یکشنبه , ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
خانه / مقالات / توسعه کسب و کار / بررسی هزینه های مالکیت و نگهداری سیستم های نظارت تصویری
TCO

بررسی هزینه های مالکیت و نگهداری سیستم های نظارت تصویری

نگاهی به هزینه­ های تمام شده محصول برای تصمیم­ های اقتصادی بهتر

تصور کنید مسئولیت ایمن‌سازی یک شهر را بر عهده دارید و از شما خواسته شده که یک سیستم نظارت تصویری میلیون دلاری را نصب و اجرا کنید. از کجا شروع می­کنید؟ مشکلات را چگونه ارزیابی می­کنید؟ هزینه ­های نصب و نگهداری را چگونه برآورد می­کنید؟ برای افزایش کارایی سیستم بر کدام قسمت از پروژه تمرکز می­کنید؟ این­ها از جمله سوالاتی هستند که برای کاهش ریسک و مشکلات غیر منتظره پس از انجام پروژه باید پاسخ مناسبی برای آنها پیدا کنید.

این تحقیق با بررسی جنبه­ های مختلف موضوع، تصویری جامع از تمامی هزینه­ های طراحی و نصب یک سیستم امنیتی بزرگ در یک شهر فرضی را در اختیار شما قرار می­دهد. در این مقاله توضیح داده می­شود که این هزینه­ ها چگونه بین بخش­های مختلف سیستم و مراحل مختلف فعالیت سیستم در طول یک دوره ده ساله تقسیم شده ­اند. همچنین دیگر عوامل تاثیرگذار بر هزینه­ها از جمله هزینه­ تعمیرات و خرابی­های سیستم مورد بررسی قرار می­گیرند. در پایان این مدل اقتصادی نشان می­دهد که چگونه تکنولوژی­های مورد استفاده در دوربین­ها و ضمانت محصولات بر میزان هزینه­ های مالکیت سیستم­های نظارت تصویری تاثیر می­گذراند.

—————————————————————————————–

تعریف مدل اقتصادی هزینه تمام شده           

هزینه­ تمام شده یک مدل اقتصادی برای تخمین تمام هزینه­های مربوط به یک سرویس خدماتی در طول مدت فعالیت آن است. از این مدل اقتصادی در صنایع مختلف به عنوان ابزاری برای تخمین هزینه ­های مستقیم و غیرمستقیم استفاده از یک سیستم و همچنین به عنوان ابزاری برای مقایسه سیستم­های مختلف با هزینه ­ها و ویژگیهای متفاوت استفاده می­شود.

شرکت اکسنچر[i]  در مقاله­ای که در سال ۲۰۰۹ منتشر کرد مدل اقتصادی هزینه­ تمام شده را به این شکل تعریف کرد: هزینه­ های مربوط به خرید، توسعه، راه ­اندازی و پشتیبانی از یک محصول یا دارایی خاص که در طول دوره عمر مفید آن صرف می­شوند.

در مقاله پیش رو تعریف شرکت اکسیز[ii] از این مدل اقتصادی به این ترتیب است: ارزیابی هزینه­ های مربوط به یک سیستم نظارت تصویری در طول مدت فعالیت آن.

مطالعات انجام شده در دیگر صنایع

در صنایع مختلف این گرایش وجود دارد که هزینه­ های تمام شده یک محصول را تنها بر اساس میزان هزینه و  سرمایه­ گذاری اولیه برای خرید آن می ­سنجند. این موضوع منحصر به صنعت امنیت و سیستم­های حفاظتی نیست، بلکه بر اساس مطالعات انجام شده، این نوع نگاه به هزینه­ تمام شده در دیگر صنایع نیز وجود دارد.

در تحقیقی که شرکت وندرا[iii] در سال ۲۰۱۶ با موضوع هزینه ­های تمام شده دستگاه­های موبایل در شرکت­های بزرگ منتشر کرد نتایج به دست آمده نشان دادند که میزان واقعی هزینه­ های مربوط به دستگاه‌های موبایل در شرکت­ها ۱۱۶ درصد بیشتر از تصور مدیران شرکت­ها بود. دلیل اصلی این اختلاف آمار این بود که شرکت­ها تنها بر هزینه­ های اولیه خرید محصولات تمرکز کرده بودند و هزینه­ های جاری از جمله هزینه ­های مربوط به بخش آی­تی، خدمات و ایمن­سازی محصولات را به طور کل نادیده گرفته بودند.

در مقاله­ ای دیگر که در سال ۲۰۱۲ توسط موسسه ای ­دی­ پی[iv] با موضوع هزینه­ سیستم­های پرداخت اچ­ آر[v] انجام شد آنها دریافتند که تنها ۳۷ درصد از هزینه­ ها آشکار بودند، به این معنی که شرکت­ کنندگان در تحقیق از آن آگاه بودند و به آنها اشاره کردند. از سوی دیگر ۶۳ درصد از هزینه­های غیرمستقیم نظیر هزینه­ های نگهداری و تعمیر سیستم­ها توسط شرکت­ کنندگان نادیده گرفته شده بود.

در سال ۲۰۰۹ شرکت­ نش نتورکز[vi] مقاله­ای منتشر کرد که در آن با جمع ­آوری اطلاعات از چندین تحقیق با موضوع هزینه­ های تمام شده، به این نتیجه رسیدند که بیش از ۷۵ درصد از مجموع هزینه­ های یک سرور مربوط به نگهداری و دیگر موارد در حین انجام کار است و تنها ۲۵ درصد از هزینه­ ها مربوط به سرمایه­ گذاری اولیه برای خرید سخت ­افزار، نرم­افزار، نصب و آموزش نیروی انسانی است.

 

اهداف مدل اقتصادی هزینه­ تمام شده (چگونه می­توان از این مدل استفاده کرد؟)

 

استفاده از این مدل در تحلیل­های اقتصادی پایه و اساسی فراهم می­کند که می­توان با استفاده از آن ارزش اقتصادی سرما­یه ­گذاری اولیه را مشخص کرد.

مدل اقتصادی هزینه­ تمام شده می­تواند در موارد زیر مفید باشد:

 • به تیم پروژه در درک بهتر میزان پراکندگی هزینه­ ها در دوره­های زمانی مختلف از نصب سیستم تا پایان عمر محصول کمک می­کند.
 • به تیم پروژه کمک می­کند میزان پراکندگی هزینه­ ها در قسمت­های مختلف محصول را مشخص کنند.
 • ریسک هزینه­ های پیش­بینی نشده را که موجب اتلاف بودجه می­شود به کمترین حد ممکن می­رساند.
 • کمک می­کند که افراد فعالیت­های خود را بر موضوعی خاص متمرکز کنند و هزینه­ های بلند­مدت سیستم را کاهش می­دهد.
 • تشریح این مدل اقتصادی در طول جلسات با سهامداران به آنها کمک می­کند که دید بهتری از اهداف و توانایی­های بلند مدت سیستم داشته باشند.
 • هنگام بررسی چالش­های پروژه این مدل اقتصادی می­تواند نقشی تعیین کننده داشته باشد.

 

روش و ملاحظات

هر کدام از مدل­های اقتصادی هزینه تمام شده منحصر به فرد هستند.

توجه به این نکته ضروری است که یک مدل اقتصادی واحد که مناسب هر پروژه­ ای باشد وجود ندارد، بلکه برعکس هر پروژه­ الگوی تقسیم هزینه خاص خود را دارد و این وظیفه بر عهده تیم اجرای پروژه است که در مورد عوامل هزینه ­بر پروژه و مسایل مالی مربوط به هر کدام تصمیم بگیرند.

تفاوت­ها در صنایع مختلف

اگرچه بسیاری از عوامل که در این مقاله مطرح شده­اند در پروژه­های نظارتی در صنایع مختلف یکسان هستند اما موارد اختلاف بسیاری نیز وجود دارند. به عنوان مثال در یک فرودگاه یا مکانی با زیرساخت­های حساس عواقب و نتایج خرابی سیستم به مراتب شدید­تر از یک مدرسه است. مورد اختلاف دیگر طول عمر مفید سیستم­­هاست: در برخی از صنایع مانند سامانه­های نظارت شهری ممکن است یک سیستم سال­ها در یک مکان ثابت بماند و به کار خود ادامه دهد در حالی که در سیستم نظارتی یک فروشگاه ممکن است هر چند وقت یک بار جای دوربین­ها تغییر کند یا سیستم به طور کل ارتقا یابد.

چه کسی هزینه ­ها را بر عهده می­گیرد؟

مدل اقتصادی هزینه­ تمام شده در این مقاله برخی از هزینه­ های سیستم که به هنگام خرید و نصب در یک پروژه در شهری فرضی اتفاق می­افتند را بررسی می­کند. با این حال این تحلیل مشخص نمی­کند که در پایان چه کسی باید هزینه ­های برآورد شده را پرداخت کند. در برخی پروژه­ ها ممکن است مصرف کننده نهایی مسئول پرداخت تمام هزینه­ ها باشد در حالی که در برخی دیگر از پروژه ­ها نصاب سیستم برخی از هزینه ­ها را متقبل می­شود. به طور طبیعی این امر به مفاد توافق­نامه­ های ضمانت محصول، خدمات پس از فروش و مسائل مالی شرکت بستگی دارد.

تدوین مدل اقتصادی هزینه تمام شده

برای تدوین این مدل اقتصادی مراحل زیر انجام شده است:

تشخیص عوامل هزینه­ بر

تعریف یک سیستم آزمایشی

تجزیه و تحلیل نتایج

منابع اطلاعاتی

شرکت اکسیز به منظور تعیین دقیق عوامل هزینه­بر و تدوین صحیح این مدل اقتصادی، از اطلاعات به دست آمده از چندین منبع اطلاعاتی استفاده کرده است. از جمله منابع مورد استفاده در این پروژه عبارتند از:

 • مصاحبه با نصابان سیستم­های نظارتی
 • مصاحبه با مصرف ­کنندگان نهایی
 • اطلاعات موجود در شرکت اکسیز که از پروژه ­های مشابه به دست آمده بودند.
 • دانش، تجربه و اطلاعات آماری از که بخش پشتیبان شرکت اکسیز در دسترس بودند.
 • اطلاعات موجود از سازمان­های فعال در حوزه ایمنی و نظارت و دیگر منابع امنیتی

فرایند جمع ­آوری اطلاعات و تدوین مدل اقتصادی در سال ۲۰۱۵ انجام شده است. این امر به این معنی است که عواملی نظیر قیمت تجهیزات و هزینه ­های تعمیر و نگهداری سیستم­ها، تصویری از بازار امنیت در آن سال را در اختیار ما قرار می­دهد.

ادامه دارد…

i] Accenture]

ii] Axis]

iii] Wandera]

iv] ADP]

v] HR payroll systems]

vi] Nash Networks]

نگاهی به هزینه­ های تمام شده محصول برای تصمیم­ های اقتصادی بهتر تصور کنید مسئولیت ایمن‌سازی یک شهر را بر عهده دارید و از شما خواسته شده که یک سیستم نظارت تصویری میلیون دلاری را نصب و اجرا کنید. از کجا شروع می­کنید؟ مشکلات را چگونه ارزیابی می­کنید؟ هزینه ­های نصب و نگهداری را چگونه برآورد می­کنید؟ برای افزایش کارایی سیستم بر کدام قسمت از پروژه تمرکز می­کنید؟ این­ها از جمله سوالاتی هستند که برای کاهش ریسک و مشکلات غیر منتظره پس از انجام پروژه باید پاسخ مناسبی برای آنها پیدا کنید. این تحقیق با بررسی جنبه­ های مختلف موضوع،…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

Examining graphs with other people on background

شش روش از بهترین روشهای مدیریت فروش در صنعت امنیت

در مقاله‌ای که در ادامه مطالعه خواهید کرد، شش راهکار مؤثر برای مدیریت فروش ارائه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *