دوشنبه , ۱ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات امنیت و زندگی / تاثیر گوشیهای هوشمند بر بازار حفاظت فیزیکی
apps-mobile

تاثیر گوشیهای هوشمند بر بازار حفاظت فیزیکی

تغییرات سریع تکنولوژی منجر به گسترش بازار و همچنین افزایش مشتریان در حوزه حفاظت فیزیکی شده است. بیشترین جایی که در بازار مصرف شاهد نوآوری­های تکنولوژیکی هستیم جایی است ­که از جدیدترین گوشی­های هوشمند و تجهیزات موبایل استفاده می­شود. به­ عبارت ساده، قدرت و توانایی ­های بی­ سابقه تلفن‌های هوشمند امروزی زندگی ما را به­ کلی تغییر داده­ است. بنابراین واضح است که روی تجارت سیستم­های حفاظت فیزیکی نیز تاثیر می­گذارند. بهرحال پرواضح است که محصول مصرفی به نام گوشی هوشمند در امر حفاظت نقش فزاینده­ای ایفا می­کند. در این مقاله از کارشناسان پرسیدیم که تلفن­های هوشمند چگونه بر تکنولوژی­های بازار حفاظت فیزیکی تاثیر می­گذارند؟

جان دیویس[۱] (مدیر عامل، شرکت تی­ دی­ اس ­آی[۲])

گوشی­های هوشمند و دستگاه­های تلفن همراه به بخش اصلی بسیاری از حوزه­های تکنولوژی تبدیل شده­اند و حفاظت فیزیکی نیز از این قاعده مستثنی نیست. پروتکل­های امنیتی گوشی­های تلفن (از قبیل خواننده اثر انگشت و رمزگذاری) به قوی­ترین پروتکل­های در دسترس مصرف­کننده تبدیل شده­اند و مرتباً برای دسترسی به خدمات ضروری از جمله بانکداری مورد استفاده قرار می­گیرند. با این سطح از اعتماد و آسودگی خیال بنظر منطقی می­رسد اگر اقدام به تولید سیستم­های حفاظت فیزیکی کنیم که از این مزایا بهره­مند باشند. دو نمونه از تکنولوژی­های دستگاه تلفن همراه که در این حوزه پیش­قدم شدند عبارتند از احراز هویت اِن­ اِف­ سی[۳] (ارتباط حوزه­ نزدیک) و بی­اِل­ای[۴] (بلوتوث کم انرژی). در چند سال گذشته اِن­اِف­سی سروصدای زیادی کرد اما در نهایت با افت قابل ­توجهی مواجه شد. در حالیکه اِن­ اِف ­سی هنوز در ترکیب امنیتی جای دارد، بلوتوث کم انرژی میدان عمل بیشتری دارد. بلوتوث کم­انرژی به مراتب بیشتر مستقل از پلتفرم است و به این ترتیب انعطاف­پذیری و سازگاری  بیشتری با سیستم­های باز مقرون­ به­ صرفه دارد.

کوری تایریور [۵] (مدیر بازاریابی و خلاقیت، سکیوریتی ۱۰۱ [۶])

امروزه تقاضای کاربر نهایی برای احراز هویت از طریق موبایل به­طور فزاینده­ای در حال گسترش است. به این ترتیب گوشی­های تلفن هوشمند که امروزه همه جا هستند تبدیل به بخش جدایی ناپذیر کنترل دسترسی می­شوند. سازمان­ها می­توانند از طریق ایمیل دعوتنامه­ای حاوی لینک برنامه کاربردی موبایل و همچنین مجوز فعال­کردن اعتبار تلفن را به کاربر ارسال کنند. از آنجا که گوشی­های هوشمند قادرند از چندین لایه از قبیل بیومتریک، پین، جی­پی­اس و آدرس مک اختصاصی برای احراز هویت هر دستگاه استفاده کنند، از نظر امنیتی افت نخواهیم داشت. همچنین در احراز هویت از طریق گوشی­های هوشمند هزینه نشان­های (بَج) پلاستیکی، پرینترها و رسیدگی به آن­ها حذف می­شود. انتظار نداشته باشید به این زودی نشان­های سنتی به­طور کامل حذف شوند، اما آینده کنترل دسترسی در دستان گوشی­های هوشمند است. برنامه­های دیگر موبایل نیز هستند که کنترل از راه دور ویدئو و ادوات جانبی دیگر را امکان­پذیر می­سازند. نیروهای امنیتی می­توانند با استفاده از شبکه و به کمک برنامه­های تلفن­های هوشمند چندین کار را به­ طور همزمان انجام دهند. وظایف مربوط به گشت­زنی همزمان با کنترل پیوسته سیستم­های مهم امنیتی. راحتی، کارایی و قابلیت اطمینان گوشی­های هوشمند که مورد توجه مصرف­کنندگان قرار گرفته­اند همچنین تائید بسیاری از مدیران حفاظت فیزیکی را نیز دریافت کرده ­اند.

اندی پالمر[۷] (مدیر حفاظت بخش انگلستان، سی­گِیت تکنولوژی[۸])

انتظار می­رود تا سال ۲۰۲۰ بازار جهانی حفاظت فیزیکی، به­ویژه در مواجهه با نگرانی­های مختلف امنیت جهانی، رشد چشمگیری داشته باشد. به ­طور کلی انتظار می­رود بخش حفاظت ویدئویی بخش عمده رشد بازار را به خود اختصاص دهد. سیستم­های مدیریت از راه تعبیه­ شده در سیستم­های نظارت ویدئویی از اهمیت زیادی برخوردارند. گوشی­های تلفن هوشمند و تبلت­ها به دلیل امکان جابجایی نقش بزرگی دارند، به این ترتیب که از هر کجای جهان و به طور شبانه ­روزی امکان فعال کردن دوربین به منظور بررسی یا نظارت بسیار ساده­ گشته است.

یک مدیر امنیتی می­تواند درصورت به­ صدا درآمدن یک آلارم، به­ راحتی تائید بصری دریافت کند یا پیش از هشدار دادن به پلیس ماهیت یک حادثه را با سرعت بسیار بیشتری بررسی کند. با افزایش دستگاه­های موبایل و پذیرفتن اینترنت اشیاء[۹]، نظارت ویدئویی به رشد خود ادامه خواهد داد. بعد از این گوشی­های هوشمند صرفاً به­ عنوان یک ابزار بازدارنده محسوب نمی­شوند و به ­مرور درک بهتری از بازدهی سرمایه ناشی از استفاده از این تکنولوژی خواهیم داشت. به ­عنوان مثال افزایش بهره­وری، ایمنی و حتی فروش.

تاد پیت[۱۰] (مدیر ارشد محصولات در رِیو موبایل سِیفتی[۱۱])

توانایی­های قدرتمند گوشی­های تلفن همراه امروزی، آن­ها را به گزینه مناسبی برای اعمال تغییرات در حفاظت فیزیکی تبدیل می­کند. اطلاع از موقعیت و حضور افراد، احراز هویت چند فاکتوری، اتصال دائمی، مجهز بودن به دوربین، بلندگو و … این ویژگی­ها در ترکیب با هم می­توانند برنامه­ های کاربردی قدرتمندی بسازند. یکی از بزرگترین موارد فراگیری که شاهد آن هستیم توانمندسازی کارکنان به منظور استفاده از گوشی­های هوشمند است تا بتوانند نقش پررنگ­تری در حفاظت از سازمان خود ایفا کنند. راه­های مختلفی برای مشارکت کارکنان در راه­اندازی و کنترل وجود دارد، مثل ارسال عکس از نقاط دسترسی دارای امنیت کم به یک مرکز عملیات امنیتی یا شناسایی خطرات احتمالی رفتار تهاجمی یا غیرطبیعی کارکنان. همچنین می­توان از مزایای اعلام حضور مبتنی بر مکان[۱۲] استفاده کرد به ­ویژه برای کارگرانی که در محیط­های خلوت و تنها کار می­کنند و یا کارمندانی که به عنوان نماینده در حال سفر هستند. در این حالت می­توانند از هشدارها و پاسخ­های سریع اضطراری دوطرفه جهانی استفاده کنند. به خاطر این توانایی‌ها بسیاری از مشتریان ما به گوشی­های تلفن هوشمند به­ عنوان جزء اصلی استراتژی جامع امنیت خود می ­نگرند.

پاول بودل[۱۳] (مدیر عامل وی­آی­زِدپین[۱۴])

گوشی­های تلفن هوشمند در حال حاضر نیز تاثیر زیادی بر کنترل دسترسی دارند، به سه دلیل اصلی: امنیت، هزینه کم و راحتی. از نظر امنیتی استفاده از احراز هویت از طریق بلوتوث امن نسبت به کارت، دسته کلید یا حتی صفحه کلید بسیار امن­تر عمل می­کند. گوشی­های تلفن هوشمند نیز می­توانند پسورد یا بیومتریک داشته باشند بنابراین اگر بخواهید از احراز هویت چند فاکتوری استفاده کنید هزینه­ای نخواهد داشت. از نظر هزینه، دیگر نیازی به کارت­، پنل، نرم افزار و شبکه آی­تی گران­ قیمت برای کنترل دسترسی ندارید. و از نظر راحتی، اغلب افراد گوشی را همیشه با خود حمل می­کنند و به این ترتیب احتمال فراموش کردن و جا گذاشتن یک کارت خیلی بیشتر از احتمال فراموش کردن گوشی تلفن است. با این حال استفاده از کارت و دسته کلید هنوز هم تا مدتی ادامه خواهد داشت، اما مزایای مربوط به حفاظت، هزینه و راحتی باعث می­شوند کنترل دسترسی از طریق گوشی­های هوشمند سریعاً سهم بازار را به خود اختصاص دهد.

اسکات دان[۱۵] (مدیر ارشد توسعه کسب و کار، اکسیس کامیونیکیشنز[۱۶])

در جهان امروز، گوشی­های هوشمند، فشرده­سازی ویدئو، حافظه، سرعت سی­پی­یو و به طور کلی زیرساخت پهنای باند را مدیریت می­کنند (مثال: نظارت شهری و سیستم عامل­های تلفن همراه برای خدمات اضطراری). استفاده از گوشی­های هوشمند به ­عنوان بخشی از استراتژی کسب و کار به این معنی است که هرکسی می­تواند به­ راحتی به تیم حفاظت بپیوندد؛ به­ ویژه با کمک قابلیت­های نظارت از راه دور. با استفاده از برنامه­های ویژه نیز می­توان اقدام به تنظیم، کنترل یا حتی بررسی میدان دید نمود تا به این ترتیب راه‌اندازی سریع­تر و راحت­تر انجام پذیرد. در نهایت امروزه می­توان ویدئوهای دوربین­های امنیتی را به گوشی­های هوشمند ارسال کرده و به نمایش درآورد و به این وسیله به اجرای قانون و ماموران امنیتی کمک کرد.

مِلیسا اِستِنگِر[۱۷] (مدیر تجربه مشتری، ایسوناس[۱۸])

گوشی­های تلفن هوشمند تاثیر زیادی روی انتظار مشتریان برای دسترسی بهینه و همچنین استفاده از تکنولوژی داشته­اند. پیرو این انتظار، صنایع جدیدی ایجاد شده­ و راه برای توسعه آن­ها در بازار موجود باز است. درحالی که ظهور این صنایع جدید در را به روی دیگران بسته است. وقتی به مرور زمان گوشی­های تلفن هوشمند اطلاعات و راحتی هر چه بیشتر را برای مصرف­کننده فراهم کردند، سطح راحتی آن­ها با تکنولوژی مبتنی بر رایانش ابری و آی­پی گسترش پیدا کرد. این سطح راحتی و انتظار مصرف­کننده، راه را برای تطبیق سریع سیستم­های مبتنی بر شبکه، سیستم عامل­های میزبان ابری و همچنین احراز هویت موبایل در بازار حفاظت فیزیکی هموار کرده است. با پذیرش و تقاضای مصرف­کننده برای سیستم­های آی­پی شاهد تغییر جهت در بازار حفاظتی هستیم. این تغییر رویکرد ممکن است به شرکت­های مربوط به صنایع دیگر امکان دهد به کمک تخصص خود در شبکه در فضای حفاظت فیزیکی اختلال ایجاد کنند؛ مشابه حالتی که گوشی­های هوشمند دستگاه پخش ام­ پی­ تری و جی­ پی­ اس را منسوخ کردند.

  [۱] John Davies 

[۲] TDSi

[۳]    ( Near Field Communications (NFC

 [۴]   ( Bluetooth Low Energy (BLE

 [۵]   Corey Tyriver

[۶]  Security 101

 [۷] Andy Palmer

[۸] Seagate Technology

[۹] (Internet of Things (IoT: اینترنت چیزها یا چیزنت به انگلیسی که گاهی در زبان انگلیسی اینترنت اشیا هم گفته می‌شود، به طور کلی اشاره دارد به بسیاری از چیزها شامل اشیا و وسایل محیط پیرامون‌مان که به شبکه اینترنت متصل شده و بتوان توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت کنترل و مدیریت شوند.

   [۱۰] Todd Piett

[۱۱] Rave Mobile Safety

[۱۲] location-based safety check-ins

[۱۳] Paul Bodell

[۱۴] VIZpin Inc

[۱۵] Scott Dunn

[۱۶] Axis Communications

[۱۷] Melissa Stenger

[۱۸] ISONAS, Inc.

تغییرات سریع تکنولوژی منجر به گسترش بازار و همچنین افزایش مشتریان در حوزه حفاظت فیزیکی شده است. بیشترین جایی که در بازار مصرف شاهد نوآوری­های تکنولوژیکی هستیم جایی است ­که از جدیدترین گوشی­های هوشمند و تجهیزات موبایل استفاده می­شود. به­ عبارت ساده، قدرت و توانایی ­های بی­ سابقه تلفن‌های هوشمند امروزی زندگی ما را به­ کلی تغییر داده­ است. بنابراین واضح است که روی تجارت سیستم­های حفاظت فیزیکی نیز تاثیر می­گذارند. بهرحال پرواضح است که محصول مصرفی به نام گوشی هوشمند در امر حفاظت نقش فزاینده­ای ایفا می­کند. در این مقاله از کارشناسان پرسیدیم که تلفن­های هوشمند چگونه بر تکنولوژی­های…

User Rating: 5 ( 1 votes)

پیشنهاد برای مطالعه:

20180127_SRP053_0

چگونه از تجهیزات و مردم در مقابل تهدیدات پهبادها محافظت کنیم؟

در سال‌های اخیر استفاده از پهبادها به میزان چشم‌گیری افزایش یافته است. در واقع، طبق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *