دوشنبه , ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
خانه / مقالات / مقالات نظارت تصویری / انتخاب یک سیستم ذخیره‌سازی، متناسب با نیازهای یک سیستم نظارت تصویری تحت شبکه
CCTV.jpg.pagespeed.ce.13RuuGw7L0

انتخاب یک سیستم ذخیره‌سازی، متناسب با نیازهای یک سیستم نظارت تصویری تحت شبکه

تعداد دوربین‌های نظارت تصویری که امروزه از آن‌ها استفاده می‌شود در حال افزایش است. درست در همین زمان رزولوشن بالا و بالاتر می‌رود. این دو عامل موجب افزایش بسیار زیاد تقاضا در سرورها و تجهیزات ذخیره‌سازی می‌شود. البته ظرفیت این سیستم‌ها نیز در حال افزایش است، اما این به تنهایی این تجهیزات را برای کسانی که نیاز به این اپلیکیشن‌ها، به ویژه تجهیزات دوربین‌هایی نظارت تصویری دارند مناسب نمی‌سازد. در واقع حجم خروجی اطلاعات یک دوربین با داده‌ها و اطلاعات معمولی که برای سیستم ذخیره‌سازی طراحی می‌شود، قابل مقایسه نیست. مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند تا بتوانید، این مشکل را حل نمایید.

—————————————————————————————

چالش‌های هارد دیسک

هارد دیسکی که در یک سیستم ذخیره سازی ویدیویی قرار دارد، تحت فشار می‌باشد. روزانه مقدار زیادی داده نوشته و خوانده می‌شود و تمامی سکتورها[۱] به طور مداوم تا بیشترین مقدار خود پر می‌شود. هارد دیسکی که برای برنامه‌های اداری طراحی شده است قادر به مدیریت این کار نیست. در ابتدا همه چیز خوب به نظر می‌رسد، اما هر کسی که از نزدیک بر تصاویر ذخیره شده نظارت کند متوجه خواهد شد که ضبط نشدن بخشی از تصاویر[۲] یک استثنا نیست، بلکه معضلی است که همواره و به صورت روتین با آن مواجه‌ هستید.

این بافرها[۳] نمی‌توانند مقدار زیادی داده را مدیریت کنند و همین امر منجر به از دست رفتن داده‌ها می‌شود. این تصاویر از دست رفته می‌توانند تصاویر مرجع در الگوریتم‌های فشرده‌سازی باشند، بنابراین این مساله منجر به از دست رفتن قطعات کامل می‌شود. به همین علت اگر دزدی اتفاق بی‌افتد، این تصاویر نمی‌توانند مفید واقع شوند و فرد خاطی به این خاطر که فرایند ذخیره‌سازی به طور ناگهانی متوقف و دچار وقفه شده است قابل شناسایی نیست.

تلاش زیادی از طریق سرورهای مرتبط و سیستم‌های ذخیره‌سازی برای حل این مشکل انجام شده است. فشرده‌‌سازی برای کاهش مقدار داده‌ها انجام می‌شود، دوربین‌ها هوشمند ساخته می‌شوند، بنابراین هیچ ظرفیتی از طریق تصاویر بی‌اهمیت از دست نمی‌رود و ذخیره‌سازی، بیشتر و بیشتر در دوربین انجام می‌شود. تمامی این روش‌ها دارای معایبی هستند که با استفاده از یک سیستم ذخیره‌سازی مناسب می‌توان از آن اجتناب کرد.

پشتیبانی از سیستم‌های بزرگ دوربین

از معایب شیوه‌های ذکر شده در بالا می‌توان به فشرده‌سازی تصاویر اشاره کرد که منجر به پایین آمدن کیفیت تصاویر می‌شود، بنابراین باید به صورت محدود استفاده شود. استفاده از دوربین‌های هوشمند نیز اگر مجرمان هوشمندانه‌تر عمل کنند با شکست مواجه می‌شود. همچنین ذخیره‌سازی در دوربین‌ها تا زمانی مفید واقع می‌شود که دوربین سر جای خود نصب باشد. استفاده از یک سرور مناسب با عث می‌شود، از بسیاری از این خطرها اجتناب ‌شود و کاربرها از حضور یک سیستم دوربین قابل اطمینان مطمئن خواهند شد.

چه چیز یک سرور یا سیستم ذخیره‌سازی را برای استفاده ویدیویی مناسب می سازد؟ تکنولوژی که برای پشتیبانی تعداد زیادی از دوربین‌ها پیشنهاد داده می‌شود، معضل ضبط نشدن بخشی از تصاویر را حل کرده و عملکرد پایدار مورد نیاز را فراهم می‌کند. البته ظرفیت ذخیره‌سازی بالا مهم است، اما دست کم زمانی ضروری است که سرعت پردازش بالا باشد. علاوه بر این،‌ ویژگی‌های متعددی نیاز است تا اعتماد به کل سیستم را افزایش دهد.

به عنوان مثال، یک پیکره‌بندی رید[۴] تضمین می‌کند که فرایند ذخیره‌سازی تنها به یک هارد وابسته نیست. زیرا چندین هارد کار مشابهی را انجام می‌دهند و در صورت از بین رفتن یک هارد فرایند ذخیره‌سازی بدون وقفه و مستقل از یک هارد ادامه پیدا می‌کند. اپراتور یک سیگنال خطا دریافت می‌کند و به راحتی می‌تواند هارد‌های خراب را بدون از دست دادن داده‌ها جایگزین کند و لازم نیست سیستم را به صورت موقت در حالت آفلاین قرار دهید. این مساله صحت دارد که بسیاری از سیستم‌های ذخیره‌سازی و سرورها دارای این ویژگی‌ها هستند.

الگوی ضبط زمان‌بندی شده[۵]

وقتی از یک سیستم‌ ذخیره‌سازی و یا سرور برای ضبط تصاویر استفاده می‌کنید چه موارد دیگری را باید در نظر بگیرید؟ با وجود یک دوربین، کار ذخیره‌سازی اصلا پیچیده نیست. اما با بالا رفتن تعداد دوربین‌ها، انجام ذخیره‌سازی کارآمد، یک چالش بزرگ محسوب شود.

روش ضبط تصاویر به شیوه SPR (الگوی ضبط زمان‌بندی شده)، باعث می‌شود بتوان تصاویر را با توجه به الگوی منطقی ذخیره کرد. بدین معنا که، به جای نوشتن لحظه به لحظه اطلاعات بر روی هارد اطلاعات جمع‌آوری شده و به صورت یک جا نوشته می‌شود. با این شیوه علاوه بر برداشتن فشار از روی هارد در اثر ضبط تصاویر، حرکت کمتری برای هد ایجاد می‌شود زیرا به جای نوشتن دائم اطلاعات، در یک زمان، اطلاعات یک قسمت را می‌نویسد.  همچنین تصاویر باید ابتدا در حافظه موقت ذخیره شود که موجب هموار شدن داده‌ها می‌شود. حافظه موقت به تدریج تصاویر را به دیسکی می‌فرستد تا جایی که کیفیت تصاویر ذخیره ‌شده به دلیل برداشت ناگهانی که در دوربین اتفاق می‌افتد (برای مثال پن کردن یا زوم کردن دوربین) دچار مشکل نشود. با این روش نه تنها تصاویر پایدارتر می‌شود، بلکه دوام دیسک‌ها نیز افزایش می‌یابد.

پخش پیش‌بینی شده[۶]

بازپخش تصاویر نباید هم زمان با ذخیره‌سازی صورت گیرد. این امر توسط ویژگی به نام پخش پیش‌بینی شده امکان پذیر است. این ویژگی باعث می‌شود تصاویر به صورت زمان‌بندی شده رایت شوند و برای بازپخش آن اطلاعات را در بین آن می‌خواند. همچنین خواندن تصاویر نیاز به مقدار زیادی ظرفیت سیستم دارد. پخش پیش‌بینی نشده چند ثانیه پیش از نمایش تعیین می‌کند که کدام تصویر برای بازپخش نیاز است. به محض اینکه ظرفیت کافی پردازنده وجود داشته باشد، پردازش شروع می‌شود. این امر یک نمایش عالی از تصاویر را ایجاد می‌کند.

سرویس‌های فعال از راه دور[۷]

حتی قابل اطمینان‌ترین تکنولوژی نیز می‌تواند با شکست روبه‌رو شود و امنیت بیشتر در قالب سرویس‌های فعال از راه دور مورد نیاز است. به صورت مداوم باید سلامت سیستم چک شود. اگر بخش‌های خاصی با مشکل مواجه هستند ضبط و نمایش تصاویر با مشکل روبه‌رو می‌شود و یا حتی در عملکرد کل سیستم اختلال رخ می‌دهد، افراد باید آگاه باشند تا بلافاصله تعمیرات مورد نیاز را انجام دهند.

علاوه بر اینکه سیستم‌های ذخیره اطلاعات که برای داده‌های معمولی طراحی شده‌اند به طور کامل قابل اعتماد نیستند، اغلب برای استفاده نیز راحت نیستند. سیستم‌هایی که به طور خاص برای اتصال دوربین و نرم‌افزارهای مدیریت ویدیویی نصب شده طراحی شده‌اند ارجحیت دارند، به ویژه اگر استفاده، نصب و تنظیمات آن آسان باشد. این ویژگی که آلارم‌های مربوط به سیستم اعلام سرقت با تصاویر دوربین یکپارچه شود نیز از دیگر ویژگی‌های خوب یک سیستم است، با این ویژگی زمانی که حضور مزاحم شناسایی می‌شود و یا یک درب اضطراری باز می‌شود دوربین می‌تواند فعال شود. ظرفیت ذخیره سازی بالا (ترجیحا تا صد ترابایت) نیز پیشنهاد داده می‌شود.

سیستم‌های ذخیره‌سازی و سرورها با ویژگی‌هایی که در متن بالا توضیح داده شد، آماده و قادر هستند تا فراتر از ذخیره‌سازی داده‌های معمولی پیش روند و عملکرد و اطمینان مورد نیاز را توسط دوربین‌های نظارت تصویری تحت شبکه به ارمغان آورند.

[۱] sectors

[۲] Frame drops

[۳] حافظه موقت که اطلاعات بر روی آن نوشته و ذخیره می‌شود

[۴] RAID

[۵] SPR. Sequential Pattern Recording

[۶] Predictive Playback

[۷] Remote Active Service

پیشنهاد برای مطالعه:

Coax-Cabling-175881451

ارتقاء سیستم های نظارت تصویری با کمک فناوری اچ دی روی کابل کواکسیال

مترجم: سارا ایزدیار در طول دهه­ ی گذشته فناوری دوربین‌های تحت شبکه بیشتر مباحث را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *