سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات نظارت تصویری / بررسی هزینه های مالکیت و نگهداری سیستمهای نظارت تصویری (قسمت سوم)
Tco1

بررسی هزینه های مالکیت و نگهداری سیستمهای نظارت تصویری (قسمت سوم)

این تحقیق با بررسی جنبه­ های مختلف موضوع، تصویری جامع از تمامی هزینه­ های طراحی و نصب یک سیستم امنیتی بزرگ در یک شهر فرضی را در اختیار شما قرار می­دهد. در این مقاله توضیح داده می­شود که این هزینه­ ها چگونه بین بخش­های مختلف سیستم و مراحل مختلف فعالیت سیستم در طول یک دوره ده ساله تقسیم شده­اند. همچنین دیگر عوامل تاثیرگذار بر هزینه­ها از جمله هزینه­ تعمیرات و خرابی­های سیستم مورد بررسی قرار می‌گیرند. در پایان این مدل اقتصادی نشان می­دهد که چگونه تکنولوژی­های مورد استفاده در دوربین­ها و ضمانت محصولات بر میزان هزینه­ های مالکیت سیستم­های نظارت تصویری تاثیر می­گذراند.

________________________________________________________________________________________

ملاحظاتی مربوط به مخارجی که در مدل اقتصادی هزینه تمام شده لحاظ نشده ­اند:

·       هزینه‌های امنیتی به دلیل خرابی سیستم

هنگام تدوین این مدل اقتصادی، هزینه های امنیتی ناشی از خرابی تجهیزات نظارتی حذف شدند. با این حال، زمانی که مسیله حفاظت از دارایی­ های ارزشمند شرکت­­ها به میان می­آید، هزینه­ های یک نقض امنیتی می­تواند فاجعه­بار باشد. به خصوص اگر اطلاعات محرمانه کسب و کار یا سایر دارایی­ های غیر مادی آسیب ببینند، به سرقت بروند یا به دست شرکت­های رقیب بیفتند.

·       هزینه­ های مربوط به کسب و کار به دلیل خرابی سیستم

رویدادهای غیر برنامه­ریزی شده که موجب خرابی سیستم می­شوند، می­توانند منجر به بروز هزینه­های بیشماری برای یک کسب و کار شود. به عنوان مثال، در یک فرودگاه، اگر سیستم نظارتی وظایف خود را به درستی انجام ندهد هزینه­های بسیاری به همراه دارد. به عنوان مثال ممکن است لازم باشد نیروهای امنیتی بیشتری به محل اعزام شوند یا ممکن است پروازها به تعویق بیفتند. در یک فروشگاه نیز نقص سیستم نظارتی امکان ردیابی و پیگیری مجرمان را کاهش می­دهد که این امر می­تواند منجر به ضرر و زیان­های مالی بسیار شود. در بعضی از موقعیت­های نظارت شهری، تکنسین­های تعمیر دوربین باید با همراهی نیروی پلیس یا نگهبانان کار خود را انجام دهند که این موضوع  هزینه­های مربوط به خرابی­های سیستم نظارتی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

در این مدل اقتصادی هزینه­، زمانی که مخارج مربوط به بخش­های عملیاتی سیستم محاسبه می­شوند، ضرر و زیان­های ناشی از رکود کسب و کار حذف شده است. با این حال، این مدل امکان برآورد هزینه­ها را فراهم می­کند و شما می­توانید ارزیابی کنید که چگونه هزینه ­های رکود کسب و کار بر میزان کل هزنیه­های تمام شده تاثیر می­گذارد. به عنوان مثال، فرض کنید که لازم است یک مامور محافظ برای محافظت از فرد نصاب که برای رفع یک مشکل یا جایگزینی دوربین اعزام می­شود در محل حضور داشته باشد. اضافه کردن هزینه­ فرد محافظ میزان هزینه بخش عملیاتی را از ۳۱ درصد به ۳۳ درصد افزایش می دهد.

·       هزینه‌های کار در مرکز عملیات

هنگام محاسبه هزینه­های عملیاتی در مدل اقتصادی هزینه­ تمام شده، مخارج مربوط به نیروی کار مشغول در مرکز عملیات در طول عمر ده ساله سیستم حذف شده است. با این حال، این مدل امکان برآورد این هزینه­ها را در اختیار شما قرار می دهد تا ببینید که چگونه بر میزان کل هزینه­ها تاثیر می گذارد.

در یک سیستم نظارت شهری وسیع، احتمالا اپراتورها ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته مشغول کار هستند. با فرض اینکه ۵ نفر دائما در اتاق کنترل حضور داشته باشند، می­توان نحوه توزیع هزینه­ها را کم و بیش پیش­بینی کرد. در این حالت هزینه­های عملیاتی از ۳۱ درصد به ۷۳ درصد از کل هزینه­ها افزایش می­یابد. این مخارج تقریبا سه برابر هزینه اولیه خرید محصول است. این یافته­ها با نتایج تحقیقات مربوط به هزینه­های تمام شده در صنایع دیگر که در ابتدای مقاله به آنها اشاره شد همخوانی دارند.

تأثیر روش­های کارآمدتر ذخیره ویدئو بر میزان هزینه­ ها

صنعت نظارت تصویری به طور مداوم در جهت بهبود کیفیت محصول و تصویر، بهینه سازی فرایند فشرده سازی ویدئو، سرعت بخشیدن به فرایند نصب و ساده کردن امور مربوط به نگهدای و تعمیرات راه­حل­هایی تدوین می­کند. در سال ۲۰۱۵ شرکت اکسیز با معرفی فناوری زیپ­استریم که جایزه بهترین تکنیک فشرده ­سازی ویدیو را نیز کسب کرد توانست پهنای باند مصرفی و فضای مورد نیاز در سیستم­هایی که به طور شبانه­روز فعالیت دارند را تا میزان ۵۰ درصد کاهش دهد.

در این مدل اقتصادی، دوربین­های موجود از فناوری زیپ ­استریم پشتیبانی نمی­کنند اما شبیه­سازی تاثیرات مفید استفاده از این فناوری در دوربین­ها کار ساده­ای است. با فرض اینکه این فناوری به میزان ۲۵ درصد در فضای ذخیره ­سازی ویدیو صرفه­جویی می­کند، در این سناریو هزینه ­های تمام شده ۳ درصد کاهش می­یابد. ممکن است این ارقام به تنهایی ناچیز به نظر برسند اما اگر پروژه را از نظر مالی بررسی کنیم درمی­یابیم که این میزان تفاوت در مجموع ۴۵۰۰۰۰ دلار صرفه­جویی را به دنبال دارد. این به معنی صرفه جویی ۳۰۰ دلاری در مورد هر دوربین است.

نگاهی دقیق­تر به کیفیت محصولات

در مدل اقتصادی هزینه­ تمام شده، مخارج مربوط به تعمیرات و نگهداری نقش مهمی ایفا می­کنند. هنگام بررسی­ هزینه­های نگهداری و بهره ­برداری، اغلب اوقات کیفیت نهایی محصول نادیده گرفته می­شود یا توجه چندانی به آن نمی­شود. کیفیت بالای محصول، یکی از نکات بسیار تاثیر­گذار در پایین نگه داشتن مخارج مربوط به تعمیر و نگهداری است.

1.jpg

محصولات شرکت اکسیز با کیفیت بالا و قابل اطمینان طراحی شده­اند و برای مقاومت در شرایط نامساعد آزمایش شده­اند. مدل اقتصادی معرفی شده در اینجا بر اساس میزان خرابی­های معمول و همچنین تعمیرات متداول که از مرکز آمار شرکت اکسیز به دست آمده تدوین شده­ است. مثال­های زیر که از مجموعه اظهارات مشتریان گرفته شده است کیفیت محصولات اکسیز را نشان می­دهد:

آخرین مشتری ادعا می­کند که محصولات اکسیز از نظر کیفیت چهار تا پنج برابر قابل اطمینان­تر از سایر محصولات مشابه هستند. در صورت افزایش میزان خرابی­ها تا ۴ برابر، هزینه­های تمام شده سیستم چطور و تا چه حد تحت تاثیر قرار می­گیرند؟ با توجه به بررسی­های صورت گرفته خرابی سیستم از ۵ درصد به ۱۳ درصد می رسد، که این امر نشان دهنده افزایش قابل توجه هزینه از ۸۰۰،۰۰۰ دلار به بیش از ۲،۳۰۰،۰۰۰ دلار است.

نتیجه‌گیری

شرکت اکسیز در این مقاله نتایج حاصل از یک تحقیق جامع در مورد هزینه­های تمام شده را که در سال ۲۰۱۵ انجام شده است، ارائه کرده است. این تحقیق منجر به تدوین یک مدل اقتصادی هزینه شد که در آن بیش از ۴۰ مورد از هزینه­های مربوط به یک سیستم نظارت تصویری مطرح شد.

این مدل با یک پروژه  نظارت شهری با بیش از ۱۵۰۰ دوربین شبیه­سازی شد. داده­های این تحقیق از منابع داخلی شرکت اکسیز، مصاحبه با کارشناسان و همچنین اطلاعات موجود در حیطه صنعت نظارت تصویری به دست آمد. این مدل بر اساس قیمت تجهیزات، نیروی کار و هزینه­های تعمیرات و نگهداری در سال ۲۰۱۵ انجام شده است، بنابراین وضعیت بازار و هزینه ها ممکن است در زمان خواندن مقاله متفاوت باشد. نتایج این تحقیق نشان داد که در میان سایر موارد، حدود ۵۰ درصد از کل هزینه­ها به سرمایه­گذاری در بخش سخت­افزار و نرم­افزار و ۵۰ درصد به مخارج مربوط به نصب، تعمیر، نگهداری و بهره برداری از محصول برمی­گردد.

از این مدل اقتصادی برای شبیه­سازی تاثیر استفاده از فناوری زیپ­استریم شرکت اکسیز در دوربین تدوین شد و طبق نتایج به دست آمده این تکنولوژی حدود ۳٪ از میزان کل هزینه­ها را کاهش می­دهد. برای برجسته کردن اهمیت کیفیت محصولات، این مدل با ۴ برابر کردن میزان خرابی سیستم شبیه­سازی شد که در این صورت هزینه­های مربوط به خرابی­های سیستم نظارت تصویری از ۵ درصد به ۱۳ درصد افزایش یافت.

مدل­­های اقتصادی مانند نمونه­ای که در اینجا ارایه شد می­تواند ابزاری مفید برای سنجش پروژه و ارزیابی چالش­ها باشد. این مدل­های اقتصادی هزینه­های احتمالی در طول دوره فعالیت سیستم را برآورد می­کنند و مسایلی که برای کاهش هزینه­ها و افزایش کارایی سیستم باید مورد توجه قرار بگیرند را برای ما برجسته می­کنند.

با این حال، آگاه باشید که این مدل اقتصادی با این جزئیات مطرح شده در تمام پروژه­ها قابل اجرا نیست. هر پروژه­ای ویژگی­های منحصر به فرد خود را دارد و مدل­های اقتصادی نیز به طبع با توجه به نوع پروژه از نظر اندازه، استفاده­های صنعتی، ملزومات سیستمی و دیگر جزییات با یکدیگر متفاوت خواهند بود.

این تحقیق با بررسی جنبه­ های مختلف موضوع، تصویری جامع از تمامی هزینه­ های طراحی و نصب یک سیستم امنیتی بزرگ در یک شهر فرضی را در اختیار شما قرار می­دهد. در این مقاله توضیح داده می­شود که این هزینه­ ها چگونه بین بخش­های مختلف سیستم و مراحل مختلف فعالیت سیستم در طول یک دوره ده ساله تقسیم شده­اند. همچنین دیگر عوامل تاثیرگذار بر هزینه­ها از جمله هزینه­ تعمیرات و خرابی­های سیستم مورد بررسی قرار می‌گیرند. در پایان این مدل اقتصادی نشان می­دهد که چگونه تکنولوژی­های مورد استفاده در دوربین­ها و ضمانت محصولات بر میزان هزینه­ های مالکیت سیستم­های نظارت…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

Coax-Cabling-175881451

ارتقاء سیستم های نظارت تصویری با کمک فناوری اچ دی روی کابل کواکسیال

مترجم: سارا ایزدیار در طول دهه­ ی گذشته فناوری دوربین‌های تحت شبکه بیشتر مباحث را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *