دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات نظارت تصویری / راهنمای انتخاب دوربین متناسب با کاربرد مورد نیاز
cam

راهنمای انتخاب دوربین متناسب با کاربرد مورد نیاز

ورودی‌ها، راهروها، اتاق‌ها و پارکینگ بیش از هر جای دیگری نیازمند نظارت هستند. اما چه نوع دوربینی برای هریک از این فضاها مناسب است؟ چه رزولوشن و میدان دیدی مورد نیاز است؟ قابلیت‌های ویژه نظیر دبلیودی‌آر، مادون قرمز، و… در چه مواردی به کار می‌آیند؟ بهترین محل برای نصب دوربین کدام است؟

با خواندن این مقاله پاسخ تمامی این پرسش‌ها را خواهید یافت.

در تصویر زیر میدان دید چهارصحنه متفاوت از لابی، راهرو، پارکینگ و اتاق قابل مشاهده است.

11

از آنجاییکه در سال‌های اخیر تغییرات زیادی در صنعت نظارت روی داده است، لازم است برای انتخاب سیستم متناسب با کاربرد، از این تغییرات آگاهی داشته باشیم.

 • دوربین‌های ۴ مگاپیکسل/ ۴کی جایزین دوربین‌های ۵ مگاپیکسل/ ۱۰ مگاپیکسل شده‌اند. با رواج سنسورهای ۴کی و ۴مگاپیکسل حتی در دوبین‌های ارزان‌قیمت، استفاده از دوربین‌های ۵ مگاپیکسل و ۱۰ مگاپیکسل طی یکی دو سال گذشته بسیار کاهش یافته است.
 • سابقاً قابلیت مادون قرمز در همه دوربین‌ها موجود نبود و رواج کمی داشت اما امروزه عملا در خط تولید همه دوربین‌ها لحاظ شده است.
 • دبلیودی‌آر نیز قابلیت دیگری است که در همه دوربین‌ها و حتی دوربین‌های ارزان‌قیمت یافت می‌شود.
 • کیفیت تصویر دوربین‌های فیش‌آی افزایش یافته است. امروزه مدل‌های پانورامیک فیش‌آی غالبا از سنسورهای ۴کی/ ۱۲ مگاپیکسل استفاده می‌کنند که در مقایسه با دوربین‌های ۳ و ۵ مگاپیکسل مورد استفاده در گذشته، جزئیات بسیار بیشتری را نمایش می‌دهند. علاوه بر این، مدل‌های پانورامیک مادون قرمز، باعث افزایش عملکرد فیش‌آی در نور کم می‌شوند.

مهم‌ترین مواردی که در بررسی ورودی‌ها، راهروها، اتاق‌ها و پارکینگ‌ها یافتیم، عبارتند از:

 • عملکرد بهتر دبلیودی‌آر در لابی‌ها/ ورودی‌ها، که اصولا دارای نور پس‌زمینه خارجی هستند، از افزایش رزولوشن برای نظارت بر این محیط‌ها مفیدتر است.
 • چرخش دوربین‌های ۹۰ درجه و استفاده از قابلیت کریدور مود[i] 9:16 باعث کاهش فضای تلف شده غیرضروری مانند دیوارهای خالی شده و منجر به پوشش بیشتری از فضای مورد نیاز راهرو می‌شود. همچنین افزایش میدان دید در حالت کریدور مود امکان نمایش جهت سوژه‌ها را ایجاد می‌کند اما با کاهش پی‌پی‌اف[ii] ممکن است منجر به کاهش قابلیت شناسایی شود.
 • در اتاق‌های بزرگ با نور کافی، دوربین‌های ۴کی نسبت به دوربین‌های ۱۰۸۰p جزئیات بیشتری از جمله حرکات جزئی و اجسام ریز را نمایش می‌دهند و به شناسایی دقیق‌تر چهره کمک می‌کنند. اما در شرایط نور کم با فعال بودن قابلیت مادون قرمز، میزان نمایش جزئیات در رزولوشن‌های بالاتر تنها کمی بیشتر از رزولوشن ۱۰۸۰p است.
 • قابلیت مادون قرمز برای نمایش صحنه‌هایی نظیر دیوارها و سطوحی که نور را منعکس می‌کنند، مناسب است و کیفیت تصویر را حتی نسبت به مدل‌های فوق کم نور[iii] افزایش می‌دهند.
 • یک دوربین پانورامیک فیش‌آی با رزولوشن بالا (۹-۸ مگاپیکسل و بیشتر) که در مرکز اتاق واقع شده است، جزئیات بیشتری را نسبت به یک مدل زاویه باز ۱۰۸۰p که در یک گوشه اتاق نصب شده است، نمایش می‌دهد اما میزان نمایش جزئیات آن با ۴کی یکسان است.
 • در محوطه پارکینگ با استفاده از دوربین‌های ۴ مگاپیکسل و ۴کی می‌توان نمایش بهتری از جزئیات و شناسایی اشیاء نسبت به مدل‌های ۱۰۸۰p داشت.
 • مزیت رزولوشن برای نظارت بر پارکینگ در هنگام شب از اهمیت بالایی برخوردار نیست. دوربین‌های ۱۰۸۰p با حساسیت بالاتر، تصاویری روشن‌تر و با نویز کمتر نسبت به مدل‌های با رزولوشن بالاتر تولید می‌کنند و از نظر نمایش جزئیات با دوربین‌های ۴ مگاپیکسل و ۴کی برابری می‌کنند.
 • میدان دید به جزئیات مورد نظر بستگی دارد. برای داشتن نمای کلی از محوطه پارکینگ به میدان دید زاویه باز نیاز است، اگرچه در این شرایط از کیفیت شناسایی اشیاء و پلاک خودروها کاهش می‌یابد.
 • با کاهش میدان دید تا نصف می‌توان شناسایی بهتری داشت اما دیگر نمی‌توان نمای کلی از تردد افراد و خودروها در محوطه پارکینگ داشت و ممکن است استفاده از دوربین‌های دیگری نیز لازم شود.
 • در شرایطی که محوطه پارکینگ بسیار تاریک و کم نور باشد، مدل‌های مادون قرمز عملکرد بهتری دارند.

پیشنهادات

با توجه به نتایج حاصل از بررسی چهار موقعیت مکانی، پیشنهادهایی برای هر یک از این موقعیت‌ها داریم:

 • برای ورودی‌های معمولی، دوربین‌های ۱۰۸۰p با عملکرد خوب دبلیودی‌آر (در صورت وجود نور شدید پس‌زمینه) را توصیه می‌کنیم زیرا دوربین با رزولوشن بالاتر نیاز نیست مگر آن‌که محوطه ورودی بسیار بزرگ باشد و که منجر به مصرف پهنای باند زیاد می‌شود.
 • توصیه می‌کنیم برای نظارت بر راهروها از قابلیت کوریدور مود با نسبت ۹:۱۶ استفاده شود. البته بسته به انتخاب دوربین یا وی‌ام‌اس این قابلیت ممکن است محدود شود. رزولوشن بیشتر برای راهروها همیشه گزینه بهتر نیست. وقتی محیط راهرو روشن بوده و فضای ذخیره‌سازی مسئله عمده نباشد، ۴کی مناسب است.
 • برای محیط داخل اتاق‌ها مثلا اتاق کنفرانس توصیه می‌کنیم حداقل از رزولوشن ۱۰۸۰p استفاده شود. رزولوشن پایین‌تر تصویر مناسبی نداشته و رزولوشن بالاتر مانند ۴کی باعث اتلاف فضا می‌شوند مگر اینکه نمایش جزئیات بسیار ریز از اشیاء و افراد مورد نیاز باشد. اگر لازم به پوشش کل اتاق باشد، استفاده از دوربین‌های زاویه باز توصیه می‌شود. در نور کم نیز استفاده از دوربین‌های مادون قرمز توصیه می‌شود.
 • برای محوطه پارکینگ دوربین‌های ۱۰۸۰p گزینه مناسبی هستند. همچنین توصیه می‌کنیم برای پارکینگ از میدان دید عریض‌تر استفاده شود. گرچه باریک کردن میدان دید تا ۵۰ درصد باعث نمایش بهتر جزئیات می‌شود، اما توانایی دوربین را برای داشتن نمای کلی کاهش می‌دهد.
 • در صورتی‌که محوطه پارکینگ روشن باشد دو عامل رنگ و قیمت روی تصمیم‌گیری برای انتخاب دوربین مادون قرمز یا فوق‌ کم نور تاثیرگذارند. اگر تشخیص رنگ برای شناسایی اشیاء یا وسایل نقلیه عامل مهمی باشد باید از دوربین‌های فوق کم نور استفاده شود. اگر تشخیص رنگ مهم نباشد استفاده از دوربین‌های مادون قرمز به خاطر قیمت پایین‌تر، در عین داشتن نمایش جزئیات، توصیه می‌شود.

ادامه دارد…

i] Corridor mode]

ii] Pixel Per Foot]

iii] Super low light]

ورودی‌ها، راهروها، اتاق‌ها و پارکینگ بیش از هر جای دیگری نیازمند نظارت هستند. اما چه نوع دوربینی برای هریک از این فضاها مناسب است؟ چه رزولوشن و میدان دیدی مورد نیاز است؟ قابلیت‌های ویژه نظیر دبلیودی‌آر، مادون قرمز، و... در چه مواردی به کار می‌آیند؟ بهترین محل برای نصب دوربین کدام است؟ با خواندن این مقاله پاسخ تمامی این پرسش‌ها را خواهید یافت. در تصویر زیر میدان دید چهارصحنه متفاوت از لابی، راهرو، پارکینگ و اتاق قابل مشاهده است. از آنجاییکه در سال‌های اخیر تغییرات زیادی در صنعت نظارت روی داده است، لازم است برای انتخاب سیستم متناسب با کاربرد،…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

1_YtZEApCkwS5A5BZz-4YagA

پوشیدنی های مقاوم در برابر سیستم های تشخیص چهره، چالشی جدید در صنعت نظارت تصویری

تازه­ ترین چالش در برابر تجهیزات و فناوری­های تشخیص چهره، لباس­ها و ابزار­های پوشیدنی هستند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *