سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / اینترنت اشیاء / تاثیر ساختمان های هوشمند بر بازار امنیت فیزیکی چیست؟
smart-buildings-920

تاثیر ساختمان های هوشمند بر بازار امنیت فیزیکی چیست؟

امروزه با گسترش ارتباطات اینترنتی، جوامع بشری به سمت هوشمندسازی امکانات و خدمات پیش می­روند. یکی از کاربردهای هوشمندسازی که این روزها به شکل گسترده­ای به آن پرداخته می­شود، استفاده در ساختمان­هاست. به این ترتیب که با تجهیز یک ساختمان به سیستم مدیریتی هوشمند، تمام امکانات به صورت خودکار عمل می­کنند و یکی از مزایای آن کاهش مصرف انرژی و هزینه در آن ساختمان است. از طرفی یکی از مهم­ترین خدماتی که نیاز همه ساختمان­هاست، مسئله برقراری و حفظ امنیت است. در این مقاله به بررسی تاثیر “هوشمندسازی ساختمان­ها بر بازار سیستم­های امنیتی” می­پردازیم.

—————————————————————————————-

بیشتر از یک دهه است که در مورد ساختمان­های هوشمند می­شنویم اما با گسترش شبکه اینترنت اشیا[۱] امکان دستیابی به سیستم­های هوشمند در ساختمان­ها افزایش یافته است. از مهم­ترین وظایف سیستم هوشمند در ساختمان، مسئله امنیت است بنابراین سیستم­های امنیتی فیزیکی می­توانند به سمت هوشمندسازی ارتقاء یابند. در این میزگرد، کارشناسان دور هم آمدند و در مورد تاثیر ساختمان­های هوشمند بر سیستم­های امنیتی فیزیکی و بازار مربوط به آن­ها صحبت کردند.
۱٫”جناتان لویت”[۲]

با به­کارگیری اینترنت اشیاء در ساختمان­های هوشمند، تعداد برنامه­های کاربردی که قابلیت اتصال به شبکه را دارند، بیشتر و بیشتر می­شوند. یکی از این برنامه­ها سیستم­های امنیتی مثل نظارت ویدئویی هستند. در یک ساختمان هوشمند، با استفاده از روش­های نظارت ویدئویی می­توان خطرات احتمالی مثل وجود یک فرد مشکوک در پارکینگ را پیش­بینی کرد و گزارش یافته­ها را در لحظه به تیم امنیتی ارسال کرد. دوربین­های نظارتی با کیفیت بسیار بالا، می­توانند تا حد زیادی جزئیات تصویر مانند اجزاء صورت فرد را نمایش دهند و آن را به ­صورت آن­لاین برای تیم امنیتی داخل شبکه و یا با استفاده از گوشی و تبلت­های هوشمند، برای افراد خارج از شبکه بفرستند. در یک ساختمان هوشمند، سیستم مدیریت ویدئویی می­تواند به عنوان یک مرکز فعالیت هوشمند عمل کند تا هشدارهای امنیتی داده شده توسط آن چک و در موردشان اقدام لازمه انجام گیرد. این روش­های امنیتی بر هوشمندی ساختمان ­افزوده و عملکرد تجاری آن را ارتقا می­بخشد.

  1. ملیسا استنجر[۳]

اینترنت اشیا سبب مقبولیت ساختمان­های هوشمند شده و به ­خوبی پاسخ­گوی اولویت­های صاحبان املاک و همین­طور اجاره نشین­ها است. افزایش اجزاء خودکار در یک ساختمان، مثل سیستم­های آبیاری هوشمند یا آسانسورهای تشخیص دهنده مقصد، سبب کاهش هزینه­های کارکردی و نظارت بیشتر بر رفتار افراد در آن می­شود. هر چقدر هوشمندی ساختمان افزایش یابد، تقاضا از بازار سیستم­های امنیتی فیزیکی نیز بالاتر رفته و برنامه­های کاربردی بیشتری در این راستا ارائه می­شوند. با روی ­کار آمدن سکوهای رایانش ابری[۴]، اعتبارنامه‌های تلفن‌های همراه[۵]، و دسترسی به شبکه­های تلفنی اینترنتی[۶]، مدیران دارایی می­توانند تعداد زیادی از سکوها را به هم متصل و شاهد کارایی آن در محوطه­ها و املاک خود باشند. به علاوه با ارائه سکوهای بیشتر در بازار سیستم­های امنیتی فیزیکی از سوی کارخانجات، برای مدیران دارایی این امکان فراهم می­شود تا  از بین گزینه­های مختلف، مناسب‌ترین سیستم برای نظارت، کنترل و مدیریت املاک خود را انتخاب کنند.

  1. دیل کازوکی[۷]

ساختمان­های هوشمند و بازار تقاضای مربوط به آن بیشتر از همیشه خبر از رونق سیستم­های امنیتی فیزیکی می­دهند. اگر چه امنیت تجاری چند قدم عقب­تر است اما چندین بعد از ساختمان­های هوشمند با نام “دیتای بزرگ”[۸]یا تعامل متقابل سیستم­ها به صنعت ما راه پیدا کرده است. این تعامل متقابل هسته اصلی رویکرد مربوط به ساختمان­های هوشمند است زیرا نه تنها در نرم­افزارهای چند سکویی(هرجا و در هر دستگاهی) قابل استفاده است بلکه در تعامل یکپارچه و خودکار بین سیستم­های مجزا نیز کاربردی است. برای مثال هنگامی که شما به ورودی منزل می­رسید، سیستم حرارتی به صورت خودکار روشن می­شود. این عملیات به­طور مشابه می­تواند در سیستم­های امنیتی فیزیکی برای بالا بردن کارایی انرژی و همین ­طور نظارت بر رفت ­و آمد ساکنین مورد استفاده قرار گیرد. از طرفی طرح “دیتای بزرگ” در مقایسه با “آئین­نامه محافظت از دیتای عمومی”[۹] رایج­تر شده است. ساختمان­های هوشمند اطلاعات ارزشمندی را ذخیره و مدیریت می­کنند و در نتیجه سازندگان و کارگزاران سیستم­های امنیتی فیزیکی باید بخش مدیریت داده­ها را خیلی قوی و کامل تجهیز کنند.

  1. سیمون مورگان[۱۰]

ما سه تاثیر بسیار مهم از سوی این تکنولوژی جدید بر سیستم­های امنیتی فیزیکی و عملکرد آن­ها پیش­بینی می­کنیم. اول از همه اثر درهم گسیختگی است که ابزار مورد استفاده جدید برای ورود به هسته أصلی شبکه[۱۱]  ایجاد می‌کنند زیرا این ابزار بر طرح، تکامل و نحوه استفاده سیستم‌ها توسط کاربران تاثیرگذارند. آنها در همه جا کاربرد دارند، از گوشی­های هوشمند گرفته تا دوربین­های تحلیل­گر پیشرفته و سنسورهایی که هرچیزی را تشخیص می­دهند و از مواد انفجاری گرفته تا ترکیبات فرار. متخصصین امنیتی به دنبال سادگی و در عین حال کارایی بالای دستگاه­های هوشمند هستند، مانند قابلیت ضبط تصاویر زنده از طریق گوشی­های هوشمند. تاثیر مهم دوم در نشان دادن قابلیت تامین­کننده­ها است به ­طوری­که بتوانند بهترین پیشنهادات خدماتی خود را در زمینه تامین سیستم­های تکمیلی به کاربران ارائه دهند و جلب مشتری کنند. و در نهایت سومین اثر مربوط به تامین امنیت مجازی است که باید بخشی از برنامه­های مربوط به امنیت فیزیکی باشد.

  1. جانا رنکین[۱۲]

در بعضی موارد به­ جای این­که ساختمان­های هوشمند بر سیستم­های امنیت فیزیکی موثر باشد، حفظ امنیت سبب هوشمندتر شدن ساختمان­ها می­شود. برای مثال با استفاده از تکنولوژی موجود می­توان زیرساخت­های اینترنتی را برای دستیابی به سطح بالاتری از اطلاع­ رسانی و کیفیت بهتر ردیابی ارتقا داد. این امر نه تنها امکان سکونت افراد در ملک سهامداران را می­دهد، بلکه امکان برقراری ارتباط دوطرفه بین مستاجر و مالک را نیز فراهم می­کند، بنابراین ساکنین به هنگام احساس خطر به­ راحتی می­توانند صاحب­خانه را مطلع سازند. با افزودن چنین سکویی به سکوهای موجود در ساختمان، می­توان در مصرف انرژی و هزینه تا حد زیادی صرفه­جویی کرد زیرا با تشخیص خالی بودن واحد ساختمانی، این سکو به­ طور اتوماتیک به ­کار افتاده و مصرف انرژی را به حداقل می­رساند. برای مثال تمام چراغ­ها را خاموش و یا ترموستات­ها را تنظیم می­کند. سکوهای این ­چنینی به عنوان راهی برای کاهش خطر ریسک و ارتقاء عملکرد در زمینه امنیت فیزیکی، در حال گسترش هستند.

 

  1. آشیش مالپانی[۱۳]

بازار امنیت فیزیکی با بالا بردن سطح اعتبار خود، به ­طور گسترده­ای فضای خالی بین ساختمان­های هوشمند و کارکنان اینترنتی را پر می­کند. این بازار تا قبل از این تنها برای کنترل دستیابی[۱۴] فیزیکی مورد استفاده قرار می‌گرفت اما حالا با اعتبار بخشی به آن مسئولیتش دو برابر شده تا بتواند ساختمان­های هوشمند و برنامه­های کاربردی مورد استفاده را با هزینه کمتر و بازگشت سرمایه[۱۵] بیشتر، نسبت به دیگر رویکردها، تکامل بخشد. با اتصال سیستم­های مجزا به ­هم و افزایش سطح نظارت، می­توان افراد را به سمت ساختمان­ها هدایت کرد و از خدمات مختلف آن­ها آگاه ساخت و این تازه اول کار است. تخمین زده شده است که تا سال ٢٠٢٠ حدود ٢٠٪ از راه­های دسترسی فیزیکی از طریق موبایل و معماری ابری صورت می­گیرد که محرک آن­ها سازه­های هوشمند نوآوری شده خواهد بود. اخیرا خیلی از مشتریان برای اطلاع­رسانی در مورد امکانات ساختمان از تکنولوژی دستیابی موبایلی استفاده می­کنند و برنامه­های کاربردی مثل رزرو اتاق، مدیریت بازدیدکننده­ها، و تقسیم فضای کار را قابل دسترس­تر و در عین حال مجهزتر می­کنند. تا زمانی­که تأثیر ساختمان­های هوشمند بر بازار امنیت فیزیکی و بالعکس ادامه دارد، می­توان مثال­های بیشتری را ارائه داد.
٧- مایکل کین[۱۶]

سکوهای ساختمان­های هوشمند برای کنترل و مدیریت عملکرد خود از سیستم­های خودکار استفاده می­کنند. تکامل سیستم­های کنترل دستیابی سبب کاهش هزینه، ساده‌سازی عملکردها و جمع­آوری اطلاعات کلیدی از نقاط ورودی و خروجی می­شود. نصب این سیستم در یک مکان جدید، نه تنها امکان رصد رفت و آمدها را فراهم می­کند، بلکه سبب بالارفتن اعتبار ساختمان می­شود زیرا مشتریان متوجه می­شوند که از جدیدترین تکنولوژی برای حفظ امنیت استفاده می­شود. برای مثال خیلی از سیستم­های کنترل دستیابی می­توانند خروج آخرین فرد از ساختمان را ضبط و اطلاعات مربوطه را به سیستم مدیریتی ساختمان منتقل کنند، و یا به طور خودکار ترموستات را برای کاهش مصرف انرژی تنظیم کنند. به علاوه سیستم­های مدیریت رویداد به سکوهای کنترل دستیابی ارتقا می­یابند تا در ساعات خاموشی نیز به سیستم کنترل کمک کنند. کنترل بدون مرز و بیومتریک نیز نقش مهمی در هوشمندتر کردن ساختمان­ها ایفا می‌کند.

 

٨- کن لامارکا[۱۷]

امروزه یکی از گرایشات اصلی، حرکت به سمت تعامل وسیع و عمیق بین سیستم­ها و تکنولوژی­های مجزا است. نظارت ویدئویی کامل، کنترل دستیابی، تحلیل داده­ها، اتوماتیک شدن سازه­ها و دیگر سیستم­ها، از یک سیستم امنیتی پراکنده به راه حلی مهم برای تأمین تجارت هوشمند و ارزشمند تغییر شکل می­یابد. سکوهای مربوط به سیستم مدیریت ویدئویی[۱۸]، معمولا به عنوان هسته مرکزی سیستم­های امنیتی، قابلیت جمع­آوری، تنظیم و تحلیل داده­های به دست آمده از سیستم‌های چندگانه را دارا هستند. به عنوان مثال تعامل یک تحلیل­گر ویدئویی و سیستم کنترل دستیابی، می­توانند یک سیستم مدیریت ویدئویی را قادر سازند تا برای مثال به هنگام ورود یک شخص به ساختمان بعد از ساعت­ها،  سیستم‌های خدماتی را به راه اندازد. سیستم­های مدیریت ویدئویی پیشرفته، شبکه امنیتی قوی­تری را شکل می­دهند که به حفظ اطلاعات ارزشمند کمک می­کند.

نتیجه­گیری:

به طور آشکار برای دست­یابی به ساختمان­های هوشمندتر، سیستم­های امنیتی هوشمندتری نیاز است و بالعکس. امروزه با اتصال تلفن­های اینترنتی، به­کارگیری اینترنت اشیا و ارتباط این دو فاکتور با هم می‌توان ساختمان­ها را هوشمندتر کرده و هم­ زمان امنیت آن­ها را نیز بالاتر برد. در عصر “دیتای بزرگ”، ساختمان­ها بیشتر از همیشه دارای پتانسیل هوشمندسازی هستند و بازار امنیت فیزیکی نقش کلیدی در این زمینه دارد.

[۱] IoT,  Internet of Things

[۲] Jonathan Lewit, Director of Technology Leadership, Pelco by Schneider Electric 15 Nov 2017

[۳] Melissa Stenger, Director of Customer Experience, ISONAS, Inc.15 Nov 2017.

[۴]  Cloud-Based Platforms

[۵] Mobile Credentials

[۶] IP, Internet Phones

[۷] Dale Kaszycki, Group Marketing Manager, Grosvenor Technology Ltd15 Nov 2017.

[۸] Big Data

[۹] GDPR, General Data Protection Regulation

[۱۰] Simon Morgan, CTO, SureView Systems 15 Nov 2017.

[۱۱] Edge Device

[۱۲] Jana Rankin, Co-Founder & CEO, VuTeur15 Nov 2017

[۱۳] Ashish Malpani, Director, Product Marketing, HID Global15 Nov 2017.

[۱۴] Access Control

[۱۵] Return on investment

[۱۶] Mitchell Kane, President, Vanderbilt Industries15 Nov 2017.

[۱۷] Ken LaMarca, Vice President of Sales and Marketing, On-Net Surveillance Systems, Inc.15 Nov 2017

[۱۸] VMS, Video Management System

پیشنهاد برای مطالعه:

iot-global

چرا دستیابی به یک تجربه کاربری خوب در اینترنت اشیاء کار دشواری است؟

ایجاد شرایطی که طبق آن بتوان یک تجربه کاربری خوب در محصولات اینترنت اشیاء[i] داشت، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *