دوشنبه , ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
خانه / اخبار / اخبار نظارت تصویری / انتخاب سیستم پلاک‌خوان خودرو (قسمت دوم)
anpr-343

انتخاب سیستم پلاک‌خوان خودرو (قسمت دوم)

صحبت از سیستم پلاک‌خوان آسان است و به نظر میرسد هر کس نحوه انجام کار سیستم خود را به طور کامل تأیید میکند، اما نشان دادن قابلیت واقعی در جاده امر دیگری است و حرف آخر را سیستم نصب شده در جاده میزند.
در قسمت اول این مقاله، شماره خرداد سیباشهر، به چند مورد از نکات قابل توجه که به ما در انتخاب سیستم پلاک‌خوان مناسب کمک می‌کنند از جمله دقت، مشکلات، و انواع فن‌آوری‌های سیستم پلاک‌خوان پرداختیم. در ادامه با اجزای سیستم پلاک‌خوان، الگوریتم‌های تشخیص پلاک و … آشنا می‌شویم.

اجزای اصلی سیستم پلاک‌خوان
هر سیستم پلاک‌خوان خودرو، چه مبتنی بر کامپیوتر شخصی یا با دوربین‌های هوشمند، شامل سه عنصر حیاتی زیر میباشد:
• سنسور (دوربینها)
• نورافکن
• تشخیص کاراکتر نوری و الگوریتم (نرم افزار)
سنسور
برای به دست آوردن یک نتیجه خوب، دوربین (چشم سیستم پلاک‌خوان) باید دارای سنسوری باشند که قابلیت گرفتن پیکسلها در سرعت بالا و به طور همزمان را داشته باشند .
با استفاده از دوربین با سنسورهایی که در آن پیکسلها به طور پی درپی و در سرعت پایین گرفته میشوند تصاویر به دست آمده زمانی که خودرو در حال حرکت است و به خصوص در شب تار میباشند. به عبارت دیگر نتیجه نامطلوبی خواهید گرفت.
به خاطر قیمت پایین، این سنسورها به طور گسترده در دوربینهای نظارت تصویری به کار میروند، به همین دلیل هرگز نباید از تجهیزات نظارت تصویری در ساخت پلاک خوان استفاده کرد.

نورافکن مادون قرمز
تمامی دوربینها برای خواندن پلاک، فیلتری جهت جلوگیری از نور مرئی دارند و به منظور از بین بردن نور خیره کننده چراغهای جلو تنها از اشعه مادن قرمز استفاده میکند. فیلتر ضد نور خیره کننده باعث تاریکی کامل تصویر شده و بنابراین لازم است با نورافکن مادون قرمز، پلاک را روشن نمود.
به همین دلیل نورافکن یکی از مهمترین اجزای سیستم پلاک‌خوان میباشد که ۵۰% در دقت خواندن پلاک، سهم دارد.
دو نوع نورافکن مادون قرمز وجود دارد:
• ساطع کننده نور ثابت (بیشتر در سیستمهای مبتنی بر کامپیوتر شخصی کاربرد دارد) که قدرت آن بدون تغییر باقی میماند.
• خود تنظیم یا با تنظیم خودکار (در دوربینهایی که سیستم تشخیص کاراکتر نوری دارند استفاده می‌شود) و قدرت در آن به طور مداوم تغییر می¬کند.
بهترین نتیجه با استفاده از نورافکنهای خودتنظیم به دست می آید. در واقع، نورافکن باید شرایط موجود نور روی پلاک را تشخیص داده و به طور خودکار تنظیم شود (مانند یک عکاس) همین طور قدرت نورافکن. به عنوان مثال، در شب یا برای پلاکهای کثیف قدرت باید افزایش و در روز با پلاک تمیز کاهش یابد.
به همین دلیل، تولیدکنندگان دوربینهای هوشمند دارای صفحه تشخیص کاراکتر نوری از نورافکنهای تطبیقی مجهز به تنظیم خودکار شدت متفاوت انتشار نور از پلاک و نور محیط استفاده میکنند.
برخی از دوربینها با صفحه تشخیص کاراکتر نوری، به علاوه استفاده از نورافکن خودتنظیم دارای کارکرد تجزیه و تحلیل تصاویر میباشد که برای شما این امکان را فراهم میکند هر واحد تصویر را مورد ارزیابی قرار دهید، ارزش مناسب نورافکن و سنسور را به دست آورید. هدف نهایی تمامی این فرایند، دستیابی به بهترین عملکرد میباشد.
الگوریتمها و تشخیص کاراکتر نوری
تشخیص کاراکتر نوری سومین عنصر در زنجیره سیستم پلاک خوان میباشد و شامل تابع ریاضی است که می‌تواند همه چیز را در یک تصویر مانند حروف و اعداد برآورد کند و اغلب برای ذخیره اسناد کاغذی در قالب الکترونیکی استفاده میشود.
برای عملکرد صحیح، تشخیص کاراکتر نوری باید قادر باشد بر روی تصاویر واضح، شفاف و بدون تاری با کنتراست بالا که ویژگیها به خوبی مشخص باشند (مانند سیاهی بر روی زمینه سفید) عمل کند. بدین منظور نورافکن نقش مهمی در پلاک‌خوان ایفا میکند.
تشخیص کاراکتر نوری به تنهایی شرط کافی برای شناخت حروف و اعداد بر روی پلاک نیست. تنها شمارش الگوریتم تشخیص کاراکتر نوری به دلیل کثیفی، وجود حشرات، خرابی مشخصه ها، چراغهای جلو، نور خورشید، وجود سایه که همگی تصویر پلاک را تحت تأثیر قرار میدهند، نتایج نادرستی به دنبال خواهد داشت.
برای تشخیص صحیح پلاک، تصاویر باید با الگوریتمهای تصحیح بیشتر پردازش شود. بیشتر این محاسبات زمانی مؤثر واقع میشوند که بین سه زیر سیستم عمده؛ نورافکن، کارکرد سنسور و پردازش تعامل وجود داشته باشد.
در سیستمهای مبتنی بر کامپیوتر، تعامل بین دوربین و کامپیوتر (که دو دستگاه جدا از هم هستند) وجود ندارد و شما کمتر میتوانید قدرت نورافکن را براساس نتایج حاصل از پردازش تنظیم نمایید. تنها در دوربینهای هوشمند، این ارتباطات داخلی بین زیرسیستمهای گوناگون وجود خواهد داشت.
در میان الگوریتم های اصلی تصحیح که فنآوری در دسترس ما قرار داده است، به ذکر مهمترینهای آن از نظر دقت بالا میپردازیم:
• چند زمانه: گرفتن فریم های متعدد با سطوح روشنایی مختلف (سه زمانه نیز نامیده میشود).
• حذف سایه ها: برای حذف سایه های تندی که مشخصه ها را در نور شدید آفتاب در تابستان میپوشانند، مفید است. حذف سایه ها با استفاده از نورافکن خاص انجام میشود.
• ترمیم مشخصه های آسیب دیده، نیمه پوشیده و یا تا حدی آسیب دیده.
• تشخیص نشانه ها و تبلیغات نوشته شده برای جلوگیری از خواندن مشخصه های غلط که هیچ ربطی به پلاک ندارند.
• تصحیح بازتاب متفاوت پلاکهای مرکب از بخش جدید و قدیمی
• تصحیح زوایا به منظور جلوگیری از تغییر مشخصه ها به علت نمای مختلف دید و نصب پلاک
• تجزیه و تحلیل احتمالی، که توسط نسبت مشخصه ها و احتمال خواندن انجام میشود سپس آن نسبت‌هایی که به اطمینان ۱۰۰% نزدیکترند انتخاب میشوند.
نتیجه دقت نهایی به این عناصر و کیفیت این الگوریتمها بستگی دارد…

دوربینهای مبتنی بر کامپیوتر شخصی در مقایسه با دوربینهای تشخیص خودکار شماره پلاک
اساساً دو نوع تولیدکننده وجود دارد:
• سازندگان نرم افزار پلاک خوان خودرو
• سازندگان دوربینهای تشخیص خودکار شماره پلاک (سیستمهای نصب شده)
نخستین گروه به طور کلی دوربینهای خود را تولید نمیکنند و محصولات شخص ثالث را عرضه میکنند. تعداد کمی از آنها که محصولات خود را تولید میکنند از کامپیوترهای شخصی صنعتی با نرم افزار استفاده میکنند (که چیزی بیشتر از یک راه حل مبتنی بر کامپیوتر نمیباشد). آنهایی که الگوریتمهای نرم افزارشان را بر سیستمهای نصب شده انتقال میدهند، دوربینهای تشخیص خودکار شماره پلاک دریافت میکنند که نتایج نادرستی را ارائه میدهد.
در واقع، کسانی که دوربینهای حرفه ای تشخیص خودکار شماره پلاک تولید میکنند به ندرت نرم افزار خواندن را جدا میفروشند به این علت که تشخیص کاراکتر نوری برای نصب شدن که با قطعات سخت افزاری سیستم در تعامل است تولید میگردد و کاملاً با یک نرم افزار مستقل متفاوت است.
در حقیقت، فرآیند و الگوریتمهای طراحی شده برای یک نرم افزار مستقل بسیار متفاوت از آنچه برای دوربین‌های تشخیص خودکار شماره پلاک طراحی میشود، میباشد (سیستمهای نصب شده). یک تولید کننده با شخص دیگری شریک نمیشود مگر آنکه بخواهد هزینه بخش تحقیق و توسعه را دوبرابر کند.
خلاصه ای از نظرات اشخاص مختلف از تمام ملیتها که در این زمینه متخصص هستند را بیان میکنیم.
آنچه که تمامی کارشناسان بدون هیچ اختلافی بر سر آن توافق دارند، آن است که تصویر با کیفیت بهتر باعث دقت بهتر خواندن میشود.
در حمایت از سیستمهای مبتنی بر کامپیوتر شخصی
• زمانی که باید یک یا دو نقطه دسترسی را در سرعت پایین مدیریت کنید ارزانترین راه حل است (کنترل دسترسی)
• این امکان را برای شما فراهم میکند که از تشخیص کاراکترهای نوری متفاوت استفاده کنید و یکی از آنها را با بهترین عملکرد فعال نمایید یا از تشخیص کاراکتر نوری دقیقتری برای خواندن پلاکها در کشور معینی استفاده کنید.
• امکان استفاده از یک واحد پردازش مرکزی با قابلیت محاسباتی برتر برای دوربینهای هوشمند و تشخیص کاراکتر نوری پیچیده تر را فراهم میکند.
• در دوربین هوشمند انتخاب سنسور محدود است درحالی که در سیستم مبتنی بر کامپیوتر شخصی، مشتریان میتوانند دوربینی که ترجیح میدهند را انتخاب کنند و دسترسی بسیار وسیعتر است.
• برای حرکت در سرعتهای پایین میتوانند دوربینهای مقرون به صرفه را انتخاب نمایید.
در حمایت از دوربینهای هوشمند با صفحه تشخیص کاراکتر نوری
• دقت خواندن برتر نسبت به هر نوع سیستم مبتنی بر کامپیوتر شخصی هم در سرعت بالا و هم در کنترل دسترسی ارائه می¬دهد.
• بهترین راه برای کنترل پهنای باند است.
• نصب آن سریعتر و آسان‌تر میباشد.
• از آنجا که دوربین تشخیص کاراکتر نوری مصرف برق کمتری نسبت به سیستم مبتنی بر کامپیوتر شخصی دارد یک راه حل سبز به شمار می آید. به علاوه، نیازی به محیط و شرایط خاص ندارد و به طور قابل ملاحظه ای در پول و زمان صرفه جویی میکند.
• مطمئنتر است به این علت که در صورت قطع شدن ارتباط با مرکز کنترل دوربین تشخیص کاراکتر نوری به ذخیره تصاویر ادامه داده و هیچ حرکتی را از دست نمیدهد. سیستم مبتنی بر کامپیوتر شخصی اگر تصویری دریافت نکند به طور خودکار متوقف میشود.
• خطا در کامپیوتر شخصی به معنای از کار افتادن کل دستگاه برای خواندن پلاک است.
• در نتیجه وجود ذخیره سازی داخلی لیست مجاز، دوربینهای تشخیص کاراکتر نوری امکان بهره برداری از کنترل دسترسی را حتی اگر کامپیوتر مرکزی خاموش باشد در شب و روز فراهم میکند.
• میتوانید سیستم را با تعداد نامحدودی از دوربینها، ضروری در تمام برنامه های کاربردی که نیاز به تعداد زیادی نقاط خواندن دارند، ارتقا داد (نظارت شهری و یا در بزرگراهها)
• همان طور که همگاه سازی در سیستمهای مبتنی بر کامپیوتر شخصی نیازی نیست در برنامه هایی که برای سرعت بالا تنظیم میشوند نیز به دوربین تشخیص کاراکتر نوری نیازی نیست.
• یک دوربین خوب تشخیص کاراکتر نوری مانند یک دوربین خوب برای سیستم مبتنی بر کامپیوتر، قیمت زیاد و کم دارد.
• قدرت محاسباتی دوربینهای تشخیص کاراکتر نوری تقریباً با یک کامپیوتر برابر است.

صحبت از سیستم پلاک‌خوان آسان است و به نظر میرسد هر کس نحوه انجام کار سیستم خود را به طور کامل تأیید میکند، اما نشان دادن قابلیت واقعی در جاده امر دیگری است و حرف آخر را سیستم نصب شده در جاده میزند. در قسمت اول این مقاله، شماره خرداد سیباشهر، به چند مورد از نکات قابل توجه که به ما در انتخاب سیستم پلاک‌خوان مناسب کمک می‌کنند از جمله دقت، مشکلات، و انواع فن‌آوری‌های سیستم پلاک‌خوان پرداختیم. در ادامه با اجزای سیستم پلاک‌خوان، الگوریتم‌های تشخیص پلاک و ... آشنا می‌شویم. اجزای اصلی سیستم پلاک‌خوان هر سیستم پلاک‌خوان خودرو، چه…

User Rating: Be the first one !

پیشنهاد برای مطالعه:

Coax-Cabling-175881451

ارتقاء سیستم های نظارت تصویری با کمک فناوری اچ دی روی کابل کواکسیال

مترجم: سارا ایزدیار در طول دهه­ ی گذشته فناوری دوربین‌های تحت شبکه بیشتر مباحث را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *