سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات کنترل دسترسی / ده قفلی که تنها توهمی از ایمنی با خود می آورند (قسمت اول)
locks-locks_locks

ده قفلی که تنها توهمی از ایمنی با خود می آورند (قسمت اول)

بدتر از اینکه وسیله ­ای برای حفاظت از اموال خود بخرید که به خوبی کار نکند این است که خود آن وسیله به سرقت برود و حتی نتوانید آن را به فروشنده برگردانید. قفلی که از اموال شما در مقابل خطرات محفاظت نکند نه تنها بی‌ارزش، بلکه خطرناک است. بدتر از آن این است که وقتی سیستم امنیتی مورد اعتماد شما کار نمی‌کند اغلب اوقات شما آخرین نفری هستید که متوجه این موضوع می­شوید. مجرمان معمولا راه­های ساده را انتخاب می­کنند. اگر جایی قفلی با یک نقطه ضعف آشکار وجود داشته باشد، شکستن آن هدف آسانی برای آنها خواهد بود. اگرچه مفهومی به اسم امنیت کامل وجود ندارد، اما قطعا درجه و میزان آن متفاوت است و امنیت خوب و بد باید مورد توجه باشد. در این مقاله ما بر نوع دوم یعنی امنیت ضعیف تمرکز خواهیم کرد.

این قفل­ها در عملی کردن ادعایشان شکست می­خورند، خواه این ادعا تامین ساده­ترین نوع امنیت باشد خواه ادعای ضد ضربه بودن. تمامی قفل­هایی که در ادامه معرفی می­شوند عیبی بزرگ‌تر از نفوذپذیری ساده دارند. اتفاقا برعکس بعضی از آنها بدون کلید به سختی باز می­شوند و در مواردی حتی شکستن آنها غیرممکن است. نقطه ­ضعف‌هایی که این قفل­ها دارند آنها را در مقابل روش­هایی ساده­تر از باز کردن با سیم یا دریل کردن آسیب‌پذیر می­کند. روش­هایی که یادگیری آن­ها ساده است و به فراوانی در دسترس است.

قفل Master 175

1

این قفل با کلید کار نمی­کند. در عوض برای قفل شدن از یک رمز ترکیبی استفاده می­کند که با چرخاندن چهار غلتک کوچک فعال می­شود. مشکل بزرگ قفل­های رمزدار این است که به راحتی می­توان رمز آن­ها را پیدا کرد. برای باز کردن اینگونه قفل­ها معمولا از یک جسم کوچک نوک تیز استفاده می­شود که بین غلتک­های قفل قرار می­گیرد. در مرحله بعد باید یک حفره کوچک روی غلتک پیدا کنید. پس از اینکه این حفره را روی هر چهار غلتک پیدا کردید می­توانید به سادگی آن­ها را بچرخانید و رمز درست برای باز کردن قفل را به دست بیاورید. در مورد قفل مستر ۱۷۵ نیازی به انجام این مراحل نیست. با استفاده از همان وسیله کوچک نوک تیز می­توانید این قفل را به سادگی باز کنید. در این مورد همچنین می­توان از یک پین معمولی استفاده کرد. به این منظور کافی است حلقه فولادی بالای قفل را به سمت پایین فشار دهید، سپس پین قفل بازکن یا یک وسیله نوک تیز دیگر را از بالای غلتک وارد قفل کنید. نکته مهم این است که پین را با زاویه­‌ای وارد قفل کنید که بتوانید آن را به جهت مخالف نیز بچرخانید. حال اگر فشار را از روی حلقه فولادی بردارید قفل باز می­شود.

دلیل این امر این است که زبانه قفل از طریق فاصله موجود قابل دستکاری است. زبانه قفل یک بخش داخلی است که به وسیله یک میله کوچک به دو سمت غلتک متصل است. چرخش پین درون قفل باعث می­شود که زبانه به سمت پایین فشرده شود و یک فضای کوچک باز شود. هنگامی که این فضای خالی به سمت بالاتر حرکت کند به میله­های قفل‌کننده اجازه می­دهد که از سر راه حلقه فولادی کنار بروند. به این ترتیب بدون هیچ گونه مهارت یا آموزش خاصی سارق قادر خواهد بود قفل را در عرض چند ثانیه باز کند.

قفل Abus ZB

2

این قفل نیز مانند مدل مستر ۱۷۵ یک قفل بدون کلید رمزدار است که با چرخش چهار غلتک باز می­شود. در کمال تعجب روش باز کردن آن نیز بسیار مشابه مدل قبلی است. تنها تفاوت آن با مدل مستر ۱۷۵ این است که در مورد این قفل باید وسیله نوک تیز را کمی تغییر دهید و همچنین مکان ورود آن به قفل متفاوت است. این قفل را می­توان با استفاده از یک پین قلاب مانند یا هر وسیله فلزی بلندی که بین غلتک­ها قرار بگیرد باز کرد. در این مورد وسیله مورد نظر را باید کمی تغییر داد، به این ترتیب که نوک میله باید کمی به سمت راست خم شود. با قرار دادن آن در فضای خالی بین غلتک­ها و فشردن آن به سمت قفل می­توانید شکل مناسب میله را تشخیص دهید. دلیل این مرحله اضافه شده در مورد این قفل این است که قفل ابوس دارای حفاظ­های درزگیر است. قفل را به حالتی نگه دارید که شماره­ها به درستی از سمت چپ خوانده شوند، حال میله فلزی را وارد فضای خالی بین غلتک سوم از سمت چپ کنید (به نظر می­رسد این غلتک بهترین مکان برای ورود میله در این روش باشد). طی این مرحله باید همزمان حلقه فولادی قفل به سمت پایین فشرده شود. پین یا میله فلزی را در فضای خالی به سمت بالا و پایین حرکت دهید، در این مرحله با برداشتن فشار از روی حلقه قفل باز می­شود.

قفل  Mul-T-Lock MT5

3

این مدل در دسته­ قفل­های خیلی خوب قرار می­گیرد. از نظر ایمنی کیفیت بالایی دارد و باز کردن آن بسیار مشکل است. اما ویژگی انگشتی اضافه شده، نقطه ضعف آن است. از همین تقطه می­توان در قفل نفوذ و آن را باز کرد. تنها کاری که سارق باید انجام دهد این است که دسته چرخان را دست­کاری کند. وسیله مورد نیاز برای برای باز کردن این سیلندر قفل­های اروپایی به راحتی در دسترس همگان است. مهم نیست که قفل مورد استفاده شما چقدر مورد اعتماد است، اگر دارای حتی یک نقطه ضعف باشد امنیت آن از بین می­رود. هنگامی که پین وارد قفل شد آن را به سمت زبانه داخلی انگشتی جلو می­بریم. هنگامی که پین به این قسمت رسید می­توان آن را چرخاند و قفل را باز کرد، مانند زمانی که کسی از بیرون انگشتی را بچرخاند.

قفل U-Change

4

این قفل ایمنی قابل قبولی ندارد. قفل­های یو چنج تنها پنج زبانه دارند و به راحتی می­توان آن­ها را باز کرد. شما می­توانید با استفاده از هر کلید خامی که وارد جاکلیدی قفل می­شود و یک کلید یدک یا به وسیله کیت مخصوص قفل یو چنج به آسانی آن را باز کنید. از دید من این مساله که یک مجرم می­تواند کیت شکستن یک قفل را به راحتی از بازار تهیه کند یک مشکل اساسی است. همین مسئله نشان دهنده میزان پایین امنیت این قفل است. با وسیله­هایی که دارید فقط کافی است کلید خام را وارد قفل کرده و همه پین­ها را به سمت بالا حرکت دهید. سپس کلید یدک را در شیار کوچک نزدیک جاکلیدی قرار دهید و آن را در جهت عقربه­های ساعت ۱۸۰ درجه بچرخانید. در مرحله بعد کلید خام را بردارید و استوانه را با یک پیچ گوشتی بچرخانید تا قفل باز شود.

قفل Kwikset SmartKey

6

سیلندر اسمارت‌کی مدت­های طولانی است که از طرف قفل سازها و افراد مشغول در این حرفه مورد انتقاد است. اگرچه شکستن این قفل آسان نیست اما یک روش بسیار مشهور برای باز کردن آن با فشار و ضربه وجود دارد. به این منظور مجرمان تنها به یک کلید خام، پیچ­گوشتی، انبردست و یک چکش نیاز دارند. نوک کلید خام وارد قفل می­شود و به وسیله پیچ­گوشتی بیشتر فرو می­رود. سپس با ضربات چکش پیچ­گوشتی وارد قفل می­شود و به کمک انبردست چرخانده می­شود. هنگامی که پیچ­گوشتی چرخید قفل باز می­شود. این قفل استوانه­ای از سوراخی کوچکی که کنار سوراخ کلید دارد قابل شناسایی است که از آن در قفل­های آویز و همچنین قفل کیوو اسمارت لاک نیز استفاده می­شود. اگرچه هر کدام از این استوانه­ها شماره مدل­های متفاوتی دارند اما از نظر ایمنی همه­ آنها در یک سطح هستند و پیشرفتی نداشته­اند. علاوه بر این موارد برای باز کردن قفل اسمارت‌کی یک وسیله مخصوص نیز وجود دارد. این وسیله مانند روش کلید ضربه­ ای عمل می­کند اما به عنوان یک روش ورود تخریبی طبقه­ بندی می­شود.

ادامه دارد…

بدتر از اینکه وسیله ­ای برای حفاظت از اموال خود بخرید که به خوبی کار نکند این است که خود آن وسیله به سرقت برود و حتی نتوانید آن را به فروشنده برگردانید. قفلی که از اموال شما در مقابل خطرات محفاظت نکند نه تنها بی‌ارزش، بلکه خطرناک است. بدتر از آن این است که وقتی سیستم امنیتی مورد اعتماد شما کار نمی‌کند اغلب اوقات شما آخرین نفری هستید که متوجه این موضوع می­شوید. مجرمان معمولا راه­های ساده را انتخاب می­کنند. اگر جایی قفلی با یک نقطه ضعف آشکار وجود داشته باشد، شکستن آن هدف آسانی برای آنها خواهد بود.…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

bannerCard

سه اشتباه عمده در یکپارچه سازی ورودی های امنیتی و سیستم های کنترل دسترسی

یکپارچه ­سازی ورودی‌های امنیتی و سیستم‌های کنترل دسترسی، حوزه­ای تخصصی است و ورود به این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *