن جهت احضار کمک از شرکت نظارتی متصل هستند.

در سیستم حفاظتی با سیم، اجزا دستگاه از طریق یک سیم کوچک کم ولتاژ با هم در ارتباط هستند زیرا این نوع دستگاه‌ها نیاز دارند تا از طریق یک مسیر سیم مخفیانه در سراسر خانه به هم متصل باشند و در نهایت کل سیستم به شرکت نظارتی متصل است، هر چند مدل‌هایی که خودکار باشند و به مرکز کنترل متصل نباشند نیز موجود است.

سیستم‌های حفاظتی بی‌سیم توسط یک فرستنده رادیویی کوچک کار می‌کند بدین شکل که در صورت فعال شدن سیستم، سیگنال اخطار را به مرکز کنترل ارسال می‌کند. اگر چه نسبت به مدل باسیم اعتماد کمتری می‌توان به این سیستم کرد، اما نصب آن بسیار راحت‌تر می‌باشد.

تمام واحدها دارای باتری هستند تا در صورت قطعی برق و یا قطع شدن سیم‌ها دستگاه از کار نیفتد. حتی برخی از دستگاه‌ها دارای باتری‌هایی هستند که زمانی که واحدها آنلاین هستند توسط برق منزل به صورت اتوماتیک شارژ خواهند شد.

اجزای تشکیل دهنده یک سیستم اعلام سرقت

سیستم‌های اعلام سرقت دارای اجزا تشکیل دهند زیر هستند

کنترل پنل مخفی، با یک منبع تغذیه، که به صورت مغز سیستم عمل می‌کند و به دیگر اجزا متصل است و شامل یک خط تلفن استاندارد می‌باشد.

یک صفحه کلید امنیتی، که جهت تجهیز و غیرتجهیز شدن سیستم به سادگی، طراحی شده است.

جهت اطمینان، صفحه کلید به شما می‌گوید که سیستم درست تجهیز شده است یا خیر. جهت نصب صفحه کلید احتمالا شما باید یک هزینه جدا پرداخت کنید.

دتکتورهای پی‌آی‌آر[۴]، معمولا به عنوان دتکتورهای حرکتی شناخته می‌شوند، جهت تشخیص تغییرات در سطوح انرژی مادون قرمز در شکل حرکتی یا حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا بر روی قسمت بالایی دیوار نصب می‌شود. البته در برخی از حالت‌ها بر بالای دیوارها و یا پنجره‌ها نصب می‌شوند. جهت مطالعه استانداردهای مرتبط با سنسورها می‌توانید به مطالب تدوین شده در موسسه بین‌المللی استانداردهای آمریکا (SIAC) مراجعه نمایید. نصاب این گونه سیستم‌ها باید مدرک از موسسه بین‌المللی اعلام سرقت و اعلام حریق داشته باشند.

در اتصالات درب و پنجره (چهارچوب‌های درب و قاب‌های پنجره)، دستگاه‌های مغناطیسی قرار داده شده است، تا در صورت باز شدن درب‌ها و پنجره‌ها سیستم زنگ خطر مسلح را فعال کن. برخی از سیستم‌ها دارای نوعی از زنگ خطر هستند که در صورت باز شدن درب و پنجره می‌توانند از کار بی‌افتد. این نوع از زنگ‌ها برای منازلی که دارای کودک هستند و ورود و خروج زیادی دارند بسیار مفید است.

حسگر تشخیص اصوات[۵]، سنسورهایی هستند که امواج شوک صوتی که در اثر شکسته شدن شیشه تولید می‌شود را به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند و باعث خاموش شدن سیستم می‌شود.

آژیرها به شکل زنگ‌ها، بوق‌ها و یا چراغ‌ها هستند. آژیرها می‌توانند داخل منازل نصب شوند (معمولا در یک اتاق زیرشیروانی) و یا خارج از منزل و معمولا در این حالت آلارم‌ها به سرعت توجه همسایگان را جلب می‌کنند.

علائم و برچسب‌ها معمولا قسمتی از پکیج سیستم اعلام سرقت می‌باشند. هر دو برای حفاظت از منزل در مقابل مهاجمین (مزاحم‌ها) بسیار مفید است.

سیستم بک‌آپ بیست و چهار ساعته زمانی که خط تلفن و یا برق قطع می‌شود موجود می‌باشد.

همچنین سیستم بک‌آپی هست که می‌تواند سیستم اعلام سرقت شما را برای هفتاد و دو ساعت با باتری روشن نگه دارد. وجود سیستم‌های بک‌آپ برای منازلی که از VoIP[6] (صدا بر روی پروتکل اینترنت) استفاده می‌کنند ضروری است زیرا اغلب سیستم‌های اعلام سرقت با دستگاه‌های ویپ سازگاری ندارند. یک بک‌آپ تلفن همراه به ایستگاه نظارت اجازه می‌دهد تا بر روی موبایل با شما تماس بگیرد.

صفحه کلیدهای خاص مانند یک دستگاه مخابره دو طرفه با شرکت نظارتی عمل می‌کنند و اجازه ارتباط صوتی دو طرفه را می‌دهند. به جای اینکه خط تلفن منزل، آلارم خطر را تشخیص دهد، شرکت نظارتی به راحتی از طریق ارتباط صوتی دو طرفه با شما صحبت خواهد کرد.

ریموت کنترل می‌تواند سیستم شما از راه دور (تا فاصله صد متر) بدون نیاز به ورود کد بر روی صفحه کلید، غیر مصلح کند. از معایب ریموت کنترل این است که، در صورت روشن بودن سیستم نمی‌تواند آن را تایید کند که باعث خاموش شدن زنگ هشدار می‌شود. همچنین اگر ریموت کنترل دزدیده شود، دزدان به راحتی می‌توانند سیستم شما را غیرمصلح کنند.

دتکتور دود، در صورت آشکار شدن دود در منزل سیگنال اخطار را به مرکز کنترل ارسال خواهد کرد. معمولا هر دستگاه، کانال‌ها و زون‌های مجزا برای سنسورهای حریق و دزدگیر دارد.

در صورتی که حیوان خانگی داشته باشید، دو گزینه وجود دارد.

  • دستگاه‌ایی است که می‌تواند تفاوت بین انسان و حیواناتی که وزن آنها تا صد پوند هست را تشخیص دهد. این دستگاه مجهز به سنسوری است که حرکت حیوان را به عنوان خطر تشخیص نداده و آلارم اخطار ارسال نمی‌کند، زیرا به دو مجموعه از پرتوها جهت متوقف شدن همزمان نیاز دارد. برای یک حیوان مشکل است تا دو آلارم را فعال کند، اما مطلع باشید که چنانچه تعداد حیوانات بالاتر باشد با هم بازی یا جنگ کنند ممکن است به صورت اتفاقی آلارم‌ها فعال شوند.
  • گزینه دوم ایجاد یک گذرگاه حیوان[۷] است. بدین صورت که دتکتور را به اندازه کافی بالا نصب کنیم حتی بر روی سقف تا حرکت حیوان را تشخیص ندهد.

 یک دوربین تصویری و یک مانیتور می‌توان به سیستم اضافه نمود، که به خوبی یک سیستم با چندین دوربین مداربسته، چندین اپراتور و سیستم ضبط تصویر کار می‌کند.

خرید محصولات حفاظتی

تعداد انگشت شماری از شرکت‌های تولید اعلام سرقت و زنگ‌های اخطار منازل وجود دارد که محصولات نظارتی را هم تولید می‌کنند. این شرکت‌ها محصولاتشان را برای هزاران توزیع کننده که تجهیزات را می‌فروشند و سیستم‌های اعلام سرقت را نصب می‌کنند، فراهم می‌کنند.

مراقب شرکت‌هایی که سیستم‌های اختصاصی را نصب می‌کنند و مدعی هستند که با مجوز سیستم‌های نظارتی کار می‌کنند، باشید. همچنین شرکت‌هایی که به شما اجازه نمی‌دهند پسورد خود را تغییر دهید و یا بعد از پایان قراردادتون، اجازه بستن قرارداد با شرکت نظارتی دیگری را به شما نمی‌دهند. با یک حساب سرانگشتی، بعد از نصب سیستم مطمئن باشید که سیستم شما دارای اجزا غیر انحصاری است و شما به تمام کدها و برنامه نویسی‌ها دسترسی دارید.

یک گارانتی استاندارد باید در قرارداد شما باشد. همچنین نود روز گارانتی قطعات و ارسال نیرو متخصص به محل در صورت خرابی سیستم. با پرداخت صد یا دویست دلار بیشتر، ممکن است شما گارانتی نگهداری و تعمیر را که کلیه نیازها برای قطعات و نیروی کار متخصص را در بر می‌گیرد تمدید کنید.

قبل از امضای هر گونه قرارداد موارد زیر را بررسی کنید

مطمئن شوید که آیا بستن قرارداد سه تا پنج سال ضروری است یا خیر؟

آیا در طول زمان قرارداد مبالغ قابل تغییر هست یا خیر؟

در صورت فسخ قرارداد قبل از اتمام زمان آن باید مبلغی پرداخت شود یا خیر؟ و آیا کل مبلغ پرداختی عودت داده می‌شود؟

همچنین دریابید که بعد از پایان قرارداد از تجهیزات نصب شده، کدام را می‌توانید نگه دارید و عودت ندهید.

با سه یا چهار شرکت نظارتی صحبت کنید و از آنها بخواهید به ارزیابی ریسک سیستم شما بپردازند و تعیین کنند چالش‌های امنیتی شما چیست؟ همچنین در مورد نحوه آدرس‌دهی سیستم‌تان از آنها اطلاعات بگیرید.

مطمئن شوید که شرکت‌های نظارتی بازدید در محل را به صورت رایگان انجام می‌دهند. به هیچ عنوان به شرکت‌هایی که می‌گویند ارسال نماینده به محل نیازی نیست، اطمینان نکنید.

سعی کنید اطلاعاتی را از مشتریان قدیمی شرکت نظارتی که مد نظرتان است، بگیرید. بدین صورت که:

آیا آن شرکت نظارتی در زمان‌بندی موجود در قرارداد تجهیزات را نصب خواهد کرد؟

در صورتی که تجهیزات به مشکلی برخورد کنند، آیا بی‌درنگ به موضوع رسیدگی خواهد شد؟

آیا نحوه کارکرد سیستم برای اهالی منزل توضیح داده خواهد شد؟

چنانچه مشتری، با ورود مزاحمین مواجه شود، آیا تماس با پلیس به سرعت انجام خواهد شد؟

در صورتی که قرارداد شما به یک ایستگاه نظارتی دیگری منتقل شود، آیا شرکت نظارتی برای شما پیغامی ارسال خواهد کرد؟

جهت گرفتن قیمت قرارداد و هزینه مورد نیاز به صورت کتبی اقدام کنید و مطمئن شوید که کلیه هزینه‌های نصب و راه‌اندازی، تجهیزات، گارانتی و نظارت ماهیانه را در بر می‌گیرد. در نظر داشته باشید غیر از هزینه‌های ذکر شده مبالغ زیر نیز باید پرداخت شود.

یک تا دو دلار به ازای هر فوت مربع از خانه شما جهت نصب ابتدایی سیستم.

بیست و پنج تا چهل دلار جهت نظارت.

ده دلار در ماه برای ارتباط صوتی دو طرفه.

پنجاه تا سیصد دلار در ماه برای سنسورهای با حساسیت بالا و سنسورهای غیر حساس به حیوانات.

پنج دلار در ماه جهت حفاظت از حریق.

هفتاد و پنج تا صد دلار جهت خرید ریموت کنترل و این مبلغ تنها یکبار پرداخت می‌شود.

دستمزد نصب و راه‌اندازی تا حدود زیادی به نوع تجهیزات نصب شده، تعداد دستگاه‌های حفاظتی انفرادی و متراژ منزل شما بستگی دارد. اما می‌توان گفت این رقم هزار و پانصد دلار برای هر سه هزار فوت مربع از خانه می‌باشد. چنانچه نصب حفاظت از حریق هم داشته باشید دویست تا پانصد دلار به این رقم اضافه خواهد شد.

مراقب شرکت‌هایی که مبلغی اضافه جهت ارتباط با ایستگاه مرکزی دریافت می‌کنند، باشید. معمولا این مبلغ در قیمت گذاری دیده شده است.

مقدار زمانی که جهت نصب نیاز می‌باشد بسیار متفاوت است. برای منازل بزرگ، چنانچه سیم‌کشی قبلی نداشته باشد، این زمان سه روز به طول می‌انجامد. خانه‌های کوچک‌تر (تقریبا هزار و دویست فوت مربع)، معمولا یک روز به طول می‌انجامد. در صورت وجود سیم‌کشی قبلی حتی کمتر از یک روز زمان می‌برد. نصب تجهیزات بی‌سیم فقط یک تا سه ساعت زمان‌بر است.

بسیاری از ادارات پلیس برای اینکه ایستگاه نظارت زنگ اخطار باشند نیاز به دو مجوز از مراکز ذکر شده در ذیل دارند. اولین مجوز، مجوز نظارت دولتی است همراه با مجوز پلیس محلی و دومی یک مجوز الکتریکی جهت نصب و نظارت بر سیستم می‌باشد.

نکته مهم و قابل توجه این است که مبلغ (جریمه) پرداختی جهت زنگ‌های اخطار اشتباه به مقدار زیاد به منطقه بستگی دارد. جهت اطلاع از سیاست گذاری‌های مختلف در این زمینه با پلیس محلی صحبت کنید.

[۱] Monitored security

[۲] Non-monitored security

[۳] Underwriters laboratories

[۴] PIR

[۵] Audio discriminator sensor

[۶] Voice Over Internet Protocol

[۷] Pet alley

با توجه به افزایش جرم و جنایت و نقش امنیت در سال‌های اخیر، تقاضا برای سیستم‌های حفاظتی منازل رو به افزایش است. آمارها نشان می‌دهد تعداد بسیار کمی از منازل که با سیستم‌های حفاظتی مجهز هستند، مورد توجه دزدان قرار می‌گیرند و چنانچه سرقتی در آنها صورت گیرد خسارت وارده به آنها بسیار ناچیز می‌باشد. با مطالعه این مقاله با نکات مهم و کاربردی جهت انتخاب یک سیستم اعلام سرقت مناسب برای منزل شخصی خود، محل کار و یا یک مکان بزرگ و حساس از لحاظ امنیتی آشنا خواهید شد. سیستم‌های حفاظتی الکترونیکی که به خطوط تلفن متصل می‌شوند، توسط…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

initial-instructions-and-description-of-Npz24l-clipart

سرقت اتومبیل در روز روشن و راه‌های جلوگیری از آن

سارقان همیشه در کمین هستند تا فرصتی بیابند برای سرقت خودرو شما. شاید در زمانی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *