سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

درب ضد سرقت

شاید تا به حال به تاریخچه درب در جهان توجه نشده باشد ولی اصولاً به نظر من از آن وقتی که خانه و چهار دیواری به وجود آمد درب هم درست شده باشد.
درب‌ها در طول مدت زمان تغییر کرده‌اند و از درب‌های چوب درخت و پارچه‌ای گرفته تا درب‌های سنگی و آهنی شروع به پیشرفت کرده تا به امروز که صحبت از درب‌های جدید ضد سرقت به میان آمده است.
اما چرا درب ضد سرقت؟
شاید از خود بپرسید چرا درب ضد سرقت برای خانه یا محل کار استفاده کنید, خوب جواب ساده است در دنیای ما که هر روز تکنولوژی یکی از مشکلات بشر را برطرف کرده و هر دقیقه چیز جدیدی اختراع می‌شود, از این رو و برای مقابله با دزدی و بالا بردن امنیت هر مکانی باید از ابزارهای به روز استفاده کرد, که درب‌های ضد سرقت هم از این جمله هستند. دیگر درب‌های چوبی قدیمی و درب‌های آهنی یارای مقابله با ورود دزد و جلوگیری از سرقت را ندارند.
با ورود درب‌های جدید ضد سرقت و استقبال خوب مردم از این نوع درب‌ها بازار جدیدی در این باب بوجود آمده است که اگر بخواهیم برای منزل یا محل کار یا هر جای دیگری درب ضد سرقت تهیه کنیم بد نیست اطلاعاتی در این زمینه داشته باشیم, تا هم از هدر رفت سرمایه‌مان جلوگیری کنیم هم بتوانیم نیاز خود را نسبت به بالا بردن امنیت برطرف کنیم.
یکی از سوالاتی که خریداران درب ضد سرقت از خود می‌پرسند این است که چه فرقی بین درب‌های ضد سرقت ساخت داخل و درب‌های ضد سرقت چینی و ترکیه‌ای و کلاً خارجی وجود دارد.
شاید برخی گمان کنند فرقشان فقط در کیفیت آنها می‌باشد و از آنجایی که محصولات ساخت چین در ایران عمدتاً نامرغوب هستند و همچنین دید خوبی هم به محصولات ایرانی وجود ندارد, درب‌های ضد سرقت ترکیه یا خارجی را از نظر کیفیت بهتر می‌دانند.

در اینجا قصد داریم تا تفاوت‌های درب ضد سرقت ایرانی و چینی و ترکیه ای را مورد بررسی قرار دهیم.
ابتدا به سراغ محصولات وطنی موجود در بازار می‌رویم و قبل از بررسی مسائل فنی و کیفی از نظر ظاهری آنها می‌پردازیم. از این‌رو آنها را به سه دسته تقسیم می‌کنیم.

۱- درب‌های ضد سرقت ایرانی
۲- درب‌های ضد سرقت ترکیه
۳- درب‌های ضد سرقت چینی

درب‌های ضد سرقت ایرانی از نظر ظاهری کاملاً مشابه درب‌های ضد سرقت ساخت کشور ترکیه می‌باشد.
البته در ایران درب‌های ضد سرقت با ظاهر مشابه درب‌های چینی نیز تولید می‌شود اما تولید این سری از درب‌های نسبت به درب‌های ضد سرقت مشابه ترک بسیار محدود می‌باشد.
به طور کلی می‌توان گفت درب‌های ضد سرقت از نظر شیوه تولید و شکل ظاهری به دو کشور چین و ترکیه برمی‌گردد و این در حالی است که درب‌های ضد سرقت چینی خود نیز از درب‌های ایتالیایی الگوبرداری شده‌اند.
معمولاً تولیدکنندگان درب‌های ضد سرقت طرح ترک در ایران چارچوب‌های خود را در داخل ایران تولید کرده و یا از تولیدکنندگان داخلی خریداری می‌کنند و یراق آلات خود را نیز عمدتاً از محصولات ساخت کشور ترکیه استفاده می‌کنند.
رویه درب‌ها را هم برخی مستقیماً از ترکیه وارد می‌کنند و برخی دیگر از تولیدات داخل بهره می‌برند.
البته استفاده از ورق‌های وارداتی لزوماً یک امتیاز نیست و تنها به دلیل هزینه‌های بالای خرید دستگاه‌ها و سایر ملزومات تولید, برخی ترجیح می‌دهند که از خارج وارد کنند. هرچند که اکثر فروشندگان, درب‌های ضد سرقت ایرانی را به عنوان درب‌های ترک مونتاژ ایران معرفی می‌کنند.
نکته مهمی هم وجود دارد و آن اینکه در ایران بیشتر درب‌های ضد سرقت سری‌های معمولی (اکونومی) تولید می‌شود و سری‌های لوکس ضد سرقت از ترکیه وارد ایران می‌شود.
اما در کلاس‌های یکسان مانند سری معمولی (اکونومی) تولیدات درب ضد سرقت ایرانی با تولیدات ترکیه از نظر کیفی برابری می‌کنند و حتی برخی از تولیدکنندگان ایرانی محصولات با کیفیت‌تری به بازار عرضه می‌کنند.
حال با توجه به شباهت درب‌های ضد سرقت ایرانی به درب‌های ضد سرقت ترکیه, درب‌های ضد سرقت ایرانی و ترک را در یک دسته قرار می‌دهیم و به تفاوت میان درب‌های ضد سرقت ترکیه و چین می‌پردازیم.

برای مقایسه ‌درب‌های ضد سرقت چین و ترکیه آنها را از سه منظر مورد بررسی قرار می‌دهیم:

۱- تفاوت ظاهری:

اولین تفاوت ‌ظاهری در نوع چارچوب‌های آنها دیده می‌شود. چارچوب درب‌های ضد سرقت چین تخت و اختلاف سطح کمی بین سطوح بیرونی و چارچوب و لنگه درب وجود دارد در صورتی که این اختلاف سطح در درب‌های ضد سرقت ترکیه بیشتر است.
دومین تفاوت ظاهری در لولای درب‌های ضد سرقت چین و ترکیه است. لولاهای درب‌های چینی مخفی است اما لولاهای درب‌های ضد سرقت ترکیه از سمت داخل قابل مشاهده است.
سومین تفاوت ظاهری در رویه لنگه درب‌های ضد سرقت است. رویه نهایی درب‌های ضد سرقت چین با فلز و رنگ کوره‌ای طرح چوب هستند یا HDF رنگ شده و در بعضی موارد درب ضد سرقت چینی, فلزی با روکش PVC نیز دیده می‌شود. اما رویه درب‌های ضد سرقت ترک به دو دسته MDF با روکش طبیعی چوب و یا MDF با روکش PVC تقسیم می‌شوند. لازم به ذکر است که درب‌های ضد سرقت چینی موجود در بازار ایران فلز با رنگ کوره‌ای طرح چوب می‌باشد.

۲- تفاوت کیفی:

شاید اولین تفاوتی که در ذهن شنونده در مورد کیفیت درب‌های ضد سرقت شکل بگیرد کیفیت پائین درب‌های ضد سرقت چین نسبت به درب ضد سرقت ترک باشد که در این مورد با توجه به سابقه کیفیت اجناس چینی و ترک موجود در بازار ایران می‌توان به خریدار درب ضد سرقت حق داد که چنین تصوری را داشته باشد.
اما همانطور که می‌دانیم و بارها شنیده‌ایم تولیدات چین در سطوح مختلف کیفی قرار دارند (که به وجدان واردکننده‌گان عزیز بر می‌گردد) ولی اگر بخواهیم به طور تخصصی در مورد درب ضد سرقت صحبت کنیم صادقانه باید گفت اکثر درب‌های ضد سرقت چینی وارد شده به ایران حتی نسبت به پولی که خریدار پرداخت می‌کند از سطح کیفی خوبی بهره نمی‌برند. پس لزوماً نمی‌توان گفت کیفیت درب‌های ضد سرقت چینی از درب‌های ضد سرقت ترک پائین‌تر است.
البته درب‌های ضد سرقت چینی با روکش HDF معمولاً از کیفیت خوبی برخوردارند و نسبت به برخی از درب‌های ضد سرقت ترکیه که در بازار ایران وجود دارد گران‌تر هم هستند.
در ادامه مشخصات فنی درب‌های ضد سرقت چینی و ترک را به صورت کامل ارائه می‌دهیم:

درب‌های ضد سرقت چینی

ابعاد درب‌ها در ۲ سایز ۲۰۵ * ۱۰۵ و ۲۰۵ * ۱۰۰ می‌باشد و روکش درب‌ها از جنس تمام فلز رنگ کوره‌ای (طرح چوب) می‌باشد.
آستانه استیل جهت جلوگیری از نفوذ آب به داخل واحد نگهداری زبانه‌های فولادی قسمت پایین درب.
دارای ۲سری کلید (آبی و مشکی) که شامل‌ ۳ کلید آبی و‌ ۵ کلید مشکی رنگ می‌باشد که در صورت قراردادن کلیدهای مشکی رنگ و چرخش ۳۶۰ درجه آن کلید های آبی از مدار خارج می گردند.
شامل چشمی ، دستگیره و یراق آلات کامل ، لولای مخفی و چهارچوب می‌باشد.
عایق صوت و حرارت به خاطر پر شدن محفظه بین درب‌ها با هانی کامب می‌باشد.
شامل زوار لاستیکی دور تا دور درب از داخل و خارج که باعث جلوگیری از ورود خاک و گردو غبار و رطوبت به داخل منزل خواهد شد و به عدم اتلاف انرژی کمک قابل توجهی می نماید.
دارای ۱۰ تا ۱۵ زبانه فولادی(بسته به مدل درب) می‌باشد که از هر سه طرف به صورت قفل مرکزی به همراه یک یا دو کلید عمل می نماید.
لولا های مخفی درب به صورتی می‌باشد که در هنگام بسته بودن درب هیچ لولایی از طرف داخل و خارج قابل رویت نمی‌باشد.
پوشش سطح درب‌ها و چارچوب آنها با یک لایه نایلکس محافظ جهت جلوگیری از کثیف شدن درب‌ها درحین رنگ کاری و اجرای کارهای بنایی تا قبل از استفاده نهایی.
نصب سریع و آسان در انتهای عملیات ساختمانی که سبب می‌شود طی مراحل ساخت آسیبی به درب نرسد و اقدامی در جهت صنعتی سازی ساختمان ها به شمار می آید.
ارائه قفل،سیلندر قفل،دستگیره و دیگر ملزومات در صورت نیاز مصرف کنندگان

درب‌های ضد سرقت ترک

سایزدرب ۲۱۷*۱۱۴ سانتی متر میباشد. مفید بازشو درب ۹۶ سانتی متر می‌باشد.
ورق بکار رفته در چهارچوب و درون درب ۲میلیمتر فولاد می‌باشد
روکش درب دوورق۱۲میلیمتری از چوب گردو قاب برجسته در طرفین درب می‌باشد
روکش فریم از ورق ۸ میلیمتری از جنس روکش درب در قابهای مختلف دورتا دور فریم
قطر درب ۷٫۵سانتیمتر و قطر فریم ۲۰ سانتیمتر میباشد.
دارای قفل مولتی سیستم مرکزی۱۲ ،۱۵ و۱۸زبانه بنا به سفارش مشتری
قابلیت تجهیز به انواع قفل های الکترونیکی سازگار با سیستم های BMS و کنترل هوشمند(کارتی و اثر انگشتی(
قفل بالا به عنوان شب بند بوده.
پاشنه دار از جنس و رنگ چها چوب که نیاز به کارگذاردن سنگ در زیر درب نمی‌باشد
نوار هوابند ، قلاب امنیتی ، دستگیره ، چشمی ، کلون، از جنس ساتن
دارای ۳ لولای گاوصندوقی به ارتفاع ۱۲سانتیمترو قطر ۲سانتیمتر میباشد.

۳- تفاوت قیمت:

قیمت درب‌های ضد سرقت چین موجود در بازار ایران که از کیفیت خوبی برخوردار باشند در حال حاضر از حدود ۶۵۰۰۰۰ تومان شروع می‌شود در صورتی که درب‌های ضد سرقت ترکیه از ۱۴۰۰۰۰۰ تومان شروع شده و درب‌های ضد سرقت ایرانی یا همان ضد سرقت های ترک مونتاژ ایران از قیمت ۹۵۰۰۰۰ تومان شروع می‌شود.
با تمام این اوصاف به نظر من با در نظر گرفتن بررسی درب‌های ضد سرقت باید نتیجه گرفت با کمی هزینه بیشتر می‌توان هم یک درب ضد سرقت خوب ایرانی تهیه کرد و هم به رشد و شکوفایی این صنعت در ایران کمک کرد. حال تصمیم با شماست.

مورد درب ضد سرقت ترک درب ضد سرقت چین
ضخامت ورق ۱٫۲ تا ۱٫۴ میلیمتر ۱ میلیمتر
وضعی لولاها از داخل قابل رگلاژ مخفی قابل رگلاژ
چشمی دارد دارد
شب بند دارد دارد
زنگ روی درب ندارد دارد
مولتی قفل ۸ زبانه ۱۲ زبانه

پیشنهاد برای مطالعه:

burglar at a window

راهنمای خرید سیستم‌های اعلام سرقت منازل

با توجه به افزایش جرم و جنایت و نقش امنیت در سال‌های اخیر، تقاضا برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *