دوشنبه , ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / توسعه کسب و کار / بررسی هزینه های مالکیت و نگهداری سیستم های نظارت تصویری
TCO

بررسی هزینه های مالکیت و نگهداری سیستم های نظارت تصویری

نگاهی به هزینه­ های تمام شده محصول برای تصمیم­ های اقتصادی بهتر

تصور کنید مسئولیت ایمن‌سازی یک شهر را بر عهده دارید و از شما خواسته شده که یک سیستم نظارت تصویری میلیون دلاری را نصب و اجرا کنید. از کجا شروع می­کنید؟ مشکلات را چگونه ارزیابی می­کنید؟ هزینه ­های نصب و نگهداری را چگونه برآورد می­کنید؟ برای افزایش کارایی سیستم بر کدام قسمت از پروژه تمرکز می­کنید؟ این­ها از جمله سوالاتی هستند که برای کاهش ریسک و مشکلات غیر منتظره پس از انجام پروژه باید پاسخ مناسبی برای آنها پیدا کنید.

این تحقیق با بررسی جنبه­ های مختلف موضوع، تصویری جامع از تمامی هزینه­ های طراحی و نصب یک سیستم امنیتی بزرگ در یک شهر فرضی را در اختیار شما قرار می­دهد. در این مقاله توضیح داده می­شود که این هزینه­ ها چگونه بین بخش­های مختلف سیستم و مراحل مختلف فعالیت سیستم در طول یک دوره ده ساله تقسیم شده ­اند. همچنین دیگر عوامل تاثیرگذار بر هزینه­ها از جمله هزینه­ تعمیرات و خرابی­های سیستم مورد بررسی قرار می­گیرند. در پایان این مدل اقتصادی نشان می­دهد که چگونه تکنولوژی­های مورد استفاده در دوربین­ها و ضمانت محصولات بر میزان هزینه­ های مالکیت سیستم­های نظارت تصویری تاثیر می­گذراند.

—————————————————————————————–

تعریف مدل اقتصادی هزینه تمام شده           

هزینه­ تمام شده یک مدل اقتصادی برای تخمین تمام هزینه­های مربوط به یک سرویس خدماتی در طول مدت فعالیت آن است. از این مدل اقتصادی در صنایع مختلف به عنوان ابزاری برای تخمین هزینه ­های مستقیم و غیرمستقیم استفاده از یک سیستم و همچنین به عنوان ابزاری برای مقایسه سیستم­های مختلف با هزینه ­ها و ویژگیهای متفاوت استفاده می­شود.

شرکت اکسنچر[i]  در مقاله­ای که در سال ۲۰۰۹ منتشر کرد مدل اقتصادی هزینه­ تمام شده را به این شکل تعریف کرد: هزینه­ های مربوط به خرید، توسعه، راه ­اندازی و پشتیبانی از یک محصول یا دارایی خاص که در طول دوره عمر مفید آن صرف می­شوند.

در مقاله پیش رو تعریف شرکت اکسیز[ii] از این مدل اقتصادی به این ترتیب است: ارزیابی هزینه­ های مربوط به یک سیستم نظارت تصویری در طول مدت فعالیت آن.

مطالعات انجام شده در دیگر صنایع

در صنایع مختلف این گرایش وجود دارد که هزینه­ های تمام شده یک محصول را تنها بر اساس میزان هزینه و  سرمایه­ گذاری اولیه برای خرید آن می ­سنجند. این موضوع منحصر به صنعت امنیت و سیستم­های حفاظتی نیست، بلکه بر اساس مطالعات انجام شده، این نوع نگاه به هزینه­ تمام شده در دیگر صنایع نیز وجود دارد.

در تحقیقی که شرکت وندرا[iii] در سال ۲۰۱۶ با موضوع هزینه ­های تمام شده دستگاه­های موبایل در شرکت­های بزرگ منتشر کرد نتایج به دست آمده نشان دادند که میزان واقعی هزینه­ های مربوط به دستگاه‌های موبایل در شرکت­ها ۱۱۶ درصد بیشتر از تصور مدیران شرکت­ها بود. دلیل اصلی این اختلاف آمار این بود که شرکت­ها تنها بر هزینه­ های اولیه خرید محصولات تمرکز کرده بودند و هزینه­ های جاری از جمله هزینه ­های مربوط به بخش آی­تی، خدمات و ایمن­سازی محصولات را به طور کل نادیده گرفته بودند.

در مقاله­ ای دیگر که در سال ۲۰۱۲ توسط موسسه ای ­دی­ پی[iv] با موضوع هزینه­ سیستم­های پرداخت اچ­ آر[v] انجام شد آنها دریافتند که تنها ۳۷ درصد از هزینه­ ها آشکار بودند، به این معنی که شرکت­ کنندگان در تحقیق از آن آگاه بودند و به آنها اشاره کردند. از سوی دیگر ۶۳ درصد از هزینه­های غیرمستقیم نظیر هزینه­ های نگهداری و تعمیر سیستم­ها توسط شرکت­ کنندگان نادیده گرفته شده بود.

در سال ۲۰۰۹ شرکت­ نش نتورکز[vi] مقاله­ای منتشر کرد که در آن با جمع ­آوری اطلاعات از چندین تحقیق با موضوع هزینه­ های تمام شده، به این نتیجه رسیدند که بیش از ۷۵ درصد از مجموع هزینه­ های یک سرور مربوط به نگهداری و دیگر موارد در حین انجام کار است و تنها ۲۵ درصد از هزینه­ ها مربوط به سرمایه­ گذاری اولیه برای خرید سخت ­افزار، نرم­افزار، نصب و آموزش نیروی انسانی است.

 

اهداف مدل اقتصادی هزینه­ تمام شده (چگونه می­توان از این مدل استفاده کرد؟)

 

استفاده از این مدل در تحلیل­های اقتصادی پایه و اساسی فراهم می­کند که می­توان با استفاده از آن ارزش اقتصادی سرما­یه ­گذاری اولیه را مشخص کرد.

مدل اقتصادی هزینه­ تمام شده می­تواند در موارد زیر مفید باشد:

 • به تیم پروژه در درک بهتر میزان پراکندگی هزینه­ ها در دوره­های زمانی مختلف از نصب سیستم تا پایان عمر محصول کمک می­کند.
 • به تیم پروژه کمک می­کند میزان پراکندگی هزینه­ ها در قسمت­های مختلف محصول را مشخص کنند.
 • ریسک هزینه­ های پیش­بینی نشده را که موجب اتلاف بودجه می­شود به کمترین حد ممکن می­رساند.
 • کمک می­کند که افراد فعالیت­های خود را بر موضوعی خاص متمرکز کنند و هزینه­ های بلند­مدت سیستم را کاهش می­دهد.
 • تشریح این مدل اقتصادی در طول جلسات با سهامداران به آنها کمک می­کند که دید بهتری از اهداف و توانایی­های بلند مدت سیستم داشته باشند.
 • هنگام بررسی چالش­های پروژه این مدل اقتصادی می­تواند نقشی تعیین کننده داشته باشد.

 

روش و ملاحظات

هر کدام از مدل­های اقتصادی هزینه تمام شده منحصر به فرد هستند.

توجه به این نکته ضروری است که یک مدل اقتصادی واحد که مناسب هر پروژه­ ای باشد وجود ندارد، بلکه برعکس هر پروژه­ الگوی تقسیم هزینه خاص خود را دارد و این وظیفه بر عهده تیم اجرای پروژه است که در مورد عوامل هزینه ­بر پروژه و مسایل مالی مربوط به هر کدام تصمیم بگیرند.

تفاوت­ها در صنایع مختلف

اگرچه بسیاری از عوامل که در این مقاله مطرح شده­اند در پروژه­های نظارتی در صنایع مختلف یکسان هستند اما موارد اختلاف بسیاری نیز وجود دارند. به عنوان مثال در یک فرودگاه یا مکانی با زیرساخت­های حساس عواقب و نتایج خرابی سیستم به مراتب شدید­تر از یک مدرسه است. مورد اختلاف دیگر طول عمر مفید سیستم­­هاست: در برخی از صنایع مانند سامانه­های نظارت شهری ممکن است یک سیستم سال­ها در یک مکان ثابت بماند و به کار خود ادامه دهد در حالی که در سیستم نظارتی یک فروشگاه ممکن است هر چند وقت یک بار جای دوربین­ها تغییر کند یا سیستم به طور کل ارتقا یابد.

چه کسی هزینه ­ها را بر عهده می­گیرد؟

مدل اقتصادی هزینه­ تمام شده در این مقاله برخی از هزینه­ های سیستم که به هنگام خرید و نصب در یک پروژه در شهری فرضی اتفاق می­افتند را بررسی می­کند. با این حال این تحلیل مشخص نمی­کند که در پایان چه کسی باید هزینه ­های برآورد شده را پرداخت کند. در برخی پروژه­ ها ممکن است مصرف کننده نهایی مسئول پرداخت تمام هزینه­ ها باشد در حالی که در برخی دیگر از پروژه ­ها نصاب سیستم برخی از هزینه ­ها را متقبل می­شود. به طور طبیعی این امر به مفاد توافق­نامه­ های ضمانت محصول، خدمات پس از فروش و مسائل مالی شرکت بستگی دارد.

تدوین مدل اقتصادی هزینه تمام شده

برای تدوین این مدل اقتصادی مراحل زیر انجام شده است:

تشخیص عوامل هزینه­ بر

تعریف یک سیستم آزمایشی

تجزیه و تحلیل نتایج

منابع اطلاعاتی

شرکت اکسیز به منظور تعیین دقیق عوامل هزینه­بر و تدوین صحیح این مدل اقتصادی، از اطلاعات به دست آمده از چندین منبع اطلاعاتی استفاده کرده است. از جمله منابع مورد استفاده در این پروژه عبارتند از:

 • مصاحبه با نصابان سیستم­های نظارتی
 • مصاحبه با مصرف ­کنندگان نهایی
 • اطلاعات موجود در شرکت اکسیز که از پروژه ­های مشابه به دست آمده بودند.
 • دانش، تجربه و اطلاعات آماری از که بخش پشتیبان شرکت اکسیز در دسترس بودند.
 • اطلاعات موجود از سازمان­های فعال در حوزه ایمنی و نظارت و دیگر منابع امنیتی

فرایند جمع ­آوری اطلاعات و تدوین مدل اقتصادی در سال ۲۰۱۵ انجام شده است. این امر به این معنی است که عواملی نظیر قیمت تجهیزات و هزینه ­های تعمیر و نگهداری سیستم­ها، تصویری از بازار امنیت در آن سال را در اختیار ما قرار می­دهد.

ادامه دارد…

i] Accenture]

ii] Axis]

iii] Wandera]

iv] ADP]

v] HR payroll systems]

vi] Nash Networks]

نگاهی به هزینه­ های تمام شده محصول برای تصمیم­ های اقتصادی بهتر تصور کنید مسئولیت ایمن‌سازی یک شهر را بر عهده دارید و از شما خواسته شده که یک سیستم نظارت تصویری میلیون دلاری را نصب و اجرا کنید. از کجا شروع می­کنید؟ مشکلات را چگونه ارزیابی می­کنید؟ هزینه ­های نصب و نگهداری را چگونه برآورد می­کنید؟ برای افزایش کارایی سیستم بر کدام قسمت از پروژه تمرکز می­کنید؟ این­ها از جمله سوالاتی هستند که برای کاهش ریسک و مشکلات غیر منتظره پس از انجام پروژه باید پاسخ مناسبی برای آنها پیدا کنید. این تحقیق با بررسی جنبه­ های مختلف موضوع،…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

Electrical Worker splicing wires on security camera

چرا مجریان پروژه توسط کارفرمایان اخراج می شوند؟

تهیه و تنظیم: منا حسینی نتایج به دست آمده از تحقیق میدانی و گزارش تهیه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *