چهارشنبه , ۳۱ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات نظارت تصویری / دوربین‌های پوششی و چالش‌های ارسال جریان زنده تصویری
ows_138249664029519

دوربین‌های پوششی و چالش‌های ارسال جریان زنده تصویری

اکثر دوربین‌های پوششی تنها به ضبط تصاویر می­پردازند و شما چیزی حدود هشت ساعت پس از وقوع حادثه به آن تصاویر دسترسی خواهید داشت، یعنی زمانی­که تیم امنیتی کار خود را به پایان رسانده­اند و درحال ترک محل هستند. در واقع این دوربین­ها تنها برای بررسی حادثه پس از گذشت زمان قابل توجهی از وقوع آن به­کار می­روند و همانند نوشدارویی پس از مرگ سهراب می­مانند.

حال اگر جریان ویدیویی ضبط شده توسط افراد دارای دوربین­های پوششی به­طور زنده پخش گردند، کاربران این تصاویر را بطور زنده توسط شبکه­های اجتماعی خود به اشتراک می­گذارند و توجه و کنجکاوی افراد بی­شماری را به­خود جلب می­نماید. در این مقاله چالش­هایی که در مسیر ارسال جریان­های زنده تصویری وجود ­دارد، مورد بررسی قرار می­گیرد.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

چالش­های ارسال جریان زنده تصویری

سؤالی که اینجا مطرح می­شود این است که چرا همه  دوربین های پوششی جریان تصویری خود را بطور زنده ارسال نمی­نمایند؟ عدم اطمینان از امنیت انتقال داده از طریق شبکه تلفن همراه را می­توان جواب این سؤال دانست. از طرفی دریافت تصاویر ویدیویی بسیار ساده­تر از انتقال این تصاویر است؛ مشکلات حاکم بر تهیه یک گفتگوی تصویری[۱] تأییدی بر این ادعا است. هنگام مشاهده محتوای تولید شده توسط رسانه، رویکردهای مناسبی در زمینه کنترل اختلافات موجود در کیفیت سیگنال و در نتیجه پهنای باند مورد نیاز وجود دارد.

این سرویس­ها با انتقال تصاویر ویدیویی به حافظه میانی[۲] برای مدتی هر چند بسیار کوتاه و در حد چند ثانیه، منجر به سهولت در امر انتقال تصاویر می­شوند. با توجه به محتوایی که در شبکه ذخیره شده ­است، تصاویر ویدیویی به نزدیک­ترین سرور منتقل می­­شود. این شبکه­ها با تمرکز بیشتر برانتقال حجم بالای داده به گوشی تلفن هوشمند طراحی شده­اند و توجه کمتری به داده­هایی که از گوشی هوشمند به شبکه منتقل می­شود، دارند.

با این وجود، امکان مشاهده تصاویر ویدیویی بصورت زنده می­تواند سخت و گاهی غیرممکن باشد. بطور مثال، هنگامی که در مسیر حرکت در قطار در حال مشاهده تصاویر ویدیویی هستید، با نزدیک ­شدن به ایستگاه­های شلوغ نشانگر انتقال به حافظه میانی (بافرینگ) مشاهده می­گردد. این اختلال به دلیل تعداد زیاد کاربران تلفن همراه، رخ می­دهد. سفر با سرعت بالا و یا جابجا شدن بین شبکه­های بی­سیم، ۳G ویا ۴G نیز باعث اخلال در شبکه می­گردند.

نیاز به انتقال تصاویر ویدیویی در زمان واقعی

بیشتر شرکت­های فعال در زمینه تولید دوربین­های با قابلیت استقرار بر روی پوشش افراد، قصد استفاده از این تکنولوژی­های پرمصرف برای انتقال جریان داده را دارند و برخلاف تصورشان در این زمینه عملکرد موفقی نداشته‌اند. چرا که همان­طور که گفته ­شد، انتقال داده از طریق شبکه تلفن­ همراه، همواره ممکن نیست و امکان بروز اختلالاتی وجود دارد. دریافت تصاویر در زمان واقعی خواسته اصلی نیروی پلیس است و هیچ­ گونه تأخیری پذیرفته نیست. از طرف دیگر کیفیت تصاویر ارسالی برای نیروی پلیس با وجود تکان­های زیاد افسر پلیسی که دوربین را به لباس خود متصل نموده، حتی با وجود نوساناتی که در سیگنال وجود دارد، باید مناسب و قابل استناد باشد و این مهم از عهده شبکه­های تلفن همراه خارج است. نکته مهم دیگر هماهنگی صدا و تصویر است تا جلوی هرگونه سؤال و شبهه­ای را بگیرد. به این منظور به فن­آوری ویژه­ای که بتواند در هر شرایطی حتی زمانی­که پهنای باند ضعیف و یا متغیر است امکان برای دسترسی به تصاویر ویدیویی در زمان واقعی را فراهم کند، نیاز داریم. با آگاهی از روند اتفاقات در زمان واقعی تیم­های پشتیبانی امکان تصمیم­گیری بهتر و سریع­تری را دارا خواهند بود.

با امکان مشاهده حوادث، دستورات صحیح­تری اتخاذ می­گردند. تصمیم­گیری در مورد اعزام نیرو، نیاز برقراری ارتباط رادیویی با افسر مربوطه و موارد مشابه در زمان کوتاهی صورت می­گیرد. گاهی در کمتر از ۹۰ ثانیه نیروهای پشتیبانی اعزام می­گردند و این سرعت عمل حاصل ارسال تصاویر زنده ویدیویی از محل وقوع حادثه است.

افزودن سایر قابلیت­ها از طریق اتصال با سایر دستگاه­ها

با اتصال دوربین­های پوششی به سایر دستگاه­ها قابلیت­های دیگری به آن افزوده می­گردد. بطور مثال مکان­­یابی افسران به ­این­ ترتیب ممکن می­گردد. همچنین با اتصال این دوربین­ها به سیستم­های تشخیص چهره، عملیات شناسایی و دستگیری افراد تحت تعقیب بهتر، راحت­تر و از همه مهمتر سریع­تر انجام می­گردد.

بکار بردن سیستم­های امنیتی برای جلوگیری از لو رفتن و یا دستکاری اطلاعات و همچنین حفظ حریم خصوصی افراد درگیر در ماجرا، بسیار ضروری است. برقراری تعادل میان بالا بودن کیفیت عملیات، به اشتراک­گذاری این اطلاعات با سایر شرکت­های مربوطه؛ مسئله سختی است و به راحتی حاصل نمی­گردد.

ارزیابی فن­آوری مناسب

بنا بر گفته متخصصان امر، در سال ۲۰۱۷ جریان زنده تصویری از رویکردهای جدید نظارت تصویری به شمار می­رود و فروشندگان دوربین­های پوششی قول همکاری لازم در این زمینه را داده­اند. نگهداری و حفظ این قول چالش­های بسیاری را برای این فروشندگان به همراه دارد. برای دستیابی به موفقیت در این زمینه پاسخ به سؤالات زیر کمک بزرگی خواهد بود:

  • کیفیت تصویر ویدیویی، در نقطه مختلف تحت پوشش چگونه است (تنها نزدیک دکل‌های رادیویی مد نظر نیست)؟
  • کیفیت تصاویر در هنگام راه­رفتن، دویدن و یا حرکت اتومبیل چگونه است؟
  • کیفیت تصاویر محیط­های سرپوشیده چگونه است؟
  • چه تأخیری در این تصویر ویدیویی مشاهده می­شود؟ اگر در تماس رادیویی با فرد دارای پوشش دوربین­دار باشیم باید چک کنیم آیا امکان مشاهده مباحث وجود دارد؟ آیا امکان مشاهده تصاویر ۵ دقیقه پیش وجود دارد؟
  • هزینه احتمالی اجرا و پردازش داده­ها چقدر است و آیا امکان کنترل آن در محدوده­ای از پیش تعیین­ شده وجود دارد؟
  • آیا می­توان تصویر ویدیویی را به منطقه عملیاتی باز پس فرستاد؟
  • آیا امکان دسترسی به بخش­های خاصی از تصاویر ویدیویی ضبط ­شده از بایگانی بر روی دستگاهی دیگر وجود دارد؟ بطور مثال آیا می­توان اتفاقات ۳۰ دقیقه پیش را مرورکرد؟
  • ساختار امنیتی چگونه است؟ چطور می­توان از لو رفتن تصاویر ویدیویی، فایل­های صوتی و یا داده­های مربوط به مکان، جلوگیری بعمل آورد؟
  • آیا نرم­افزار و برنامه­ای کاربردی قابل نصب بر گوشی­های هوشمند برای ارسال و مشاهده تصاویر ویدیویی وجود دارد؟ برای آن دسته از کاربرانی که معمولاً دوربین­های پوششی را بکار نمی­برند.
  • آیا قابلیت­های دیگری نظیر قابلیت تشخیص چهره بر روی این دستگاه­ها قرار دارد؟

به طور خلاصه می­توان گفت: با داشتن قابلیت­های ذکر شده و دسترسی به تصاویر ویدیویی ضبط ­شده در هر زمان و بر روی هر دستگاهی، شرایط کنترل­پذیر است، حال ­آنکه بدون این قابلیت­ها هیچ اطلاعی از منطقه مربوطه وجود ندارد و تصمیم­گیری­ها اگر صورت پذیرد بر پایه حدس و گمان است و چنانچه هیچ تصمیمی در آن بازه زمانی اتخاذ نگردد یعنی حدود هشت ساعت پس از وقوع ماجرا هر چه انجام پذیرد به مشابه نوش­دار پس از مرگ سهراب می­باشد. لازم به ذکر است بعد از هشت ساعت سایر مدارک و مستندات بر روی شبکه­های اجتماعی قابل مشاهده است اما آیا این مدارک واقعی هستند یا دست­کاری شده­اند؟!

[۱] Video conference

[۲] Buffer

پیشنهاد برای مطالعه:

Coax-Cabling-175881451

ارتقاء سیستم های نظارت تصویری با کمک فناوری اچ دی روی کابل کواکسیال

مترجم: سارا ایزدیار در طول دهه­ ی گذشته فناوری دوربین‌های تحت شبکه بیشتر مباحث را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *