سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / تجهیزات امنیتی حفاظتی / ده قفلی که تنها توهمی از ایمنی با خود می آورند (قسمت دوم)
4584555_l

ده قفلی که تنها توهمی از ایمنی با خود می آورند (قسمت دوم)

بدتر از اینکه وسیله­ ای برای حفاظت از اموال خود بخرید که به خوبی کار نکند این است که خود آن وسیله به سرقت برود و حتی نتوانید آن را به فروشنده برگردانید. قفلی که از اموال شما در مقابل خطرات محفاظت نکند نه تنها بی‌ارزش، بلکه خطرناک است. بدتر از آن این است که وقتی سیستم امنیتی مورد اعتماد شما کار نمی‌کند اغلب اوقات شما آخرین نفری هستید که متوجه این موضوع می­شوید. مجرمان معمولا راه­های ساده را انتخاب می­کنند. اگر جایی قفلی با یک نقطه ضعف آشکار وجود داشته باشد، شکستن آن هدف آسانی برای آنها خواهد بود. اگرچه مفهومی به اسم امنیت کامل وجود ندارد، اما قطعا درجه و میزان آن متفاوت است و امنیت خوب و بد باید مورد توجه باشد. در این مقاله ما بر نوع دوم یعنی امنیت ضعیف تمرکز خواهیم کرد. در این قسمت اول این مقاله به معرفی ۵ نمونه از این قفل ها پرداختیم. در ادامه ۵ نمونه دیگر از این قفلهای غیر ایمن معرفی شده اند.

ABUS 82

1

این قفل در دسته­ قفل­های آویز ضد سرقت قرار می­گیرد که در اندازه­های مختلف عرضه می­شود. مشکلی که در قفل­های چهار غلتکی وجود دارد در استفاده از قفل­های آویز ضد سرقت مطرح نیست، بلکه مشکل این مدل از قفل­های ابوس ساختار داخلی آن­هاست. شکستن این قفل­ها مشکل نیست اما باز هم در این مورد یک راه میان‌بر ساده­تر وجود دارد. یک وسیله استیل نوک تیز را می­توان وارد قفل کرد، زبانه را دستکاری کرد و قفل به سادگی باز می­شود. دلیل این مسئله این است که زبانه از جنس مس ساخته شده است و وسیله مورد استفاده از جنس استیل، که فلز سخت‌تری است، وارد بدنه مسی زبانه می­شود و آن را به سمت پایین حرکت می­دهد. هنگامی که زبانه به سمت پایین حرکت می­کند فنر تعبیه شده درون قفل حلقه را آزاد می­کند.

Schlage SecureKey

2

شرکت شلیگ هنگام معرفی این مدل ادعای بزرگی کرد مبنی بر اینکه این قفل غیر قابل نفوذ است. علاوه بر اینکه مشخص شده این ادعا صحیح نیست مشکل بزرگتر این است که می­توان کلید اصلی آن را تغییر داد. این امر به این معناست که وقتی یک مجرم قفل را شکست، می­تواند کلید قفل را عوض کند به شکلی که دیگر با کلید اصلی باز نشود. به این ترتیب نه تنها کلید شما کار نمی­کند بلکه مجرم کلید اصلی را در اختیار دارد. این قفل­ نه تنها به راحتی قابل نفوذ و تعویض کلید است بلکه به آسانی در هر جایی قابل شناسایی است. شرکت شلیگ به اندازه­ای به این محصول خود افتخار می­کرد که بالای قسمت ورودی کلید یک علامت مثبت قرار داد، به این ترتیب مجرمان به سادگی می­توانستند این قفل را تشخیص دهند. تولید این مدل به دلیل این مشکلات متوقف شده است، اما اگر هنوز در منزل یا محل کار خود از این قفل استفاده می­کنید امنیت شما در خطر است. اگرچه راه میان­بر خاصی برای شکستن این قفل وجود ندارد اما این قفل­ها به هیچ عنوان آن طور که ادعا می­شد عمل نمی­کنند.

American Lock 5200

3

مدل ۵۲۰۰ قفل آمریکایی از نظر شکستن و نفوذپذیری وضعیت نسبتا خوبی دارد. مانند قفل مالتی لاک‌ام‌تی پنج این قفل از هسته مرکزی خوبی برخودار است. اما بر خلاف آن قسمتی در آن تعبیه شده که به عنوان راه میان­بر برای نفوذ عمل می­کند. قفل آمریکایی ۵۲۰۰ یک ضامن در انتهای هسته اصلی خود دارد که یک قطعه ثانویه فنر مانند را در قفل می­چرخاند. به خاطر این نوع طراحی می­توان زبانه پین اصلی را رها کرد و با دستکاری همین ضامن فنر مانند به آن نفوذ کرد. یک وسیله میان­بر در دسترس عموم و برای فروش وجود دارد که دقیقا همین کار را انجام می­دهد. در این وسیله زاویه نوک و انحنای بدنه بسیار مهم است. بدون این مشخصات ویژه روی پین نمی­توان از آن به عنوان وسیله­ای برای ورود به قفل استفاده کرد. این نقطه ضعف روی قفل برای مدتی توجه مجرمان را به خود جلب کرد و حملات زیادی به این نوع قفل صورت گرفت. پاسخی که شرکت قفل آمریکایی به این حملات داد این بود که محافظی از جنس استیل به قفل اضافه کرد که هسته اصلی را از نفوذ در امان نگه دارد. اقدام بعدی مجرمان برای شکستن این قفل گذشتن از این پوسته محافظ بود، بنابراین شرکت­ها شروع به فروش وسیله­ها و پین­های دیگری برای عبور از این پوسته محافظ کردند. اکنون شکستن این قفل به جای چند ثانیه چند دقیقه طول می­کشد!

Master Lock #3

4

مستر لاک ۳ یکی از محبوب­ترین انواع قفل آویز است. این مدل در تمام فروشگاه­های آمریکا در دسترس است و قیمت بسیار مناسبی هم دارد. این قفل همچنین یکی از بدترین قفل­ها در زمینه امنیت است. اگر بخواهید سخت­ترین نوع شکستن را انتخاب کنید که استفاده از یک پین است، این قفل در عرض چند ثانیه باز می­شود. این قفل را می­توان تقریبا با هر وسیله­ای که در جاکلیدی قرار بگیرد باز کرد. می­توان گفت این قفل از نظر ایمنی بیشتر به یک شوخی می­ماند که امنیت مردم را به خطر می­اندازد. برای باز کردن آن همچنین یک راه میان‌بر و وسیله­ای ساخته شده به این منظور وجود دارد. دو وسیله در قفل قرار می­گیرند. یکی از آنها تمام پین‌ها را به بالا می­برد و دیگری به پشت قفل وارد می­شود و زبانه را آزاد می­کند. این قفل در مقابل هیچ نوع حمله­ای مقاومت نمی­کند. این مدل تنها دکوری است برای وسایلی که دیگر نیازی به آن ندارید و سرقت آنها برایتان مهم نیست! اگرچه خشن به نظر می­رسد اما هیچ گونه امنیتی ندارد و مجرمان بهتر از بقیه از این واقعیت آگاه هستند.

Android Pattern Lock

6

همه قفل­ها فیزیکی نیستند. قفل سیستم عامل اندروید یک الگوی لمسی است که با ورود آن می­توانید به گوشی دسترسی پیدا کنید. تصور بر این است که این قفل­های الکترونیکی امنیت بیشتری نسبت به قفل­های فیزیکی دارند، و دلیل تقریبا خوبی نیز برای این امر وجود دارد. افراد کمی هستند که قطعات الکترونیکی را خوب بشناسند و غلبه کردن بر تکنولوژی دیجیتال نیز تا حدودی نیازمند دانش مهندسی الکترونیک و مکانیک و حتی در مواردی دانش کدنویسی است. اما برای شکستن قفل دیجیتال اندروید به هیچ کدام از این موارد نیاز ندارید. با استفاده از امکان تنظیمات کارخانه که در تمام گوشی­ها وجود دارد یک مجرم به آسانی می­تواند گوشی شما را باز کند و تمام اطلاعات آن را پاک کند. این فرایند با خاموش کردن گوشی آغاز می­شود.

هنگامی که گوشی را خاموش کردید کافی است در حالی که کلید­های صدا را پایین نگه داشته­اید گوشی را روشن کنید. گوشی سه بار می­لرزد و می­توانید کلید پاور را رها کنید، البته همچنان باید کلیدهای صدا را نگه دارید. هنگامی که وارد صفحه ریکاوری گوشی شدید می­توانید با استفاده از کلید­های صدا بین گزینه­های مختلف حرکت کنید. در این مرحله باید به وسیله کلید پاور یا کلید اصلی گزینه پاک کردن اطلاعات یا تنطیمات کارخانه را انتخاب کنید. سپس گوشی را ریستارت می­کنید و یک دستگاه نو مانند روز اول استفاده در اختیار خواهید داشت. در این روش تمام مخاطبان و اطلاعات ذخیره شده روی گوشی پاک می­شود اما این موارد برای سارق اهمیتی ندارد. همانطور که می­دانید بیشتر سارقان تنها به دنبال خود گوشی هستند نه اطلاعات ذخیره شده. با این وجود سارقان اگر بخواهند اطلاعات خاصی را بدزدند مطمئن باشید از عهده این کار به آسانی برمی­آیند. اما در اکثر موارد این خود گوشی است که برای آن­ها ارزش دارد.

نتیجه گیری

حال که در مورد خطرات استفاده از این محصولات جهت تامین اموال با ارزش خود اطلاعات بیشتری دارید پیشنهاد من این است که همچنان به تحقیق و مطالعه ادامه دهید. اگر به دنبال خرید یک قفل جدید هستید بهتر است ابتدا در اینترنت در مورد آن مطالعه کنید و اگر روش­هایی برای باز کردن آن وجود دارد آنها را بشناسید. می­توانید سایت یوتیوب را چک کنید که در آن حتی افراد مبتدی نحوه شکستن قفل گوشی شما را مرحله به مرحله آموزش می­دهند. در انجمن­های آنلاین مانند لاک پیکینگ ۱۰۱[i] و کی پیکینگ[ii] عضو شوید و با افراد خبره در زمینه امنیت قفل­ها صحبت کنید. به کلیدساز محله خود مراجعه کنید و در مورد روش­های میان­بر شکستن قفل­ها اطلاعات کسب کنید. امنیت مساله مهمی است و توهم ایمنی می­تواند خطرناک باشد. در مورد محدود­یت­های موجود اطلاعات کسب کنید. اگرچه چیزی به اسم امنیت کامل وجود ندارد اما این بدین معنا نیست که خود را در معرض خطر قرار دهید. هدف من ترساندن شما نیست اما این مقاله باید شما را هشیار کند و باعث شود به امنیت خود بیشتر توجه کنید. هیچ کدام از روش­هایی که در این مقاله مطرح شد نباید برای مقاصد مجرمانه استفاده شود. فرایند شکستن قفل­ها به این علت توضیح داده شد که افراد از خطرات احتمالی که امنیت آن­ها را تهدید می­کنند آگاه شوند. مجرمان در هر صورت این اطلاعات را به طور کامل در اختیار دارند. آگاهی ضامن امنیت شماست.

i] Lock picking 101]

ii] Key Picking]

 

بدتر از اینکه وسیله­ ای برای حفاظت از اموال خود بخرید که به خوبی کار نکند این است که خود آن وسیله به سرقت برود و حتی نتوانید آن را به فروشنده برگردانید. قفلی که از اموال شما در مقابل خطرات محفاظت نکند نه تنها بی‌ارزش، بلکه خطرناک است. بدتر از آن این است که وقتی سیستم امنیتی مورد اعتماد شما کار نمی‌کند اغلب اوقات شما آخرین نفری هستید که متوجه این موضوع می­شوید. مجرمان معمولا راه­های ساده را انتخاب می­کنند. اگر جایی قفلی با یک نقطه ضعف آشکار وجود داشته باشد، شکستن آن هدف آسانی برای آنها خواهد بود.…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

2881593-photography-landscape-lightning-storm-skyscraper-architecture-building-lights-night-kuwait-city___landscape-nature-wallpapers (1)

برق گیرها و نقش آنها در جلوگیری از آسیب‌های ناشی از صاعقه

قسمت اول صاعقه یکی از اسرار آمیزترین پدیده‌های خلقت است، که در عین زیبایی بسیار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *