دوشنبه , ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / توسعه کسب و کار / جای خالی انجمن صنفی کارگری (قسمت چهارم)
Worker4

جای خالی انجمن صنفی کارگری (قسمت چهارم)

نویسنده: نسیم توکل مدیر کارآفرینی،محقق و نویسنده ،عضو هییت مدیره شرکت  عرش گستر

با این مقاله  بر آن شدیم تا تعاریف، اهمیت، دلایل، نیاز ، وظایف، و قوانین تشکیل انجمن‌های صنفی کارگری را بیان کرده و تلاشی کنیم تا کارگران مشغول به کار در صنف حفاظت الکترونیک، سیستم‌های امنیتی و ایمنی با همتی مضاعف دست در دست هم نهاده و اولین انجمن صنفی استانی خود را تاسیس نمایند. در قسمت اول این مقاله پس از تعریف کارگر در قانون کار به طرح سوالاتی پرداختیم که اهمیت و لزوم عضویت در انجمن‌های کارگری را مشخص می‌کرد. در قسمت‌های قبلی مقاله در شماره‌های قبل به اساسی‌ترین مشکلات و درخواست‌های کارگران و جمع‌بندی پرداختیم. در این قسمت اتحادیه‌های صنفی کارگری را بررسی کرده‌ایم.

__________________________________________________________________________________________

۳- تاسیس  انجمن صنفی کارگری

در اجرای ماده ۱۳۱ قانون کار، به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی و بهبود وضع اقتصادی کارگران، کارگران مشمول قانون کار می‌توانند مبادرت به تشکیل انجمن صنفی نمایند.

۳-۱ اتحادیه‌های کارگری در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، طبق قانون کار جمهوری اسلامی ایران، حق تشکل برای کارگران و کارفرمایان به رسمیت شناخته شده است. تشکلی که در قانون کار برای کارگران مجاز دانسته شده است، انجمن صنفی است. بر اساس ماده‌ ۱۳۱ قانون کار “در اجرای اصل ۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به‌منظور حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی و بهبود وضع اقتصادی کارگران و کارفرمایان، که خود متضمن حفظ منافع جامعه باشد، کارگران مشمول قانون کار و کارفرمایان یک حرفه یا صنعت می‌توانند مبادرت به تشکیل کانون انجمن‌های صنفی نمایند.”

البته انجمن‌های صنفی نیز می‌توانند نسبت به تشکیل کانون انجمن‌های صنفی در استان و کانون عالی انجمن‌های صنفی در سراسر کشور اقدام نمایند. این کانون در صورت تشکیل، نسبت به انتخاب کلیه نمایند‌گان کارفرمایان ایران در شورای عالی کار، شورای عالی تامین اجتماعی، شورای عالی حفاظت و بهداشت کار، کنفرانس بین‌المللی کار و نظایر آن اقدام خواهد کرد.

آینده‌ کار با دگرگونی‌های عمده‌ای روبه‌رو خواهد شد. آلوین تافلر در کتاب موج سوم می‌نویسد: مفهوم سنتی کار متعلق به زمان آدام اسمیت و کارل مارکس بود… اما زمان جدید علاوه‌بر کوچک‌تر کردن واحدهای تولیدی… و دگرگون ساختن خصلت واقعی کار، می‌تواند میلیون‌ها انسان را از ادارات و کارخانه‌ها آزاد کرده و به ماوای اصلی‌شان که از ابتدا به آن تعلق داشته‌اند یعنی خانه بازگرداند. به عبارتی “درحالی‌که در گذشته تکنولوژی صنعتی جایگزین نیروی جسمانی کار آدمی  می‌شد، یعنی ماشین‌هایی که جایگزین زور و بازوی آدمی می‌گردید، تکنولوژی‌های جدید کامپیوتری نوید می‌دهند که جایگزین اندیشه‌ آدمی شوند… ما در حقیقت در حال ورود به دوره‌ جدیدی در تاریخ هستیم، دوره‌ای که ماشین‌آلات در فرایند ساخت و انتقال کالاها و دادن خدمات جایگزین آدمی می‌شود و این منجر به کاهش کارگران و بیکاری گسترده می‌شود. از این دید با توسعه‌ اتوماسیون و رشد بیکاری در کشورهای صنعتی و اشکال پیچیده‌تر تولید، شاهد تحولات سریع و برگشت‌ناپذیری در روابط کارگر و کارفرما هستیم، اکثر کارگرانی که در اثر پیشرفت تکنولوژیک از کار بی‌کار می‌شوند به صفوف اعانه‌بگیران دولت می‌پیوندند.

۳-۲ انواع اتحادیه‌های کارگری

سازمان‌های کارگری انواع مختلفی دارند: از جمله سازمان‌های حرفه‌ای، صنعتی، عمومی و کارگاهی. سازمان‌های حرفه‌ای را کارگرانی تشکیل می‌دهند که حرفه‌ آنان، صرف‌نظر از هر صنعتی که در آن مشغول به کار هستند، همسان است. مثل اتحادیه‌ خیاطان یا اتحادیه‌ رانند‌گان. در این قبیل سازمان‌ها اغلب کارگران ماهر و متخصص عضویت دارند. سازمان‌های صنعتی را کارگرانی تشکیل می‌دهند که در یک صنعت کار می‌کنند. صرف‌نظر از حرفه، مهارت و درجه‌ای که دارند. مثل اتحادیه‌ کارگران صنعت نفت یا اتحادیه‌ کارگران صنعت چاپ. سازمان عمومی که هر نوع کارگری را به عضویت قبول می‌کند. سازمان‌های عمومی برای پر کردن فاصله بین سازمان‌های حرفه‌ای و سازمان‌های صنعتی تشکیل شده‌اند. در این سازمان‌ها بیشتر کارگران نیمه ماهر و ساده عضویت دارند و در نهایت سازمان‌های کارگاهی سازمان‌هایی هستند که در خود کارگاه تشکیل می‌شوند و مخصوص کارکنان همان کارگاه می‌باشند

۳-۳ مزایا و معایب اتحادیه‌های کارگری

۳-۳-۱ مزایا

 • با عضویت در این اتحادیه، کارگرها احساس امنیت بیشتری می‌کنند و در نتیجه روحیه آنها تقویت می‌شود و اعتماد به نفس در آنها افزایش می‌یابد.
 • سازمان‌های کارگری در موقعیتی قرار دارند که می‌توانند از یک موضع تقریبا برابر با کارفرمایان مذاکره و حق کارگران را مطالبه کنند.
 • چون کارگران به‌طور انفرادی نمی‌توانند در برنامه‌ریزی و نظارت بر امور موسسه‌ خویش مشارکت داشته باشند، این خواست خود را با پیوستن به سازمان تحقق می‌بخشند و به این ترتیب نفوذ بیشتری در شکل‌دادن به مقررات و قوانین و نیز اجرای آنها اعمال می‌کنند و کنترل بیشتری بر زندگی کاری خود خواهند کرد و در نتیجه نیازهای روانی و اجتماعی آنها تا حدودی محقق خواهد شد.
 • در صورت بروز اختلاف، شکایت را می‌توان از طریق سازمان مطرح و به این ترتیب از نزاع و کشمکش و توقف در کار جلوگیری کرد.

۳-۳-۲ معایب

 • برخی از رهبران سازمان‌های کارگری از کارگران در جهت هدف‌های سیاسی خود استفاده می‌کنند و آنان را برای تحقق اهداف خود بسیج می‌کنند.
 • سازمان‌های کارگری گاهی کارگران را به کم‌کاری تشویق می‌کنند، به دنبال افزایش دستمزدها هستند و کارفرمایان را مجبور به استخدام جدید می‌کنند، در نتیجه صنعت دچار درماندگی مالی می‌شود و در نهایت هم کارگران متضرر می‌شود و هم اقتصاد کشور صدمه می‌بیند.
 • تعدد زیاد این اتحادیه‌ها در برخی از کشورها سبب رقابت‌های بی‌مورد می‌شود و به وحدت و اتحاد بین آنها خدشه وارد می‌سازد و این امر مستقیما به ضرر کارگران می‌انجامد.

۳-۴ وظایف و اختیارات انجمن‌های صنفی و کانون‌های مربوط

ماده ۲۱- وظایف و اختیارات انجمن‌های صنفی کارگری به شرح زیر است:

 • کوشش در جهت استیفای حقوق و خواست‌های مشروع و قانونی اعضاء.
 • دریافت حق عضویت و کمک‌های داوطلبانه به ترتیبی که در اساسنامه مقرر می‌شود.
 • همکاری در جهت تأسیس و تقویت شرکت‌های تعاونی، صندوق قرض الحسنه، همچنین تلاش در جهت تأمین امکانات رفاهی اعضاء با رعایت مقررات مربوط .
 • همکاری با وزارت کار و امور اجتماعی در جهت شناخت مشکلات کارگری و اجرای قانون کار .
  عضویت در کانون انجمن‌های صنفی استان پس از تصویب مجمع عمومی مربوط .
 • فعالیت مشترک با کانون انجمن‌های صنفی استان و کانون عالی انجمن‌های صنفی سراسر کشور در حدود قوانین و مقررات کشور.
 • همکاری با سایر تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و انجام سایر وظایف و اختیاراتی که به موجب قانون بر عهده انجمن‌های صنفی قرار داده شده است .

ماده ۲۲- وظایف و اختیارات کانون‌های استان و کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری به شرح زیر است:

 • ایجاد هماهنگی بین انجمن‌های صنفی و کانون‌های انجمن‌های صنفی استان‌ها.
 • همکاری با دستگاه‌های اجرایی و مراجع ذیربط به منظور حسن اجرای قوانین و مقررات مربوط به تشکل‌های کارگری، از راه‌های مختلف از جمله برگزاری گردهمایی‌های مربوط .
 • ارائه نظر مشورتی و حقوقی در خصوص تهیه لوایح و طرح‌های مربوط به قوانین کار و تأمین اجتماعی، مسائل رفاهی و حقوق قانونی کارگران به مراجع ذیربط .
 • انتخاب نمایندگان قانونی کارگران در مراجع و مجامع قانونی د اخلی و بین المللی با توجه به آیین نامه ماده ( ۱۳۶ ) قانون کار و مقررات مربوط .
 • کوشش در جهت استیفای حقوق صنفی و خواست‌های مشروع و قانونی اعضاء.

ماده ۲۳- وظایف و اختیارات انجمن‌های صنفی و کانون‌های انجمن‌های صنفی استانی کارفرمایی به شرح زیراست:

 • کوشش در جهت استیفای حقوق صنفی و خواست‌های مشروع و قانونی اعضاء.
 • جمع آوری اطلاعات، بررسی و تحقیق درباره مشکلات، شناخت نیازها و اولویت‌ها.
 • برنامه‌ریزی برای تأمین نیازها، توسعه و گسترش فعالیت‌ها.
 • کوشش در ارتقای ظرفیت تولید، انتقال و نوآوری تکنولوژیک.
 • سعی در بهبود و کیفیت تولید، یا بررسی، شناخت و استقرار روش‌های نوین کنترل کیفیت.
 • کوشش در جهت هماهنگی در آموزش و تأمین نیروی انسانی مورد نیاز، همکاری با وزارت کار و امور اجتماعی و سایر دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط برای انجام آموزش‌های مربوط به حفاظت فنی و بهداشت کار.
 • همکاری در جهت تأسیس و تقویت شرکت‌های تعاونی مرتبط با وظایف انجمن.
 • قبول مسئولیت و همکاری با وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای رسمی در انجام وظایف و تکالیفی که این دستگاه‌ها به کانون‌های استانی انجمن محول می‌کنند و آمادگی برای ارایه مشورت‌های لازم به آنها.
 • عضویت و ایجاد ارتباط با تشکل‌ها و سازمان‌های مرتبط با وظایف انجمن‌های صنفی یا کانون‌های استانی، در داخل یا خارج از کشور در چارچوب فعالیت‌های صنفی و قوانین و مقررات کشور.
 • جمع‌آوری حق عضویت و کمک‌های داوطلبانه به ترتیبی که در اساسنامه مقرر می‌شود.
  همکاری با انجمن‌های صنفی کارگری یا کانون‌های استانی و دیگر انجمن‌های صنفی کارفرمایی و سایر تشکل‌های کارفرمایی.
 • ارائه نظر مشورتی و حقوقی در خصوص تهیه لوایح و طرح‌های مربوط به قوانین کار و تأمین اجتماعی و مسائل رفاهی و حقوق قانونی کارفرمایان به مراجع ذیربط .

ماده ۲۴- سایر اختیارات کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی علا وه بر موارد مندرج در ماده ( ۲۳ ) به شرح زیراست:

 • ایجاد هماهنگی بین انجمن‌های صنفی و کانون‌های انجمن‌های صنفی استان‌ها.
 • همکاری با دستگاه‌های اجرایی و مراجع ذیربط جهت حسن اجرای قوانین و مقررات مربوط .
 • انجام تحقیقات لازم به منظور ارایه نظر مشورتی در خصوص تهیه لوایح و طرح های مربوط به قوانین
  کار و تأمین اجتماعی.
 • ارایه نظرات حقوقی جهت دفاع از حقوق اعضاء.
 • انتخاب نمایندگان قانونی کارفرمایان در مراجع و مجامع قانونی داخلی و بین المللی یاد شده در قانون کار و آیین نامه‌های مربوطه.

ادامه دارد…

نویسنده: نسیم توکل مدیر کارآفرینی،محقق و نویسنده ،عضو هییت مدیره شرکت  عرش گستر با این مقاله  بر آن شدیم تا تعاریف، اهمیت، دلایل، نیاز ، وظایف، و قوانین تشکیل انجمن‌های صنفی کارگری را بیان کرده و تلاشی کنیم تا کارگران مشغول به کار در صنف حفاظت الکترونیک، سیستم‌های امنیتی و ایمنی با همتی مضاعف دست در دست هم نهاده و اولین انجمن صنفی استانی خود را تاسیس نمایند. در قسمت اول این مقاله پس از تعریف کارگر در قانون کار به طرح سوالاتی پرداختیم که اهمیت و لزوم عضویت در انجمن‌های کارگری را مشخص می‌کرد. در قسمت‌های قبلی مقاله در شماره‌های…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

Electrical Worker splicing wires on security camera

چرا مجریان پروژه توسط کارفرمایان اخراج می شوند؟

تهیه و تنظیم: منا حسینی نتایج به دست آمده از تحقیق میدانی و گزارش تهیه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *